Siyah ben

Renkli olmasının en büyük özelliği ten rengi benlere oranla güneşin zararlı ışınlarını daha yüksek düzeyde tutar ve bu ışınlardan zarar görme yani kanserleşme riski ten renginde olanlara göre daha yüksektir. Her ne kadar risk yüksek olsa da bu risk önemsenmeyecek düzeydedir çünkü melanom (malign) dışındakilerin tedavisi normal ben gibi yapılabilir ve tedavide başarı % 100 dür. Malign melanom denilen kötü huylu kanser çok seyrek görülmektedir. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Ben tedavi video ve fotoğrafları için instagram.com/bentedavisi

En iyi tedavi yöntemleri için
Benler bir çok yönleriyle sınıflandırılmaktadır, halk arasındaki sınıflandırmanın bir türü de rengine göre veya kabarıklığına göre sınıflandırma şeklindedir. Ten rengi, kırmızı, kahverengi, et beni veya siyah olarak tarif edilmektedir. Rengi dışında ciltten kabarıklığına göre de sınıflandırılır. Kırmızı olanlar damar beni, chery, spider anjioma gibi isimlerle anılır. Siyaha yakın olanlara pigmente nevüs denmektedir. https://www.benaldirma.net

Ameliyatsiz ben tedavisi için

Siyah Ben

Siyah benler en sık rastlanan ben gurubundandır. Ciltten kabarık olduğu gibi ciltle aynı düzlemde de olabilir. siyah benKabarık veya düz olması tedavide seçilecek teknolojiyi de belirler.
Ciltten kabarık olan siyah benlerin tedavisi elaktorkoter veya radyo frekansla buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılabilir. Kabarık olmayanlar ise bu yöntemlerle olduğu gibi lazerle de tedavi edilir. Lazer tedavisi 2- 8 seans sürebilir. Gerek buharlaştırma gerekse lazerle tedavi sonrası zorlukla fark edilir düzeyde iz kalabilir veya hiç kalmaz ve bu teknolojiler sonrası kalabilecek iz miktarı yaklaşık aynıdır.
Koyu renkli benlerin kanser olup olmadığı gözle, göze takılan loop denilen büyüteçle yada dermatoskopla bakılarak büyük oranda anlaşılabilir, şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir. Parça alınması gerekiyorsa bu tedavi seçimini belirlemez. ”inceleme için ameliyatla almak gerekir” yaklaşımı bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir görüştür. Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavi yapılabilir. Nasıl karaciğeri incelemek için karaciğeri almak gerekmiyor, küçük bir parça almak yetiyorsa bu uygulama ben için de geçerlidir.
Özellikle burun civarındaki koyu renkli benlerin derin olma ihtimali daha yüksektir. Eğer derinse çukur kalma ihtimali vardır. 4 mm derinliğinde ise tedavinin sonunda 2 mm çukurluk kalabilir, yine 2 mm derinliği varsa 1 mm derinliğinde çukurluk kalabilir. Uygun teknolojiler seçilirse bu çukurluk daha belirsiz olur. Eğer derinliği olan bir bense bu durum hastayla paylaşılmalı ve sonuç hakkında doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Ancak şu da bilinmelidir ki çukurluk olsa da benin kendisinin görüntüsüyle kıyaslanamayacak kadar güzel bir görünüm elde edilir.

Ben Tedavisi Sonrası Çukurluk

Aslında çok seyrek görülen bir durumdur ama hastayı rahatsız eder. Sebebi benin derin olmasıdır. Her ne kadar benle kıyaslanamayacak kadar güzel görünse de bazı kliniklerin “hiç iz kalmaz” şeklindeki doğru olmayan vaatleri sebebiyle kişilerin beklentisi yükselmektedir.

Siyah Ben Tehlikeli mi ?

Evet bütün benler gibi düşük te olsa tehlikesi vardır. Renginin koyu olması sebebiyle güneşin zararlı ışınlarını daha fazla soğurması diğer benlere kıyasla daha riskli olmasına neden olur. Ancak bu tehlike düşüncesi hayatınızı karartmasın yani risk önemsenecek düzeylerde değildir. Diğer taraftan alındığı anda bu risk te ortadan kaldırılmış olur. Muayenede şüphe varsa veya şüphe olmasa da hastanın kendisi tedirginse biyopsi alınır ve incelenir. Biyopsi almak dermal punch larla basitçe yapılabilmektedir. Yöntem seçimi benin kabarık olup olmamasına, hastanın beklentilerine göre muayene sonucunda yapılır. Yine hasta isterse muayeneden hemen sonra 1-2 dakika içinde alınabilir.

Siyah Ben Tedavisi

Bunların tedavisi diğerlerine kıyasla daha gereklidir çünkü koyu renk ben güneşin zararlı ışınlarını daha fazla emdiği için daha yüksek risk gurubuna girer. Diğer taraftan malign melanomların çoğu koyu kahverengi görünümündedir. siyah ben tedavisi nasıl yapılırMailin melanomların az bir kısmı renkli değildir bunarla da amelanostik maling melanoma denir ve teşhisi çok zordur.
Güneşin zararlı ışınlarını daha yüksek düzeyde tutması ve bu ışınlardan zarar göresi yani kanserleşme riski renksiz olanlara göre daha yüksektir. Tabi buradaki risk çok yüksek değildir öyleki çok koyu renklilerin kanserleşme riski o insanın yıldırım düşmesi sonucu ölme riskinden daha fazla değildir.

Siyah Ben Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Doğru tedavilerle başarısı % 100e yakındır. Ve yine doğru teknoloji kullanımıyla fark edilmeyecek bir iz kalabilir siyah ben nasıl alınırhatta çoğunda hiç iz kalmayabilir de. İyi de en iyi tedavi yöntemi nedir? Tabiî ki benin yapısına göre en iyisi değişir. Kabarık siyah olanların tedavisi koşulsuz en iyisi radyo frekansla yapılır, kabarık olmayanlarda yine radyo frekans kullanılabileceği gibi ışın da kullanılır. Elektrokoter yöntemi radyo frekansın üstünlükleri sebebiyle giderek daha az kullanılmaktadır. R.F ile buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılır. Tek seansta tamamen düzelme ihtimali % 95 civarıdır, laser için aynı şey söylenemez çünkü çok seans gerektirebilir ve uzun aylar sürebilir.Kabarık olmayanlar ise lazerle tedavi edilir.Lazerle tedavi 2- 8 seans siyah ben tedavisisürebilir.Gerek buharlaştırma gerekse lazerle tedaviden sonra fark edilir düzeyde iz kalmaz. En sık koyu renklilere rastlanılır.
Siyah benlerin kanser olup olmadığı gözle yada dermatoskopla bakılarak büyük oranda anlaşılabilir, şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir. Parça alınması gerekiyorsa bu tedavini seçimi belirlemez.”nceleme için ameliyatla almak gerekir şeklinde yaklaşım bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir çocukta siyah bengörüştür.Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavisi yapılabilir. Ameliyat son derece gereksizdir.
Siyah et benleri daha düşük risk gurubu olasa da alınması daha akıllıca bir yaklaşım olur.
Özetle ;
Benin rengi ne olursa olsun uygun yöntemlerle alındığında belirgin iz kalmaz ve tüm riskler ortadan kaldırılmış olur. Doktorun şüphe duyması durumunda biopsi yani parça alıp inceletmesi daha mantıklı olabilir. Doktor şüphe duymasa bile siz hasta olarak parça laınıp incelemesini isteyebilirsiniz, pirpirik bir insananız bunu yapmanız akıllıca olur.

HAKKINDA admin

275 Yorumlar

 1. Merhaba hocam, göz kapağımın üstünde bir et beni var.. iki gündür şişmiş gibi.. elimi degdirince ağrıyor.. ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  05426210888 nolu ideaklinik telefonuna whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ,ben tedavisi konusunda her tür teknolojiye sahip oldukları için size daha iyi yardımcı olacaklardır

 2. Hocam merhaba sağ kaşımın tam üzerinde susam büyüklüğümde kahverengi ben var(et beni değil) geçen gün kuaför iple tüyleri alırken bene dikkat et dememe rağmen hafif denk geldi ve belli belirsiz bir şekilde çok hafif şişti, sanırım kanamadı çünkü ben farketmedim.Bazen çok az kaşınıyor bir risk taşırmı
  Dr.Muharrem Kaya
  benleri tedavi ettirmek gelecekte ortaya çıkabilecek riskleri ortadan kaldırmak konusunda önemldir

 3. Merhaba benim normak kahverengi benim kaşırken koptu.Bİrşey olurmu? Ya DA kanser?
  Dr.Muharrem Kaya
  hemen kanser olmaz ama uzun süre tedavi edilmeyen benlerde kanser riski ortaya çıkabilir

 4. Sağ omuzumda üzerinde hafif kıl olan siyah, telefon kamerası büyükküğünde bir ben vardı. Sivilce çıktı aynı yerde yanlışlıkla patladı ben yırtıldı sıkmak zorunda kaldım öyle olunca baya kan geldi şimdi ise morardı. Yaklaşık yarım saattir hafif hafif kan sızıyor ve hafif şekilde sızlıyor. Napayım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  iltihap akıyordur.durum düzelince ben tedavisi yaptırmanızı öneririm

 5. Zühre Kılıçoğlu

  Merhaba başımın sağ tarafında önce leke halinde sonra büyümeye başlayan rengi siyah ben oluştu sürekli kaşınıyor buda canımı çok sıkıyor doktora gitmedim kötü bir şey diyecek diye korkumdan gidemiyorum .
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi ettirmelisin

 6. Kasığımda bir ben bulunuyordu kasın temizliğini yaparken yanlışlıkla bene değdi ve hafif biraz kanama meydana geldi bir sıkıntı oluşturur mu?
  Resmi burada https ://photos.app.goo.gl/I6GFXo54VqZAOKCN2
  Dr.Muharrem Kaya
  sıkıntı olmaz ama tedavi ettirin

 7. Merhaba, 1 ay önce doktor göbeğimdeki beni dondurdu. İşlemden 2 hafta sonra oluşan kabuğun bir kısmı 3. hafta sonunda ise tamamı düştü. 1 haftadır da altta sert bir tabaka kaldı resim linkini ekliyorum. Bu da kabuk ve zamanla bu da düşecek mi yoksa benin devamıdır?

  Resim: https://i.hizliresim.com/WGLDm8.jpg
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tekrar rotuş istiyor

 8. Merhaba, 2 ay önce kadar sırtımda olan et benimi aldırdım.yYakma yöntemiyle aldılar.Ama arada bir kaşınıyor benim ve şimdi de biraz tümsek oldu.neden böyle bir durum olur,geçmesi gerekmiyor mu? Cevaplarsanız sevinirim…
  Dr.Muharrem Kaya
  iz kalmaması için derin alınmamıştır.kontrole gidin rotuş yapılır

 9. Boynumdaki siyah çıkıntılı ben fark etmediğim bir şekilde kopmuş ve en erken randevuyu cildiyeden 1 hafta sonrası icin alabildim. Benimde kıl var ve bir kısım kopan yeri kabuk bağladı. Sizce acile gitmem gereken bir durum var mı beklenmeli miyim? Kanserli olabilir diye çok korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  acil davranmanıza gerek yok.

 10. Merhaba, 2 ay önce belimde kemerin geldiği kısımda bulunan bir ben aşağıya doğru sürtüldü ve şuan vücuduma tek bir noktadan yapışık. Olaydan yaklaşık 1 hafta sonra Cildiyeciye göründüm bana diplastik olmadığını ve bir sorun olmayacağını söyledi. Kopukluğundan dolayı pantalon ve pijama vs. nedeniyle sürtülmeye devam ediyor. Kontrol ettiğimdeyse bulunduğu alanın çevresini kızarmış olarak gördüm. Açık tenli olduğum için net olarak belli oluyor. Ben eskiden gri gibiydi ama kopukluk oluşuğu için toplandı ve siyahımsı bir hal aldı. Kopan kısmında deride siyah ben tabakaları görülüyor. Bahsettiğim kızarıklık normal midir ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  normaldir.aldırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir