Saç ektirdikten sonra kullanılması gereken ilaçlar

Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler. O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç almak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.

Saç dökülmesi tedavi görselleri için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Kullanılancak ilaçlara geçmeden önce çok daha önemli olan yıkama işleminden kısaca söz edeyim.

Sarı renkli gördüğünüz alandaki ekilen köklerin hepsi iltihap nedeniyle ölmüştür ve ekilenler çıkmaz

Antibiotik Kullanmak Gerekir mi?

Tabi ki şart değil ama kullanılması daha doğru olur. Basit bir antibiotik almamak yukardaki fotoğrafta görüldüğü gibi felaketlerle karşılaşma ihtimalini artırır.
Ekimden sonra alınacak geniş spektrumlu antibiotik iltihaplanma riskini azaltır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Ekim işlemi kadar önemli olmasa da cidd bir konudur. Ne yazık ki yenilikleri takip etmeyen özellikle yardımcı personellerin ekim yaptığı kliniklerde “saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla sıradan bir cilt nemlendirici ve yine sıradan bir şampuan önererek gönderilmekte ya da aşırı pahalı şampuan satılarak hasta yolunmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda ekimden sonra yıkamaya özel geliştirilmiş ürünler üretilmektedir ve yenilikleri takip eden merkezler standart bu ürünleri önermektedir çünkü işlem kadar sonrası yıkama da çok önemlidir. Bu konuda en bilinen ürün Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Setidir. İşlem sonrası yaşayabileceğiniz köklerin yerinden oynaması, iltihap kapması, derinin zarar görmesi, şişlik ve bunlar gibi bir çok sorunun önüne geçen postop set mutlaka kullanılması gereken bir ürün setidir. İncelemeden yıkama ürünü almayın. Hele hele ekim merkezinin satmaya çalıştığı pahalı ürünlere asla para vermeyin. Ekim merkezinden tam çıkarken kazık yememek için öncesi araştırma yapın.
Postop Set içeriğindeki klorhexidin sayesinde uygulandığı alandaki mikropları % 99.9 oranında öldürür , bunun yanı sıra içindeki jelle yumuşamayı hızlandırır ve hazır köpük syesinde köklerin zarar görmesini engeller.

Saç Ekimi Sonrası İltihap

Ekimden sonra yaşanabilecek en büyük felakettir. İltihap nakledilen köklerin ölmesine neden olabilir. Nasıl sivilce çıkan sakal bölgesindeki sakallar ölüyorsa benzer şekilde son derece hassas olan ekilmiş kökler de iltihapla zarar görebilir. Aynı sorun donör alandaki yüzlerce delik için de geçerlidir, kök alınan deliklerden mikro girip bölgede iltihap yapabilir. Tüm bunlardan koruyan clorhexidin içeren ilaçlar kullanılmalıdır. Yukarıda kısaca bahsettiğimiz postop setteki hem jelde hem de köpükte uygun dozda klorhexidin bulunmaktadır. Klorhexidin uygulandığı alandaki mikropları % 99.99 oranında öldür ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bir başka bu tür girişimsel uygulama olan diş implantalrı vardır, işte diş implantından sonra da rutin bir şekilde klorhexidin adlı maddeyi içeren gargaralar önerilmekte, nakledilen implantın iltihapla reddedilmesi engellenmektedir.İltihap riskini azaltmak için antibiotik alınmalıdır.

Gelelim sonrası kullanılmasının fayda sağlayacağı ilaçlara; Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Kullanacağınız ürün saçınızı ektirdiğiniz yerin para kazanmak için size satmaya çalıştığı ürünler değil bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler olmalıdır. Size başka yerden satın alamayacağınız ilaçlar satılmaya çalışılıyorsa boşa para vermeyin.

İltihap, yıkama dışında daha iyi sonuç elde etmek için ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar size şu yararları sağlar;

 • Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.
 • Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.
 • Şok dökülme miktarını azaltır.
 • Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.
 • Ekilen köklerden daha kaliteli saçlar çıkmasını sağlar.
 • Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar 

Ginkgo Biloba

Son yıllarda kullanımı tüm saç ekimi merkezlerinde hızla yaygınlaşan bir bitkisel içerik. En büyük özelliği kan damarlarını genişleterek bölgeye gelen kan miktarını artırmasıdır. Köke gelen kan miktarı arttıkça kökün beslenmesi ve doğal olarak tutma ihtimali artmaktadır. Yenilikleri takip eden merkezler her hastasına ginkgo biloba içeren ilaç vermektedir. Bu amaçla ya alheimer hastalığında damar genişletici olarak verilen Trental Tablet verilmekteydi 4-5 senedir içeriğinde ginkgo biloba yanı sıra çeşitli saç vitaminleri ve elemetler içeren Xpecia Tablet daha sık yazılmaktadır. Her iki ilaçta da yeterli miktarda ginkgo biloba bulunmaktadır. Xpecia tablette ayrıca saç vitamini, saçın gelişimiyle ilgili keratin, sistein gibi proteinler ve çinko gibi elementler vardır. Bunlardan birisi ekimden sonraki saatlerde alınmalıdır.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir, bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir. Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır, çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini artırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia tablet;

İçerik açısından değerlendirildiğinde en dolu dolu ilaçtır, kök beslenmesini artıran ginkgo biloba, B7 vitamini, DHT yi engelleyen saw palmetto yanı sıra saçın kalitesini artıran diğer ürünler ve yeterli miktarda biotin içerir. Bu sayede en olumlu sonuç alınması beklenebilir. Bunların dışında saçla ilgili element çinko ve saçın yapı taşı olan keratine, L sistin gibi maddeler de içermektedir. Kadın ve erkek formu üretilen tek saç tabletidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde ekilenlerin tutma ihtimalini artırır, şok dökülmeyi azaltır daha da önemlisi bölgedeki tüyleşmiş saçların kalitesini yükselterek ekimden alınan sonucun daha iyi olmasını sağlar.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur. Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve ekimden sonrası sıkça önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok pahalıdır. Almanyadan ithal edilmekteydi yerine piyasaya pan plus adıyla Bulgaristanda üretilen ürünü  vermiştir.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve ekimden sonra önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia, dilaprost, proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır, yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir. Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur. Hormon ilacı olduğu için cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için iyi araştırılmadan başlanmamalıdır. Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak ekimden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur. Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saçın kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şokdökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur. Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

Rogain (spectral, regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir. Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu iyileştirir. Rogainin tek eksiği DHT nin saçı dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir, bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez. Tamamen ”kan sulandırıcı” tanımlamasının yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bir öneridir. Aspirin kanı sulandırmaz pıhtılaşmasını zorlaştırır bu sebeple ekimden sonra kullanılmasının hiçbir anlamı yoktur.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saçların temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere karar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekimin yapıldığı alanda enfeksiyona neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kortizon Kullanımı

Bazı klinikler ekimden sonra abartılı düzeylerde olacak şişmeyi önlemek amacıyla kortizonlu iğne veya tablet başlarlar. Kortizon gerçekten şişliği engelleyebilir ama ciddi yan etkileri olduğunu ve iyileşmeyi geciktirdiğini bilmelisiniz.

Bilgiler sacekimiresim.com sitesinden alıntıdır.

Dökülme tedavisi için kullanılan ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sacilaclari.com dan edinebilirsiniz.

HAKKINDA admin

380 Yorumlar

 1. Expecia tablet ve Hairforte ekim yapilan saç köklerine sigaranin verdigi zararları önler mu?
  Dr. Muharrem Kaya
  Azaltır.

 2. İyi günler hocam. 20 gün önce saç ektirdim. Xpecia tablet ve Hair Forte Sprayi kullanmaya ne zaman başlamam doğru olur? Bir de bu ürünlerin kullanımı hakkında bilgi alabilir miyim?
  Dr. Muharrem Kaya
  Kullanmaya başlayabilirsiniz. Her ikisini de günde iki defa almalısın. Elimden sonra saçların tamalanmazı bir yıla kadar devam eder. En iyi sonucu almak için bir yıl kullanmanı öneririm.

 3. Saç ekiminden önce vichy dercos şampuan kullanıyordum. Saç ektireli 2 ay oldu. Tekrar vichy şampuan kullanabilirmiyim. Saç köküne bir zararı olurmu
  Dr. Muharrem Kaya
  Kullanabilirsiniz, zarar vermez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir