Sakral kist

Kıl dönmesi hastalığının bir diğer adıdır, farklı ekoller çok farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlar , dermoid kist, pilonidal cyst, cyst dermoid sacrale ve pilonidal sinüstür. Kuyruk sokumu bölgesinde cilt altında kıl birikmesidir. Sakral’ın kelime anlamı Türkçe kuyruk sokumudur, aslında tam karşılığı olmasa da bu kullanılmaktadır.

Sakral Kist Nedir

Genç erkeklerde görülen bir hastalıktır adından da anlaşılacağı üzere daha çok kuyruk sokumunda seyrek olarak ta göbek deliğinde oluşur. Erkeklerde görülme sıklığı kadınların 10 katıdır, kıllı ve şişmanlarda daha sıktır. Bazı ailelerde sık görülmesinin nedeni hastalığın genetik olduğunu göstermez, burada asıl genetik olarak daha kıllı olunmasıdır, ailede bir kişi fazla kıllı ise diğer kişilerin de fazla kıllı olma ihtimalinin yüksekliğindendir. Kişisel hijyene dikkat edilip kuyruk sokumunun sürekli temiz tutulması hastalığın oluşma ihtimalini azaltır.

sakral kist

Sakral kist neden olur ?

Enseden dökülen kılların kalçaların hareketi ve otururken oluşan basınç sebebiyle cildi delip içeri girmesidir, kıl yanı sıra elbise tozu, cilt döküntüleri de girer. Yaygın olarak o bölgedeki kılların içeri döndüğü düşünülür ancak tamamen yanlıştır, yapılan mikroskobik incelemelerde çıkan kılların tamama yakının ense den geldiği görülmüştür.

Sakral Kistin Belirtileri

Kuyruk sokumu civarında bir veya çok sayıda giriş deliği mutlaka vardır, akıntı, şişlik, ağrı gibi bulgularda sık görülür. İltihap veya iltihabın ilerlemiş formu apse olması halinde ciddi ağrı olur. Tedavi geciktirilirse hem giriş deliği sayısı artar hem de çıkış delikleri uzak mesafelere açılabilir bu sebeple çok ertelenmeden tedavi yapılmalıdır.

kuyruk sokumunda kist
Sakral Kist Tedavisi

Bazı klinikler hastanın aklını çelmek için ameliyatsız tedavi, lazer tedavi gibi uygulamalardan söze etselerde gelen hastayı ameliyata razı etmektedirler çünkü tek tedavi yöntemi cerrahidir. 15 farklı ameliyat tarif edilmiştir, bunlardan bir kısmı terk edilmiş ama çoğu hala yapılmaktadır.
Bu yöntemlerin 4 ü çağdaş yöntemler geri kalanı klasik yöntemler olarak tanımlanmaktadır.
Ameliyatsız yöntem diye yapılmaya çalışılan fenol, gümüş, kristalize fenol gibi yöntemler geçici pansuman çözümlerdir çünkü kılların giriş delikleri ve sinüs kaldığı için gerçek bir tedaviymiş gibi kabul edilmemektedir. Ameliyat yöntemlerinin tekrar etme ihtimalleri % 3 ile % 47 arasında değişmektedir, en çok tekrarlayan primer kapatma tekniği, en az tekrarlayan yöntemler ise mikro sinüsektomi, Bascom ve pit picking yöntemleridir. Bunların az tekrarlamasının en önemli sebebi yaralanan yerin küçük olmasıdır.

Sakral Kist Apsesi

Kıl yumağının olduğu alanda iltihaplanma olur iltihap dışarı rahatça akıyorsa genellikle ciddi sorun olmaz ama oluşan iltihap dışarı akamazsa şişmeye başlar ve giderek dayanılmaz bir ağrı oluşur. Bir an önce boşaltılması gerekir. Apse iyileştikten 2 ay sonra asıl ameliyat planlanmalı ve yöntemler iyi araştırılmalıdır. Apsenin tedavisinin edilmemesi durumunda doku hasarı daha fazla olacaktır ve asıl önemlisi her apse hastalığın bir basamak daha ilerlemesine neden olacaktır. Kendi haline ya da ilaçla iyileşmeyeceğini bilerek davranılmalıdır. Çünkü hastalık ne kadar ilerlerse yapılacak ameliyat da o kadar büyük olur.

Sakral Kist Tedavi Ücreti

Ücretler gidilen kliniğe göre çok değişebilir, internette tedavi ücretlerinin yazıldığı tek site idea klinikte şu şekilde yazılmıştır.
SGK sı olan hastalarda 4500 TL’den başlarken hastalığın düzeyi, uygulanacak yöntem ve kullanılacak malzemeye göre 9000 TL’ye çıkabilmektedir.

HAKKINDA admin

One comment

  1. hocam ayni belirtiler bende de var, ama utandigimdan bayadir ihmal etdim, ve şimdi pişmanım, sakıncası yoksa ameliyat ücretini öğrene bilirmiyim
    Dr Muharrem Kaya
    mikrosinusektomi yöntemi ile tedaviyi anasayfadaki sponsor klink yapıyor.onların tedavi ücretleride şu linktedir.https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir