Ameliyat sonrası banyo

Ameliyat sonrası ilk banyonun ne zaman yapılacağı bir çok faktöre bağlı olarak değişir bu sebeple en doğru zaman doktorun önerisine uymaktır. Genellikle 48 saat sonra dikişler kaynamış kabul edildiği için dren varlığı dışında bu kadar sürenin sonunda su değmesinin zararı olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
Aşağıdaki öneriler Türkiye’nin en yaygın şubeye sahip kliniği İdea Klinik sayfalarından derlenmiştir, farklı bir klinikte tedavi olduysanız doktorunuzun önerisini dinlemelisiniz.

Ameliyattan sonra banyoya başlama zamanını belirleyen faktörler;
* Doktorun statükocu olması,eski cerrahlar daha geç verir
* Ameliyat kesisi yanı sıra dren olması (boru konması)
* Hastanın bu konudaki hassasiyeti
* Yarada iltihap gelişmesi geciktirir
* Dikişlerin açılması
* Çok yerden kesi yapılmış olması
* Ameliyat yerinde kanama olması
Tüm bu faktörlere değişse de çağdaş fikirleri takip eden cerrahlar genellikle 2.-3. gün yıkanmanın zarar vermeyeceği tam tersi yaranın temizlenmesi ve havalanmasının iyileşmeyi hızlandıracağını düşünür.ameliyatttan sonra

Kıl Dönmesi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır

Uygulanan yönteme bağlı olarak çok değişir. Klasik kıl dönmesi ameliyatı sonrası yıkanma 15. gün verilirken mikro sinüsektomi ve diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarında yaralanma küçük olduğu için 3.gün banyo verilir. 3. günden itibaren istenilen sıklıkta yıkanılabilir. Bir diğer avantaj da banyo sonrası pansuman önerilmez, kalçaların arasına kağıt havlu koyup nemini almak yeterli olur.

Basur Ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır

Basur ameliyatının yapıldığı alan çok kirli bir alandır, pansumandan çok temizlik önerilir. İlk dışkılamadan çıkınca hemen  banyo yapılabilir. Sürenin önemi yoktur, dışkılamayla işlemin yapıldığı yer kirleneceği için anüs bölgesini yıkamak doğru bir yaklaşım olur.

Ameliyatsız Varis Tedavisinde Banyo yapılabilir mi

Ameliyatsız varis tedavileri adından da anlaşılacağı gibi kesme dikme olmadığı için deri bütünlüğü korunur. Deride kesme veya dikiş olmadığı için banyoyu yasaklamak son derece gereksidir. Bandaj uygulandıysa bandaj söküldüğü anda bacaklar veya vücut yıkanabilir.

Ben Aldırma Sonrası Yıkanma

Burada da önemli olan hangi yöntemle alındığı önemlidir. Ameliyatla alındıysa ve dikiş atıldıysa su değdirmek için işlemi yapan doktorun onayı alınmalıdır. Genellikle dikiş alınana kadar su değdirilmemesi önerilir. Amaliyatla ben alma yöntemi artık pek uygulanmamaktadır. Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, koter ve plazma yöntemlerinin ertesi gün su değmesinde sakınca yoktur. Yani yeni yöntemlerden ertesi günü yıkanılabilir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Ne zaman Yıkanılır

Dıkılama ihtiyacı zaten tahretlenmeyi gerektirir ve yıkanmaktan farklıdır. İlk dışkılamayı takiben yıkanılabilir, Aslında ne kadar erken yıkanırsa o kadar iyidir. Kirli alan olması sebebiyle temiz ve kuru tutmak daha sağlıklıdır.

Kondilom Yaktırma Sonrası Yıkama Ne Zaman Yapılır

Diğer makat bölgesi müdahalalerinden faksız davranılabilir. İlk dışkılamayı takiben yıkanmak temizlik ve yara iyileşmesi açısından yararlıdır. Temizliği takiben önerilen yara merhemleri sürülmeli ve mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.

Siğil Yaktırdıktan Sonra Ne Zaman El Yıkanabilir

Açık yara olduğu için su veya sabun gibi deterjan değmesinin sakıncası yoktur. Ertesi gün eller yıkanabilir. Yüzeyinde oluşacak iltihabı da uzaklaştırması yaranın iyileşme süresini kısaltır.

Kafada Yağ Kisti Aldırdıktan Sonra Ne Zaman Yıkanılır

Kafa derisi yani saççlı deri çok iyi kanlanan bölgedir. Bu iyi kanlanma sayesinde iltihaplanma riski çok düşüktür. Yara dikildiği için büyük oranda kapalı kabul edilebilir. Farklı klinikler değişik tarzda yaklaşsa da ertesi gün saçları yıkamanın sakıncası yoktur, bilakis orada bulunan kan pıhtıları uzaklaşacağı için daha iyidir.

HAKKINDA admin

12 Yorumlar

  1. Hocam doktorum bana bronşit astım teşhisi koydu ilaç yazdı sonra dışarı çıkma banyo yapma dedi sizce sakıncası ne olabilir aydınlatırsanız sevinirim
    Dr. Muharrem Kaya
    Eğer ameliyat olduysanız iyileşme zürecinde vücudun gereksinimleei artar, mücadele içindedir. Astım bronşitiniz varsa hava dengeleei iyi olmaxığı için kendinizi yeterince koruyamaz ve hastalanırsanız iyileşmeniz uzun sürer ve yeni zıkıntılar eklenebilir. Doktorunuz durumunuzu iyi bildiği için önerilerini dikkate alın.

  2. Hocam ben apandisitten ameliyat oldum yaram enfeksiyon kapmisdi 1,5 ay oldu yara kabuk bagladi banyo yapabilirmiyim kabuga zarar verirmi
    Dr.Muharrem Kaya
    yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir