Dış Basur

Dış hemoroid de denilen basur genellikle çok ciddi şikayet yapmayan ve hasta tarafından kolaylıkla teşhis edilen, makat bölgesinin en sık görülen hastalıklarından biridir. Genellikle iç basurla birlikte görülür. Daha çok estetik sorun yaratır.

Dış Basur

Anüse dışarıdan bakıldığında rahatlıkla görülebilen, elle dokunulabilen, çok değişik büyüklüklerde memelerdir. Nohut kadar olabildiği gibi 2 parmak büyüklüğüne de ulaşabilir. Büyüklük zamanla ilerleyebilir. Hastanın şikayetleri büyüklüğüyle doğru orantılıdır yani daha büyük olanlarda şikayet daha fazladır. Aşağıda sıralanacak olan benzer hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Kadınlar bu hastalığı daha fazla önemserler çünkü cinsel partnerlerinin görmesinden ayrıca rahatsız olurlar. Erkekler daha çok ek bir sorun varsa mesela beraberinde eşlik eden iç hemoroidler de varsa doktora giderler.

Dış Basur Belirtileri

En önemli belirtisi ele gelen şişliklerdir. buna ek olarak şu belirtilere de rastlanabilir;
Ağrı; memelerin ezilmesinden kaynaklanır genellikle ciddi ağrı olmaz
Kaşınma; sürtünme ve bölgenin yeterince havalanamamasından olur
Kötü koku; Yine memelerden dolayı bölgenin yeterince havalanamamasındandır
Temizleyememe; memelerin arası yeterince iyi temizlenemeyebilir
Islaklık; iç basurla birlikteyse ıslaklık hissi de olur
Şişlik; şiddetli ıkınmaya bağlı olarak memenin içine pıhtı dolar
Kanama; Dışardaki memeler asla kanama yapmaz, eğer kanama varsa ya başka bir hastalık vardır ya da içerde de hemoroidler vardır.

Dış Basur Nedenleri

Aslında net bir sebep bulunamaz, genellikle ıkınma sonucu ortaya çıkan şişliklerdir.
Ailesel yatkınlık (genetik)
Kronik kabızlık
Normal doğum (doğum eylemi esnasında aşırı ıkınma)
Tuvalette uzun kalmak
Dışkılamak için şiddetli ıkınmak
Yoğun acı tüketimi (ıkınma sebebidir)
kronik ishal

Dış Hemoroide Benzeyen Hastalıklar

Makat çatlağında ortaya çıkan meme; küçük ve ağrılıdır, ağrılı olması basurdan ayırt etmemizi sağlar
Makatta pıhtı toplanması; Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak gelişen makatta pıhtı toplanması durumudur, en çok bu hastalık karıştırılır. Hemoroidden farkı kısa sürede ortaya çıkması ve şiddetli ağrı yapmasıdır.
Siğil; Çok sayıda küçük memecikler olur.
Apse; daha geniş alana yayılmış bir şişlik vardır ve dayanılmaz ağrısı olur, mikrobik bir durumdur.
Mayasıl; tedavi geciktirilirse deride kalınlaşma olur ve meme gibi görünür.
Kanser; yara gibi çıkıntılardır, çok seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Dış Basur Nasıl Anlaşılır

Yukarıda da yazıldığı gibi genellikle hastalar doğru teşhisi kendileri koyarlar. Gözle muayene veya anoskop muayenesi ile rahatlıkla teşhis konur. Anoskopi veya makat endoskopisinin buradaki artı katkısı aynı anda iç basur varsa onların teşhisini sağlamış olur. Yine yukarıda yazıldığı gibi önemli olan diğer benzer  hastalıklardan ayırt edebilmektir. Proctoloji uzmanı net bir şekilde ayırt edebilir.

Dış Basur Tedavisi

İlaçlarla tedavisi mümkün değildir (ilaç kullandım geçti diyen varsa teşhis yanlış demektir), ancak ilaç kullanılarak ağrı, kaşıntı, koku gibi şikayetler önlenebilir. Yani memeler ilaçlarla küçülmez veya kaybolmaz.

Çok büyük değilse tedavisi ertelenebilir ancak büyükse veya şikayet yapıyorsa tedavi etmek gerekir. Tek tedavi yöntemi cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kesilip kesilen yer açık bırakılabilir veya emilebilir dikişlerle dikilir. İç basur da varsa her ikisi birlikte aynı ameliyatta alınabilir. Sadece dışda olan memeler alınırsa ameliyat sonrası ağrılı dönem daha kısa olur ve daha hafiftir. Hem her iki cins de aynı seansta alınırsa ağrı 12 gün kadar devam eder ve ilk 4-5 gün şiddetli olur.

Ameliyatsız yöntemler uygulanmaz.

Yukarda da bahsedildiği gibi bu basurlar daha çok görsel kirlilik oluşturur ve hastayı bu yönden rahatsız eder. Yazılan fiziki rahatsızlıklar genellikle önemsenecek düzeylerde olmaz. Lazer, ligasure gibi teknolojiler kullanılabilse de yapılan işlem aynıdır dışarıdaki memeler kesilerek alınır. Yapılan bilimsel çalışmalarda genel yan etkiler açısından değerlendirildiğinde teknoloji ile yapılan kesme işlemleri neşterle yapılana kıyasla çok daha kötüdür.

Çok seyrek te görülse anüs kanserleri ile karışabileceği için tedavinizi erteleyecekseniz kesin teşhis koydurduktan sonra ertelemelisiniz. Yoksa sizin için çok kıymetli olan erken teşhis şansınızı kaybedebilirsiniz.

Dış Basurun Şişmesi

Dışarda basuru olan kişi fazla ıkınırsa o bölgedeki damarlar yırtılıp deri altına yani memenin içine kan pıhtısı birikir. Basınçlı olduğu için şiddetli ağrı olur. Bu ağrıyı kesmenin en iyi yolu 5 dakika kadar ılık suda oturup kalkıp kurulayıp Anuflex Merhem sürmektir. Yine ağrı kesiciler şikayetleirn azalmasına yardımzı olur.
Bu hastalıkla karıştırılan anal hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması denilen durum çok benzese de farklı bir durumdur. Aradaki en önemli fark basur uzun süredir vardır ama anal hematom 1-2 gün içinde ortaya çıkar.

HAKKINDA admin

4 Yorumlar

 1. İyi günler, makatın tam yanında yırtık gibi bir şey var ufak ama hissediliyor , 15 16 yaşımdan beri 6 ayda bir yırtık olan yerde şişlik ve aşırı ağrı oluyor, zaman zaman mercimek tanesi kadarken zaman zaman daha da büyük olabiliyor, ağrısı ve acısı büyüklüğüyle doğru orantılı. Dediğim gibi genelde hiç yok denecek kadarken ve ya yokken 6 ayda bilemedin 3 ayda bir şişip ağrı ve acı yapıyor. Kendi kendime kontrol edebilir miyim yoksa kesinlikle bir uzmana mı görünmeliyim.
  Dr. Muharrem Kaya
  Uzun süredir şikayetleriniz tekrar ettiği için hastalığını daha komplike ve tedavisi zor hale gelmeden tedavi olmanızı öneririm,05426210888 nolu telefondan idea klinik proctoloji uzmanlarından bilgi alabilir, randevu alıp muayene ve tedavi olabilirsiniz.

 2. Westhfallenstation

  Merhaba Hocam , Makatımda Şişlik Var 1 2 cm arası makatın hemen kenarında , Fotoğraf email üzerinden gönderebilirim
  3 4 Gündür Bekledim Geçmedi Sizden Cevap Bekliyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  ben genel cerrahi uzmanı değilim ama 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ideaklik doktorları sorunuzu yanıtlayacaktır

 3. iyi aksamlar hocam benim makat kısmında nohut büyüklüğünde tam kenarda bir şişlik var oturduğum zaman ağrı yapıyor ve öksürdüğüm zaman ağrı yapıyor başka zaman ağrıları yok sorunu açıklarsanız rica ederim Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  Şişlik makat hastalıklarında ayırt edici bir belirti değildir. Sağlıklı bir bilgi verilmesi ve teşhis konulması için muayene olmanızı öneririm.

 4. İyi günler hocam benim sıkıntım makat kısmının üstünde şişkinlik var kanamada oluyor acaba nedir sıkıntı teşekkür ederim şimdiden
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetiniz makatta ise hemoroid olabilir,ama kuyruk sokumuna yakınsa kıl dönmesi vb nedenlerle olabilir.makattan kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.bu nedenle mutlaka makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji uzmanına görünmelisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir