Basurda en iyi tedavi hangisidir

Basur diğer adıyla hemoroid iç ve dış olarak iki tipi 1 den 4 kadar değişen derecesi olan bir hastalıktır. Derecelendirme hastanın anlattıkları ve muayene sırasında tespit edilen klinik bulgulara göre yapılır. İç basurlarda 1. derece hastalığın en erken safhası 4.derece en ileri safhasıdır.

Tedavi seçimi hastalığın tipi ve derecesine göre yapılır.

Dış Basur

Genellikle hiçbir şikayet yapmaz daha çok estetik olarak hastayı rahatsız eder. Eğer ağrı kanama gibi bulgular da varsa bu durumda dış basurla birlikte başka bir hastalık olabileceği akla gelmelidir. Dış basurun tek tedavi şekli keserek almaktır. Bu ameliyat bölge uyuşturularak yada narkozla yapılabilir. Başarısı çok yüksektir tekrar etme ihtimali çok düşüktür.

İç Basur

En İyi Basur Tedavisi
Seçim hastalığın derecesine göre değişmektedir
1.Derece iç basur
Genellikle ciddi şikayet yapmaz,ara sıra kanama ile bulgu verir. Tedavide bitkisel yada beşeri ilaçlar yeterli olmaktdır. Beşeri ilaç olarak daflon veya doxium tablet önerilir. Kortos fitil veya proctoglivenol krem eklenebilir. Kanama varsa ve bu tedavilerle düzelmiyorsa o zaman lazer tedavisi uygundur.

2.Derece iç hemoroid
Hasta tuvaletini yaparken memeler dışarı çıkar ayağa kalktığı anda memeleri geri içeri girer. Tedavisi ilaçla yapılamaz ancak var olan şikayetleri azaltmak amacıyla 1.derece önerilen ilaçlar kullanılabilir. Kalıcı tedavi seçeneklerinden en etkili ve pratik olanı lazer ve boğma yöntemlerinin birlikte uygulanmasıdır. Daha küçüklere lazer büyüklere RBL uygulanır.

3.Derece Basur
Hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar ancak kendiliğinden içeri girme ya hastanın el yardımıyla içeri itmesi gerekir yada saatlerce bekleyince girer. Tedavisinde ilk seçenek yine lazer ve boğma yöntemidir ancak ileri vakalarda longo THD ve klasik ameliyatlarda yapılabilir. Klasik ameliyat çok zahmetli olduğu için, longonun orta vadade başarısı düşük olduğu için THD tercih edilebilir.

4.Derece Hemoroid
Memeler her an dışarıdadır,içeri sokulamaz. En doğru tedavi seçeneği klasik cerrahi ameliyatlarıdır. Longo,THD gibi ameliyatlar 4.derece basurun tedavisinde tatmin edici sonuç vermeyebilir. Dışarıdaki memeler rahatsız etmiyorsa daha düşük seviyelere çekmek için lazer ve boğma uygulamaları yapılabilir. Ağrıdan çekiniliyorsa THD tercih edilmelidir çünkü klasik cerrahide 2-4 hafta işgücü kaybı olabilir.

en iyi hemoroid doktoru

İç ve Dış Basurun Birlikte Olması

Sık rastlanan bir durumdur. Yaklaşım hastanın tercihine göre olmalıdır. Zahmetsiz bir uygulama istiyorsa dışarıdakiler bırakılıp asıl rahatsız eden içeridekiler alınabilir. Her iki tipi de aynı anda alınan klasik cerrahi de uygulanabilir. Bunun yanı sıra zahmeti az olup içeridekileri tedavi ederken dışarıdakileri de büyük oranda gerileten damarı bağlama (THD-HAL) yöntemi uygulanabilir.

Ameliyat Sonrası Tekrar Basur Oluşur mu?

Hastaya ve uygulanacak tedavi yönteminin doğru seçilmemesine bağlıdır. Hasta kabızlık sorununu çözmez ve tuvalette fazla ıkınırsa % 10-15 ihtimalle hastalık tekrar oluşabilir. Bu ihtimal tüm tedavi seçeneklerinde vardır ama hastanın dışkılama alışkanlığıyla yakından ilgilidir. Bu sebeple hangi yöntemle olursa olsun tedaviden sonra dışkılama alışkanlığı mutlaka normale çekilmelidir ve şunlara dikkat edilmelidir;
Tuvalette 1-2 dakikadan fazla kalınmamalıdır
Fazla ıkınılmamalıdır
Kabız kalınmamalıdır
Ikınmaya neden oluyorsa acı tüketilmemelidir

en iyi hemoroid tedavisi

En iyi basur doktoru

Doktorun kötüsü olmaz ama iyisi olur. En iyi hemoroid doktoru dendiğinde aslında doktordan çok teknolojiye sahip olup olmadığı ve bu teknolojilerin kullanımı konusunda yeterli birikimi olandır.
Diğer taraftan doğru teşhis te önemlidir çünkü doğru konmayan bir teşhisle doğru olan bir tedavi yapılması mümkün değildir. Örneğin genel cerrahların sıkça yaptığı hatalardan biri makat çatlağı olan bir hastaya hemoroid teşhisi koyup onun ilacını verilirse iyileşme ihtimal düşük olacaktır.
Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de çok farklı yöntemler ve teknolojiler kullanılmaktadır.
Proktolog diyebilmek için tüm bu yöntemleri bilmeli ve teknolojilerin kullanımına hakim olmalıdır. Zaten bu kadar birikimi varsa o zaman genel cerrah olmaktan çıkıp genel cerrahinin bir bölümü olan makat hastalıkları uzmanı yani proktolog olmaktadır.
Hemoroid dış ve iç olmak üzere iki çeşidi ve iç olanların da ilerlemişliğine göre 4 derecesi olan bir hastalıktır.
Doğal olarak bu kadar farklı olan bir hastalığın tedavileri de çok farklı olmaktadır. Bu kadar tedavi çeşitliği olan bir hastalık konusunda tecrübesi ve teknolojisi olan bir doktor ancak o hasta için en uygun tedaviyi seçebilir.
Şöyle ki ; sadece klasik yöntemle cerrahi tedaviyi bilen bir doktor THD (HAL) yöntemini hastasına sunamaz ve hastayı kaçırmamak için diğer yöntemlere yönlendirir, böylece hasta bu güzel tedaviyi olma şansını kaybeder.
En iyi basur doktoru derken yine aynı şekilde kurumun yapısı da önemlidir, kliniğin cihaz yatırımı, fiyat politikası, bu konudaki tedavi sayıları gibi veriler de en iyi klinik özelliğini getirmektedir.
Bazı klinikler sadece hemoroid tedavisiyle ilgilenirken bazı klinikler “ne iş olsa yapar” bu iki yaklaşımın getirdiği bilgi birikimi farklı olacaktır.

En iyi demek için şu özellikleri taşımalıdır;
Genel cerrahiye ek olarak proctoloji eğitimi almış olmalıdır
Hastasına en yeni yöntemleri sunabilmelidir
Önce hasta diyebilmelidir
Hastanın sosyal yaşamına çabuk dönmesini sağlamalıdır
Mahremiyete önem vermelidir
En ekonomik yöntemleri sunmalıdır
Yenilikleri yakından takip etmelidir
Her hastasına anoskop muayenesi yapmalıdır
Gereksiz kolonoskop ve benzeri tetkikler istememelidir.

En iyi basur doktoru dendiğinde göze çarpan proktoloji uzmanları ;

İstanbul Proktoloji Uzmanları

Op. Dr. Atilla KAYA (Bakırköy)
Op. Dr. Seher Şirin (Bakırköy)

Ankara Proktoloji Uzmanları
Op. Dr. Adil ALTINSOY

İzmir Proktoloji Uzmanları
Op. Dr. Demet Ağras

Bursa Proktoloji Uzmanları

Op. Dr. Ergun AYGÖREN

https://www.basur-tedavisi.com

HAKKINDA admin

103 Yorumlar

 1. Merhaba hocam bende 10 yildir basur rahatsizligi var ilac tedavisi aldim ama fayda etmedi suan catlak var kanama oluyo muane oldum ama ameliyat onermiyolar ama meme cok sisiyo oturma yurume sabit şekilde durmakda zorlanıyorum sosyal hayatim 0 yasim 28 ameliyat olursam diski tutamama riski oldugu soylendi boyle birsey varmidir tskler
  Dr.Muharrem Kaya
  anal fissür tedavisinde ameliyatla tedavi olursanız dışkı ve gaz tutamama riski var,botoxla tedavi olabilirsiniz.fissür hemoroid şikayetlerini arttırır bu nedenle öncelikle çatlak tedavisi yapılmalı,bu tedaviden sonra hemoroid şikayetleri azalmazsa o zaman hemoroid tedavi edilmeli.makat hastalıklarına spesifik çalışan kliniklerden yardım alırsanız bu konuda deneyimleri daha iyi olduğu için sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.linkteki klinik makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler, size en yakın şubesinden yardım alabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 2. Hocam merhabalar ben 20 yaşındayım 1 senedir basur şikayetim var makatın dış kısmında memeler var ve son 1 aydır dışkımı yaparken aşırı derecedw kanamam oluyo damlama şeklinde kurulandığım zamanda peçetede kan görüyorum ve sızlamam oluyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan merkezlerde makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknoloji var.görüşüp tedavi olmanızı öneririm.https://www.ideaklinik.com/iletisim linkten size en yakın ideakliniğe gidebilirsiniz

 3. Hocam merhaba ben 17 yaşındayım yaklaşık 1 2 senedir bu hastalığım var. Daha önce hiç doktoro gitmedim. Tuvalette yaparken çok acı çekiyorum ve ilk başta 1 2 damla kan oluyor.daha sonra da 6-7 saat çok acıyor.sonra kendiliğinden geçiyor.
  Dr.Muharrem Kaya
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı

 4. 19 yaşındayım. Bildim bileli tuvaletimi yaptığımda 2 meme dışarı çıkar. Tuvaletten sonra içeri iktirir sorunsuz yaşamaya devam ederim. Ağrı olmaz. Kendimi zorladığım zamanlarda ve senede 2-3 yahut 4 kere meme çıkarak ağrıya dönüşür lakin onu da zeytinyağı pamuk tampon yaparak en geç 1 haftada atlatırım.3 gün önce Futbol oynadım ve maçtan sonra ağrı hissettim kalçada nitekim 3 gündür bir meme dışarda ve ağrı çekiyorum. Zeytinyağlı uyguladım tesir etmedi belki daha vakti vardır tesir etmesine.Acı olduğu için sağlık ocağına gittim basurum dedim krem yazdı 1 gün oldu kullanalı. Lakin basur muyum acaba diye size sorayım dedim ve tedavisi nasıl olacak tavsiyeniz nedir?
  Dr.Muharrem Kaya
  ağrı varsa tromboze hemoroidniz olabilir.muayene olmalısınız

 5. 4 gün önce hemoroidden ameliyat oldum .aynı zamanda makatta çatlağım da vardı oturma banyolarıyla oda geçer mi? onun için ayrı bi işlem mi görmem gerek ?
  Dr.Muharrem Kaya
  önce çatlağın tedavi edilmesi gerekirdi.çatlak hemoroid şikayetlerini arttırır

 6. Hocam benim makatımda şimdiye kadar sorun yoktu ama 4 gün once kaşınmaya başladı küçük bir meme farkettim nohuttan az küçük genel cerrahiye gittim basur dedi ilaç verdi ilaçlarla geçermi
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetleriniz geriler.

 7. Doktor bey 4 5 yıl önce basur problemim wardi ve sürekli kan geliyordu her tuvalete cikmamda ama ağrı kasinma vs.problem yoktu..simdi 8 aylık hamileyim kabızlık sorunum kanamam ağrım hiçbir problemim yok sadece ele geliyor we basur memesi 1 ken 3 oldu we şişti doktora gitmeye de utanıyorum ama gitmem gerekli mi normal doğumu etkiler mi ve hamileyken bunun tedavisi olurmu ne yapmak gerek..teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmak için doğumu beklemeniz gerekir.hamileyken tedavi yapılmaz.ama yinede bir genel cerraha muayene olun ve beslenme-tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kabız kalmayın

 8. basur memelerini içeri itmemize rağmen hemen dışarı çıkıyor. çıkmasını nasıl engelleyebiliriz
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olarak

 9. Hocam Merhaba bende hemoroid var ama kanama yok agrılar hep akşam oluyor sabah büyük tuvaletimi yapsam bilene 10 dk yanma oluşuyo ondan sonra geçiyo ama akşam tuvaletten sonra 6 7 saat agrısı geçmiyor 6 7 saat içinde hep yürümem gerekiyo öyle agrısı hafifliyo bide meme içeri girmiyor sizin fikriniz nedir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  sizde hemoroidden çok anal fissür var gibi görünüyor.proctologa görünmenizi öneriirm

  • Merhaba nasılsınız hocam ben 5 gün önce basur dan amaliyat oldum ama aldığım ilaçlar gerçekten hiç ağrılarımı kesmiyor enazinda da gece rahat bir uyku için bir ilaç tavsiyeniz var mı ne yapmalıyım dayanamıyorum sizlerden rica ediyorum bildiğiniz bir krem veya ilaç veya iğne ne yapmalıyım bir yol çare gösterin
   Dr.Muharrem Kaya
   voltaren ampul yaptırabilirsin

 10. Selamlar hocam ben 23 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır hemeroit problemi yaşıyorum şimdiye kadar beni hastaneye gönderecek şekilde ağrı acı ve yanma olmamıştı. Şimdi ise beni mahvedecek duruma getirdi bugün sabah genel cerrahiye gittim bana Venotrex verdi günde 3 öğün öğünde iki tane kullanmamamı söyledi ve iki tane krem verdi 1 tanesi Recbutin düeti ise Anastol pomad bu da günde 3 sefer kullan dedi ayrıca tavsiye olarak ağrılar arttıkça sıcak suya otur dedi ama geçmiyor mahvoldum eğer ki düzelmezse 3 gün sonra amaliyat yapicak ama şuan makat kısmında bilye büyüklüğünde memeler mevcut hocam sizce ne yapmalıyım mahvoldum
  NOT :KANAMA YOK ŞUAN
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroidde çok ağrı olmaz.anal fissür olabilir.bence makat hastalıklarına spesifik çalışan proctologa görünmelisin.eğer fissür ise ameliyatsız botoxla tedavi olabilirsin

  • Hocam benimde hemoroid sorunum var benim ki tuvaletimi yaptiktann sonra tekrar iceriye kaciyor 12 defa kanama oldu
   Dr.Muharrem Kaya
   kanama nedeniyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir nedende eşlik ediyor olabilir.tedavi olmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.