Burunda kılcal damar

Burundaki kırmızı damarlar görünmeyecek kadar ince damarın genişlemesi (telenjektazi) dir. Adın da anlaşılacağı gibi görünmeyecek kadar ince damarların kıl gibi ince varis halini alması demektir. Burundaki bu türlü varislerin çapı 0.1-2 mm arasında değişir. Bu varisler genellikle diğer varislerden farklı olarak daha kırmızıdır. Daha çok bacaklarda görülen kılcal varisler burun ve yanaklarda da olabilmektedir. Orta ve ileri yaş erkeklerde ve özellikle alkoliklerde yüzdeki kılcallar daha sıktır. Ameliyatsız ve doğru teknolojiyle % 100 tedavisi yapılabilir bir rahatsızlıktır. Ameliyatla tedavisi yoktur.

Burunda Kılcal Damar Çatlaması Nedenleri

Bacaktakiler gibi sebebi genellikle bulunamaz. En belirgin sebep aşırı alkol tüketimidir, alkolik olanların neredeyse hepsinde görülmesi bunu gösterir. Diğer taraftan fırıncı gibi ateş önünde çalışanlarda da sıktır.

Burunda Kılcal Damar Çatlamasının Tedavisi

Lazerle kılcal damar tedavisi :

Cildin üzerinden uygulanan ışık cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli (kırmızı-mor) damarı ısıtarak (termo koagülasyon) damarın tahrip olmasını sağlar. Tahrip olan bu damar tıkanır ve vücut tarafında yok edilir ve sonsuza kadar yok edilmiş olur. Lazerle yok edilenler tekrar oluşamaz. Uzun seansla gerektirebilmektedir bu sebeple daha az terch edilir. Daha çabuk cevap alınan yöntemler kullanılır.

Radyofrekans tedavisi :

 Kılcal damar çatlamasında en etkili ve başarılı seçenektir. Radyo dalgalarının çok ince iğne ile damara iletilmesi şeklinde bir tedavidir. Damara uygulanan bu enerji damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar, tahrip olan damar vücut tarafından metabolize edilir. Tedavi genellikle tek seansta tamamlanır ve etkisi kalıcıdır. Uygulamada minimal (sinek ısırması şeklinde tarif edilir) acı olabilmektedir. Leke veya iz kalmadan tedavi tamamlanabilir. Tüm bu yöntemlerle tedavi edilenler damar sonsuza kadar yok olur. Zamanla başka alanlarda başkaları çıkabilir bu durumda yapılacak şey yeni oluşanlara yeniden tedavi yapmaktır.

Mikro skleroterapi

Son yıllarda uygulamaya giren ve özellikle varis tedavi merkezleri arasında hızla yaygınlaşan bir yöntemdir. Kıldan daha ince iğne yardımıyla yine gözün ancak görebileceği kadar ince damarın içine girilir ve damarı yok edici ilaç verilir. İlaç damarın içinde ilerlerken aynı anda yok eder. Çok pratik bir uygulamadır. Önemli olan mikro skleroterapi konusunda tecrübeli olmaktır. Mikro skleroterapi yapan yerlerin sayısı hala çok sınırlıdır.

Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı kılcal varisin yaygınlığı ve kalınlığına göre hekim ve hasta tarafından belirlenir.Tedavi uygulanan teknolojiye göre bir seansta olabileceği gibi tekrarlayan seanslarda gerektirebilir. Radyo frekansta tek seans genlikle yeterliyken lazer 4-6 seans sürebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve ücretler için https://www.ideaklinik.com/kilcal-damar-tedavisi.html

HAKKINDA admin

175 Yorumlar

 1. merhaba hocam burnum kenarında kılcal damar catlaması oldu bunun tedavisi nedir ne yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  laser,RF vb yöntemle tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan ideaklinik doktorlarından bilgi alabilirsiniz

 2. benim burnum sürekli kaniyo ozel hastaneye gittim kbb ye lazerle az biraz yandirdilar tekrar kanar dediler bir kremle gecistirdiler fakat halen durmadı burun kanamam her gün kaniyor
  Dr.Muharrem Kaya
  tekrar koterize edilmesi gerekir.

 3. Burnumda kilcal damar catlamalari olustu. Konuyla ilgili tedavi olabilecegim hastane/doktor patlasmaniz mumkun mudur?

 4. meraba hocam benim burunda kılcal damar çatlaması var özel kbb hastanesine gittim tek taraflı tampon takti ara ara kanama olur dedi bu sekilde eve gönredi takip edelim dedi acaba yeterlimi başka bi hastaneye gitmelimiyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  sık tekrar ediyorsa koterize ettirmelisin

 5. Merhaba hocam bnm burnumun üstünde kilcal damar çatlaması var nasıl tedavi olabilirim devlet hastanelerinde tedavi olabilirmiyim yada hangi bölüme gideyim ankaradayim kamu gorevlisiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  devlet hastanelerinde tedavi yapılıyormu bilmiyorum.ama ideaklink Ankara şubesi ile görüşebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir