Makat kaşıntısına hangi doktor bakar

Makat kaşıntısı rahatsızlığı olan kişiler genellikle utanma sebebiyle daha çok eczacıya gidip bir merhem ister yada aile içindeki kişilerden öneriler alır ve onu kullanır. Öyle ki diğer hastalıklarda olduğu gibi konu komşudan bile yardım alınmaz. Gerçek anlamda doğru teşhis ve doğru tedavi yapılmadığından rahatsızlık düzelmez ve profesyonel destek alma gereği duyulur.

Makat Kaşıntısına Hangi Doktor Bakar

Anüs bölgesinde görülen tüm şikayetler gibi kaşınma durumunda da hemoroid sanıldığı için genel cerraha gidilir, bu bölgedeki hastalıklar konusunda en fazla birikim bu branşta olduğu için bu yaklaşım doğrudur.

Makatı kaşınan kişiler kaşıntının cilt rahatsızlığı olduğunu düşünerek dermatoloji yani cildiye bölümüne de giderler ancak doğrusu genel cerraha gidilmesidir çünkü makatta kaşıntı yapan hastalıklardan sadece anal dermatit bir tür cilt hastalığıdır ve dermatolog tarafından da tedavi edilebilir.
Diğer anüs kaşınması yapan anal fissür, hemoroid (basur), kondilom (siğil), fistül ve anal hematom gibi hastalıkların hepsi genel cerrah tarafından tedavi edilebildiği için genel cerraha gitmek daha doğru bir çözüm üretilmesini sağlar.

anüs kaşınması
Bu hastalıklardan fissür, hemoroid (basur), kondilom (siğil), fistül ve anal hematom farklı yöntemlerle tedavi edilir ve asıl hastalığın tedavisiyle birlikte kaşıntı da geçer sadece dermatitin tedavisi ilaçla yapılır.
Anal dermatite halk arasında mayasıl veya mayasır da denir.

Burda yazılan bir çok sebep vardır ancak kaşıntıların % 95 kadarında sebep dermatittir yani genel olarak mayasıl tedavisi şeklinde ilaç kullanmakla % 95 düzeylerinde başarı sağlanmış % 5 ihtimalle yanılmış olunur.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi öncelikle olabilecek sebepler ortadan kaldırılmalıdır, tedavide pruzon merhem benzeri ürünlerle 2-3 gün içinde düzelme sağlanır.

Mayasıl

Makat bölgesinin en kaşıntılı hastalığıdır ve dayanılmaz düzeylerde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Anüs dermatiti olarak ta anılır.

makat kaşınması kremi
Mayasıl belirtileri

Makat bölgesinde özellikle geceleri artan kaşıntı.
Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
Zaman zaman hafif kanama (kaşıntıyla olan tahrişten)
Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.

Mayasıl Nasıl teşhis konur

Teşhis muayeneyle konur, diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı, çok nemli olduğu,  koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.

Mayasıl sebepleri

Aşırı temizlik (sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
Baharat tüketimi (özellikle karabiber)
Patlıcan ve domates,çikolata ( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
Fazla kilo (bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
Sıcak hava(terleme artar)
Fazla oturmak (bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır), Sentetik iç çamaşırı, Sentetik kadın bağı

Mayasıl tedavisi

Sebep olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Makattaki kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş pruzon merhem mayasılın tedavisinde tercih edilebilir, alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçsede 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur.

Sonuç olarak

Makat bölgesi kaşıntılarının doğru teşhis ve tedavisi genel cerrahi eski adıyla hariciye uzmanınca yapılır ancak asıl branş proctoloji uzmanıdır.

makat neden kaşınır

Makat kaşıntısına krem

Makattaki bezdirici kaşıntıların tedavisine özel geliştirilmiş Pruzon Merhem ile kaşınma 2-3 günde tamamen geçer ancak sebep bulunmaya çalışılmalıdır.Anüs bölgesi kaşıntısı kremlerle tedavi edilebilir ancak öncelikle kaşıntının sebebini bulup ortadan kaldırmalı buna rağmen kaşıntı devam ediyorsa o zaman kremle tedaviye başlanmalıdır. Aynı şekilde sorunun tekrar ortaya çıkmaması için bulunup gereken yapılmalıdır.
Tedavide genellikle kortizonlu merhemler kullanılır ancak kortizonun kendisi cildi rahatsız edebileceğinden önceleri rahatlama olsa da uzun vadede kaşıntı geri dönecektir çünkü kortizonlu kremler gerçek anlamda tedavi etmez şikayetleri azaltır.
Kalıcı tedavi için kortizon gibi şikayetleri azaltan bitkisel kortizon meyan kökü özütü, diğer sebepleri tedavi edebilecek TTO (tea tree oil – çay ağacı yağı) içeren kremler kullanılmalıdır.
Makat kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhemi bitkisel içeriğiyle kortizonların yan etkisine sebep olmadan güvenle kullanılabilir.

Vajinada kaşınma

Vajina kaşıntıları nedenleri nelerdir ?

Vajina kaşıntılarının en sık karşılaşılan nedeni vajinanın mantar enfeksiyonlardır.Bu mantar enfeksiyonlarının nerdeyse tek sebebi kandida (vajinal candidiazis) dır.Vajinal kandida enfeksiyonların en önemli sebebi vajen asitliğinin bozulmasıdır (pH).Vajinanın normal mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için ortam oluşur ve mantarlar çoğalır.Bu denge bozulmasının en önemli sebebi antibiotik kullanımıdır.Bunun dışında havuz sonrası ıslak mayoyla oturulması veya duş alınmaması gibi durumlarda vajen pH’ını bozabilir.Ayrıca cinsel partnerin mantar taşımasıda mantarın sebeplerindendir.

Kaşınmanın diğer bir sık sebebi vajinal trikomonas denilen hastalıktır.Bu hastalıkta yeşilimsi kötü kokulu akıntı olur.

Her iki hastalığın tedaviside asıl sebep olan etkene yönelik olmalıdır ancak mikropların tamamen temizlenmesi haftalar alacağından bu geçiş süresinde hastanın rahatı için kaşıntıya yönelik kremler kullanılmalıdır.pruzon gibi yan etkisi olmayan ürün kullanmaya başladıktan saatler sonra kaşıntı düzelir.

Daha seyrek görülen vaginal kaşıntı sebepleri

Gebelikten korunma amaçlı köpük kullanımı

Kondilom (ciltteki siğile benzer)

Vajen bölgesi kanserleri

Gereğinden fazla temizlik (sabun kullanımı cildi bozabilir) kaşıntıya sebep olabilir.

Kıl dibi iltihabı

Batıklar (apse ve iltihaba sebep olabilir

Kılların uzun tutulması

Yetersiz temizlik (ter buharlaşında biriken maddeler kaşıntı yapabilir)

 Vajinadaki kaşıntının sebebi nasıl teşhis edilir?

En doğru teşhiz uzman muayenesiyle konur.gerektiğinde vajinal smear alınarak teşhis doğrulanır.

Hasta açısından bakıldığında şu iki bilgi asıl sebebin ayırdımında yardımcı olur.

Vaginal kandida hastalığında akıntı kesik süt gibi beyaza yakın renktedir,sümük gibi yapışkandır,kokusuzdur.

Trikomonsa bağlı akıntı yeşilimsidir,yapışkandır ve kötü kokuludur.

Seyrek görülen bölge kanserlerinde akıntı değil yara vardır ve teşhis yaradan alınan biopsiyle kesinleştirlir.

Diğer seyrek sebepler muayeneyle tesbit edilebilir.

vajinal kaşıntı tedavisi temel hastalığın tedavisiyle olmalıdır,asıl hastalık tedavi edilirken kaşıntının hemen düzelmesi isteniyorsa pruzon merhem başlanmalıdır çünkü asıl hastalığın tedavisi başlansa bile kaşıntı 2 hafta kadar devam edebilir.

 

 

HAKKINDA admin

6 Yorumlar

 1. İyi akşamlar hocam hemen hemen 15 20gundur makatimda kaşıntı var bir de pişik gibi kızarıklıkta var ne yapmam gerekir tedavisi nedir
  Dr Muharrem Kaya
  sık yıka ,kuru tut,pamuklu çamaşır giy,temizlikte kimyasal kullanma,bu arada pruzon kullanabilirsin.geçmezse o zaman dermatologa görün

 2. Hocam1aydir askam makat bolgemde kasintim var kenari tahris olmus hangi bolume gitmeliyim sizce ne olabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  Proctoloji bölüme o bölüm yoksa genel cerahiye gidin

 3. Hocam benim aksamlari makatimda kasinti oluyor sizce sebebi nedir ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırmalısın

 4. hocam merhaba.yaklasik 8aydir buyuk abdest sonrasi makatta kasintim var.agri sislik vsyok sadece kasinti.gitmedigim doktor kullanmadigim ilac kalmadi.gecmio bu illet.gizli kan seffaf bant kil kurdu parazit kan idrar gaita tahlillerm temiz cikti.alerji testim temiz cikti.kolonoskopi yaptirdm temiz cikti.hic bsey yok denilio.ne yapcam ne etcem bilemez durumdayim.yardimci olursaniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  anal dermatit olabilir.pruzon kullanabilirsin

 5. makat kasintisina ne iyi gelir
  Dr.Muharrem KAYA
  mayasıl tedavisi için üretilen pruzon merhem var onu araştırın

 6. hemoroid tedavisinde bitkisel bir oneri istiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  At kestanesi özütü içeren tabletler ve proctolog gibi kremler kullanabilirsiniz ama önce teşhisi doğrulatmanız daha sağlıklı olur