Propecianın Yan Etkileri

İçindeki etkili madde finasterid dir (finasteride) ve bu madde ayrıca proscar, dilaprost adlı prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlarda da vardır. Kullanıcı yorumlarında bir çok yan etkiden söz edilmektedir. Propeciaya yakın düzeylerde saç dökülmesini durduran yani yaklaşık aynı başarı düzeyine sahip Xpecia Tablet ayrı bir sayfada ele alınmıştır.

Finasteride adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kullanıcılarda % 70 oranında başarı sağlamış ve saçların kalitesinde artış sağlamıştır. Bu kadar etkili iyi sonuç yanında finasteridin çok sayıda komplikasyonu bilinmektedir.

Propecia kullanırken görülebilen komplikasyon tüm vücuttaki di hidro testosteronf hormonunun oluşumunun engellenmesine bağlıdır, Di hidro testosteron hormonu sadece saçların kökünde engellenirse bu komplikasyonlar oluşamaz. İlacın dozu komplikasyonların şiddetini ve görülme sıklığını belirleyen en önemli etkendir.

Propecianın Yan Etkileri

Cinsel istekte azalma, libido kaybı
Peniste yetersiz sertleşme
Erken boşalma
Memelerde sızlama
Erkekte memelerde büyüme (jinekomasti)
Meni (ejekulat) miktarında azalma ve sıvılaşma
Vücut kıllarında azalma
Sakalın geç uzaması
Sık idrara çıkma
Yumurtalıklarda ağrı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak aşağıdaki hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler vardır. Finasterid kullanmaya başlamadan önce bu komplikasyonları iyi değerlendirilmelidir.

Finasterid hakkında bilimsel deney

Deneysel çalışmanın özeti: Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus  kavernozumlarında, kontrol gurubuna göre orta derecede düz  kas  oranında azalma, kollajen doku  oranında ise artma  tespit edildi. Finasteride kullanan hastaların bir  kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli olmamasına bağlı gelişebilir.

Yan etki yaşamadan DHT  Nasıl Engellenir

Bilindiği gibi saça zarar veren DHT (di hidro testosteron) saç kökü ve saçın kökündeki yağ bezinde testosterondan dönüşür, eğer sadece bu bölgedeki dihidro testosteron engellenirse vücutta yan etki oluşmaz. Saçın kökü ve yağ bezinde oluşan DHT yi engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek madde procapil dir. Propecia yerine procapil içeren spreylerden birini kullanmanız sizi cinsellik sorunu yaşamanızdan korur. Procapil üreten en güvenilir ilaç firması Türkiye’de saç sorunlarının çözümüne odaklanmış Hair Pharmadır.
Hairforte adıyla satılan sprey kullanılarak DHT nin vücuttaki zararlarından korunabilirsiniz.
Diğer bir yaklaşım da Di Hidro Testosteronu bitkisel aktiflerle engellemektir, Xpecia tablet kullanılıldığında cinsellik üzerinde yan etki oluşturmadan dökülmenin önüne geçebilrisiniz.

Konu cinsellik olduğu için hastaların sıkça sorduğu şu sorunun cevabını da yazmakta yarar var.

Mastürbasyon Saç Döker mi?

Kendini tatmin etmek bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir. Bu sebeple masturbasyon yapmak saçın dökülmesine sebep olmaz , yapmayı bırakmak da var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saçta dökülmeye neden olan bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki saçın dökülmesine sebep olmaz, cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saçların dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değildir. Yapılan bilimsel istatistiklerde dökülme sorunu olanların ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum dökülmeyi durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsellikle ilgili istekte azalma olmasıdır. Bu durum şöyle izah edilebilir; dökülmenin tedavisi için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için ilişkiye girme isteğini azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarını azaltır. Finasterid gibi hormonu azaltan procapilde de saç dökülmesinde finasterid kadar etkilidir ama bölgesel kullanıldığı için vücutta cinsellik ile ilgili yan etki yapmaz.

Kendini tatmin etmenin saçı döktüğü inancının gelişmesi de şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı mastürbasyon yapmaya başlar, cinselllikle ilgili dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saçın köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülmeye neden olur. Yani kişi kendini engelleyip mastürbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder.

Dökülmenin tedavisinde Di Hidro Testosteron (DHT) oluşumu mutlaka engellenmelidir yoksa saç dökülmesi durdurulamaz, di hidro testosteron yi engelleyen üç ürün vardır

Finasterid; hap şeklinde alınır ancak cinsellik üzerine yan etkileri vardır, kullanıcıda istekte azalma, meni miktarında azalma, sakalın geç uzaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Procapil; Bölgesel olarak kullanılır en etkili üründür ve cinsellik üzerinde yan etki yapmaz. Etkisi bölgesel olduğu için yani kan yoluyla gelmediği için köke daha yoğun bir şekilde ulaşır ve çok daha etkili olur. Procapil içeren spreylerden mutlaka bitkisel özlerinde birlikte olan spreyler tercih edilmelidir, etkisi ancak bitki özleriyle desteklendiyse yeterince tartmin edici olur. Saf procapil spreyleri yetersiz kalır.

Saw palmetto; bitkisel üründür ağızdan hap olarak veya bölgesel olarak sprey şeklinde kullanılabilir yan etkisi yoktur.

Sık Cinsel İlişki Saçı Döker mi?

Aslında bu sorunun da cevabı aynıdır. Hiçbir ilişkisi yoktur, hiç cinsel ilişkiye girmeyenler de de saçlar dökülebilmektedir.
Burada da şöyle bir şey düşünülebilir, dürtünün şiddetini belirleyen hormon erkeklik hormonu testosteron düzeyidir, testosteron düzeyi yüksekse, kişide di hidro terstosteron hassasiyeti varsa, saç dökülmesi riski normal toplumdan yüksektir.

HAKKINDA admin

9 Yorumlar

 1. hocam 2 aydir minoxil kullaniyorum sacim daha da acildi.bu ilk dokulmeden dolayi normalmi? geri gelirmi? tesekkutler
  Dr.Muharrem Kaya
  minyatürleşen saçlar dökülür,kullanıma devam edersen saçların geri gelmesi beklenir

 2. Hocam x pecia tableti kullaniyorum ve uc hafta oldu dokulmem devam edyo acaba finasterid kullansam etki edrmi erkek tipi dokulmem var uc senedirr nolur bana ise yarar bir ilac soyleyin
  Dr Muharrem Kaya
  günde 2 doz almalısın.beraberinde minoxidil yada procapil içeren sprey kullanmalısn

 3. Hocam merhabalar, 1.5 aydır finasteride kullanıyorum (1/4mg) herhangi bir yan etkisini görmedim çok da memnunum. Acaba daha uzun süreli kullanımlarda yan etki yapması beklenir mi ? Teşekkürler
  Uz.Dr.Muharrem Kaya
  görülebilşir

 4. hocam mrb ben bende tuy sıkıntısı olmadan lazere gıttım ve 2 sene sonra bendekı tuyler kıl oldu ve endokrolojı bölümüne gııtım profesör doktor bana erkeklık hormonum cok calısıyormus dıye proscar fınasterıd verdı 3 sene kullanacaksın dedı ılacda bayanlar kullanamaz yazıyor doktora sormama ragmen hormonları duzetltecek dıyor bı bayan olarak ılerde gebelık durumunda bende yada cocukta bı sakatlık cıkarmı 2gundur ılaca basladım cok korkuyorum bılgılendırırsenız sevınırım
  Dr.Muharrem KAYA
  kadınlardaki kıllanmada etkili olur kullanabilirsiniz ancak hamile kalmadan 2 ay kadar önce bırakmalısınız bu durumda gebelikte çocuğa zarar vermez

 5. hocam,finasteride 4-5 ay son 1 haftada 3-4 gün dutasteride kullanmaktayım. vücut kıllarında seyrelme sık idrara çıkma sakalın uzamaması gibi yan etkiler yaptı.cinsel yönden etkisi 0 .bu kötüye işaret mi hocam?saçlarımda aşırı derecede dökülmeye başladı minoxidil kullanıyorum daha 20 günlük acaba monoxidilin döktüğü saçlar mı?dutasterideyle ilgili olarak seyrek görülen yan etki 1000 kiden 1 kişi de vücut kıllarında dökülme,sakalın geç uzaması ve kelleşme meydana geliyormuş.açıkcası iki yan etkiyi umursamıyorum fakat kelleşme çok canımı sıkıyor acaba bu aşırı dökülme minoxidile yeni başlamamdan kaynaklanıyor hocam?
  tşler..
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil bir süre dökülmede artış yapar

 6. Hocam saç dökülmesini önlemek için hangi tableti ve spreyi kullanmalı ikisini bir kullanmada bir sıkıntı olurmu?
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey ,xpecia tablet kullanabilirsin

  • Teşekkürler 🙂

  • Hocam bunları ne kadar süre kullanmalıyım peki biraktintan sonra dökülme olur mu
   Dr.Muharrem KAYA
   AGA nedeniyle dökülme varsa ömür boyu kullanman gerekir ama başka nedenle dökülme varsa istediğin sonucu alana kadar kullanmalısın

 7. Peteşi şeklinde kızarıklar meydana gelmiş ayaklarım ve bacaklarımda psıkolojıkmen rahatsız olmaya başladım doktora gittim tahlil yaptırdım anormal bişey çıkmadı sadece karaciğerde yağlanma var dedi doktor cvp versenız memnun olurum
  Dr.Muharrem KAYA
  karaciğer yağlanması bu şikayetleri izah etmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir