Hemanjiom

Doğumsal bir hastalıktır.İyi huylu ve damardan kaynaklanan bir hastalıktır ancak hızlı büyüme eğiliminde olabilir.Bu sebeple yakın takip gerektiren bir  hastalıktır.İlk yıllarda kendiliğinden gerileyip kaybolma ihtimali de vardır.Önemli olan büyüyen vakalarda zamanında ve doğru müdahaledir.Hemanjiomlarda en önemli sorun genellikle görsel çirkinliktir özellikle yüz ve dudak bölgesindekiler çok dramatik görünebilir.İkinci önemli durumsa bunların yüzeyinin zedelenip kanamasıdır.

Hemanjiom kanaması öldürücü düzeylerde olabilir.

Hemanjiomlar şu şekillerde karşımıza çokabilir;

Şarap lekesi (port-wine stain) ;yüzeyel leke gibi

Çilek (cherry-strawberry);küçük damar benleridir

Büyük damar beni (kavernoz hemanjiom) çok büyük

Damar beni tedavi yöntemleri;

Ameliyatla çıkarmak

Dondurarak tedavi (criyoterapi)

Isıtılarak yakma (koter veya infrared koagülasyon)

Köpükle tedavi

Işıkla tedavi (lazer)

Tedavide yöntem seçimi hemanjiomun nerede olduğuna, iriliğine, tipine göre yapılır.Tedavi uzun ve meşakkatli olacağından hasta ve ailesi iyi aydınlatılmalıdır.

Tedavi bu konuda birikimli damar cerrahı veya plastik cerrah tarafından yapılır.

hemangiom

https://www.hemanjiomtedavisi.com

HAKKINDA admin

3 Yorumlar

 1. Hocam eşimin karacigerinde 13mm damar beni var bunun riski nedir ve bu hastalıkla hangi bölüm ilgileniyor cevabınızı bekliyorum teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  kalp ve damar cerrahisi,takip edilmesi gerekir

 2. Merhaba hocam bilgi verebilir misiniz ? Karaciger parankiminde büyügü 15 mm ye ulasan cok sayıda T2A belirgin hiperintens erken arterial fazdan itibaren contrast tutarak gec fazlarda kontrastlanması devam eden kitlesel lezyonlar mevcut.Sinyal ve kontrastlanma paterni nedeni ile öncelikle hemanjiom lehine degerlendirilmiştir.
  Dr.Muharrem Kaya
  ana sayfadaki sponsor klinikten Op Dr.Musatafa Bolatla görüşmenizi öneririm.bu konuda başarılı çalışmaları var

 3. femur distal metafizde diz eklemi düzeyinde dek lateralde cilt cilt altı dokuda 2,5*6cm çapta bir alnda hipointens yağbaskılı sekansta hiperintens noduler lezyon izlenmekte ve hemanjıyom ile uyumlu olabileceği bulgusu var aynı bölgeden 5 sene önce varis ameliyatı oldum tekrar aynı bölgede şişme ve ağrım var yardımlarınızı rica ederim.
  Dr. Muharrem KAYA
  karışık bir durum varis ameliyatı sonrası hemanjiom olurmu bilmiyorum hemanjiom konusunda birikimli dr.mustafa bolat ile bu bulguları paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir