Diz arkasında varis

Varisin en sık görüldüğü bölge diz arkasıdır. Bir tür toplar damar genişlemesidir ve kadınlarda diz arkasında varis görülme sıklığı erkeklere oranla daha sıktır. Bilindiği gibi benzer şekilde toplar damar genişlemeleri bacağın diğer kısımları, yemek borusu, yumurtalık ve kadınlarda vajina bölgesinde de olabilir.
Diz arkasındaki varislerin daha sık görülmesinin özel bir nedeni yoktur, eklem alanı olduğu için cilt daha incedir ayrıca toplar damardan daha zengindir. Bölgenin en sıkıntılı tarafı etek giyen kadınlarda en dikkat çekici yer olmasıdır, dikkat çekici olduğu için bu bölgedeki varisler daha çok göze batar ve hastayı görsel anlamda daha çok rahatsız eder, diğer taraftan katlanma alanı olduğu için fiziki olarak ta rahatsızlık verir.

Diz arkasındaki varislerin tedavisi

Diğer bölgedekilerden farklı değildir. Aynı yöntemler burada da uygulanır. Ameliyatla tedavi artık büyük oranda terk edilmiştir, devlet hastaneleri dışında uygulaması giderek azalmıştır. Sadece varis tedavisi yapan kliniklerde ameliyat hiç yapılmamakta ve tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.Bu yöntemler
Lazer
Radyo frekans
Köpük

diz arkasında varis                                                            Toplar damarlar bu kadar genişleyebilir
Tümü hasta işine ara vermeden ayaktan uygulanabilen yöntemlerdir, tedavi sonrası hiç iz kalmaz ve hasta kadınsa gönül rahatlığıyla etek giyebilir. Erkeklerde iz önemsenmese de onlarda da ameliyatsız yöntemler tercih edilir çünkü ameliyat sonrası % 60 lar düzeyinde görülebilen tekrar etme ihtimali bu yöntemlerde çok daha düşük % 5-10 lar düzeylerindedir.
Diz arkasında varis varsa bacağın diğer alanlarında da olması beklenir.

Ayak Bileği Varisleri

Bacak varisleri olanda genellikle ayak bileği varisi de vardır. Bacaktakilerin yaygınlığına paralel olarak az veya çok bilekte varisbilekte de değişik miktarda olur. Sıklıkla bacaktakilerden daha incedir,i çok kalın olmaz, çoğunlukla kılcal damar yada orta kalınlıkta olur. Bileğe yakın olanlar deri incelmesine neden olduğu için bu bölgede yara olma ihtimali diğer bölgelere kıyasla daha yüksektir ve kemiğe yakın olduğu için de iyileşmesi zordur. Bu veriler göz önüne alındığında ayak bileğindeki varisleri çok bekletmeden tedavi ettirmek mantıklı bir yaklaşım olur.

Ayak Bileğindeki Varislerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

ayakta varis tedavisiYaygınlığa ve damaların çapına göre yöntem seçilir. Kemiğe yakınlığı, cildin kalınlığı ve cilt altı yağ dokusunun yetersiz olması gibi nedenlerle bu alanda ameliyat yapılamaz.Yeni ve teknolojik yöntemler uygulanmalıdır. Kılcal damar çatlaması şeklinde olanlar radyo frekans veya lazerle tedavi edilirken iğne girebilecek kadar yani 1-2 mm kalınlıkta olanlar ise skleroterapi ve köpük ile yapılmalıdır. Köpükle tedavide köpük enjekte edilmeye başlandığı anda varisler dramatik bir şekilde kaybolmaktadır. Köpük damarın içinde ilerledikçe gözle görülür bir şekilde düzelme olur. Yani sonuç net ve kesindir. Bu bölgenin varislerinde köpük normal skleroterapiye tercih edilmektedir çünkü köpük uygulamasında kullanılan aktif madde çok daha az miktarda kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanılan ilaç miktarına paralel olabilecek yan etkiler çok azalmaktadır.

Radyo Frekansla Ayak Varisi Tedavisi

İğnenin giremeyeceği kadar ince kılcallarda radyo frekans denilen teknoloji kullanılmaktadır. RF yönteminde de damara dokunulduğu anda varis yok olur. Hafif acı veren uygulamanın da belirlenmiş bir yan etkisi yoktur.

Lazer Tedavisi; Daha çok varise ve buna bağlı olarak gelişmiş yaralardan kaynaklanan kahverengi lekelenme ve kırmızı leke şeklindeki sorunlarda uygulanır. Birkaç seans uygulamak gerekebilir.

Ayak Bileği Varisi Tedavisi Fiyatları ;

Yapılan işlemler çok değişik yöntemlerle yapılsa da ücretlendirme sabittir. Yani köpüğe, lazere, radyo frekansa veya seans sayılarına göre ayrı ücretlendirme yapılmaz. Tek ücret belirlenir ve tedavi tamamlanır. Türkiye’nin Ankara ayak bileği varisiİzmir ve İstanbul ve Bursa’da beş şubeyle hizmet veren IDEA Kalp Damar Cerrahisi Merkezi Bu tür sorunların tümünde tek ücret almakta ve 1 yıl boyunca hastasını olabilecek herhangi bir probleme karşı garanti altına almaktadır. Yani hasta bir sene boyunca varisleriyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığında hiçbir ek ücret alınmadan halledilmektedir. Garanti uygulaması Türkiye’ sadece Idea Tedavi Merkezi tarafından verilmektedir. Garanti sadece ayak bileği için değil tüm bacaklardaki ve her tür için verilmektedir. Ayak bileğinde daha çok önem arz etse de tüm varisler için mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

Ayakta varis

Ayak bileği varisin en sık görüldüğü ikinci alandır, en sık görüldüğü yer se bacaklardır. Bilek civarındaki toplar damar genişlemeleri bacaktakilerle aynı sebeple oluşsa da daha çok kılcal ve orta kalınlıkta damar genişlemeleridir. Bacaklarda görülen parmak kalınlığında varisler ayak bileğinde görülmez. Bilek bölgesinde görülen bu toplar damar genişlemelerinin tedavisi de farklıdır,bacak varislerinde her ne kadar büyük oranda terk edilmişse de hala ameliyat yapan yerler vardır ama ayak varislerinde asla ameliyat yapılmaz tamamı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Rastlanan en sık bulgu ayaklarda şişme ve ağrıdır. Özellikle bilek kısımlarınızda şişlik varsa bölge varislerinden tedavi olmalısınız. Unutulmaması gereken en önemli şey uzun yıllar iyileşmeyen varis yaralarının (ulcus cruris) tek oluştuğu yer ayak bileği civarıdır ve ciddi sağlık problemidir.

Vücutta Nerelerde Varis Olur

Teorik olarak toplar damar içinde basıncın artabileceği her bölgede toplar damar genişlemesi olabilir, bu genişleme bölgeye ve genişleyen damara göre farklı isimlerle anılır. Mesela kılcal damar genişlediğinde telenjektazi denir.

Varisin Çeşitleri

bacaklardaki varislerBacak varisleri

En büyük gurubu oluşturur,kılcal damar çatlaması (telenjektazi),orta düzeyde genişlemeler (retiküler varisler) ve kalın varisler. Bu guruplar ayrıca grade 1-4 arası derecelendirilir.

Yemek Borusu Varisleri yemek borusunda varis olurmu
En tehlikeli ve öldürücü olandır, siroz hastalığında görülür. Kalınlığa göre grade 1-4 arası derecelendirilir. Tehlikeli olduğu için yakın takip gerektirir. 6 Ay aralarla endoskopi (gastroskopi) yapılır ve yeni belirenler varsa aynı anda tedavi edilir. Tedavisinde lastikle boğma (rubber band ligasyon-RBL) en yaygın uygulanan yöntemdir. Eskiden yapılan ameliyatlar çok riskli olduğu için artık terk edilmiştir, skleroterapinin başarısının düşük olması sebebiyle büyük oranda kullanımı azalmıştır.

Yumurtalık varisi (varikosel) yumurtalıkta varis
Erkeklerde yumurtalık toplar damarlarının genişlemesidir, erkek kısırlığında en sık suçlanan hastalıktır, kısırlık dışında ağrı ve şişlik rahatsızlıkları olur. Damarların genişlemesine paralel yumurtalıkk ağrısı, aşağıdan çekilme hissi gibi fiziki şikayetlere neden olur. Tedavisi yaygın olarak ameliyatla yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelrede daha çok skleroterapi ile tedavisi yapılmaktadır. Türkiye’de de uygulamayı öğrenen ürolog sayısı arttıkça giderek yaygınlaşmaktadır. Her ne kadar büyük bir ameliyat olmasa da skleroterapi çok daha kolay ve başarılıdır. İşlem doğru yapılırsa tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hemoroid (Basur) anal varis

Makat bölgesinde en sık görülen hastalıktır, varise benzer şekilde damar genişlemesi vardır ama aslında temel sorun damarın genişlemesi değil etrafındaki taşıyıcı bağ dokularının zayıflamasıdır.  Damarların genişlemesini engelleyen çevresel bağ dokusu fazla ıkınma nedeniyle hırpalanır vetaşıma özelliği azalır. Buna bağlı olarak damalarda genişlemeler başlar. Derecelendirme 1 ile dört arasıdır, 1 en erken safha 4 en ileri safhadır. Tedavisi derecesine göre belirlenir. İlk 1-2 derecede daha çok ameliyatsız yöntemler tercih edilirken ileri düzeylerde THD, longo gibi çeşitli ameliyatlar yapılmaktadır.
El varisi  el varisleri
Aslında toplar damarlar genişlese de bacaktali varislerle aynı sınıfına sokulamaz, nedeni, oluşum şekli ve genel seyri bacaktakilerden çok farklıdır. Hastalık bile kabul edilmez. Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren estetik kusur gibi değerleendirilir. Hastalık olarak değerlendirilmese de kişi bu görüntüden rahatsız ise ameliyatsız yöntemlerle rahatsız edenlerin hepsi yok edilebilir. Tedavisi son derece basit ve pratiktir, hasta sosyal yaşamına devam ederken bunlardan kurtulabilir.
Kol varislerikol varisleri
El varisleri gibi estetik kusur oluşturur ama varis sınıfına sokulamaz. Estetik amaçla tedavi edilebilir.

En sık vücut çalışan erkeklerde rastlanır ama vücut geliştirenlerde görsellik önemli olduğundan ve bu genişlemiş damarlar görselliğe artı güzellik kattığından rahatsız olmazlar. Ancak kadınlar bundan şikayetçi olurlar.

Özellikle zayıf kadınlarda deri altı yağ dokusu az olduğu için daha rahatsız edici bir görünüm oluştururlar.

Tedavisi elde olandan farklı değildir yine ayaktan yapılabilir, ciddi bir ağrı, sanvı, acı olmadan dakikalar içinde yok edilmesi mümkündür. Önemli olan gidilen doktorun bu konudaki tecrübesi ve bilgi birikimidir. Bacak varislerini başka branşlar da yapsa da (bu doğru değildir ama para için yapılmaktadır) koldakileri fleboloji uzmanına (flebolog) yaptırmak gerekir.

Bitkisel tedaviler toplumlarda her zaman yer bulmuştur ve bir çok hastalıkta etkili olabilmektedir ancak bu durum bazı uyanıkların iştahını kabartmaktadır. Hiçbir tıp eğitimi almamış bir kaç bitki öğrenmiş ama kendini profesör gibi lanse eden şarlatanlar piyasayı ilaçlarla doldurmuş durumda. Birçok hastalık için önerilen ve üretilen çayların bir türü de varis için önerilmektedir.

Varis Çayı

varis-cayiBu tür ürünleri üretmenin tek mantığı toplumda yaygın görülen bu şikayet sayesinde insanların parasını almaktır. Satıcıda aslında çayın para kazandırmak dışında hiçbir işe yaramayacağını bilmektedir. Üretenlerin ve satışını yapanların ortak özelliği öncelikle tüketicinin gözünü boyamak için varisle ilgili çeşitli sitelerden kopyalanmış bilimsel yazılar yazmalarıdır. Bu bilimsel yazılarla gözünüz boyandıktan sonra çayın inanılmaz olumlu etkileri abartılarak anlatılmaktadır.
Unutmayın bu tür ilaç görünümü verilmiş gıda takviyesi adıyla satılan ürünlerin varislerinize ve varislerinizden kaynaklanan şikayetlerinize hiçbir etkisi olmaz, tek etkisi cebinizdeki paraya olur.

Varise İyi Gelen Şeyler

Yukarıda bahsedildiği gibi bu tür gıda takviyelerinden yarar beklemeyin onun yerine  yürüyüş yapın, yüzün, sabit bir şekilde ayakta durmayın, uygun ölçülerde çorap giyin, istirahat ederken ayaklarınızın altına bir sandalye koyarak yükseltin, masaj yapın ve bunlarla tedavi oluncaya kadar rahatlamaya çalışın.

Varisin Dereceleri

Damardaki yapısal bozukluk, bacaktaki muayene bulguları ve cilt değişikliklerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma clasifikasyan anlamında C1-C6 arasında yapılır. C1 en erken dönemi C6 en ileri evreyi tarif eder. Burada kullanılan C harfi Class kelimesinin baş harfidir.

C1 Varis
Daha çok kılcal damar çatlaması şeklindedir,telenjektezi ve telenjiektazi tanımlamaları kullanılır.

C2 varis
Toplar damar genişliği 3 mm yi geçmiştir,belirgin mor toplar damarlar vardır.

C3 varis
Toplar damar genişlemelerine ek olarak bacaklarda şişlik vardır.

C4 varis
Varislere ek olarak ciltte çok rahatsız etmeyen bulgular vardır.Bu cilt bulguları kahverengi lekeler ve kurdeşen benzeri alerji gibi rahatsızlıklardır.

C5 varis
Küçük yaralar ve iyileşmiş yaralar vardır.

C6 varis
Aktif yaralar ve buna bağlı acı,ağrı vardır.

Varisin her evresinde genişlemiş görevini yapamaz hale gelmiş damarların tedavi ile yok edilmesi gerekir.

Halk arasında varisin başlangıcı, ilerlemiş gibi sınıflama da vardır.

Varis başlangıcı

Varisin başlangıcı dendiğinde erken dönem veya bilimsel tanımlamayla grade 1 varisler akla gelir.Birçok hastalıkta hastalığın erken dönemi anlamında “başlangıç” kelimesi sıkça kullanılsa da genellikle doğru bir tanımlama olmamaktadır.Bilimsel tanımlamalar derece,grade,class gibi sınıflamalar şeklinde yapılmaktadır.Variste derecelendirme olduğu gibi ayrıca çeşitlilikte vardır.

Kalın bacak varisleri kalınlıklarına göre grade1-5 arası sınıflandırılır buna ek olarak,kılcal (telenjektazi) , orta kalınlıkta varis  ve kalın gibi çeşitleri vardır.

Çeşitlendirme oluşum şekline göre yapılırken derecelendirme hastalığın seviyesine göre yapılır.

Kapacık bozukluğuna bağlı olarak gelişen toplar damar genişlemeleri en erken formuna 1.derece en ileri formuna 5. derece denir.Kılcallar ise erken,az ve ileri düzeyde şeklinde sınıflandırılır.Kılcal varisler bacaklardan başka burun,yanak gibi vücudun her yerinde görülebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi burada da erken dönemde tedavi hem tedavinin kolay ve başarılı olmasını sağlar hem de varisin zararlarından korur.

HAKKINDA admin

One comment

  1. Benim sol dis kapak arkasinda varis yoğunluğu var gözle görünür bir şekilde ama şişlik yok yanlız ağrı var oturduğumda kalkmakta zorlanıyorum diz kapak üstüne ne oturabiliyorum nede 10 dk oturmam kalkıp dolanmam zaman alıyor haretimi kısıtlayacak şekilde ihtiyacimi giderecek şekilde agri yapiyon tuvalette bile sıkıntı yaratıyor oturmada
    Dr.Muharrem Kaya
    skleroterapi,köpük tedavisi, laser ve RF ile tedavi ettirebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir