Ameliyat sonrası banyo

Ameliyat sonrası ilk banyonun ne zaman yapılacağı bir çok faktöre bağlı olarak değişir bu sebeple en doğru zaman doktorun önerisine uymaktır. Genellikle 48 saat sonra dikişler kaynamış kabul edildiği için dren varlığı dışında bu kadar sürenin sonunda su değmesinin zararı olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
Aşağıdaki öneriler Türkiye’nin en yaygın şubeye sahip kliniği İdea Klinik sayfalarından derlenmiştir, farklı bir klinikte tedavi olduysanız doktorunuzun önerisini dinlemelisiniz.

Ameliyattan sonra banyoya başlama zamanını belirleyen faktörler;
* Doktorun statükocu olması,eski cerrahlar daha geç verir
* Ameliyat kesisi yanı sıra dren olması (boru konması)
* Hastanın bu konudaki hassasiyeti
* Yarada iltihap gelişmesi geciktirir
* Dikişlerin açılması
* Çok yerden kesi yapılmış olması
* Ameliyat yerinde kanama olması
Tüm bu faktörlere değişse de çağdaş fikirleri takip eden cerrahlar genellikle 2.-3. gün yıkanmanın zarar vermeyeceği tam tersi yaranın temizlenmesi ve havalanmasının iyileşmeyi hızlandıracağını düşünür.ameliyatttan sonra

Kıl Dönmesi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır

Uygulanan yönteme bağlı olarak çok değişir. Klasik kıl dönmesi ameliyatı sonrası yıkanma 15. gün verilirken mikro sinüsektomi ve diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarında yaralanma küçük olduğu için 3.gün banyo verilir. 3. günden itibaren istenilen sıklıkta yıkanılabilir. Bir diğer avantaj da banyo sonrası pansuman önerilmez, kalçaların arasına kağıt havlu koyup nemini almak yeterli olur.

Basur Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır

Basur ameliyatının yapıldığı alan çok kirli bir alandır, pansumandan çok temizlik önerilir. İlk dışkılamadan çıkınca hemen  banyo yapılabilir. Sürenin önemi yoktur, dışkılamayla işlemin yapıldığı yer kirleneceği için anüs bölgesini yıkamak doğru bir yaklaşım olur.

Ameliyatsız Varis Tedavisinde Banyo yapılabilir mi

Ameliyatsız varis tedavileri adından da anlaşılacağı gibi kesme dikme olmadığı için deri bütünlüğü korunur. Deride kesme veya dikiş olmadığı için banyoyu yasaklamak son derece gereksidir. Bandaj uygulandıysa bandaj söküldüğü anda bacaklar veya vücut yıkanabilir.

Ben Aldırma Sonrası Yıkanma

Burada da önemli olan hangi yöntemle alındığı önemlidir. Ameliyatla alındıysa ve dikiş atıldıysa su değdirmek için işlemi yapan doktorun onayı alınmalıdır. Genellikle dikiş alınana kadar su değdirilmemesi önerilir. Amaliyatla ben alma yöntemi artık pek uygulanmamaktadır. Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, koter ve plazma yöntemlerinin ertesi gün su değmesinde sakınca yoktur. Yani yeni yöntemlerden ertesi günü yıkanılabilir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Ne zaman Yıkanılır

Dıkılama ihtiyacı zaten tahretlenmeyi gerektirir ve yıkanmaktan farklıdır. İlk dışkılamayı takiben yıkanılabilir, Aslında ne kadar erken yıkanırsa o kadar iyidir. Kirli alan olması sebebiyle temiz ve kuru tutmak daha sağlıklıdır.

Kondilom Yaktırma Sonrası Yıkama Ne Zaman Yapılır

Diğer makat bölgesi müdahalalerinden faksız davranılabilir. İlk dışkılamayı takiben yıkanmak temizlik ve yara iyileşmesi açısından yararlıdır. Temizliği takiben önerilen yara merhemleri sürülmeli ve mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.

Siğil Yaktırdıktan Sonra Ne Zaman El Yıkanabilir

Açık yara olduğu için su veya sabun gibi deterjan değmesinin sakıncası yoktur. Ertesi gün eller yıkanabilir. Yüzeyinde oluşacak iltihabı da uzaklaştırması yaranın iyileşme süresini kısaltır.

Kafada Yağ Kisti Aldırdıktan Sonra Ne Zaman Yıkanılır

Kafa derisi yani saççlı deri çok iyi kanlanan bölgedir. Bu iyi kanlanma sayesinde iltihaplanma riski çok düşüktür. Yara dikildiği için büyük oranda kapalı kabul edilebilir. Farklı klinikler değişik tarzda yaklaşsa da ertesi gün saçları yıkamanın sakıncası yoktur, bilakis orada bulunan kan pıhtıları uzaklaşacağı için daha iyidir.

HAKKINDA admin

12 Yorumlar

 1. Hocam 1 hafta önce sol kolumda brakiel pleksus ( sinir yaralanması) ameliyatı oldum göğsümde koltuk altında ve sol bacağımda toplamda 40 a yakın dikiş var sizce ne zaman banyo yapabilmek mümkün olur ??? Şimdiden teşekkürler cevabınız için.
  Dr.Muharrem Kaya
  doktorunuza sormalısınız.yaralanma alanları değerlendirilmeli

 2. Perianak fistül ameliyatı oldum . Aradan kac gun gecmeli snra duş almalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  Tampon çıktıktan sonra ertesi gün duş alabilirsiniz.

 3. Hocam ben bir kaza sonucu avuç içine 9 dikiş atıldı bir hafta oluyor yikayabilirmiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  genellikle dikişler alındıktan sonra yıkama önerirler.hekiminin fikrini almalısın

 4. Çarşamba günün yağ bezesi aldırdım 7 dikiş var bugün cuma hangi gün banyo yapmalıyım neye dikkat etmeliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  her hekimin yaklaşımı farklıdır,hekiminize sormalısınız

 5. Hocam meraba acik birakma yontemiyle ameliyat oldum ne zaman duş almaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hekimine sormalısın.çünkü her hekimin yaklaşımı farklıdır

 6. ben 1 marta amelıyat oldum şuan 1 2 cm lik acık yara var banyo yapabılırmıyım koku veya ıntihap akıntısı yok hareketlerımdede bı zorluk bulunmuyorr
  Dr.Muharrem Kaya
  yara yeri genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmeli.yara iyileşmesini hızlandırıcı uygulamalar denenmeli

 7. Hocam ben de 14 gün önce kıl dönmesi amelyati oldum bugün kontrole gittim ama dikişleri almadı doktor 2 hafta daha dursun dedi. Banyoyu sormayı unuttum ne zaman yapabilirim
  Dr Muharrem Kaya
  doktorunuza sormalısınız

 8. primer yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum üzerinden 6 gün geçti dikişlerim hala var pansumanı cıkarıp banyo yapsam sorun olur mu
  çok teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  doktorunuzla görüşmelisiniz

 9. Pazartesi kafamdan yag bezesi aldırdım bugün pazar yıkanabilirmiyim
  Dr Muharrem Kaya
  dikişler alndıktan sonra yıkanabilirsin

 10. ben 45 gün önce kıkl dönmesi ameliyatı oldum banyo yapsam zararı olurmu cevap yazarmısınız
  Dr.Muharrem KAYA
  olmaz yapabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir