Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman oturulur

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman oturulur sorusunun cevabı yapılan ameliyat yöntemine göre çok değişir. Burada oturmadaki kasıt aynı zamanda sosyal yaşama dönmeyi de ifade eder çünkü oturamayan insan işine veya okuluna gidemez.
Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman oturulacağı yöntemlere göre şöyledir;

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

Bu yöntemlerde gerginlik, ağrı, yara açılma riski, iltihap riski gibi klasik yöntemlerde çok sık rastlanan durumlar yok diyecek kadar azdır. İşlemden 10 dakika sonra oturulabilir, iş yada okuluna dönebilir.
Kıl dönmesi ameliyatı sonrası oturma yanı sıra banyo yapma zamanı da değişmektedir. Şöyle ki ; Çağdaş yöntemlerde dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir ve o bölgeyi de yıkayabilir. Yıkanmadan sonra kalçaların arasına bir kağıt havlu koyarak nemi almak yeterli olur yani pansuman gerekmez. Açık bırakma yöntemi sonrası 5-10 gün sonra banyo yapılabilir ancak banyodan sonra pansuman yapmak gerekir. Flap ve diğer kapalı yöntemlerde genellikle dikişler alınıncaya kadar banyo önerilmez yani 2 hafta kadar banyo yapılmaz.

kıl dömesi ameliyatı sonrası oturma

Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları

Flep yöntemleri
Cilt nakli yapılır, sekiz farklı çeşidi vardır aradaki fark kaydırılan deri parçasının şeklinin farklı olmasıdır. 12-15 gün kadar oturmamak gerekir çünkü kaydırılan deri parçasının dokuyla bütünleşmesi için gereken süre 2 hafta civarıdır.
Açık bırakma
Ameliyattan 6-7 gün sonra oturulabilir ancak belirgin ağrı olur diğer taraftan 4-5 ay pansuman gerektiği ve çok geç iyileştiği için pek tercih edilmeyen bir yöntemdir.

kıl dönmesş ameliyatı olanlar
Direk kapatma
Çıkarılan derinin yerine yanlardaki cilt kalın dikişlerle çekilerek yaklaştırılır, buna bağlı olarak ciddi düzeyde gerginlik olur. Bu gerginliğin üstüne bir de oturarak gerginlik arttırılırsa dikişler açılabilir ve iyileşme süresi çok gecikebilir. Bu sebeple en az 2 hafta tercihen 3 hafta direkt üstüne oturulmamalıdır çünkü gerginlik rahatsız eder.

en iyi kıl dönmesi ameliyatı hangisidir
Özetle ;
Yatıracağınız ameliyatın türü sonraki dönemde oturmak yanı sıra bir çok farklılık gösterir bu sebeple iyi araştırmadan yönteme karar vermeyin ve çok farklı teknikler bilen cerrahtan hizmet alın. Tek yöntem bilen birine giderseniz sizi bildiği tek yönteme razı eder.

kıl dönmesi pansumanı nasıl yapılır

 

Pilonidal Sinüs Pansumanı

Hastalığın tedavisinde 14 farklı ameliyat tekniği vardır, ameliyat sonrası pansuman yapılan tekniğe, doktorun bu konudaki prensiplerine ve hastanın sağlık kurumuna ulaşma rahatlığına göre hiç yapılmayacağı gibi günde 2, günde bir veya iki günde bir yapılabilir.Özellikle genç erkeklerin baş belası olan kıl dönmesi hastalığının klasik tekniklerle ameliyatı sonrası 2-3 hafta istirahat ve uzun süre pansuman gerektirmesi okula yada işe giden aktif insanların tedavisini ertelenmesine sebep oluyordu.Açık bırakma yönteminde ise 3-6 ay yani yaranın kapanmasına kadar pansumanlar devam eder.kıl dömesi ameliyatından sonra ne zaman oturulur
Yeni tarif edilen ameliyatlar bölgesel uyuşturmayla 1-2 cm cilt kesilerek yapılabiliyor. Bu şekilde yapılan ameliyatlar 10-15 dakikada tamamlanıyor ve hasta işlem bitişi hemen işine yada okuluna devam edebiliyor. Yara gizli ve emilebilir dikişlerle kapatıldığı için dikiş aldırmak gerekmediği gibi hasta 3 gün sonra normal banyosunu yapabiliyor.

kıl dönmesi pansumanı

Banyo yapabilen hastanın yara bakımı ve pansumana ihtiyacı olmuyor. Bascom ameliyatı yada mikro sinüsektomi ameliyatı olarak bilinen bu ameliyatlar bir çok hastanede yapılmaktadır ve SGK tarafından bedeli ödenmektedir.
Ameliyata karar vermeden önce yöntemleri iyi araştırmalı ve sizin için en uygun yöntemi tercih etmelisiniz.
Tüm ameliyat yöntemlerini www.kildonmesi.com.tr adresinde görebilirsiniz.

 

 

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

 1. Hacam ben kildönmesinden amaliyat oldum dikişlerim açilma yapti hala dikişim alinmamişti ama açiklik var napmam gerekir
  Dr.Muharrem Kaya
  hala dikişlerin varsa aldır.genel hijyenine ve pansumanlarına özen göstermelisin

 2. Merhaba hocam 18 yaşında bayanim kıl dönmesi ameliyatı oldum 5 ay önce iki sorum olacak
  Ameliyat yerine dikiş atıldı ben etrafında ki tüyleri nasıl temizlemeliyim tekrarlamamasi için ne yapmaliyim lazer tuy dökücü krem olur mu
  Bi sorum daha olacak belim çok ağrıyo omuriligime yapilan igneyle alakası var midir
  Dr.Muharrem Kaya
  jilet ,tüy dökücü krem veya ağda yapabilirsiniz.fakat sorun sadece çevresindeki kıllar değil sırt bölgesinden dökülen kıllarıda yok etmeniz gerekir.günlük yıkanıp iççamaşırı değiştirebilirsiniz,sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir