En İyi Varis Tedavisi Hangisidir

En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal,orta kalınlıkta,kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur.Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.

Tedavi video ve fotoğrafları için instagram.com/varistedavisi

En iyi dendiğinde doğal olarak ameliyatsız yöntemler akla gelir

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin En Önemli Avantajları;
– Tekrarı daha azdır
– Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir
– Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.
– 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler yok edilebilir
– Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez
– İş gücü kaybı olmaz
– Narkoz gerekmez
– Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da yok edilebilir
Yüksek teknolojiyle ameliyatsız tedavileri SGK lı hastalarına da sunmaktadır ve resmi kurum mensuplarının kılcal damar tedavisi yaptırabileceği tek kliniktir.
Kliniğimizde SGK hastalarına varis muayenesi ücretisizdir.

Uyguladığımız tedavi yöntemleri

Lazer ile Varis Tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir. Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.
Tedavisi yapılmayan kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların yok edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.
Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır. 70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavisi yapılan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle Tedavinin Avantajları

Uygulama kolay ve ağrısızdır, uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.
İstirahat gerektirmez, işlem süresince hasta işine devam eder
Hiç iz bırakmaz
Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.
Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.
Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.
İşlem süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpükle Varis Tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir. Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Tedavi edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.

Köpük Varis Tedavisinin Üstünlükleri

Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
Oluşabilecek leke miktarı azalır.
Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.
Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.
İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu da sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi)

Köpük tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır, köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.
Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi
Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır. Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur, tek seans genellikle yeterli olmaktadır, seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Mikro Skleroterapi Nedir

Skleroterapi uygulamalarında pratiklik geliştikçe daha ayrıntılı işlemler yapılmaya başlandı. Mikro olarak tanımlanan bu yeni skleroterapi uygulaması uzun yıllardır lazerle, son yıllarda icat edilen radyo frekansla kılcal damar tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Özellikle yoğun kılcal varisi (telenjektazi) olan hastalarda tedavinin daha kolay ve çabuk yapılmasını sağlaması en önemli avantajıdır. Her tür damarsal genişlemelerde uygulanabilmektedir. Bu konuda tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınabilmektedir. Erişkin kadınların yarısından fazlasında varis olduğu düşünülürse hızla yaygınlaşması beklenen bir yöntemdir.

Mikro Skleroterapi Nedir?

Skleroterapinin çok ince damarlara da uygulanabilen şeklidir yani kılcallar için geliştirilen ve ince ayrıntıları olan bir tedavi yöntemidir.

Mikro Skleroterapi Nasıl Uygulanır?

İki türlü yapılabilmektedir.
Likid skleroterapi
Köpükle mikro skleroterapi
– Likid ( sıvı ) Skleroterapi; poidokanol adlı hammadde içeren ilaç kullanılır. İlaç ampulden çekildiği haliyle uygulanır. İnce damarlarda binde beşlik oran kullanılır. Enjektöre çekilen uygun miktarda ilaç çok ince iğne (damardan daha ince) yardımıyla damara zerk edilir. İlacın damardan ilerlediği anda varisin de yok olduğu görülebilir. Sonuç net ve kesindir.
– Köpük Skleroterapisi; Sıvı olarak verilen ilaç 4 katı kadar hava ile bu işe özel alet yardımıyla karıştırılarak köpürtülür. Aktif madde aynıdır ancak çok daha az miktarda ilaçla çok daha fazla kılcal damar çatlaması tedavi edilebilir. Skleroterapinin iki katı yoğunlukla yani yüzde bir oranlı kullanılabilir. Benzer şekilde çok ince iğne ile damara ilaç verirken köpüğün damarın içinde hızla ilerlediği ve o kırmızı mor görüntünün saniyeler içinde kaybolduğu net bir şekilde görülür. Sonuç bu yöntemde de kesindir yani tedavi edilen damarın saniyeler içinde yok olduğu o anda gözle görülebilir. Bu illüzyon gibi tedavi hastayı şaşkına çevirecek kadar yüz güldürücüdür.

Mikroskleroterapi Kimlere Yapılır?
mikro skleroterapi

Hamile kadınlar dışında herkese güvenle uygulanabilir. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir ve çocuk üzerinde risk oluşturabileceğinden kullanılmamalıdır.Bir diğer sakıncalı hasta gurubu da hemofili hastalarıdır. Her ne kadar çok ince iğne ile yapılsa da hemofilisi olanlarda bu iğnenin girdiği yerden uzun süre kanama olu bu sebeple tedavi lazer veya radyo frekans gibi diğer yöntemlerle yapılmalıdır.

Özellikle etek veya kısa şort giyen kadınlar ince varislerin oluşturduğu kötü görüntü kişileri ciddi düzeyde rahatsız edebilmektedir. Bu şekilde etek giymek zorunda kalan kadınlar için en  ideal çözümdür.

Mikro Skleroterapi Yapılan Yerler

Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde daha çok ameliyat yapıldığı için uygulanmamaktadır. Özel hasteneler ise hastaya daha pahalı sunulan lazerle ameliyat, mikro skleroterapi yapılan hastanelerbuharla tedavi, zamkla yapıştırma ameliyatı gibi yöntemleri tercih etmektedir. Bu şekilde varislerin tedavisine yoğunlaşmış kliniklerin en bilineni ve Türkiye’de en yaygın olanı Idea klinik Varis Tedavi Cerrahi Merkezidir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da toplam altı şube ile hizmet vermektedir. Idea klinik Tedavi Merkezleri SGK lıya kılcal damar çatlaması tedavisi yapan tek kliniktir. Devlet hastaneleri sorunu hastalık değil estetik problem olarak değerlendirdiği için SGK mensubu hastalara uygulama yapılmaz.

Mikro Skleroterapinin Ücretleri

Yaygınlığı çok değişken bir sorundur, bir kadında minimal olabilirken bir başka kadında bunun 100 katı olabilmektedir. Ücretlendirme de buna paralel olarak değişkendir. Bu konuda internette ücretlerini yayınlayan tek klinik yine Idea Klinik Tedavi Merkezidir ve 1000 TL den başlayıp 8.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücret kalın olanları da kapsamaktadır, sadece kılcal olanlarda daha düşüktür ve tüm tedavilerde SGK mensuplarına % 50 indirim uygulanmaktadır.

Köpük mikro skleroterapi hala uygulanan radyo frekans yöntemine alternatif olsa da radyo frekansla  tedavisi hala uygulanmaktadır. Uzun seanslar gerektirmesi sebebiyle lazerle kılcal damar çatlaması tedavileri büyük oranda terk edilmiştir. Dar alan uygulamalarında ve iğnenin giremeyeceği kadar ince damarlarda radyo frekans veya lazer tercih edildiği için hizmet alacağınız klinikte tüm bu uygulamaların varlığını araştırmalısınız.

Mikro Skleroterapi Yapan Doktorlar

Kalp damar cerrahlarından flebolojiyle ilgilenenlerin hakim olduğu bir uygulamadır yani flebologlar yapmaktadır. Tabi burada sadece branş değil aynı zamanda bu konuda tecrübeli olmayı da gerektirir. Kalp damar cerrahlarının önemli bir kısmı bu uygulamanın adını bile duymamış olabilir. Idea Klinik Tedavi Merkezi kalp damar cerrahi doktorlarının işleri sadece varislerin teşhis ve tedavisi olduğu için hepsi bu konuda yetkin uzmanlardır ve altı şubesinde 7 fleboloji uzmanıyla hasta kabul etmektedir.

Radyo Frekansla Varis Tedavisinin Avantajları
en iyi varis tedavisi hangisidir

Uygulama kolaydır
Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır
Herhangi bir kalıcı yan etki oluşturmaz
Etkisi uygulama anında görülür
Tedavisi yapılan varisler sonsuza kadar yok olur
Sadece bacakalrda değil yüz ve burun bölgesindeki kılcalların tedavisinde de kullanılır.
Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir, acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.
Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle yok edilebilir hatta ameliyatla alınamayacak kadar ince varislerde tedavi edilebilir.
Bu zahmetsiz tedavilerin en önemli dezavantajı yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve bu konuda tecrübeli doktor sayısının az olması ve bu tedavi yapan yerlerin sadece özel hastalara hizmet vermesi ve SGK lı hastaları kabul etmemesidir.
SSK ve diğer tüm resmi kurum hastalarına hizmet veren tek varis merkezi Idea Klinik’tir.

Kılcal varis tedavisi video

Varis Çeşitleri

Toplar damarın olduğu her yerde varisler olur ve oluşum süreci ve damarın önceki yapısına göre çeşitleri vardır. Yer çekimi etkisi ile bacaklarda daha sık rastlanan toplar ve kılcal damar genişlemeleri değişik şekillerde karşımıza çıkar, sınıflandırma da bacakta görülen sorunlar için yapılır.

Toplar damar genişlemeleri şu şekilde sınıflara ayrılır:

Kalın varis ; Başparmak kaılınlığında olabilmektedir

Örümcek ağını andıran spider anjiomları ve telenjektaziler ( kılcal damar genişlemesi ): Cildin üstünden gözle rahatça görünürler. Büyüklükleri 1 mm ve altındadır. Elle hissedilmezler.Mavi veya kırmızı renk değişiklikleri olarak görülürler. Örümcek ağına benzer çizgiler oluştururlar.

Retiküler varis :  Ciltten hafif kabarık çapları 4 mm’den küçük olan mavi renkli toplar damarlardır, elle dokunulduğunda zorlukla hissedilebilir.

Trunkal varisler :  Çapları 4 mm den büyük bazen 2-3 cm çapa ulaşabilen ve elle rahatça hissedilebilen toplar damarsal genişlemelerdir.Parmakla bastırıldığında içinin boşaldığı hissedilir.

Kılcal varisler ileride büyürmü ?

Kılcal varisler tedavi edilmezse zaman içinde yayılabilir, genişleyebilir ve derinleşebilir.Doğru tedavi yöntemleriyle kılcal damarlar kalıcı olarak yok edilebilir. Yok edilen varis veya kılcal damarlar çürük dişin çekilmesi gibi sonsuza kadar yok olur ama yeni dişlerin çürüyebileceği gibi yeni genişlemeler olabilir. Bu sebeple yok edilirken tüm varisler yok edilmelidir yani kalınları ameliyatla alıp orta kalınlıktakiler ve kılcal varisler bırakılırsa gelecekte bunlar da genişleyerek varisin yeniden oluşmasına sebep olur.

Estetik Varis Tedavisi

Özellikle etek giyen kadınlarda her zaman, etek giymeyen kadınlardaysa yazın şort giymek veya denize, havuza girmek varisleri olan kişide ciddi sıkıntı yapabilr.
Gerçekten de ileri düzeyde kalın varisler veya yaygın kılcal damar ağlarının varlığı ciddi görsel kirliliğe sebep olmaktadır.
Ek olarak ağrı, sızlama, kramp, karıncalanma, kaşınma, yara açılması gibi sorunlar olabilir.
Peki böyle bacaklarda solucan gibi kıvrımkıvrım uzayan kalın damarlar veya örümcek gibi bacağı saran kılcal damar çatlamaları nasıl yok edilir yada kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi damarı yok edeceğim derken berbat bir ameliyat izi kalırsa.
İşte önemli olangörüntüyü düzeltelim derken yeni görsel sorunlara sebep olmayacak yöntemler uygulanmalıdır.Yağılan ameliyata göre değişen bir şekilde çok sayıda kesik izi ve bunları kapatmak için kullanılan dikişlere ait çok sayıda dikiş izi kalabilir.
Hatta çok ileri olmayan varislerin ameliyatından sonra kalan iz hastalığın kendisinden daha rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir çünkü varis yine kısmen doğal olarak algılansa da ameliyat izi doğal olmayan bir izdir.
Erkeklerde bacaklar kıllı olduğu için bu izleri kamufle edebilir ama kadınlarda dikkat çekici olacağından sıkıntı yapar.
Bu sorunların yaşanmaması için çağdaş tedavi yöntemleri araştırılmalı ve ameliyatsız teknikler tercih edilmelidir.
Ameliyatsız yöntemlerde varis tedavisi sonrası bacaklarda gözle görülebilecek bir iz kalmaz. Bacak neredeyse hastalığın başlamasından önceki güzelliğine kavuşur. Tabi olayın bir de sağlıkla ilgili yönü vardır. Şöyle ki; Ameliyatsız yöntemlerin ameliyatlara bir çok üstünlüğü vardır, aşağıda her yöntemin üstünlükleri özetle yazılmıştır.
Sayfanın yukarısında yazılanlar birer estetik varis tedavisi uygulamalarıdır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Idea Klinik (Bakırköy)
Adres: Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65
GSM: 0542 621 08 88

Idea Klinik (Şişli)
Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04
GSM: 0532 463 96 82

Idea Klinik (Kadıköy)
Adres: Bağdat Caddesi No:308 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul
TEL: 0216 357 00 02 – 0216 357 00 03
GSM: 0542 231 28 23

 İzmir (Konak)
Adres: Atatürk Caddesi No:174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) KONAK – İZMİR
TEL: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
GSM: 0542 295 52 54

Idea Klinik Ankara (Kızılay)
Adres: Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
TEL: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
GSM: 0532 350 2587

Idea Klinik Bursa (Nilüfer)
Adres: Cumhuriyet mahallesi. Yağmur Sokak. Cadde 224 Sitesi. B Blok / Daire: 5
TEL: 0224 247 10 06 – 0224 249 10 06
GSM : 0532 152 26 75

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

  1. Hocam merhabalar 21 yaşındayım ve sporla ugraşıyorum fitness yapıyorum 51 kiloyum kilo problemim yok ve sürekli hareket halinde olmama ragmen bir yere çarpma gibi morluklarım var kalçamda ve farkettim ince mor yesil kılcal damarlar halinde fakat agrı yok yayılma gösteriyor dopler sonucumda varis çıktı sag bacagımda 4.6 digerinde 4.3 gibi bir deger soylediler kolay bir yolla ilerleyen tıpla halledilebilinirmis fakat hocam sizin uzman görüşünüze danışmak istiyorum hangi tedaviyi olmalıyım fiziksel görünüş olarakta bir leke kalmasını istemem bu tedavidem sonra tekrar çıkma olasalığı nedir
    Dr Muharrem KAYA
    ana sayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsiniz,varis tedavisi konusunda oldukça başarılılar.skleroterapi,laser ve RF ile tedavi edilebilir.tedavi edilen damarlarda yeniden varis oluşamaz.ama başka damarlarınızda varis oluşabilir.

  2. doktor bey ben halıme hacı Süleyman oğlu kaç seyans yapılıyo bnımde ayak kalça bölgem de varış var adres bildirilmemiş tlfn da yok bana ulasın ne olur varıslerim çok ağırıyor
    Dr.Muharrem KAYA
    bene böyle bir tedavi yapmıyorum.sadece bilgilendirme amaçlı sorularınıza cevap veriyorum.varis tedavisi yapan merkezlri araştırın lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir