Köselik Nasıl Tedavi Edilir?

Erkekte sakallların çıkmaması durumuna köselik denir ve genellikle hormonal sorunlar sebebiyle sakallar çıkmaz, hayati önemi olmasa da sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlar genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç göstermektir. Olduğundan geç görünmek te bir çok köse için rahatsız edici olabilmektedir.

Sakal ekim fotoğraf ve videoları için instagram.com/sakalekimi

Köseliğin Sebepleri

– Yüz bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun (testosteron ve DHT) eksikliği veya yokluğu
– Bu hormonun etki edeceği kıl kök olmaması (genetik özellik)

Tedaviye başlamadan önce kesinlikle bir endokrinoloji uzmanıyla yaşanılan yerde endokrinolog yoksa cildiye uzmanıyla görüşüp bu tahliller yaptırılıp ona göre ilaç kullanılmalıdır. Eğer hormon eksikse dışarıdan tamamlandığında (tablet, flaster veya enjeksiyon şeklinde) yüzünde hiç kılı olmayan köse birinin 1 yıla kalmadan normal sakalı normal erkekler gibi sakalı olur.

Köselik Nasıl Anlaşılır?

Köselik belirtileri aslında tektir erkeklere özgü yüz bölgesi kıllarının hiç çıkmaması yada ayva tüyü gibi görünmesidir. Çok seyrek te olsa sakalınız varsa size köse denemez. Veya sadece çene bölgesinde bile olması köse denmemesi için yeterlidir.

Köselik Tedavisi

Hormon eksikliği zamanında teşhis edilip dışarıdan hormon verilirse sakallar kendiliğinden çıkar.Vücutta hormon üretimi yoksa hormon alımı kesildiğinde sakallar yeniden dökülebilir.Hormon olarak erkeklik hormonu testosteron verilir.Testosteron hap veya iğne şeklinde olabileceği gibi deriye uygulama şeklinde de olmaktadır. Bunların dışında tamamen para tuzağı eeose serum veya bunun benzeri ürünler satılmaktadır ve asla böyle bir etkileri yoktur, kişide para kaybı ve ümitlerinin kırılması dışında etkisi olmaz. Üreticilerin hiçbir tıbbi yada farmakolojik eğitimleri yoktur tamamen yasal boşluklardan yararlanıp kozmetik ruhsatıyla çıkardıkları basit ürünleri reklamlarda “yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal” gibi ne anlama geldiği belli olmayan sloganlarla insanları kandırmaktadırlar.

Minoxil Sakal Çıkarır mı?

Üreticinin böyle bir iddiası yok çünkü bilimsel veriler bu yöndedir hatta kutusunda ve prospektüsünde de böyle bir etkiden söz edilmemektedir. Yine internetten sıkça görebileceğiniz minoxidil adlı madde vardır, saç çıkarmada etkisi olmakla birlikte sakalda etkisi olmaz, tüylerde hafif kalite artışı sağlasa da bırakıldıktan kısa süre sonra eskisi gibi olur.

Köselik Sakal Ekimi

Genel olarak hiç sakalı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık istenirse sayıyı daha yüksek tutmalıdır. Ekim bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılırsa sıkta olsa seyrekte olsa daha önce görmeyen berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur. Yardımcı personellere yaptırılmaması gerektiği kadar önemli bir konu olduğu için ekimi doktor kendisi yapmalıdır. Ekim süresi sayıya bağlı olarak değişir bir günde 1000-1500 kök ekilebilir.
Ekli resimde gördüğünüz vaka daha çok bıyık ekimini öne çıkarmak istediği için o alana daha sık ekilmiştir,genel olarak seyrek görülse de istek halinde 3-4 kat daha sık yapılabilmektedir.
Ekimle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sakalekimi.com i sitesine bakabilirsiniz.

Sakalı, bıyığı hiç çıkmayan köse birine seyrek planlanmış bir ekimin sonucu

sakal ekimi öncesi
Sakal Ekimi Öncesi
sakal ekimi sonra
Sakal bıyık ekiminden 1 yıl sonra

Jilet Vurmak Sakal Çıkarır mı?

Toplumda jilet vurmanın kılı kalınlaştıracağını veya kıl çıkaracağını ifade eden tamamen yanlış bir inanış vardır. Benzer şekilde saç kazıtılınca dökülme dururmuş gibi bir inanış ta vardır. Ancak kesinlikle jilet veya ustura vurmak sakalları çıkarmaz çünkü sakalın kalitesini belirleyen hormonlardır.

Sarımsak Sürmek Sakalı Çıkarır mı?

Aslında sarımsak ta jiletten farksızdır, kesinlikle çıkarmaz. Sarımsağın tek etkili olduğu durum saçkırandır, vücudun neresinde olursa olsun sarımsak kullananlarda % 30-35 ihtimalle dökülenlerin hepsi çıkar ancak % 65-70 kadarında squarik asit veya kortizon gibi daha etkili ilaçlar kullanmak gerekir. sarımsak bölgeyi tahriş ederek daha fazla kanlanmasını sağlar ve bu yolla etkili olur. Kök yada hormon yoksa kan doılaşımının artması bir şeyi değiştirmez.

Bıyık Çıkmaması

Aslında sayfanın burasına kadar yazdıklarımın hepsi bıyık için de geçerlidir çünkü aynı şekilde bıyık ta erkeklik hormonu testosterona bağlı olarak kalitesini artırır. Benzer sorunlar varsa bıyık çıkmaz, yine benzer ilaçlarla tedavi edilir, ilaçlara cevap alınamazsa bıyık ekimi yapılır. Bıyık ekimi dar alan olması sebebiyle daha az sayılarda yapılır. Genellikle 300 kök ekmek beklentiyi karşılamaktadır.

Sakal Serumu İşe Yarar mı?

Tamamı insanların zaafiyetinden yararlanmak için üretilmiş şarlatan ürünleridir. İlaç gibi ifade edilerek insanlar aldatılmaya çalışılsa da sıradan parfümle aynı sınıftan yani kozmetik ruhsatı ile üretilmektedir. Kesinlikle hiçbir etkisi olmayacağı için hem paranıza hem de uygularken vereceğiniz uğraşıya daha da önemlisi yeniden kırılacak ümitlerinize yazıktır. Bu tür şarlatan ürünü para tuzaklarından uzak durun. “aptallar olmasa uyanıklar ne yer” sözünü haklı çıkarmayın 🙂
Bu arada sizi ekime ikna etmeye çalıştığım için böyle yazdığımı düşünmeyin ekim yapmıyorum

HAKKINDA admin

37 Yorumlar

 1. hocam 17 yaşındayım sadece tüy şeklinde bıyık var bare o gür çıksın ne yapabilirim sakal yok ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  beklemek dışında yapacaklarınız para kaybı dışında etki etmez

 2. Merhaba hocam ailemde köselik yok benim yaş 19oldu ama sadece biyik ve biraz cucuk var yanaklardaki ve boyundaki tüyler oldugu gibi duruyor gelismedi daha nedeni nedir tesekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  bazı kişilerde sakal geç çıkabilir, 1-2 yıl daha sabretmelisiniz.

 3. hocam tüyleri kesiyorum sakal gibi cıkıyor ama sarı sarı yine tüy şeklinde yaş 19 bu köse oldugum anlamına gelirmi yoksa bir hormon eksikligimi vardır teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  hormon eksikliği ancak kan tahliliyle anlaşılır

 4. merhaba hocam ailede köselik yok abiminde babamında sakalları gayet iyi bende türler var sarı sarı sadece bıyık var oda daha ergen cagda olurya öyle biraz cücük kesiyorum sakal gibi cıkıyor tüyler ama yine tüy 19 yaşıma girecem ne yapayım.
  Dr.Muharrem KAYA
  sabırlı olun

 5. Merhaba hocam kolay gelsin,31 yasına girecem 1983 doğumluyum hocam.sakalım ve bıyığım çok seyrek saç gibi çıkıyor çok zayıflar tüy olarak,genital bölgede tüylenme var ama kol ve bacaklarımda göğsümde hiç tüy yok.Ailede tek erkek evladım paikolojime yansıtor,babamda ise oldukca gur sakal ve bacak ile kol da normal bir erkeğin taşıyacağı kadar kıl var,Bu konuda ne yapmam lazım hocam bilgilendirirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  sizin yapınızdan kaynaklanan bir durum bence yapacak bir şey yok,barışık olmayı deneyebilirsiniz.

 6. slm hocam koselik için dermo mineral sakal çıkartıcı varmış bunun hakında fıkriniz nedir sağlıklımı?
  Dr.Muharrem KAYA
  Bir zamanlar galata kulesini satan sülün osman vardı bunu üretenler o sülün osmana bile taş çıkartır doğrusu.
  en küçük bir faydası olmaz paranıza da uğraşınıza da yazık

 7. çenemde sakalım yeteri kadar var. yanaklarımda 5 6 adet kıl var. çokda zayıfım acaba hormonlarımla ilgili bir sorun mu var 25 yaşındayım
  Dr.Muharrem KAYA
  hormon eksikliği olsaydı hiç sakal çıkmazdı

 8. merhaba bu sakallar hormon sevisiyle alakalı birşeyse ben bunu spor yaparak testesteron hormonunu arttıracak besinler tüketsem bir faydası olurmu sarı sarı tüyler var siyahlaştırırmıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  ne spor nede besinler testosteron düzeyini anlamlı şekilde etkilemez

 9. merhaba hocam bende sakal kökleri var tüy olarak heryerde var ama bunlar neden sakal olmuyor 19 yaşındayım bıyık ve cücük var cücüktede 10 kıl var siyah ailede köselik yok.köse olsaydım genetal bölgelerde kıllar olurmu?
  Dr.Muharrem KAYA
  köselerde genital bölgede kıllar çıkar,sakal çıkmadı demek için 19 yaş erken sabırlı olun

 10. hocam ben tüyleri kestim yine tüy şeklinde cıkıyor dışardan belirgin degil ama elimi sürttügümde sanki sakal varmış gibi yaş nerdeyse 19 olacak belirgin degil neden böyle oluyor ailemde böyle sorun yok abimin saklalları gayet iyi babamında bi bende böyle ben anlamadım bu işi.yani psikolojim bozuldu bozulacak.sakallı olan herkezi dövesim geliyo afadersiniz..sorun neden oluyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  hormonlarınıza bir baktırabilirsiniz.