Saç ektirdikten sonra kullanılması gereken ilaçlar

Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler. O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç almak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.

Saç dökülmesi tedavi görselleri için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Kullanılancak ilaçlara geçmeden önce çok daha önemli olan yıkama işleminden kısaca söz edeyim.

Sarı renkli gördüğünüz alandaki ekilen köklerin hepsi iltihap nedeniyle ölmüştür ve ekilenler çıkmaz

Antibiotik Kullanmak Gerekir mi?

Tabi ki şart değil ama kullanılması daha doğru olur. Basit bir antibiotik almamak yukardaki fotoğrafta görüldüğü gibi felaketlerle karşılaşma ihtimalini artırır.
Ekimden sonra alınacak geniş spektrumlu antibiotik iltihaplanma riskini azaltır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Ekim işlemi kadar önemli olmasa da cidd bir konudur. Ne yazık ki yenilikleri takip etmeyen özellikle yardımcı personellerin ekim yaptığı kliniklerde “saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla sıradan bir cilt nemlendirici ve yine sıradan bir şampuan önererek gönderilmekte ya da aşırı pahalı şampuan satılarak hasta yolunmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda ekimden sonra yıkamaya özel geliştirilmiş ürünler üretilmektedir ve yenilikleri takip eden merkezler standart bu ürünleri önermektedir çünkü işlem kadar sonrası yıkama da çok önemlidir. Bu konuda en bilinen ürün Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Setidir. İşlem sonrası yaşayabileceğiniz köklerin yerinden oynaması, iltihap kapması, derinin zarar görmesi, şişlik ve bunlar gibi bir çok sorunun önüne geçen postop set mutlaka kullanılması gereken bir ürün setidir. İncelemeden yıkama ürünü almayın. Hele hele ekim merkezinin satmaya çalıştığı pahalı ürünlere asla para vermeyin. Ekim merkezinden tam çıkarken kazık yememek için öncesi araştırma yapın.
Postop Set içeriğindeki klorhexidin sayesinde uygulandığı alandaki mikropları % 99.9 oranında öldürür , bunun yanı sıra içindeki jelle yumuşamayı hızlandırır ve hazır köpük syesinde köklerin zarar görmesini engeller.

Saç Ekimi Sonrası İltihap

Ekimden sonra yaşanabilecek en büyük felakettir. İltihap nakledilen köklerin ölmesine neden olabilir. Nasıl sivilce çıkan sakal bölgesindeki sakallar ölüyorsa benzer şekilde son derece hassas olan ekilmiş kökler de iltihapla zarar görebilir. Aynı sorun donör alandaki yüzlerce delik için de geçerlidir, kök alınan deliklerden mikro girip bölgede iltihap yapabilir. Tüm bunlardan koruyan clorhexidin içeren ilaçlar kullanılmalıdır. Yukarıda kısaca bahsettiğimiz postop setteki hem jelde hem de köpükte uygun dozda klorhexidin bulunmaktadır. Klorhexidin uygulandığı alandaki mikropları % 99.99 oranında öldür ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bir başka bu tür girişimsel uygulama olan diş implantalrı vardır, işte diş implantından sonra da rutin bir şekilde klorhexidin adlı maddeyi içeren gargaralar önerilmekte, nakledilen implantın iltihapla reddedilmesi engellenmektedir.İltihap riskini azaltmak için antibiotik alınmalıdır.

Gelelim sonrası kullanılmasının fayda sağlayacağı ilaçlara; Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Kullanacağınız ürün saçınızı ektirdiğiniz yerin para kazanmak için size satmaya çalıştığı ürünler değil bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler olmalıdır. Size başka yerden satın alamayacağınız ilaçlar satılmaya çalışılıyorsa boşa para vermeyin.

İltihap, yıkama dışında daha iyi sonuç elde etmek için ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar size şu yararları sağlar;

 • Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.
 • Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.
 • Şok dökülme miktarını azaltır.
 • Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.
 • Ekilen köklerden daha kaliteli saçlar çıkmasını sağlar.
 • Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar 

Ginkgo Biloba

Son yıllarda kullanımı tüm saç ekimi merkezlerinde hızla yaygınlaşan bir bitkisel içerik. En büyük özelliği kan damarlarını genişleterek bölgeye gelen kan miktarını artırmasıdır. Köke gelen kan miktarı arttıkça kökün beslenmesi ve doğal olarak tutma ihtimali artmaktadır. Yenilikleri takip eden merkezler her hastasına ginkgo biloba içeren ilaç vermektedir. Bu amaçla ya alheimer hastalığında damar genişletici olarak verilen Trental Tablet verilmekteydi 4-5 senedir içeriğinde ginkgo biloba yanı sıra çeşitli saç vitaminleri ve elemetler içeren Xpecia Tablet daha sık yazılmaktadır. Her iki ilaçta da yeterli miktarda ginkgo biloba bulunmaktadır. Xpecia tablette ayrıca saç vitamini, saçın gelişimiyle ilgili keratin, sistein gibi proteinler ve çinko gibi elementler vardır. Bunlardan birisi ekimden sonraki saatlerde alınmalıdır.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir, bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir. Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır, çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini artırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia tablet;

İçerik açısından değerlendirildiğinde en dolu dolu ilaçtır, kök beslenmesini artıran ginkgo biloba, B7 vitamini, DHT yi engelleyen saw palmetto yanı sıra saçın kalitesini artıran diğer ürünler ve yeterli miktarda biotin içerir. Bu sayede en olumlu sonuç alınması beklenebilir. Bunların dışında saçla ilgili element çinko ve saçın yapı taşı olan keratine, L sistin gibi maddeler de içermektedir. Kadın ve erkek formu üretilen tek saç tabletidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde ekilenlerin tutma ihtimalini artırır, şok dökülmeyi azaltır daha da önemlisi bölgedeki tüyleşmiş saçların kalitesini yükselterek ekimden alınan sonucun daha iyi olmasını sağlar.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur. Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve ekimden sonrası sıkça önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok pahalıdır. Almanyadan ithal edilmekteydi yerine piyasaya pan plus adıyla Bulgaristanda üretilen ürünü  vermiştir.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve ekimden sonra önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia, dilaprost, proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır, yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir. Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur. Hormon ilacı olduğu için cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için iyi araştırılmadan başlanmamalıdır. Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak ekimden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur. Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saçın kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şokdökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur. Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

Rogain (spectral, regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir. Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu iyileştirir. Rogainin tek eksiği DHT nin saçı dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir, bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez. Tamamen ”kan sulandırıcı” tanımlamasının yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bir öneridir. Aspirin kanı sulandırmaz pıhtılaşmasını zorlaştırır bu sebeple ekimden sonra kullanılmasının hiçbir anlamı yoktur.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saçların temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere karar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekimin yapıldığı alanda enfeksiyona neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kortizon Kullanımı

Bazı klinikler ekimden sonra abartılı düzeylerde olacak şişmeyi önlemek amacıyla kortizonlu iğne veya tablet başlarlar. Kortizon gerçekten şişliği engelleyebilir ama ciddi yan etkileri olduğunu ve iyileşmeyi geciktirdiğini bilmelisiniz.

Bilgiler sacekimiresim.com sitesinden alıntıdır.

Dökülme tedavisi için kullanılan ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sacilaclari.com dan edinebilirsiniz.

HAKKINDA admin

380 Yorumlar

 1. Merhaba Dr bey. Saç ektireli 2 ay oldu ve doktorumun tavsiyesi ile 2 aydır günde 2 tablet trichoplus tablet kullandım. Araştırdığımda xpecia fiyat olarak daha uygun. Bundan sonra xpecia tablet kullansam olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz.xpecianın içeriği saçın yapıtaşını oluşturan tüm elementleri içerir

 2. S.a hocam ben saç ektireli 3.5 ay oldu saçımı eken hoca bana kapsül vitamin gibi sac uzatıcı tabletler vermedi saçlarım kıvırcik cıktı kıvırcik çıkması normal mi normal seçim düz du benim birde bu vitaminlerden hangisini önerirsiniz şimdiden tskler..
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl kökü travmatize olursa kıvırcık çıkabiliyor

 3. Merhaba hocam;
  Sac ekimi yaptirdim. Doktorum 4 ay minoxil fort kullanmami söyledi, minoxil kullanmayi biraktigimizda saclarda dokulma oldugunu okuduk birkac forumda ve tedirgin oldum. Sizin bu konudaki uzman görüşünuzu ogrenebilirmiyim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  ekilen saçlarınız dökülmez.fakat daha önce dökülmüş saçlarınız minoxil etkisiyle tekrar çıkar ve bunlar minoxili bırakınca dökülür

 4. slm hocam sac ekiminden once 5 yildir kepek ivin vichy sampuan kullaniyordum sac ekiminden sonra ilerde tekrar kullanmaya devam edebilirmiyiz iyi gunler
  Dr.Muharrem Kaya
  devam edebilirsiniz

 5. S.a hocam saç ekiminden sonra enseye sürülen krem markası verir misiniz ve 18. Gün bu kremi enseye sürsem bir sıkıntı olurum ensem yıkama yaparken aanti tırtırlı gibi geliyor bana saç ektirdiğim saç ekim uzmanı ilk yıkamada sürdü başka da kullanmana gerek yok dedi ama başka saç ekimi yapan arkadaşlarım 1 hafta veya 2 hafta sürüyordu
  Dr.Muharrem Kaya
  kremin saçlıderiden temizlenmesi zor olur.ama ciltte sorun varsa iyileşme geciktiyse bepanten krem kullanabilirsiniz,bunun yanısıra POSTOP diye bir ürün var onun jeli iyi gelebilir

 6. Merhaba hocam, Minoxil spreyini saça uygulanmasını tavsiye ediyor musunuz ? Saç ekiminden sonra yararı olur mu ? (kulanımı bıraktıktan sonra minoxil saçı çok döküyormuş) 6 ay sonra bıraktıktan sonra gibi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  ekilen saçlar dökülmez.kanlanmayı arttırdığı için saçlar daha canlı ve çabuk çıkar.dökülen saçlarınız çıkar ise bıraktığınızda tekrar dökülecektir

 7. Merhaba hocam saç ekimi yaptırdım bugün 4. Günüm fakat bana antibiyotik içmem gerektiğini söylemeyi unutmuşlar bende içmedim şuan dan itibaren başlamalımıyım yoksa zaten sıkıntılı dönem atlatıldı ve içmeme gerek kalmadımı? Bilgi verirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı deri çok kanlandığı için enfeksiyon pek olmaz.enfeksiyon yoksa artık içmenize gerek yok.

 8. Merhaba ,
  Ekim yaptıralı 3 gün oldu,
  Curegen serisini ekim yeri önerdi,onu aldım ama bir aylık kullanabileceğim kadar var.Sat cokpahalı,
  Bu süreci daha rahat ve tam sonuç alarak nasıl atlatabilirim ?
  Bu şampuan ve serisini kullanayım mı ?Yoksa sizin önerdiğiniz şampuan ve kamsulle mi başlayayım.Sprey de kullanmalı mıyım ?
  Biraz şişliklerim var ,bu normal mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  benim önerdiklerimi kullanabilirsiniz.içerikleri yeterince zengin.şişlik olması normal

 9. Cengiz adıbelli

  Hocam mrblar
  Ben sac ektireli 6 ay oldu kafamda bu aralar aşırı kepeklenme oluyor kafami hafif tirnaklayarak yıkıyorum tirnakladıgımda ince telli saçlar geliyor acaba köklere zarar gelmismi tir tskler
  Dr.Muharrem Kaya
  aşıır kepek seboreik dermatit bulgusudur.saçlarınıza dermatit zarar verebilir.dermatologa görünün

 10. Merhaba hocam ben saç ekimi mi 05/08/2018 tarihinde yaptım ama 7 ayllık süre zarfında istediğim sıklığı yakalayamadım gerek ekimin başarı oranı gerekse saçımın çok yağlı olması bunların etkisi ne kadar bilemem. saç ekiminden sonra bepantol krem ve sebamed şampuan kullandım şumpuanı kullanmaya devam ediyorum bu son bir aydır saçlarımda dökülme farketim ekilen saçlar mı yoksa eski saçım mı dökülüyor tespit etmek güç bu süreçte ne yapmlıyım doktorum 2. seans bir saç ekimi önerdi ama bu sürecin zorluğunu bildiğim için kabul etmedim. hem ekilen saçları hemde eski saçlarımı korumak için ne yapmamı önerirsiniz. şimdiden önerileriniz için teşekür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  yapılan ekimin tam sonucu 1 yılda alınır.başarıyı arttırmak için hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir