Xpecia Nedir, Üstünlükleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 1-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Daha fazla görsel için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.

xpecia üstünlükleri nelerdir

Yazıya yeni eklenti 23.02.2019
Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım, yazım internette öne çıktığı için firma yeni bir gelişme paylaşma gereği duyup sayfamda bahsetmek için göndermişler.

Türkiye’de üretilen Xpecia Tablet İspanya’ya ihraç ediliyormuş, İspanya’ya yani bir Avrupa ülkesine ihraç edilen tek saç ilacıymış ve de yine İspanya’da en fazla satılan ithal saç dökülme tedavisi ilacıymış.
Doğrusu memleketim adına gurur duydum, bu güne kadar hep bir Avrupa’dan gelenleri tercih ederdik ama olay tersine dönmüş. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia’nın Üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.

 • Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir.
 • Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir.
 • Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür.
 • Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.
 • Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.
 • Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.
 • Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir.
 • Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.
 • Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.
 • Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia’dır.
 • 3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır.

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir. Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor, tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuanla iyileşir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Burada bir tek istisnadan söz edebiliriz o da şudur; ağır seboreik dermatit varsa ve bu dökülmeye neden oluyorsa seboreik dermatit şampuanla tedavi olduğunda dökülme de durur. Burada dökülmeye etkisi olmamakla birlikte temel sorunu çözerek etkili olur.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kadın Saç Dökülmesinde Xpecia Kullanılır mı?

Kadınlarda dökülmelerin yarısı erkek tipidir, diğer yarısı ise kadın tipi dökülmedir. Dökülmenin tipi tespit edilip ona göre ilaç seçilmelidir. Kadın tipi dökülmede Xpecia Kadın formu kullanılmalı, erkek tipi dökülme varsa erkek formu kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Ekimde nakledilen saçlar bir süre beslenme zorluğu çekerler bu dönemde kökleirn beslenmesini artırmak için damar genişletici kullanılması doğru ve bilimsel bir yaklaşımdır. Yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezleri eskiden kökün daha iyi beslenmesini sağlamak için içeriğinde Tebokan Tablet adlı içeriğinde ginkgo biloba içeren Alzheimer (bunama) ilacı verirlerdi. Tebokan yani ginkgo biloba beyin damarlarını da genişletir böylece unutkanlık azalır.

Xpecianın üretilip piyasaya verilmesiyle saç ekimi merkezleri Tebokan yerine Xpecia önermeye başladılar. Burada tebokana yani ginkgo bilobaya ek olarak saçla ilgili vitaminler, elementler, saçın yapım maddesi olan amino asitleri olması önemli tercih sebepleriydi.

Türkiyedeki bir çok saç ekim merkezi önermektedir.

Hamilelikte Xpecia Kullanılır mı?

Hamilelikte hayati önemi olan tedavi edici ilaçlar dışında ilaç kullanılmaması önerilir. Saçlarda dökülme hayati önemi olmayan bir sorun olduğu için hamilelik döneminde bu gurup ilac kullanımı önerilmez.
Erkek formu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

HAKKINDA admin

1.807 Yorumlar

 1. Hocam merhabalar bana da 2 eczane bu ilacı tavsiye etti saçlarım çok dökülmeye başladı ve gerçekten çok korktum ve almata karar verdim bir ecz günde 2 kere desi diğer ecz 1 desi ve ben 1 kere her akşam aynı saatte kullanıyorum alttan saçlarım çıkıyor anlamadım dökülme yine var ne zaman tam olarak düzelir hocam bilgilendirirseniz sevinirim 3 kutu kullanmam gerekiyormuş teşekkür ederim
  Dr. Muharrem Kaya
  Günde iki defa almanız gerekir. Sabah ve akşam. Dökülme üç ay kadar devam edebilir. Minyatürleşen kalitesiz saçlarınızı dökülmesi bitince dökülme biter.

 2. hocam xpecia tablet hairforte spreyi ve günde 1mg finasteride 2 aydır kullanıyorum bu ay 3. ayım ama hala çok şiddetli dökülmem devam ediyo dökülme durcakmı hocam
  Dr. Muharrem Kaya
  2 ay herhangi bir saonuç almak için çok erken ,hala minyatürleşmiş saçlarınızın dökülmesi devzm etmektedir,Kalite kaybetmiş saçlarınız bitene kadar yoğun dökülme devam edecek. Çünkü kullandığınız xpecia tablet, hairforte sprey ve finasterid nedeniyle alttan sağlıklı saçlar geldikçe kalitesiz saçlar dökülecektir.Sabırlı olmalısınız.

 3. Hocam biotinn 10 mg olanını alıp 2 ye bölsem 5 mg almış olurmuyum yoksa bu gramajdaki ürünler etki edebilmesi için belirlenen dozda mı alınmalı ben ekonomik olsun diye almak istiyorum .
  Dr. Muharrem Kaya
  Bölerek kullanabilirsiniz.

 4. Hocam bende seboreik dermatit vardı şuan tedavi oldum ama saçın belli bölgesi seyrekleşmişti önceden bu egzamanın yapmış olduğu seyreklik olabilir mi onun için burada tablet formumu yolsa sprey formumu seyrek yerler için etkili olur ve ne kadar süre kullanılmalı teşeķür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  egzamanız olduğu için sprey kullanamazsınız. size öneeim Xpecia tablet günde 2 rane ve biotin 5 mg tablet olacak.eğer egzamaya bağlı dökülme olduysa saçınız istediğiniz forma ulaşana kadar kullanın daha sonra bırakabilirsiniz.

 5. Merhaba genetik olmayan saç seyrekleşmesi için sprey formunda minoxidil mi yoksa hair fort mu daha etkili olur seyrekleşen saçların tekrar canlanması için.tessekkürler
  Dr. Atilla Kaya
  Durup dururken saç seyrekleşmez,ya bir sistemik hastalık vardır yada genetik dökülme nedeniyle seyrekleşir. genetik dökülme nedeniyle sqeyrekleşmişse ara ara ilaç kullanıp bırakmak tedavi edici olmaz, eğer neden sisremik bir hastalıksa öncelikle hastalık tedavi edilmeli, onun yanında saçı güçlendiren,kalitesini artıran ilaçlar kullanmalısınız.

 6. Hocam doktor bana 3 kutu sebirox şampuan ve 3kutuda private losyon yazdı seboreik dermatit için şampuanı hafta 2 gün losyonuda her akşam kullan dedi ben çıkarken aklıma gelmedi ne kadar süre kullacağım diye sormadım doktora bu durumda ne yapmalıyım hocam yardımcı olurmusunuz ?Teşekkür ederim..
  Dr. Muharrem Kaya
  doktorunuzun önerilerine uygun kullanınız

 7. Merhaba, hocam ben bugün cildiye doktoruna gittim seboreik dermatit şikayeti için bana sebirox şampuan ve private losyon yazdı bende genetik saç dökülmeside var ben bunun üzerine 8 ay xpecia tablet ve 10 mg biotin kullandığımı söyledim doktor bana bu yeter bırakabilirsin dedi egzama düzelttikten sonra sprey formuna geç minoxidil veya hair fort ‘la devam et dedi son olarakta saw palmetto hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordum uzun süre kullanmayı önermiyoruz dedi şimdi hocam xpecia uzun süre kullanmak zararlı mı zararlı olduğunu söylemedi ama öyle deyince kafam karıştı aydınlatırmısınız teşekkür ederim..
  Dr.Muharrem Kaya
  Xpecia tablet bitkisel içerikli olduğu için istdiğiniz kadar süre kullanabilirsiniz. Zarar vermez.egzamanız olduğu için sprey kullanmanızı önermem,azdırabilir. onun yerine tedaviye günde 2 tablet Xpecia ve 5mg HP biotin kullanın.

 8. Hocam merhaba, benim sorum şöyle ben vücut kılları için lazer epilasyon görüyorum göğüs bölgesinde xpecia tablet kullanımı vücutta kıllanma yapar mı yada lazerle yok edilen kılları yeniden tetikler mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  böyle bir durumla karşılaşılması beklenmez.

 9. Merhaba hocam biotin 10 mg uzun süre yada uzun yıllar kullanmanın bir zararı var mı?
  Dr. Muharrem Kaya
  Hayır olması beklenmez.biotin normalde vücutta sentezlenen ve suda çözünen bir vitamindır. fazlası vücutta birikmez, idrarla atılır.

 10. Merhabalar hocam arkadaşım saç ekimini yaptıktan sonra xpecia tablet minoxil forte sprey ve prominoxil şampuan kullanıyor.bende de yeni yeni başlayan dökülmeler olduğu için bana da önerdi bende doktor tavsiyesi üzerine kullanmak istedim.ama yaşadığım yerde saç ile ilgili doktor olmadığı için kullanamadım.kullanmam için tahlil yapmam gerekir mi acaba ? Ayrıca hocam ben cipralex 10 mg kullanıorum ve birde gastritim var bunlara yan etki yapar mı kullanmak istediğim ilaçlar.çok tşkler
  Dr. Muharrem Kaya
  Kullanabilirsiniz. Sorun olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir