Basur ilaçları nelerdir

Basur (hemoroid) tedavisinde kullanılan bir çok ürün vardır, bunlar hap (kapsül, tablet), fitil ve krem şeklindedir. Bu ilaçlar genellikle hastanın o dönemdeki şikayetlerini azaltma amaçlıdır yani basuru tam anlamıyla tedavi edemez. Çünkü hemoroid hastalığı gerçekten doğru teşhis konduysa çürümüş dişten farkı olmayan bir doku hasarı hastalığıdır. İlaçla veya bitkisel ilaçla basurunuz geçtiyse % 100 ihtimalle yanlış teşhis konmuş ve büyük ihtimalle geçici sorun olan anal hematoma hemoroid denmişltir. Basurun kesin çözümü için bilimsel yöntemlerle tedavi olmak gerekir. Aşağıda yer alan konuda tedavi yöntemleri ele alınmaktadır. https://www.basur-tedavisi.com/hemoroid-nasil-gecer

Önce basurun ağrılı döneminde kullanılan ilçalardan söz edelim

Basur Ağrısı İçin Krem
Ağrı için iki ilaç kullanılabilir. Birisi genellikle güneş yanığında önerilen uyuşturucu merhem Anestol Merhem, diğeri makat çatlağı ve makat bölgesinin diğer ağrılı hastalıklarında önerilen ilaç Anuflex merhemdir.

Anestol Pomad

İçeriğinde sadece uyuşturucu madde vardır, güneş yanığı, ağrılı şişlikler gibi durumlarda ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Anuflex Merhem

Sadece makat bölgesinin ağrılı hastalıkları olan basur şişmesi, makat çatlağı, anal hematom hastalıklarında ağrıyı azaltmak ve hastalığı iyileştirmek için kullanılır. İçeriğinde uyuşturucu madde yanı sıra kas gevşetici, şişlik azaltıcı ve yara iyileştirici bitkisel aktifler vardır.

Hap şeklinde ağızdan alınan basur  ilaçları

Doxium Tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Daflon Tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı, şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisinden söz edilmemektedir, sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Makat Ağrısını Kesen İlaçlar
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır, yukarıda ayrınısı yazılan Anuflex Pomad ve Anestol Pomad eczaneden veya üretici firma resmi internet sitesinden alınabilir.

basur fitilleri

Basur Fitilleri

Kortos Fitil (supozituvar)
İçerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkileri yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar);
Kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur kremleri;

Anestol pomat
Makat çatlağı, boğulmuş hemoroid, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşturucular sayesinde ağrıyı kısmen azaltır. Sadece dış kısma sürülür.

Hedensa krem
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır,mentol serinlik hissi vererek rahatlık sağlar. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanabilir.

Hemoralgine krem
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanır.

Kortos krem
İçindeki kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanır.

Procto-Glivenol krem
En çok b,l,nen ve en çok kullanılan hemoroid ilacıdır. İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanır.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanır.
Unutmayın hastalığınızın teşhisini uzman doktora doğrulatmadan basur ilacı kullanmamalısınız çünkü kanama yapan hastalık basur olabileceği gibi kanser de olabilir bu durumda sizin için hayati öneme sahip zaman kaybına sebep olursunuz.
Basur hastalığı hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan linklerden de ulaşabilirsiniz.

http://www.basurklinigi.com/ilacla-basur-tedavisi-olur-mu/

HAKKINDA admin

18 Yorumlar

 1. İlk defa hemoroit olustu bir tane meme var krem ve daflon kullaniyiorum eczaci tavsiyesi sizce nasil gecer 3gundur var
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid 3 günde olmaz yıllar içinde oluşur sizinki anal hematom olabilir

 2. Hocam merhaba esim 8 aydir kabiz makatinda kanamasi cok oluyor makatun dis bolgede bisey yok buyuk abdestini yapinca cok kan geliyor ic hemorid sanirim bunun bu ilcalik tedavisi varmidir
  Dr.Muharrem KAYA
  ilaçlık değil ama ameliyatsız tedavi yöntemleri var.anasayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsin

 3. Merhabalar doktor bey, benim sikayetim kabiz olmamla baskadi aslinda oncesindede vardi ama beni bu kadar zorlamamisti, sikayetim tuvalet esnasinda canimin yanmasi, bazen tuvalet esnasinda kanama, ve kasintim var sonrasinda cok buyuk agrilarim yok ama aci hissi oluyor ne yapmami onerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor fakat kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız ki kanamanın nedeni saptansın.eğer şikayetleriniz yeni başladıysa ilaçla 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir botoxla tedavi olmanızı öneririm

 4. Merhaba benim de bi sorunum var benim sadece kaşıntım ve catlağım var sizce ne kullanmaliyim bana yardimci olurmusunuz tesekkur ederim.
  Dr Muharrem KAYA
  Çatlak varsa acı ve ğrı da olması beklenir bunlar için rectoderm merhem kullanın, kaşıntı için ğruzon merhem kullanın düzelir

 5. Hocam benim kızım da ağrılı kanamalı bagsur var şişlik var tuvalete çok zor çıkıyorne yapmak gerekir ne olur bi cagre
  Dr Muharrem Kaya
  kızınızın yaşına göre genel cerraha yada çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 6. Mrb hocam 4gundur makatin agzinda hafif bir siskinlik var agri yok kabizlik yok kanama yok kasinti yok sadece hafif bi sislik var ne olabilir ne yspmsm gerekir
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm.

 7. Hocam slm benim anüste 5 6 gündür şiskinlik ufak baloncuk şeklinde çıkmış ağrısı yok sadece büyük abdest ederken biraz acıyor kanamam yok sadece büyük abdest ederkene milim kadar damlama kan var ben basurden şüpheliyim sizce nedir ve ne olsa tavsiye edeceginiz ilac ismi alabilirmiyim tşk
  Dr.Muharrem KAYA
  makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır

 8. Hocam merhaba iyi günler. Bir iki gündür devam eden acıyla karışık bi ağrım var. Sadece tuvalete gittiğimde değil yürürken otururken de acıyor ve kaşınıyor. Meme gibi bi şişkinlik var daha önce farketmemiştim. Basur olabilir mi yoksa sadece sivilce midir. ve tedavi için ilaç öneriniz varmıdır
  Dr.Muharrem KAYA
  muayene olmalısın.şikayetlerin anal fissüre benziyor.eğer anal fissürse kronikleşmeden rectoderm kullanırsan düzelir

 9. Hocm mrb.benimde bi sikaytm var hcm.on gun once felan hafif kaka sizmis gbi oluyrdu simdi gunde bi dfa belki hc wc gtmyrm.kaka yaprken ıkıninca damarlar sisiyr.kanama yok agri sadece wc grnce oluyr.bir haftadr beslenmemr dkkat ediyrum su sick corba meyve sebze.halaben kprkuyrm.ne yapmam lazzim hngi ikacii alsyi
  Dr.Muharrem KAYA
  makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji merkezinde muayene ve tedavi olabilirsin

 10. şule gürbüz

  basurda şişlik ağrı meme gibi oluyo rahatsız ediyo kanamam oluyor ne yapmam gerekiyor
  Dr.Muharrem KAYA
  basur ağrısız bir hastalıktır,yeni bir sorun eklenmiş olabilir muayene olmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir