En İyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisi?

Ciltte renkli alan (pigmentasyon) veya kabarık şekillerde görülen ve cildin deformasyonu sonucu yada güneş ışınlarına karşı oluşan görsel kirlilik sebebi olan oluşumlar genel olarak ben adıyla tanımlanmaktadır. Türkçede tek kelime ile tarif edilse de çok çeşidi vardır bu çeşitlilik tedavi şeklini de çeşitlendirmektedir.

 • En iyi demek için şu özellikler olmalıdır;
 • En az iz kalmalı
 • İş gücü kaybı olmamalı
 • Acı az olmalı
 • Dikiş olmamalı
 • Kısa sürmeli
 • Ekonomik olmalı
 • Gerekiyorsa veya gerekmese de hasta istiyorsa parça alınabilmeli

Yukarıda yer alan listede yer alan özellikleri bulabileceğiniz Lazer, Radyofrekans, Plazma gibi yöntemleri yakından tanımak ve yapılışlarını görmek için Op. Dr. Atilla Kaya tarafından hazırlanan “Ben aldırma nasıl yapılır?” Başlıklı yazıya aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma.html

Ben tedavisi yöntemleri;

Ameliyatla Ben Alma

Büyük oranda terk edilmiştir, teknolojinin olmadığı kliniklerde ve devlet hastaneleri dışında yapılmamaktadır. Yine teknolojiye sahip olmayan özel kliniklerde de uygulanmaktadır. Hastayı ameliyata razı etmek için “ameliyatla alıp parçayı inceletmek gerekir” dense de parça almak için ameliyat yapmak son derece gereksizdir. punch biopsi ile parça alınıp çağdaş yöntemlerle almak daha akıllıca yaklaşımdır.

ben-aldirma-oncesi-sonrasi

                                        6-7 mm lik beni almak için yapılmış ameliyatın dikişleri

Bir başka hastada ameliyattan sonra yüzünde kalan iz

ben-aldirma-iz                                                                Ameliyat izi

Krioterapi (dondurarak tedavi)

Donmanın derinliği net anlaşılamadığı için uygulanır 15 gün sonra gerekirse yeniden uygulanır ancak genellikle yetersiz kalıp çok tekrarlamak gerekir yada fazla uygulandığı için abartılı çukur kalır. Bu sebeplerden dolayı kullanımı sınırlıdır. Daha çok teknoloji bulunmayan dermatoloji polikliniklerinde uygulanır.

Buharlaştırma Tedavisi

Benin yüzeyinden milimetrenin çeyreği kadar tabakalar kaldırılarak cilt düzlemine kadar inilir. Son derece etkin bir yöntemdir, tecrübeli ellerde zorlukla fark edilebilecek kadar hafif bir izle kabarık ve kabarık olmayan tüm benler yok edilebilir. Benin büyüklüğüne göre 1-2 dakikada yok edilir. Tecrübeli ellerde uyuşturmaya ihtiyaç duyulmayacak kadar hafif bir acı olur. Uygulamanın ertesi günü banyo yapılabilir, fondöten gibi kapatıcılar kullanılabilir. En pratik tedavi şeklidir. İyileşme tamamlandığında olabilecek iz sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar hafif bir iz kalabilir, genellikle bu kadar bile iz kalmaz.

Lazerle Ben Silme

Isı taşıyan ışıkla yapılmaktadır, kabarık olmayan yüzeyellerde oldukça etkilidir, seanslar halinde uygulanır. Sonuç tatmin edicidir. Sorunun büyüklüğüne göre 2-10 seans uygulamak gerekebilir. Her biri için 10-15 saniye yeterlidir. Sonunda kalacak izin miktarı buharlaştımadan farklı değildir.

Radyofrekansla Ben Tedavisi

Buharlaştırmanın gelişmiş teknolojiyle yapılmasıdır. Radyo dalgalarıyla yapılır, diğer buharlaştırma yöntemlerinden daha mükemmel sonuç elde edilir. Kabarık olan yada yüzeysel olanların tümünde kullanılabilir. Vücuttaki kırmızı benler de aynı şekilde radyo frekanlsa buharlaştırma yöntemiyle yok edilebilir. Oldukça etkin bir yöntemdir.

Plazma Ben Tedavisi

Plazma maddenin katı, sıvı, gaz hali gibi 4.halidir. Cihazın ucu ile benin arasındaki havayı plazmaya çevirerek plazma enerjisi oluşmasını sağlar. Oluşan bu plazma enerjisi bene cihazı dokundurmadan benin yok olmasını sağlar. Beni o anda süblime eder. Kırışıklık ve leke gibi durumların çözümünde de kullanılır. Plazma tedavi ücretleri diğer yöntemlerle aynıdırç

Benleri aldırma Ücretleri için tıklayın https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

Tedavide en önemli sorun sonrasında ne kadar iz kalacağıdır. Bu yöntemler arasında en az iz bırakan yöntemler lazer ve radyo frekanstır. Lazer kabarık olmayan renkli benler için kullanılır. Kabarık benler ve kabarık olmayanlar için ise en ideal tedavi yöntemi radyo frekans yöntemidir. Renkli veya cilt renginde olması önemsizdir. Buharlaştırma tedavisi radyo frekans veya elektrokoterle yapılır. Tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz. Oluşacak iz kullanılan teknolojiye bağlı olduğu gibi uygulayıcının tecrübesi ve benin yapısı önemlidir. Derin olan benlerde hafif çukur kalması mğmkğndür.

Kökünden almak gerekir gibi bilimsellik dışı söylemler daha çok hastayı ameliyata razı etmek için kullanılan bir yöntemdir ve teknolojik tedavilerin olmadığı yerlerde konuşulmaktadır.

En iyi tedavi seçimi muayene edildikten sonra belirlenir ancak yöntemi seçebilmek için gidilen klinikte her tür teknoloji bulunmalıdır. Yani sadece ameliyat yapılan kliniğe giderseniz sizi ameliyata razı etmek için bilgiler verilir ancak ameliyatta yapan ama teknolojik donanımı tam olan kliniğe giderseniz sizin için en uygun yöntemler önerilir ve istediğiniz uygulanır.

Ben Tedavi Görseli

Buharlaştırmayla tedavi öncesi

en iyi ben tedavisi

Tedavi öncesi

en iyi ben aldırma yöntemi

Tedaviden 1 ay sonra

en iyi ben aldırma yöntemi hangisidir

Fotoğraflardan da görüleceği üzere sonuç çok yüz güldürücüdür. Dikkat edildiğinde abartılı büyüklükteki et beninin alındığı yerde zorlukla fark edilebilen hafif bir iz kalmıştır. Eğer bu beni ameliyatla alsaydık ciddi iz kalırdı.

Ben Aldırma Videoları

Bu konuda eklenmiş videoların bir çoğu ne yazık ki ameliyat şeklinde yada boş konuşmalarla doldurulmuş durumda. İzleyeceğiniz video son derece anlaşılır bir şekilde hazırlanmıştır ve yeterince doğru yol gösterici olmuştur.

Kaştan Ben Aldırma

Her iki cinste de saç ve kaş bölgesindeki erkeklerde ayrıca sakal, bıyık, favori gibi kıllı alanlardaki benlerin tedavisi özellik arz eder ve doğru yöntem seçmek gerekir. Yanlış yöntem tercihi hastayı rahatsız edecek kadar iz kalmasına neden olur. Bu izin en önemli sebebi çevresi kıllı ama ortada kılsız bir alan olmasıdır.

Yaygın uygulanan yöntemlerden lazer ışıkla etkili olduğu ve ışığın derinliği tam kontrol edilemediği için ben alınırken ışık 2-4 mm derindeki kıl köklerini de yakabilir ve o bölgede kıllar çıkmayabilir. Lazer epilasyon mantığındaki gibi bir anlamda epilasyon yapılmış olur. Saçın, sakalın veya kaşın ortasında kılsız bir ada çok rahatsız eder.
Benzer şekilde kıllarlın olduğu alandaki benler cerrahi yöntemle alınırsa benin çapının iki katı uzunlukta 3-4 mm genişliğinde kılsız bir alan ortaya çıkar. Çizgi şeklindeki bu iz oldukça rahatsız edici olmaktadır.
Bu şekilde kılların çıkmadığı alanlar ekim yapılarak büyük oranda kamufle edilebilir ancak ekim süreci zahmetli bir süreçtir ve genellikle yüksek maliyetlidir.
Gerek lazerle kılların dökülmesi gerekse ameliyat alanında çıkmaması genellikle benin kendisinden daha kötü görünür. Hastayı yaptırdığına yaptıracağına pişman edebilir. Hatta bu şekilde sıkıntı yaşayan hastalar çözüm için ben tedavisine verdiği ücretten kat kat fazlasını o alana kaş, sakal, bıyık ekimi için ödemektedir.

Ben Aldırma Sonrası

Radyo frekans yönteminde enerjinin kullanımı son derece kontrollüdür. Lazer gibi 6-8 mm derinliğe gitmez. Bir milimetrenin çeyreği yükseklikte etkilidir ve çeyrek mm lik tabakalar kaldırılarak benin zeminine kadar inilir. Alınan seviyeler çok kontrollü olması sayesinde kıl kökleri etkilenmediği gibi çukurluk ta kalmaz. Benden sonra çukurluk kalması izin en önemli sebebidir ve abartılı olabilir.

ben-aldirma-videolari


Bende tedavi seçimi her ben için farklı teknoloji kullanımını gerektirebilir. Gittiğiniz klinikte bu amaçla kullanılan teknolojilerin olup olmadığını ve kullanıcının tecrübesini sorgulayın yoksa gereksiz yere bir ameliyat olmak ve yine gereksiz yere hayat boyu ameliyat izi taşımak zorunda kalırsınız. Ameliyatlara bağlı izler naturel olmadığı için çok dikkat çekici olabilmektedir. Radyo frekans uygulaması sonrası kalabilecek iz ise sivilce izi gibi naturel görünür ve çok yaygın olduğu için hastayı daha az rahatsız eder. Yukarıda kısaca bahsedilen tecrübe de önemlidir, her hastalığın tedavisi gibi bu konuda yetkin kişilerden hizmet almak akıllıca bir tutum olur. Ayda yılda bir alan uzmanın birikimiyle her gün alan bir uzman doktorun birikimi aynı değildir. Özellikle yüz bölgesindeki benler alınırken titiz olunması gerekir.

Yazın ben alınırmı

Güneşin dik olduğu aylarda lekelerde artış olur bu düşünceyle tedavide cilde yapıldığı için insanlarda böyle bir tereddüt vardır ancak bu tereddütün hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.
Diğer cilt sorunlarının çözümünde kullanılan yöntemler genellikle yaz aylarında uygulanmaz diye bilinir oysa bu daha çok leke tedavisinde uygulanan kimyasal peeling ve lazer için geçerlidir. Tedaviye yazın ara vermek son derece anlamsızdır.
Tedavi her mevsimde yapılabilir özellikle yaygın şekilde kullanılan buharlaştırma ve radyo frekans yöntemleri yazın bile güvenle kullanılabilir yukarda da belirtildiği gibi daha çok leke gibi görünen benlerin tedavisi yazın yapılırsa kişisel yatkınlıktan dolayı leke tekrar ortaya çıkabilir.
Bu tür lekelerin lazerle tedavisi yazın yapılırsa yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır burada asıl sorun yapılan işlemden çok kişinin leke oluşturma eğilimi yani bu konudaki yatkınlığıdır.
Lazer dışında uygulanan buharlaştırma veya radyo frekans gibi diğer tedavi yöntemleri her mevsimde yapılabilir ve güneş koruyucuya ihtiyaç olmaz, ameliyatla alınması her mevsimde yapılabilir ama mevsimden bağımsız bir şekilde abartılı iz kalacağı için asla önerilmez.
Benleri olan kişiler yatkınlıkları sebebiyle yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmalıdır benleri alınsa da alınmasa da böyle bir önlem akıllıca olur.Burada sorun tedavi değil kişinin yatkın olması sorundur.
https://www.bentedavisi.com dan ayrıntı için bakabilirsiniz.
yazın ben aldırma

Alınan Ben Tekrar Çıkar mı?

Kullanılan teknik önemli olsa da bu konuda tecrübeli bir uzman doktor aldıysa tekrarlama ihtimali yok denecek kadar azdır. Seyrek olarak 2. veya çok daha seyrek olarak 3. seans gerekse de tekrarlamaz.

http://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-yontemleri/

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30455780

HAKKINDA Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak İstanbul Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisi yanı sıra medikal estetik uzmanı olmam nedeniyle (Ben aldırma, Nasır, Lipom) ve kaş, sakal ekimi gibi tecrübelerim bulunmaktadır. Bana ulaşmak için 0542 621 08 88 numaralı hattı arayabilir ya da WhatsApp uygulaması üzerinden yazabilirsiniz.

383 Yorumlar

 1. sadece yuzdeki benleri mi aliyosunuz yoksa vucutta da bu islem oluyormu
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavi yapmıyorum.ben tedavisi ile ilgili ideaklinikten yardım alabilirsiniz.ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler.05426210888 nolu telefondan iletişim kurabilirsiniz

 2. Yüzümde kahverengi beni mi lazerle aldırdım daha 2 hafta olldu ama o aldırdığım yerde çukurluk var. Sizce ne zaman geçer ?
  Dr.Muharrem Kaya
  bünyenize bağlı 2 hafta ile 6-8 ay arasında değişebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir