saç ekimi kabuklanma

Deride oluşturulan her tür yaralanma kabuklanma şeklinde bir dönem geçirir, normalde bu vücudun dış etkilere karşı yarayı korumak amacıyla yaptığı bir tabakadır. Kan ve salgılarla oluşur. Ekim yapılırken binlerce delik veya kanal açılır, bu delik yada kanal açılırken bir miktar kanama olur aynı şekilde kökler yerleştirirken de bir miktar kanama olur, tüm bu işlemler küçük te olsa yaralanmadır.

Saç Ekiminden Sonra Kabuklanma Neden Olur
saç ekimi kabuklar

İşlem yapılırken ve sonrasında bu kan temizlenmeye çalışılır ancak ne kadar uğraşılsa da bir miktar kan kalır ve pıhtılaşır işte işlem sonrası kabuk oluşturan en önemli etken bu pıhtılar ve vücudun sonradan yaptığı salgılardır.
İkinci sebepse açılan kanalların oluşturduğu yaraların olduğu alana vücudun yaptığı yara kabuğudur. Kanal açılması sebebiyle ekim sonrası oluşan bu kabuk bildiğimiz yara kabuğu gibidir ve pıhtıya kıyasla daha serttir. Daha sert ve dokuya daha fazla yapışık olduğu için pıhtıdan zor temizlenir ve en son temizlenenlerse bunlardır.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan Kabuk Zararlı mıdır

Aslında ciddi bir zararı yoktur ancak kabuğun altında mikrop ürerse iltihap köke ilerleyip kökü öldürebilir, bu ihtimal düşüktür, düşük te olsa klinikler korunma amaçlı antibiotik verirler. İltihap riskini azaltmanın en etkili yolu oluşan bu kabukları makul sürede ve doğru ürünle temizlemektir. Oluşan kabuğu sıradan cilt nemlendiri,cisi ve yine sıradan bir şampuanla temizlemek ekilenlere ciddi zarar verebilir. Bu amaçla üretilmiş ürünler ekimden sonra olabilecek sorunların çoğunu engellemekte ve bu kabukların daha kolay ve zararsız bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Temizlenir
saç ekimi sonrası kabuk nasıl çıkarılır

Tabiî ki en etkili yolu yıkamadır. Ekimden 2 gün sonra yıkama başlamalı ve sonrasında günde 1-2 defa yıkanmalıdır. Kliniklerin farklı yaklaşımı ve ürün önerileri olsa da temel amaç temizlik olduğu için çok ciddi fark yoktur. 2.-3. banyodan sonra aynı banyoda ilk yıkamayla kabukları yumuşatıp sonra tekrar yıkayarak daha çabuk temizlenmesi sağlanabilir ama 9.güne kadar olabildiğince nazik davranılmalı kökler yerinden oynatılmamalıdır. 12.-13. günlerde aynı şekilde banyoya girip kafa iyice köpürtülüp köpük 2-3 dakika bekledikten sonra durulayarak iyice yumuşatmalı ve daha sonra yeniden köpürtüp hafif tırnaklayarak kabuklar temizlenmelidir. 12. gün köklerin tam tutunduğu kabul edilir ve daha rahat davranılabilir. Köklerin tutunmasını dikişe benzetebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10. gün alınmış olur çünkü doku kaynaşması büyük oranda tamamlanmış olur aynı şekilde kıl kökünün dokuyla kaynaşması 9-12 günde tamamlanmış olur. Bu süreden sonra ekilenlere zarar vermek zordur, sıradan davranışlarla zarar verilemez.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır

Bu konuda en doğru yaklaşım saç ekimi sonrası temizlik için üretilmiş olan Postop Settir, Postop Set içeriğinde yumuşatıcı olarak jel ve yıkama için de hazır köpük bulundurur. Jelin içeriğindeki klrohexidin bölgede var olan mükropları % 99.9 oranında öldürür ve bu sayede iltihaplanma riskini sıfıra yaklaştırır. Diğer taraftna içeriğinde ödem (şişlik) giderici, kökü besleyici, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan maddeler içerir. Hazır köpük şampuan gibi köpürtmeyi gerektirmemesi sayesinde köklerin yerinden oynatmaz. Jel gibi şampuan da besleyici özelliklere sahiptir. Hazır köpük şampuan bebe şampuanı yapısındadır ve zararlı madde içermez. Türkiye’de ekimlerle ilgili yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezlerinin olmazsa olmazı postop seti araştırmadan kafanıza sıradan şampuan ya da cilt nemlendiricisi bepanthol sürmeyin.
Ayrıca size çok pahalı şampuanlar ve çeşitli ürünler satmaya çalışan merkezin satmaya çalıştığı ürünleri asla almayın çünkü pahalı satılmasına rağmen sıradan şampuandan farklı hiçbir özellikleri yoktur. Normalde piyasada bulamayacağınız bu pahalı şampuanların tek özellikleri size ekimle ilgili korkular yaşatıp biraz daha para almalarını sağlar, piyasada olmadığı için de fiyat kıyaslaması yapma şansınız.

Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama

Saç ekimi zor ve zahmetli bir işlemdir ve ekilen kökler de kıymetlidir bu sebeple sonrası zarar verme ihtimali hastaların en çok tedirgin olduğu konudur. Kaşıma, çarpma, sürtme ve ilk yıkama hasta açısından temkinli yaklaşılması gereken durumlardır. Son derece haklı bir tedirginliktir ve önlenebileceği halde zarar veren çok kişi vardır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama klinik veya doktorun yaklaşımına göre değişmektedir. Şu şekillerde olabilmektedir ve yeni çıkan ilaçlar sayesinde bir çok klinik eski alışkanlıklarını değiştirmektedir.
İlk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir, bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafayı sararlar.
2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır, 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır.Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır ve bu farklı yaklaşımların hiçbir zararı yoktur ancak geç yıkanması durumunda pıhtıların altında mikrop üreyebileceği konusunda şüpheler vardır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkamada Neye Dikkat Edilmeli

En önemli sorun dokuyla bütünleşmemiş kökleri yerinden oynatmaktır. yerinden oynatılan kökler ölebilir, özellikle köpürtürken buna çok dikkat edilmelidir. En mantıklı yaklaşım ilk banyo 48 saat sonra yapılmalıdır bu şekilde pıhtılar ve ölü dokular kısmen uzaklaşacağı için iltihap riski azalır ve bazı kişileri deli eden kaşıntı azalır. Eskiden (bazı statükocu saç ekim merkezleri hala bu şekilde yaklaşabilmektedir) ekimi yapan klini önce sıradan cilt kremi bepanthol losyon sürüp 20-30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkanırdı. Krem kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle riskli bir uygulamadır çünkü tekrar temizlenmesi esnasında kökler zarar görebilir, az yıkanırsa da dibinde mikrop üreyebilir çünkü mikroların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur. Şampuanın markası önemli olmamakla birlikte köpürtürken kökleri yerinden oynatmamak için çok dikkatli olunmalıdır.
48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir yada havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir.

Ekim Sonrası Şampuan Önerisi

Son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan ” Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti ” aslında bir çok soruna ve zorluğa çözüm getirmiştir. Şöyle ki; en büyük korku iltihaptır, postop sette mikropları % 99.9 ornında öldüren klorheksidin adlı madde vardır ve iltihap riskini sıfıra yaklaştırır. setteki yumuşatıcı Jel şeklinde olduğu için uygulaması da yıkaması da rahattır. Şampuan bebe şampuanı içeriğine sahiptir ve en önemlisi de köpük formundadır yani köürtürken kökleri yerinden oynatma ihtimali sıfırdır. Setteki köpük te jel de bebeklerde bile güvenle kullanılabilecek içerikle ve Hair Pharma güvencesiyle üretilmiştir, güvenle kullanılabilir.

Saç ekimi sonrası geç yıkamanın zararı varmı ?

Aslında geç banyonun pek zararı olmaz çünkü kökün yerleştirildiği kanal yada delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ama nasıl dikilerek kapatılan deride iltihap olabiliyorsa ekim alanında da risk düşükte olsa vardır. 48-72 saatten daha fazla bekletmek çok doğru bir yakaşım olmaz.

Ekilen Saç Ne Zaman Tutar ?

Net tarih 13. gündür yani 13. günde artık kök çevre dokuyla kaynaşmış olur. En hassas dönem ilk 48 saatlik dönemdir bu sebeple ilk banyo 48 saat sonra önerilir. Sonraki dönemde de yeterince tutunmamış olurlar, mesela 5.-6. günlerde saç cımbızla tutup çekilirse köküyle birlikte gelir. 8.-9. günler iyi kötü tutmuş kabul edilir ama çok dirençli değildir çekilirse yada bir yere çarpılırsa yine zarar görebilir.
Bazı klinikler 2 ay “spor yapma” , “cinsel ilişkiye girme”, ”düz yatma” gibi anlamsız yasaklar koyarlar ama 13 günden sonra ekilenler güvenilecek kadar tutunmuştur.ekilen saç neden çıkmaz

Ekilen Saçların Tutması Şu faktörlerle değişebilir

Köklerin dışarıda bekleme süresi
Bu süre boyunca köklerin ne kadar soğukta bekletildiği
Hastanın yaşı, gençler daha şanslıdır
Ek ürün almak (günlük 10 mg B7 vitamini almak artırır)
Kanal açılarak ekimde daha zor tutunur çünkü kanalın çapı kökün çapının 2-3 katıdır
İğne ile ekimde iğne ile açılan delikle kökün kalınlığı yaklaşık aynıdır

Ekilen Saç Ne Zaman Dökülür ?

Evet genellikle şok dökülme dediğimiz geçici bir dökülme olur. Sıklıkla 12-15. günlerde bağşar ve 6 haftanın sonuna kadar devam eder, 6.haftada kalanlar artık dökülmez ve uzar. Başlaması bazen 7-8 gün gibi daha kısa sürede olabilir.

Şok dökülme Ne Kadar Sürer

Kişinin bünyesine
Ekim tekniğine
Kullanılan ilaçlara ( şok dökülmeyi azaltmak için günlük 10 mg B7 vitamini alınması önerilir)
Hastanın kaç yaşında olduğuna ( yaşlılarda daha çok gençlerde daha azdır)
Nereye ekildiğine ( tepe kısmında şok dökülme daha fazla olur)
Köklerin nereden alındığında (sakaldan alındığında şok dökülme daha az olur) göre değişir.
Köklerin dışarda kalma süresine (bekletmeden ekimde sorun az olur)Ekilen saç iltihaplanırmı

Ekilen Saç Neden Tutmaz ?

Bunun sebebi de yukarıdakilere benzer ve şöyle sıralanabilir.
Greftlerin doku dışında kalış süresi, 3 saatten sonra ölmeye başlarlar
İşlem esnasında greftin canlı kısmından tutulması, kanal açılarak ekimde bu şekilde yapılır, iğne ve kalem ile ekimde canlı kısma dokunulmaz
Greftlerin yeterince soğutulmaması, sıcakta kalırsa greftlerin oksijen ihtiyacı artar
İlk yıkamaların uygun ürünlerle değil sıradan nemlendirici ve sıradan şampuan kullanılması, bu amaçla üretilmiş postop saç ekimi sonrası temizlik seti olabilecek tüm sorunlara çözüm getirmiştir
İltihap kapması; iltihap follikülleri net bir şekilde öldürür, postop set buna da çözüm getirmektedir.Bir yerlere çarparak çıkarmak; dışarıda kalan follikül dakikalar içinde ölür

HAKKINDA admin

68 Yorumlar

 1. İyi günler hocam
  1)Hocam kabuklanma temizlenirken dökülen saç normal midir?
  2)kabukları bi türlü temizleyemedim hala saçımda 15.gün olmasına rağmen ve 2gündür kabuğu temizlememe rağmen hala kabuk mevcut . Bunu bü zararı var mı?
  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.her yıkamada biraz temizlenir.aceleye gerek yok

 2. Hocam 10gun oldu kaşıntı ka buklanma yok bir sorun olabilirmi

  Dr.Muharrem Kaya
  sorun olmaz

 3. hocam 14. gün aşırı bastırarak ovalama yapıldı ve kabuklar tek seferde temizlendi. bu işlemi ekim yapan yer yaptı. normalmidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  12. günden sonra yapılabilir.sorun olmaz

 4. Hocam benim 10 gün oldu saç ekeli iltihplama oldu ilaç kullanmama devam etmemi söyledi doktor bey şuan kullanıyom yanlis sarılık gitti beyazlık kaldı kötü bir risk ki varmi
  Dr.Muharrem Kaya
  görmeden yorum yapmak doğru olmaz.dermatologa görünün

 5. Merhaba hocam, döküşen kabukların içinde saçlarda var,bu şok dökülmemidir yoksa köklermi dökülüyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  zaten enfeksiyon varsa iltihabın rahat akması için dikişlerin açılması gerekir

 6. hocam merhaba saç ekimi sonrası 17.gündeyim hala tepe kısmında yaklaşık 3 cm lik kabuklanma var.kabugu sıyırmaya cesaret edemiyorum.ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  kremlerle veya yağla yumuşatarak yıkayın

 7. Hocam motosiklet kullanıcısıyım. Kask kullanmaya ne zaman başlayabilirim. İyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem Kaya
  15 gün sonra

 8. Merhaba hocam.
  1- Hairforte yi donor bolgeye de mi uygulamak gerekir? Yaraya zarar vermez mi?
  2- Bir de tekrara düşmek zorundayım, sorumu sordugum sayfayı bulamadım: Hairforte yi uyguladıktan sonra illa yıkamamiz gerekli mi? Çünkü sprey günde 2 defa ama yıkama 1 defa.
  Sagolun, saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  yıkamadan uygulayabilirsiniz.ilk yıkamayı geçtiyseniz uygulayabilirsiniz.günde 2 defa kullanmalısınız her ikisinide

  • Sagolun hocam, spreyi donor bolgeye sikmanin bir zararı yok degil mi iyilesme surecine?
   Dr.Muharrem Kaya
   Yok ama faydası da olmaz

 9. Hocam selamlar.çarşamba günü ekim yaptirdim bir sonraki hafta perşembe günü losyonu saçına sürdüm kabuklar yumuşadı öne doğru parmak ucuyla çektim banyo da su dökerken de saç aralarından parmak ucuyla alnına doğru çektim gitti kabuklar zararvermiş miyim dir kökler e kanama falan olmadı saç teli de 4 5 tane geldi.8.günde oldu bunlar ilk günü de sayarsak 9.gün
  Dr.Muharrem Kaya
  15.güne kadar dikkatli yıkayın.diplerdeki kabukları 15.günden sonra temizlemeye çalışın.tutması garanti olsun

 10. merhaba hocam benim ense bölgesinde iz kaldığı için oraya bi ekim yaptırmak zorunda kaldım arka taraf yani uyurken vs çok zor oluyor haliyle sorum şu saç ekiminde 8.günde kökler büyük oranda tutmuş diyebilirmiyiz yastığımda vs herhangi bir kan izide görmedim kökler zarar görmemiştir sanırım
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk 12 gün önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir