Gençlerde Saç Dökülmesi nedenleri

Gençlerde saç dökülmesi kişinin bedeniyle ilgili bir döneme denk geldiği için daha çok strese sebep olan bir durumdur. 17-20 yaşlarında yani gençlerde saç dökülmesinde en sık sebep genetik yani hormonlar etkilidir.

Gençlerde Saç Dökülmesi nedenleri

Ergenliğe girildikten sonraki 2-3 yılda hormonların köke verdiği hasar en yüksek düzeylere çıkar ve hormonların kökte yaptığı hasarın etkileri görülmeye başlar. Ancak dökülme için yaş biraz erken olduğundan yinede diğer faktörleri araştırmak gerekir.
Dökülmenin başladığı yaşlardan en sık olanı 20-22 li yaşlardır ve % 95 erkek tipi dökülmedir.

agresif saç gökülmesi
Yapılan tetkiklerde teşhis kansızlık, stres veya guatr gibi sebeplerse onlara göre ilaçlar başlanır ve temel sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ama tahlillerle veya diğer araştırma yöntemleriyle bu tür bir sebep bulunamadıysa erkek tipi dökülme olarak tedavi başlanmalıdır.
Gençlerde saç dökülmesi tedavisi ileri yaşlara göre daha başarılıdır önemli olan tedaviye ne zaman başlanacağıdır. 1-2 yıldan daha fazla zaman geçmediyse doğru ilaçlarla başarı ihtimali % 95 ler düzeyindedir.

gençlerde saç dökülmesi neden olur
Erkek tipi dökülmede şu maddeler tercih edilir;
Procapil % 3 kökün beslenmesini artırır, köke zarar veren maddenin zararını engeller
Minoxidil % 5 kökün beslenmesini artırır zamanla etkisi azalabilir bu sebeple finasterid, saw palmetto veya isoflavon ile birlikte kullanımı önerilir
Finasterid 1 mg tablet köke zarar veren maddenin oluşumunu engeller yan etkileri sebebiyle tercih edilmez
Saw palmetto ; Finasterid gibi köke zarar veren maddelerin oluşumunu engeller,bitkisel olduğu için bilinen yan etkisi yoktur.
Bunlardan Procapil, minoxidil ve saw palmetto her yaşta kullanılabilir ancak finasterid 19 yaşından sonra kullanılmalıdır daha erken kullanılması halinde sakal, bıyık gibi erkeksi özellikler oluşamayabilir. Diğer taraftan yine erken yaşlarda başlanması halinde penis büyüklüğü normalde olacağı büyüklüğe ulaşamaz ve küçük kalabilir. Bunlara ek olarak keratin, l sistin, çinko gibi maddeler de alınması uygun olur. Bunun en pratik çözümü tüm bu maddeleri içeren xpecia veya benzeri bir ilaç almaktır.

Genç kızlarda saç dökülmesi daha farklıdır, genellikle tüm kafada yaygındır ve sebebi bulunamaz. Bu durumda yaygın olduğu için bölgesel sprey tarzı ürünler işe yaramaz, ağızdan xpeica kadın tablet gibi geniş spektrumlu ilaçlar alınmalıdır.

Gençken saç dökülmesi

Gençken saç dökülmesi daha çok rahatsız eder çünkü gençlikte vücuda ilgi daha fazladır. Yeni doğmuş ve bebeklik dönemindeki biotidinaz eksikliğine bağlı dökülmeler doğumsal bir problemdir ve tedavisi çok farklıdır. Biotidinaz eksikliği dışında çocukluk yaşlarında dökülme oldukça seyrektir ağır hastalık ve beslenme bozukluğundan kaynaklanır ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden çıkar.

15 yaş ve altındaki dökülmelerde genellikle ailesel özellik düşünülmez çünkü ergenliğe yeni girildiği için hormonlar yeterli aktiviteye ulaşamamıştır yani bu dönemdeki dökülmeler AGA olarak düşünülmez. Daha çok stres yada diğer faktörlerin etkili olabileceği düşünülür. Araştırmalar sonrası sebep bulunabilir. Ama bu dönemdeki okul ve sınav kaygıları stresi maximum düzeye çıkardığından akla en sık gelen sebeptir. gençken dökülmesi nedne olur

17-18 yaşlarında saç dökülmesinde ise genetik yani hormonların etkili olacağı düşünülür çünkü artık ergenliğe girileli 2-3 yıl olmuştur ve hormonların kökte yaptığı hasarın etkileri görülmeye başlar. 17-18 yaşlarında genç erkeklerde başlayan dökülmeler de AGA düşünülür. Ancak dökülme için yaş biraz erken olduğundan yine diğer faktörleri araştırmak yararlı olur.

Dökülmenin başladığı yaşlardan en sık olanı 20-22 li yaşlardır ve % 95 erkek tipi yani AGA dökülmedir.

Teşhis kansızlık, stres veya guatr gibi sebeplerse onlara göre ilaçlar başlanır ancak AGA kabul teşhisi konduysa  buna göre tedavi planlanır.

saç dökülmesi kaç yalşında başlar

Bilindiği üzere hormonlardan kaynaklanan bu tür dökülmelerde 3 gurup ilaç vardır.Bu maddeler (farklı markalarla satılır);

Procapil % 3

Minoxidil % 5

Finasterid 1 mg tablet.

Bunlardan Procapil ve minoxidil her yaşta kullanılabilir ancak finasterid 19 yaşından sonra kullanılmalıdır daha erken kullanılması halinde sakal, bıyık gibi erkeksi özelliklerin oluşması gecikebilir. Diğer taraftan yine erken yaşlarda başlanması halinde penis büyüklüğü normalde olacağı büyüklüğe ulaşamaz ve küçük kalır.

Kadınlarda durum biraz daha farklıdır, 16-17 yaşlarında kadınlarda görülen dökülmeler seyrek görülür,erkeklerdeki dökülmelerden farklı olarak bunlarda genellikle dökülme sebebi olarak sıklıkla demir eksikliği ve guatr teşhisi konur. gençken saç dökülmesi

Bu gurup dökülmeler telogen effluvium olarak değerlendirilir ve içeriğinde bir çok saç dökülme sebebini tedavi eden çoklu içerikli xpecia veya benzeri ilaçlar kullanmak en etkili sonuç verir. Kafanın her yerinden dökülme olduğu için bunlarda sprey tarzı bölgesel ürün önerilmez.

Buraya kadar gençlerdeki sorunu ele aldık bir de bunun tam tersi var, menapoz dönemi saç sorunları, şimdi ondan da bahsedelim

Menopozda Saç Dökülmesi

Menopoza giren kadında kadınlık hormonları östojen ve progesteron özellikle de östrojen hormonu salgısının azalması buna karşın normalde düşük olan erkeklik hormonu testosteronun oransal olarak yükselmesine neden olur diğer taraftan yaşın ilerlemesine bağlı saçların beslenmesinin daha sınırlı hale gelmesi saçta kalite kaybı, dökülme, solma, beyazlama gibi bulgular ortaya çıkmasına neden olur. değişimi şu şekillerde karşımıza çıkar

 • Saçın uzama ve kendini yenileme hızı düşer
 • Saçlarda kuruluk başlar
 • Parlaklığı azalır
 • Seyrelir
 • Telleri incelir
 •  Doğal şartlara (güneş ışını, rüzgar, toz gibi) dayanma gücü azalır.
 • Kuaförlük hizmetleri daha çok zarar verir.
 • Kırılganlığı artar
 • Rengini kaybeder (melanositler ölgüğü için renk veren melanin üretilemez)
 • Tüm bunlara ek olarak erkek tipi dökülme de görülür.
 • Kansızlık kökün beslenmesini azaltabilir.

kadınlarda saç dökülmesi neden olur

Yaş İlerledikçe Saç Neden Kalite Kaybeder ?

– Hormonal değişiklikler; Kadınlarda saçlarda kaliteyi koruyan en önemli etken kadınlık hormonu olan östrojendir, menopoza giren kadında yumurtalıklar artık çalışmadığı ve de hormon üretemediği için kan östrojen seviyesi düşer ve saçlarda kalite kaybı başlar.

– Eser element azalması; Her iki cinste de yaş ilerledikçe gerek bağırsaktan emilimin azalması gerekse yeterli beslenememek vücutta çinko, bakır, magnezyum gibi eser elementlerin azalmasına sebep olur. Bunların azalması saçın yapımını azaltır.

– Damar sertliği; ileri yaşta bütün damarlarda az veya çok daralma olur bu da kökün daha az beslenmesine sebep olur.

– Protein yapımı; yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için bir tür protein olan saçın yapımı yavaşlar, ayrıca bağırsaklardan proteinin emilimi de azalır

– Hücre çoğalma hızı yavaşlar; saçı oluşturan keratinosit hücrelerinin çoğalması sonucu yenilenir ve büyür, hücre çoğalması yavaşlayınca saçlar ve tırnaklar daha yavaş uzar.

Menapoda Saçtaki İncelme Nasıl Düzelir ?

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalitede artış sağlanabilir. Yaşlanmayla alımı azalan çinko, magnezyum, demir gibi elektrolitler, saçların yapı taşı olan keratin, l-sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler, yine keratinin yapı taşı olan ve beyazlamayı geciktirdiği bilinen methionin, hormonal hasarı engelleyen ürünler alınması saçta kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir. Bunların tümü içerisinde en önemlisi eksilen östrojenin yerine geçebilen sayoa isoflavonu almak en önemli ertkiyi yapar. Menopoz döneminde bu tür sorunları için bir çok tablet üretülmektedir bunlar içinde madde çeşitliliği ve yoğunluğu açısından bakıldığında menopecia tablet öne çıkmaktadır, incelemeden hangi tabletin alınacağına karar verilmemelidir. Menopecia menopoz döneminde görülen saç sorunlarına özel geliştilmiş bir ilaçtır.

Menopoz Saç Dökülmesi

Menaopozda Saç Dökülmesi Nasıl Durur

Yukarıda kabaca bahsedildiği gibi kadınlık hormonlarının azalması erkeklik hormonlarını saçları döker düzeye gelmesine neden olur. Yani aslında erkek tipi dökülmedir
Erkek tipi saç dökülmesi gibi tedavi edilebilir ancak menapozda ek olarak diğer maddelerde de azalma olduğu için en doğrusu bu döneme özel geliştirilmiş olan Menopeciaadlı ilacı kullanmaktır.
Tepelerde dökülme ve seyrelme daha fazla ise ek olarak bölgesel ürün kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Hairforte erkek dökülmeleri için en etkili olanlardandır.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Roaccutane saç dökülmesi

Aslında başlık ”sivilce ilacı saçı dökermi” olması gerekirdi ama en çok bilinen ilaç olduğu için adıyla yazılmıştır. Gençlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de sivilceler yani aknedir. Sicvilceler ileri düzeydeyse ve bölgesel ilaçlarla düzelmiyorsa bu durumda tablet kullanılır. Roaccutane sivilce tedavisinde kullanılan hap şeklinde ilaçtır ve saç dökülmesi yapar. Benzerleri olan aknetrent ve zoretanin adlı tabletler de isotretionin içeren haplar saç dökülmesi yapar.
Roaccutane saç dökülmesi sebebi şu şekilde izah edilmiştir. Biotidinaz eksikliğine sebep olarak vücuttaki biotin oranını düşürür, kandaki biotin azalınca saç kalitesi düşer ve dökülme olur.

HAKKINDA admin

10 Yorumlar

 1. 15 yaşındayım ve saçlarım dökülüyour.doktor demir eksikliğinden dedi ve tedavi olmaya başladım.dökülmem geçmedi.karantinada olduğumuz için doktora gidemiyorum.
  tabi moral bozucu bir durum merak ettiğim şey dökülen saçlarım geri çıkar mı?
  Dr. Muharrem Kaya
  Demir eksikliğinden kaynaklanıyor ise tedavisinize devam edin. Bu arada HP biotin tablet 5 mglıktan günde iki tane alın. Saçlarınızın çıkması beklenir.

 2. Hocam ben 15 yaşında bir kızım saçlarım son bir ayda çok fazla dökülmeye başladı.ve ben hiç meyve yemeyen birisiyim.kansızlığımda var sizce sebebi vitamin eksikliği olabilir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  anemi nedeniyle olabilir.doktora görünüp tedavi almalısın.beraberinde 5mg biotinde başlamanı öneririm

 3. Hocam 20 yaşındayım 17yaşıma kadar cok gür saçlarım vardı sonrasında beslenme bozuklukları kansızlık stres demir eksikliği ve hormonal nedenlerden dolayı aşırı derecede saçlarım dökülmeye başladı 3 yıldır bazen azalıyor bazen aşırı dökülmeye başlıyor biotin kullandım tek başına yeterli gelmedi xpeciayı 3 ay kullanıp bıraktım dökülmem azalmıştı ama tamamen durmadı saçlarım tutam tutam dökülüyor hala beslenme sorunları yaşıyorum ve polikistik Over yuzunden dogum kontrol hapı kullanıyorum xpeciaya geri mi döneyim yoksa baska bi ilac mı kullanayım zinco tarzı? Ne önerirsiniz lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle anemi,polikistik over gibi sistemik hastalıkların tedavisini düzenli almaya başlamalısın.bununla birlikte saç içinde xpecia tablet başlayabilirsin.ama sistemik hastalıklarını tedavi etmeden saçla ilgili sorunun önüne geçemezsin

 4. Hocam 18 yaşımdan beri saçım günde 50 kadar tane dökülmeye başladı suan 20 yaşındayım saçlarım eskiden daha gür daha canlıydı suan saçlarım seyreldiğini ve cansızlaşdığını görebiliyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz, teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  günde 50 kadar dökülme aslında normal kabul edilir.sizin farkına varamadığınız dökülme olabilir.seyrelme,incelme ve minyatürleşme varsa erkek tipi dökülme başlamış demektir.xpecia tablet ve minoxidil yada procapil içeren sprey kullanarak saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz

 5. Merhaba hocam ben 17 yaşındaym ama saçlarımın üstü çok açıldı ve vitamini balık hapı gibi1 şeyler alıyorum eczacı önerdi fakat vi faydası yok şampuan olarak dalin kullanmaya başladım saçlarımı günde 3 4 kere yıkayan biriyim ve tarama olsn çoğu şeyi özenli yapıyorum ve son günlerde moralum bozulmaya başladı bu yüzden ne yapmamı tavsiye edersiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünüp saç dökülme nedenini tespit etmelisin

  • Günde 50 60 tel saçım dökülüyor ve ben meyve yemeyen biriyim vitamin eksikliği olabilirmi yakın zamanda doktora da gidcem
   Dr.Muharrem Kaya
   saçınızda minyatürleşme ve syrelme yoksa 50-60 tel dökülme normaldir

 6. hocam yaşım 18 günde 5 yıldır günde 15 20 tel saçım dökülüyor saçlarım gür ve uzun ilerde seyrelmesinden korkuyorum sizce normal bi dökülmemi?
  Dr.Muharrem Kaya
  bu rakam normal kabul edilir

 7. hocam 8 yaşında beri troid sorunum var saçlarım döküldü levatiron kullanıyorum ne yapa bilirim nolur sokağa çıkamax oldum herkes yüzüme bakıyor kaşlarım saçlarım kirpiklerim hiç yok çare arıyorum nolursunuz
  Dr Muharrem Kaya
  HPbiotin 10 mg yada xpecia tablet alabilirsin

 8. Mursel baysan

  Hocam hair fort sprey yada xpecia tablet bu ikisinden tek birini kullanmak istiyorum hangisi yüzde olarak daha etkilidir.
  Dr.Muharrem KAYA
  hairrforte sprey kullanabilirsin

 9. Hocam saç dökülmesine karşı hangi sabunu öneriyorsunuz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sawpoo şampuan kullanabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir