Genital siğil tedavisi

Genital siğil tedavi yöntemleri. Bir çok yöntem uygulanmaktadır, bu yöntemler anlaşılır bir dille özet halinde şu şekilde yazılabilir. Diğer siğillerin tedavileri de bu yöntemlerle yapılabilmektedir. Kondilom olarak ta adlandırılan bir hastalıktır.

Kadın Kondilom Uzmanları

Kadın kondilom uzmanı dendiğinde Antalya’da Op Dr Seher Şirin, İstanbul’da Op. Dr. Canan Erdem adlı doktorların ismi geçmektedir. Bu her iki doktor da proktoloıji uzmanıdır genital ve anal bölge kondilomlarının tedavisi ile ilgili her tür teknolojik donanıma sahip olmak yanı sıra spesifik çalıştıkları için tecrübeleri de yeterlidir. Kadın hastaların kondilom muayenesi konusunda utanmaları sebebiyle tedavilerini erteleme eğilimi vardır. kadın cerrahlar buna çözüm getirmektedir.

Ameliyatla çıkarma, uygulayan yok denecek kadar azalmıştır.
Radyo frekans
Dondurma (krioterapi)
Lazerle siğil yakma
Elektrokoter
İlaç uygulamaları

Anüs bölgesi siğilleri tedavisi için TIKLAYIN O

genital siğil

 Siğili Ameliyatla Çıkarma

Cerrahi tedaviler daha çok genital bölgede yoğun ve iri kümelenmelerde uygulanır. Genel olarak ameliyat genital organların HPV enfeksiyonlarında kullanılmazlar. Genital sistemin görünür bölümünde çok büyük kondilomların olması durumunda kesme yöntemlerinden yararlanılarak büyük parçalar çıkarılır ve daha sonrasında ilaçlarla devam edilir. Büyük kondilomalar lokal veya genel anestezi altında cerrahi olarak kesilerek çıkartılabilir. İşlem sonrası çıkartılan bölgeye pansumanların yapılması gereklidir. Teknolojik tedavilerin başarısının daha yüksek olması sebebiyle ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir.

Elektrokoterle Yakma

Elektrik akımı ile yakılarak yok edilir. 2. seans gerekebilir ama başarı kesindir. Uygulama alanından daha geniş bir alanda yanığa neden olduğu için yeriniş büyük oranda radyo frekansa bırakmıştır. Daha çok devlet hastanelerinde uygulanmaktadır.

Radyo Frekansla Siğil Tedavisi

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak koterden daha keskin sınırlar şeklinde yapılabildiği için daha başarılıdır ve ağrı daha azdır. Siğilin etrafında oluşan yanık radyo frekansta çok azdır bu sayede yanık derinleşmez ve kenarlara doğru yanık minimal olur. Yanık az olduğu için iyileşme süresi diğer yöntemlerden daha kısa sürer. Radyo frekans kondilom tedavisi için geliştirilmiş son teknolojidir, ancak kullanımını bilen cerrah sayısı az olduğu için hala çok yaygınlaşmamıştır.

Kriyoterapi (Dondurma)

Çok soğuk -60 derece gazın uygulamasıyla yapılır, başarısı en düşük girişimdir çok defa tekrarlamak gerekebilir. Karbondioksit (CO2)  esaslı laser destrüksiyonu ile etkin şekilde siğil tedavisi sağlanabilir. Karbondioksit lazerle siğillerin yakılması diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak etkinliği de oldukça yüksektir. Hastalık makatın içine ilerlemişse krio tedavide yetersiz kalır.

Lazerle siğil tedavisi

CO2 lazeri kullanılır, elektrokoter gibi ısıtarak etkili olur, gereksiz pahalı bir yatırım olduğu için uygulaması pahalıdır, başarısı radyo frekansa kıyasla daha azdır. Daha geniş kontrolsüz yanık alanları olabilir.

genital kondilomSiğil İlacı

Bu amaçla çeşitli asitler (biklorasetik asit, triklorasetik asit), podofilin ve podofilotoksin gibi maddeler kullanılır.  Kimyasal yıkıcı asitler oldukça etkilidir, ancak sağlıklı ciltte de tahriş (iritasyon) etkisine sahip maddelerdir. Çevresel dokuda ciddi yanıklar yapabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır. Bağırsağa ya da anüsün derinliklerine ilacı uygulamak zor olduğu için içerdekiler kalabilir ve ilerlemeye devam eder.

İlaçla tedavilerin ayrıntısı ayrı konu olarak anlatılacaktır.

Genital Siğil Hangi Bölüme Gider

Genital kelimesi akla ilk olarak cinsel organlarla ilgilenen branşlar kadın doğum yani jinekoloji ve bevliye yani üroloji bölümleri gelir. Ancak peniste siğil varsa veya vulvada siğil varsa neredeyse hastaların tamamında anüs bölgesinde de vardır. Bu sebeple hem anüs bölgesi hastalıklarına hakim hemde komşu alanlara hakim proktoloji bölümüne gidilmesi daha mantıklı olur. Proktoloji uzmanları genel cerrahi uzmanlığının üst branş uzmanlarıdır.

Genital Siğilin Riskleri

Son yıllarda tek tük erkek cinsel organ kanseri görülse de erkeklerde hastalığın ilerlemesi riski dışında bir risk yok denebilir.
Kadınlarda ise durum tam tersidir. Rahim boynu kanseri de denilen servix kanserinin tek nedeni olarak kondilomlar gösterilmektedir. Yani kondilom kadınlarda kanser nedenidir. Bu kanserden korunmak için kondilom aşısı yapılmaktadır

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

HAKKINDA admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir