saç ekimi kabuklanma

Deride oluşturulan her tür yaralanma kabuklanma şeklinde bir dönem geçirir, normalde bu vücudun dış etkilere karşı yarayı korumak amacıyla yaptığı bir tabakadır. Kan ve salgılarla oluşur. Ekim yapılırken binlerce delik veya kanal açılır, bu delik yada kanal açılırken bir miktar kanama olur aynı şekilde kökler yerleştirirken de bir miktar kanama olur, tüm bu işlemler küçük te olsa yaralanmadır.

Saç Ekiminden Sonra Kabuklanma Neden Olur
saç ekimi kabuklar

İşlem yapılırken ve sonrasında bu kan temizlenmeye çalışılır ancak ne kadar uğraşılsa da bir miktar kan kalır ve pıhtılaşır işte işlem sonrası kabuk oluşturan en önemli etken bu pıhtılar ve vücudun sonradan yaptığı salgılardır.
İkinci sebepse açılan kanalların oluşturduğu yaraların olduğu alana vücudun yaptığı yara kabuğudur. Kanal açılması sebebiyle ekim sonrası oluşan bu kabuk bildiğimiz yara kabuğu gibidir ve pıhtıya kıyasla daha serttir. Daha sert ve dokuya daha fazla yapışık olduğu için pıhtıdan zor temizlenir ve en son temizlenenlerse bunlardır.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan Kabuk Zararlı mıdır

Aslında ciddi bir zararı yoktur ancak kabuğun altında mikrop ürerse iltihap köke ilerleyip kökü öldürebilir, bu ihtimal düşüktür, düşük te olsa klinikler korunma amaçlı antibiotik verirler. İltihap riskini azaltmanın en etkili yolu oluşan bu kabukları makul sürede ve doğru ürünle temizlemektir. Oluşan kabuğu sıradan cilt nemlendiri,cisi ve yine sıradan bir şampuanla temizlemek ekilenlere ciddi zarar verebilir. Bu amaçla üretilmiş ürünler ekimden sonra olabilecek sorunların çoğunu engellemekte ve bu kabukların daha kolay ve zararsız bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Temizlenir
saç ekimi sonrası kabuk nasıl çıkarılır

Tabiî ki en etkili yolu yıkamadır. Ekimden 2 gün sonra yıkama başlamalı ve sonrasında günde 1-2 defa yıkanmalıdır. Kliniklerin farklı yaklaşımı ve ürün önerileri olsa da temel amaç temizlik olduğu için çok ciddi fark yoktur. 2.-3. banyodan sonra aynı banyoda ilk yıkamayla kabukları yumuşatıp sonra tekrar yıkayarak daha çabuk temizlenmesi sağlanabilir ama 9.güne kadar olabildiğince nazik davranılmalı kökler yerinden oynatılmamalıdır. 12.-13. günlerde aynı şekilde banyoya girip kafa iyice köpürtülüp köpük 2-3 dakika bekledikten sonra durulayarak iyice yumuşatmalı ve daha sonra yeniden köpürtüp hafif tırnaklayarak kabuklar temizlenmelidir. 12. gün köklerin tam tutunduğu kabul edilir ve daha rahat davranılabilir. Köklerin tutunmasını dikişe benzetebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10. gün alınmış olur çünkü doku kaynaşması büyük oranda tamamlanmış olur aynı şekilde kıl kökünün dokuyla kaynaşması 9-12 günde tamamlanmış olur. Bu süreden sonra ekilenlere zarar vermek zordur, sıradan davranışlarla zarar verilemez.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır

Bu konuda en doğru yaklaşım saç ekimi sonrası temizlik için üretilmiş olan Postop Settir, Postop Set içeriğinde yumuşatıcı olarak jel ve yıkama için de hazır köpük bulundurur. Jelin içeriğindeki klrohexidin bölgede var olan mükropları % 99.9 oranında öldürür ve bu sayede iltihaplanma riskini sıfıra yaklaştırır. Diğer taraftna içeriğinde ödem (şişlik) giderici, kökü besleyici, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan maddeler içerir. Hazır köpük şampuan gibi köpürtmeyi gerektirmemesi sayesinde köklerin yerinden oynatmaz. Jel gibi şampuan da besleyici özelliklere sahiptir. Hazır köpük şampuan bebe şampuanı yapısındadır ve zararlı madde içermez. Türkiye’de ekimlerle ilgili yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezlerinin olmazsa olmazı postop seti araştırmadan kafanıza sıradan şampuan ya da cilt nemlendiricisi bepanthol sürmeyin.
Ayrıca size çok pahalı şampuanlar ve çeşitli ürünler satmaya çalışan merkezin satmaya çalıştığı ürünleri asla almayın çünkü pahalı satılmasına rağmen sıradan şampuandan farklı hiçbir özellikleri yoktur. Normalde piyasada bulamayacağınız bu pahalı şampuanların tek özellikleri size ekimle ilgili korkular yaşatıp biraz daha para almalarını sağlar, piyasada olmadığı için de fiyat kıyaslaması yapma şansınız.

Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama

Saç ekimi zor ve zahmetli bir işlemdir ve ekilen kökler de kıymetlidir bu sebeple sonrası zarar verme ihtimali hastaların en çok tedirgin olduğu konudur. Kaşıma, çarpma, sürtme ve ilk yıkama hasta açısından temkinli yaklaşılması gereken durumlardır. Son derece haklı bir tedirginliktir ve önlenebileceği halde zarar veren çok kişi vardır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama klinik veya doktorun yaklaşımına göre değişmektedir. Şu şekillerde olabilmektedir ve yeni çıkan ilaçlar sayesinde bir çok klinik eski alışkanlıklarını değiştirmektedir.
İlk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir, bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafayı sararlar.
2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır, 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır.Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır ve bu farklı yaklaşımların hiçbir zararı yoktur ancak geç yıkanması durumunda pıhtıların altında mikrop üreyebileceği konusunda şüpheler vardır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkamada Neye Dikkat Edilmeli

En önemli sorun dokuyla bütünleşmemiş kökleri yerinden oynatmaktır. yerinden oynatılan kökler ölebilir, özellikle köpürtürken buna çok dikkat edilmelidir. En mantıklı yaklaşım ilk banyo 48 saat sonra yapılmalıdır bu şekilde pıhtılar ve ölü dokular kısmen uzaklaşacağı için iltihap riski azalır ve bazı kişileri deli eden kaşıntı azalır. Eskiden (bazı statükocu saç ekim merkezleri hala bu şekilde yaklaşabilmektedir) ekimi yapan klini önce sıradan cilt kremi bepanthol losyon sürüp 20-30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkanırdı. Krem kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle riskli bir uygulamadır çünkü tekrar temizlenmesi esnasında kökler zarar görebilir, az yıkanırsa da dibinde mikrop üreyebilir çünkü mikroların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur. Şampuanın markası önemli olmamakla birlikte köpürtürken kökleri yerinden oynatmamak için çok dikkatli olunmalıdır.
48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir yada havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir.

Ekim Sonrası Şampuan Önerisi

Son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan ” Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti ” aslında bir çok soruna ve zorluğa çözüm getirmiştir. Şöyle ki; en büyük korku iltihaptır, postop sette mikropları % 99.9 ornında öldüren klorheksidin adlı madde vardır ve iltihap riskini sıfıra yaklaştırır. setteki yumuşatıcı Jel şeklinde olduğu için uygulaması da yıkaması da rahattır. Şampuan bebe şampuanı içeriğine sahiptir ve en önemlisi de köpük formundadır yani köürtürken kökleri yerinden oynatma ihtimali sıfırdır. Setteki köpük te jel de bebeklerde bile güvenle kullanılabilecek içerikle ve Hair Pharma güvencesiyle üretilmiştir, güvenle kullanılabilir.

Saç ekimi sonrası geç yıkamanın zararı varmı ?

Aslında geç banyonun pek zararı olmaz çünkü kökün yerleştirildiği kanal yada delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ama nasıl dikilerek kapatılan deride iltihap olabiliyorsa ekim alanında da risk düşükte olsa vardır. 48-72 saatten daha fazla bekletmek çok doğru bir yakaşım olmaz.

Ekilen Saç Ne Zaman Tutar ?

Net tarih 13. gündür yani 13. günde artık kök çevre dokuyla kaynaşmış olur. En hassas dönem ilk 48 saatlik dönemdir bu sebeple ilk banyo 48 saat sonra önerilir. Sonraki dönemde de yeterince tutunmamış olurlar, mesela 5.-6. günlerde saç cımbızla tutup çekilirse köküyle birlikte gelir. 8.-9. günler iyi kötü tutmuş kabul edilir ama çok dirençli değildir çekilirse yada bir yere çarpılırsa yine zarar görebilir.
Bazı klinikler 2 ay “spor yapma” , “cinsel ilişkiye girme”, ”düz yatma” gibi anlamsız yasaklar koyarlar ama 13 günden sonra ekilenler güvenilecek kadar tutunmuştur.ekilen saç neden çıkmaz

Ekilen Saçların Tutması Şu faktörlerle değişebilir

Köklerin dışarıda bekleme süresi
Bu süre boyunca köklerin ne kadar soğukta bekletildiği
Hastanın yaşı, gençler daha şanslıdır
Ek ürün almak (günlük 10 mg B7 vitamini almak artırır)
Kanal açılarak ekimde daha zor tutunur çünkü kanalın çapı kökün çapının 2-3 katıdır
İğne ile ekimde iğne ile açılan delikle kökün kalınlığı yaklaşık aynıdır

Ekilen Saç Ne Zaman Dökülür ?

Evet genellikle şok dökülme dediğimiz geçici bir dökülme olur. Sıklıkla 12-15. günlerde bağşar ve 6 haftanın sonuna kadar devam eder, 6.haftada kalanlar artık dökülmez ve uzar. Başlaması bazen 7-8 gün gibi daha kısa sürede olabilir.

Şok dökülme Ne Kadar Sürer

Kişinin bünyesine
Ekim tekniğine
Kullanılan ilaçlara ( şok dökülmeyi azaltmak için günlük 10 mg B7 vitamini alınması önerilir)
Hastanın kaç yaşında olduğuna ( yaşlılarda daha çok gençlerde daha azdır)
Nereye ekildiğine ( tepe kısmında şok dökülme daha fazla olur)
Köklerin nereden alındığında (sakaldan alındığında şok dökülme daha az olur) göre değişir.
Köklerin dışarda kalma süresine (bekletmeden ekimde sorun az olur)Ekilen saç iltihaplanırmı

Ekilen Saç Neden Tutmaz ?

Bunun sebebi de yukarıdakilere benzer ve şöyle sıralanabilir.
Greftlerin doku dışında kalış süresi, 3 saatten sonra ölmeye başlarlar
İşlem esnasında greftin canlı kısmından tutulması, kanal açılarak ekimde bu şekilde yapılır, iğne ve kalem ile ekimde canlı kısma dokunulmaz
Greftlerin yeterince soğutulmaması, sıcakta kalırsa greftlerin oksijen ihtiyacı artar
İlk yıkamaların uygun ürünlerle değil sıradan nemlendirici ve sıradan şampuan kullanılması, bu amaçla üretilmiş postop saç ekimi sonrası temizlik seti olabilecek tüm sorunlara çözüm getirmiştir
İltihap kapması; iltihap follikülleri net bir şekilde öldürür, postop set buna da çözüm getirmektedir.Bir yerlere çarparak çıkarmak; dışarıda kalan follikül dakikalar içinde ölür

HAKKINDA admin

68 Yorumlar

 1. Merhaba hocam. 6 gün önce saç ekimi yaptim saç ekilen bölgede Kan pıhtiları sert kabuklanmalar oluşturdu bu normal midir
  Dr.Muharrem Kaya
  normal, ekimden 3 gün sonra yıkanması gerekirdi.POSTOP losyon ve köpük şampuanı kullanarak saçlı deriyi yumuşatın .bu arada ilk yıkama genellikle saç ekimi yapan merkez tarafından yapılır.ekimi yaptırdığınız merkeze gidip saçınızı yıkatabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba saç ekimi 5 ay oldu son iki aldır ciddi kabuklanma oluyor. Bu kabuklar dökülmediği gibi saça yapışıyor düşerken saçı bırakmayarak saçı da alıp düşüyor
  Ne yapmalıyım
  Dr. Muharrem Kaya
  Şikayetin egzama düşündürüyor. Bir dermatologa görünmelisin

 3. Hocam Merhaba,
  37 gün önce saç ekim işlemim gerçekleşti. Yaklaşık 2 haftadır şok dökülme süreci başladı ve hali hazırda ekilen saçlarımın % 50 si döküldü. dökülen saçlar köküyle dökülmese de baston tipinde dökülüyor ve dökülen saç telinin bir tarafı köke benzer siyah renkte kalın halde oluyor. Forum sayfalarında bu tipli şok dökülmelerin sıkıntılı olabileceği yazıyor. Yazarlar genelde saç ektiren kişiler. Bu tipli söylemlere itibar etmek istemesemde bende endişe yaratıyor. Saçlarımın bundan ötürü tutmama riski var mıdır?
  Dr. Muharrem Kaya
  1 yıl tamamlamadan bu konuda yorum yapmak zor. Beklemekten başka yapacak birşey yok.

 4. Hocam ekimde 10. Gundeyim kabul dokulurken sac da geliryor normal mi boyle kabugun icinde sac var
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.kökü olmayan kıllar dökülebilir

 5. Merhaba hocam saç ekimimin 10 yıkamasından sonra kabukları temızledım fakat derin ve buyuk olan iki kabuk yeri 10 gun sonra tekrar kabuk bağladı onuda temızlemeli miyim? Birde kök kaybım olmus mudur? Burası için.
  Dr.Muharrem Kaya
  yorum yapmak zor,beklemek gerekir

 6. Merhaba,saç ekiminden sonraki 3.yıkamada fısfıs yardımıyla şampuandan arındırırken,biraz tanzikli gelmesi sebebiyle sanırım,bir telin düştüğünü gördüm. Bu durum köklere zarar vermiş olabilir mi? İyice arınması için fısfıs kullanılması tavsiye edildi. Ama istemeden suyun ince püskürtüldüğü kısmı kullandım hızını kesmek için yakın mesafeden sıksam da
  Dr.Muharrem Kaya
  ekimden 15 gün sonra hiç bir uygulama köke zarar veremez

 7. hocam merhaba öncelikli sizi içtenlikle tebrik ediyorum bu kadar verilen sorulara bıkmadan cevap verdiğiniz için, ben 25 gün önce ekim yaptırdım ve zarar vereceğim korkusuyla kabukları halen temizlemedim kendiliğinden çıksın düşüncesindeyim, bunun zararı olurmu temizlemelimi yim?
  Dr.Muharrem Kaya
  çok uzun süre kalınca enfeksiyona neden olabilir.bence artık yumuşatıp temizleyin

 8. Hocam merhaba ekim yapalı 4 ay oldu suan saçımın ekilen saçın büyük bir kısmı çıktı fakat ekimden sonra kabuklanma sürecinde ön hatta kücük siyah bi alan vardı ekim yapan ekip korkulacak bisey yok kan birikintisi dediler kabukları alırkende o bolgeyi temizleyip merhem sürdüler ve tekrar kabuklandi 1 hafta sonra al dediler kabuğu aldım yanlız saçlarla birlikte düstü o kabuk simdi 4 ayı aştı ekim fakat o yara bölgesinde hic bi çıkış yok ve elimi vurdugumda hafif bir çökük var saç çıkarmı bu saatten sonra o bolgede sordugumda daha bekle 6 7 ay gecmesi lazim çıkacak diyorlar
  Dr.Muharrem Kaya
  hiç hareket olmaması kök kaybı olduğunu düşündürüyor,ama ekilen saçların tam anlamıyla çıkması 1 yılı bulabilir

 9. Merhaba, 2 ay oldu saç ekeli ve daha kabuklar var șimdi farkettim. Yeni saclar cıkmaya bașladi. Losionlan 1 saat yumușatip dokmeye çalișsam sackara zarar verirmiyim. Lütfen bișey önerebilirmisiniz teșekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  2 ay yeterli süre ıslatıp temizlik yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir