En iyi saç ilacı

En iyi saç ilacı yazısını okuyunca öyle herşeyi eskisi gibi yapacak mucize formüller aklınıza gelmesin. Eğer böyle düşünürsenü,iz bir uyanığın para tuzağına düşersiniz.
Tedavilerde en iyi kavramı genellikle yanlış yorumlamaktan kaynaklanmaktadır çünkü her ilacın avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. Burada önemeli olan şu faktörler yan yana konduğunda hangisinin daha öne çıktığıdır.

Dökülme tedavisi ile ilgili görseller için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Önerilecek ilaçlar şu değerlendirilmeler sonucu belirlenmiştir
Başarı yüzdesi; “ % 100 etkili “, “ kesin sonuç “ ,  ” 1 ayda 10.000 saç teli” gibi aldatmacaları görmezden gelerek başarı yüzdesi değerlendirilmelidir.

En İyi Saç İlacı

Öncelikle şunu belirtmeliyim dökülmenin üzerinden geçen zamanla tedaviye başlama arasındaki süre çok önemlidir. Dökülmenin üzerinden 1-3 yıl geçmişse çok iyi cevap alınır ama 20-30 yıl geçtiyse ya hiç başlanmamalı veya beklenti çok makul olmalıdır.
Etki-yan etki; her ilacın etkisi olduğu gibi yan etkiside olur bu yan etkiler kabul edilebilir ölçüde olmalıdır.
Fiyat etkinlik oranı;pahalı ilaç iyidir mantığından etkilenmeden kabul edilebilir fiyatta olanlar alınmalıdır.
Bulunabilme kolaylığı;gelecekte temin etme zorluğu olabilecek ilaca başlanmamalıdır
Etkisinin devam etme süreci; zamanla etkisi azalmamalıdır
Kullanım kolaylığı; günde 1-2 defa olan ve uygulaması uzun sürmeyen ürün tercih edilmelidir
Üretici firmanın güvenilir olmalıdır yoksa bir süre sonra ilacı bulamazsınız
Saçta bırakacağı leke ve koku; İlaç uygulandıktan sonra sosyal yaşama devam etmeyi engelleyecek düzeyde koku ve görünüm olmamalıdır.
İlaçları tek tek anlatmaya geçmeden önce ilaç önerdiğim birinin gönderdiği fotoğrafları paylaşmak istiyorum.

İlaçlarda en önemlisi etkinliktir saç ilaçlarında etkinlik değerlendirmesi şu şekilde yapılabilir

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil
% 78 civarında olumlu sonuç verir, finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır, en sık alerji yapan saç ilacıdır. (rogain, minoxil, rogan adlı ilaçlarda vardır). saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Procapil
minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasteri gibi bölgesel olarak DHT yi azaltır. Maddeyi icat eden ve tüm bilimsel çalışmalarını yapan Sederma Laboratuarı erkekler için % 3 kadınlar için % 2 oranda önermektedir. Allerji çok seyrek görülür.
Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte , floxia adlı ilaçlarda vardır).
Bunun dışında bazı merdiven altı firmalar “bizimkinde daha fazla var” cihniyetiyle farklı ürünler çıkarsa da siz bilimsel veriler ışığında üretilen markaları tercih edin uyanık merdivenaltı üretici

Saç dökülmesi üzerinde olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bu 3 ürün dışında madde yoktur ancak hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır bunlardan uzak durulmalıdır.

Saç Çıkaran Haplar

Sayfa başında yazan değerlendirmeler açısından bakıldığında tercih sırası şu şekilde olabilir

Finasterid
propecia adlı haptır başarısı % 70 civarıdır. DHT hormonu üzerinden etkilidir, hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir. cinsel istekte azalma, erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır.(propecia,proscar adlı tabletlerdir.)

Xpecia teblet

İçerik açısından en iyi formülasyondur.Bayan ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir. Muadillerinde iki önemli üstünlüğü vardır 1-dökülme sebebini engeller, 2-ek bir tablet almayı gerektirmez. Saçın kalitesini artırma, tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme, saçın uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir.
Erkek ve bayan formu vardır bayanlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır. Hair Pharma tarafından üretilir işi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül
Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu ancak ithalatı durduruldu ve pan plus adıyla satılmaktadır

Pan plus kapsül
Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur. Pantogara benzer içeriklidir, dökülmeye etkili bir madde yoktur daha çok kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmaktadır.

Telovium kapsül
Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek bayan ayrımı yoktur Bayanlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülmenin tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir, kısmen kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

Shen min
Bayan ve erkek formları vardır. piyasadan büyük oranda çekilmiştir. Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Menopecia Tablet

Menopoz dönemi dökülmelere özel için geliştirilmiş bir ilaçtır. İçeriğinde saçın dökülmesi yanı sıra menopoz döneminde görülen diğer soruları da çözecek maddeler içermektedir. Ayrıca bölgesel ürün kullanmaya ihtiyaç duyulmaması önemli avantajıdır. Sadece menopoz dönemi değil kadınlarda görülen erkek tipi dökülmede her dönem kullanılabilir ancak kesinlikle hamile olunmamalıdır.

Benzer çok sayıda ürün vardır ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Saç dökülmesi tipleri

Saç dökülmesi tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavisi bilimsel kurallara uygun yapılmalıdır. Her dökülmenin kellikle sonuçlanacağı kesin değildir.
Günde 50-60 telin dökülmesi normal kök değişimindendir (anagen-catagen-telogen değişimi) ve normal bir durum gibi değerlendirilmeli saçdökülmesi diye düşünüp hemen tedavi başlanmamalıdır. Daha fazla sayıda dökülme varsa bu kalıcı dökülme düşündürür ve tedavi edilmelidir.

Dökülmeler her iki cinste de görülebilen ancak erkeklerde on kat daha sık rastlanan bir sorundur.
Çok çeşitli sebep olsa da % 95 düzeylerinde dökülme sebebi genetik yani ailesel (AGA-androgenetik-hormonal) dökülmedir, bu tür dökülmede tedavide en yüksek başarı procapil içeren ürünlerle elde edilmektedir.
Kadınlarda daha sık görülen dökülme ise allopecia totalis denilen kadın tipi dökülmedir ve sebebi bilimsel olarak izah edilememiştir.

Ailesel saç dökülmesi

Erkek tipi dökülmedir ve erkeklerde görülen dökülmelerin % 95 gibi önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Erkek tipi dökülme tepede, şakaklarda veya tüm üst kısımda görülebilir.
En büyük özelliği ense kılları sık ve kalitelidir. Bayanlarda bu tip dökülme daha seyrek % 30 civarındadır ve tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır.

Ailesel dökülmede tespit edilmiş tek sebep DHT ( di hidro testosteron)dir, DHT testosterona 5 alfa redüktaz 1 ve 2 ile 2 hidrojen atomu eklenerek oluşur ve testosteronun yan ürünüdür.
Oluşan DHT saçın kökünde saçı üreten hücrelerde tahribat yaparak ölmesine ve saçın üretiminin zamanla durmasına sebep olur. DHT nin kökü tahrip etme süresi yıllar içinde olduğu için saçlar yıllar içinde kalite kaybederek dökülür bu dökülme şekline minyatürizasyon denir.

Irsi dediğimiz bu minyatürizasyonla dökülmede saçlar giderek kalite kaybeder, uzayamaz, şekil verilemez hale gelir. Erken dönemde doğru ve bilimsel tedavi tüm bu sorunların düzelmesini sağlar.

Dökülmenin sebebinin tespiti tedavide başarı şansını artıran bir durumdur, ailesel dökülme tedavisi yapılırken DHT nin oluşumu ve köke vereceği zarar engellenmelidir.
Tedavide DHT ne kadar engellenirse dökülmenin tedavisi o kadar başarılı olur.

Daha az rastlanan saçkıran ,trikotilomania, hormonal dökülme, kansızlığa bağlı dökülmeler, kanser tedavisine bağlı dökülme, allopecia totalis, tüm vücuttaki dökülme (allopecia universalis), DUPA  gibi sebepler ayrı sayfalarda irdelenecektir.

Gerek erkeklerde görülen dökülme gerekse kadınlardaki dökülmenin % 50 sebebi olan erkek tipi dökülmede kullanılabilecek üç ürün vardır bunlar minoxidil,finasterid ve procapildir.
Minoxidil yüksek tansiyon ilacı olması ve finasterid prostat büyümesi tedavisinde kullanılması sebebiyle yan etkileri fazla olan ürünlerdir.
Procapil saçımız üzerine geliştirilmiş bir maddedir ve dökülmenin tedavisinde en başarılı maddedir, değişik firmalarca değişik kutu isimleriyle satılmaktadır. Kadınlar % 2 erkekler % 3 procapil içeren formlarını tercih etmelidir.

Günde Kaç Saç Teli Dökülür

Herkeste saçlar sürekli yenisi ile değişir bu değişime bağlı olarak lavabo ve yastıkta saç görülür. Günlük değişim sayısı kişiye ve cinsiyete göre değişir.
Her kılın belli bir düzen içinde yaşamı vardır, çıkar, büyür, uzar ve yenisi çıkmak üzere dökülür yani buradaki olay dökülme değil değişimdir.
Bu durumu süt dişinin yerine yeni diş çıkmasına benzetebiliriz, süt dişi bir defa değişirken normal şartlarda hayat boyu devam eden bir şekilde saçlar 12-20 defa değişir.
Saçlar çıkar anagen faz dediğimiz süre boyunca uzar bu dönem dökülme sorunu olmayan kişilerde 6-10 yıldır ve bu süre boyunca uzar değişmek üzere katagen denilen faza geçer, bu faz 1-2 ay sürer ve saçlar yeniden oluşmaya başlar bu yeniden oluşma dönemine telogen denir bu dönemde 1-2 ay sürer.
İşte bu şekilde devam eden değişim sebebiyle günde 70 kadar tel vücuttan ayrılır. Bu sayı 70 i geçiyorsa saç dökülmesi açısından muayene olmakta yarar vardır.
Günde dökülen tel sayısının 100 e kadar normal olduğunu kabul eden görüşlerde vardır, 50 den fazlaysa saçlar seyrelmeye başlamıştır diyen görüşlerde vardır ama en yaygın görüş 70 tele kadar normal olduğu yönündedir.
Biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanımın anagen fazı uzattığı ve bu yolla günde değişen saçta sayısal azalma olduğu bilinmektedir.
Saçınızda seyrelme varsa değişen saçların sayısı kaç olursa olsun dökülme kalıcı olabilir ve araştırılmalıdır.

Kelliğe kesin çözüm

Sağlıkta “kesin tedavi” , “% 100 başarı” , “saçınız çıkmazsa paranız iade” , “garantili” , “saçınızın sigortası” gibi aldatıcı kelimeler sadece şarlatanlar tarafından kullanılır. Dökülmeniz için ürün alacaksanız bu tür cümlelere kanmadan bilimsel veriler ışığında ilaç almalısınız.
Öncelikle şundan emin olunmalıdır “kel” diyecek kadar saçlarınızı kaybettiyseniz yani Demirel gibi kafanız varsa saçlarınızın tekrar çıkma ihtimali yok diyecek kadar azdır, ne kullanırsanız kullanın sizi tatmin edici sonuç alamazsınız.
Bilinmesi gereken diğer bir şey şampuanların dökülme tedavisinde yeterli olmayacağıdır,biotinli şampuanlar kalite artışı sağlayabilir veya saw palmetto içeren şampuanlar bir nebze yararlı olabilir ama gerçek anlamda dökülme tedavisi şampuanla yapılamaz, Cüneyt Arkının saçlarına imrenip boşa beklentiye girmemelisiniz.
Saç dökülmesi sebebi tespit edilmiş tedavisinde yüksek başarı elde edilebilen bir hastalıktır yani sorununuza kozmetik bir sorun gibi değil tedavi edilebilir bir hastalık gibi yaklaşmalısınız.
Dökülmenizi tedavi etmek için şunlardan birini kullanabilirsiniz.

Procapil içeren spreyler

Dökülme tedavisine özel geliştirilmiş bir maddedir. Bayanlarda % 2 , erkeklerde % 3 yoğunlukta olanları kullanılır,daha yüksek oranlarda satıldığı iddia edenler olsa da güven vermemektedir. Procapil içeren spreylerin tedavi başarısı % 85 civarındadır ve DHT yi engellediği için kullandıkça saçın kalitesi artmaya devam eder ve dökülme olmaz.
Minoxidil içeren spreyler;
Aslında tansiyon tedavisi için hap olarak üretilmiştir saçların dökülmesini durdurma yan etkisinden yararlanılmaktadır. Kadın ve erkek formu vardır. Tedavide başarısı % 80 civarındadır. DHT yi engellemediği için uzun süre kullanımda etkisi giderek azalır.
Biotin (B7 vitamini);
Dökülmeye çok etkisi olmaz daha çok kalite artışı sağlayarak saçta dolgunluk sağlar.
Bunların dışında üretilen yüzlerce bitkisel ürün vardır ancak bu tür etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış ürünler para tuzağı olmaktan öteye gidememektedir.

Biotin Gerçekten Saç Dökülmesini Önler mi?

B7 vitamini saçlarınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı nasıl etkiler?

Dermatologlar B grubu vitaminlerin dökülmeye etkisini gösteren bilimsel çalışmaların azlığına rağmen yıllardır B7 vitamini (biotin) reçete ettiler.

Neden? Çünkü gerçekten işe yarıyor.

Dermatoloji uzmanı WilmaBergfeld, MD dökülmede biotin kullanımının işe yaradığını bulduklarını ve yüksek dozda bile olsa biotin kullanımının zararsız olduğunu söylüyor. Ayrıca biotin tırnaklarında güçlenip, kalınlaşmasını sağlar.

Dr. Bergfeldê göre biotinin öncelikli olarak alopecia hastalığı için kadın ve erkeklerde kullanılır. Biotin saçların kalitesini arttırır ve iltihaplanmayı önler. Saç folikülü, deri ve tırnakların hepsine fayda sağlar’
Ayrıntılı bilgi için
www.sacdokulmesitedavisi.net