En İyi Şampuan Hangisidir

İnsanoğlunun ister kadın olsun ister erkek olsun en önemli aksesuarı saçıdır.saçımız canlı ,parlak ve istediğimiz şekli alıp koruyabiliyorsa kendimizi daha güzel ve iyi hissediriz.Herhangi bir nedenle hayatımızda olumsuz bir durum yaşandığında genellikle daha iyi hissedebilmek için ilk yaptığımız şey saçımızın rengini ,şeklini değiştirmek olur.
Saç dökülemleriyşe ilgili görseller için instagram.com/sacdokulmesitedavisi adresini takip edebilirsiniz.
Güzel görünümde saçlar önemli bir yer tutmaktadır.Durum böyle olunca saçlarımızın bakımı ve temizliği için aldığımız şampuanlar önem arz eder ve saçımız için her zaman en iyi şampuanı almak isteriz.

Uygun fiyatla orijinal saç ürünü almak için https://www.enbipharma.com/

En İyi Şampuan Hangisidir?

Saçımızın özelliklerine göre şampuandan beklentimiz çok büyük değişiklikler gösterebilir.Kepek sorununuz varsa kepeğe etkili şampuan kullanabilirsiniz fakat yoğun kepek varsa sadece şampuan yetersiz kalacaktır çünkü temelde kepeğin nedeni mantar yada seboreik dermatitdir.Bu durumda sadece şampuan değil tedavi amaçlı başka ürünlerde kullanmak zorundasınız.Yoğun kepek ve seboreik dermatitda en etkili losyon DermoTTO veya benzeri bir ürün tercih edilmelidir.

Saçınızda kalite sorunu yani kırılma, kırılarak dökülme, sönükleşme, parlaklığını kaybetmesi gibi sorunlar varsa saç kalitesini arttırmak için en etkili vitamin olan B7 vitaminini içeren biotinli şampuanları tercih etmelisiniz. Saçlarınızda dökülme varsa bu durumda yapılacak en iyi şey bir uzmanla görüşüp saç dökülme nedeninizi tespit etmek ve soruna yönelik en uygun ilaçları kullanmaktır.Eğer nedenleriniz arasında ailesel dökülmede varsa saw palmetto içeren şampuanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.Saç dökülmesinin bilinen en sık nedeni DHT dir (%95) ve ve saw palmetto bilinen en etkili DHT engelleyicidir ve saw palmettonun genetik saç dökülmesini önlediği yönünde yapılmış yüzlerce güvenilir bilimsel yayın vardır.

Yağlı Egzama İçin En İyi Şampuan

Saçtaki sorun egzama ise bu durumda içeriğinde mantarlara da etkili bir madde bulunmalıdır.Ketokonazol içeren şampuanlar uzun yıllardır kullanıldığı için mantar enfeksiyonlarında direnç geliştiğinden dolayı artık etkisi yetersiz kalmaktadır.Bu nedenle son yıllarda geliştirilen climbazol içeren şampuanlar tercih edilmeli. %1 climbazol içerenler en etkili egzama şampuanı olarak değerlendirilir ve genellikle yeterli de olmaktadır.Fakat seyrek olarak görülen ağır yağlı egzama vakalarında climbazol içeren şampuanda yetersiz kalabilmekte bu durumda tedaviye ek olarak DermoTTO losyon benzeri solusyonla tedaviyi desteklemek gerekebilir. Aşırı yağlanmada tedavi seboredeki gibi yapılabilir. Climbazol içeren çok sayıda şampuan vardır, Seboderm Şampuan bunlar içinde içeriğindeki climbazol oranını veren tek şampuandır. Hair Pharma kalitesiylşe üretildiği için güvenle kullanabilirsiniz.
Saçlı derideki sedef için şampuan; Bu hastalık genellikle solusyonlarla tedavi edilmesi gerekecek kadar ileri ve tedaviye dirençlidir bu durumda sadece yıkama için ürün önermek yetersiz kalır.

Normal Saçlar İçin En İyi Şampuan

Saç derisindeki yağ oranı normal olan saç tipleridir. Kullanılması gereken şampuan derinin nem ve yağ oranını dengelemeli. Saçınızı yıkadıktan 24 saat sonra yağlanma olmuyorsa normal saçlar için olan şampuanları tercih etmelisiniz.

Yağlı Saçlar İçin

Saçlı derideki yağ oranı fazla olan saç tipleridir. Kullanması gereken şampuanlar saçtaki yağ dengesini sağlamalıdır. Aynı zamanda saçlarda oluşan elektriklenmeyi de engellemeli. Şampuan alırken üzerinde yağlı saçlar için ibaresine dikkat etmenizin önemi burada gizlidir. Ayrıca yağlı saçlara sahip olanlar kesinlikle kremsiz şampuan kullanmalıdırlar.
Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar:Çeşitli fiziksel etkilere maruz kalan saçlar için yenileme ve bakım yapma özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir. Böylece nem dengesini kaybeden saçlar nemini yeniden kazanırken aynı zamanda beslenmişte olurlar.

Zayıf ve Yıpranmış Saçlara En İyi Şampuan

Sağlığını kaybetmiş saçlar için kremli formüle sahip onarıcı canlandırıcı ve bakım yapan şampuanlar tercih edilmelidir. Ayrıca onarıcı proteinlere sahip bakım maskeleri kullanmak saçlarınıza kaybettiği canlılığı kazandıracaktır.

İnce Telli Saçlar İçin Şampuan

Genellikle bu ince yapı doğuştandır yani kişinin genetik yapısından kaynaklanan bir durumdur yine sıklıkla ince telli olması yanı sıra aynı zamanda seyreklik te vardır ve o da doğuştandır. Saç saısı değiştirilemeyeceği için seyrekliğe bir şey yapılamaz ancak kalitesi artırılırsa daha sık görünmesi sağlanır. İnce saç için dışardan uygulanacak ürünlerin etkisinin olacağını söylemek yanıltıcı olur çünkü saç kökten beslenir. Bu sebeple ince telli saçlara en güzel çözüm ağızdan alınan haplardır. Bunun için en basiti günlük 2 mg B7 vitamin tableti almaktır. Daha etkili ilaç alınmak istenirse içeriğinde biotin yanı sıra saçın yapım maddeleri olan keratin, L-Sistin, methionin, çinko gibi maddeler de bulunduran xpecia tablet veya benzeri geniş spektrumlu ilaçlar kullanılabilir.

Saç dökülmesi için hangi şampuan kullanılmalı

Şampuanların reklamlarının çoğunda saç dökülmesini durdurduğu yönünde açık yada gizli mesajlar verilmektedir. Bu bilgilerin nerdeyse tamamı bilimsellikten çok uzaktır ve gerçeği yansıtmaz.
Saçların dökülmesi hormonlarla ortaya çıkan tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavisinde şampuan etkili değildir. Her ne kadar şampuan reklamlarında % 100 dökülmeyi önler gibi tamamen aldatmaca cümleler kullanılsa da gerçekte şampuanın amacı temizliktir.Ş ampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç dökülmesi konusunda beklenti olmalı ve tercih bu beklentiler doğrultusunda olmalıdır.

Şampuan Seçimi

Saç dökülmesinde bilimsel ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir bu şekilde dökülmesi duran ve çıkacak saçların kalitesinde artış sağlanabilir. Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde biotin gibi saç besleyici ve saw palmetto gibi DHT yi baskıladığı yönünde bilgiler olan şampuanlar tercih edilebilir ama beklenti sınırlı olmalı ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlardır.
Saçın dökülmesi dışında uzun saçlı bayanlarda yıllarca travma (boya, sık yıkama, güneş ışınları, toz, kir vs) yaşayan saçta çatallanma, kırılma, dipten kırılarak dökülme, parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir bu gibi sorunları azaltmak içinde aynı şekilde biotinli şampuan tercih edilebilir. Biotinli şampuan kullanmak saçın kalitesini artırdığı gibi saç uzama hızını da % 10-30 düzeyinde artırabilmektedir, saç uzatan bayanların şampuan seçerken biotin olup olmadığını araştırması akıllıca olur. Erkeklerde ise tüyleşmiş kılların kalitesini artırabilir,diğer taraftan saç dökülmesi konusunda çok beklenti olmamak kaydıyla LSSRE içeren şampuanlar tercih edilebilir, bilindiği üzere saç dökülmesi tedavisinde saw palmettonun aktif özütü olan LSSRE kullanılan etkin bir maddedir.

Baş Biti İçin En Etkili Şmapuan

Eskiden zehir içeren ilaçlar kullanılırdı gerek etkilerinin azalması ve gerekse zehirlenme vakaları görülmesi sebebiyle büyük oranda terk edilmiş ve dimetikon içeren şampuanlar yaygınlaşmıştır. Dimetikon içeren spreylerde başarı oranı % 100 dür ancak şampuanların kullanımı daha zor olduğu için biraz daha düşüktür. Baş biti konusunda en akıllı yaklaşım pedikap gibi set kullanmaktır. Bu tür setlerde biti % 100 öldüren sprey yanı sıra yeniden baş biti oluşumunu sonraki 1 sene boyunca engelleyen şampuan da bulunmaktadır. Ayrıca bu tür şampuanlar yukarıda bahsedildiği gibi tek başına tedavide de kullanılabilir.

Hangi saça hangi şampuan uygundur

Herkesin saç yapısı farklıdır şampuan ihtiyacı da değişiktir. Saçın tipi, yapısı, saçlı deri şikayetleri gibi şeyler kullanılacak ürünü seçmemizi gerektirir. Aslında aynı durum sabun için de geçerlidir; bazı saçlar için defne sabunu önerilirken bazılarında zeytinyağı bazılarında bıttım sabunu önerilmektedir.
Hiçbir sorun olmayan normal saçlar için ; Saçlarınız yıkandıktan sonra birgün içinde yağlanmıyorsa saç ve saçlı deriniz normaldir,yağ üretimi dengelidir. Bu nedenle normal saçlar için üretilmiş şampuanları seçmelisiniz. Bu şampuanlar saç ve saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar, saçlarınızın kuruyup kırılması engeller.
Kuru ve boyalı saçlar için şampuan
Boyalar, renk açmak ve saça kalıcı şekil vermek için kullanılan kimyasallar,sık fön ,gibi uygulamalarla fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygun olan şampuanlardır. Yenileme ve bakım özelliği nedeniyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.
Yağlı saçlar için şampuan
saç ve saçlı derisinde yağ oranı fazla olanlar bu tür şampuanları kullanmalıdır. Her gün ya da gün aşırı kullanılması durumunda saçtaki yağ oranını dengeler.Bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.
Zayıf ve yıpranmış saçlar için
Hastalık,stres,ilaç kullanımı gibi çeşitli nedenlerle sağlıksız, yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygun olan şampuanlardır. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay taranmasını sağlar, onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.

Kepekli saçlar için

Kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler.Düzenli olarak kullanıldığında kepek oluşumunu engeller.Yoğun kepek varsa,zinc pyrition ve climbazole içeren şampuanlar kullanılabilir.
Dökülen saçlar için
Saç dökülmesini önlemede şampuanların etkinliği yüksek olmasa da yine saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararlardan korunmak için bitkisel içeriğe sahip, Saw palmetto (tercihen aktif özütü olan LSSRE) ve Biotin içeren şampuanlar kullanılabilir.
Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ayrıca kullandıkları şampuanların içeriğine özellikle dikkat etmeli. Saç ve saçlı deriye zarar verebilecek kimyasalları, boya , parfüm ,SLS, SLES, paraben gibi sağlığa zararlı olduğu bilinen yada allerji yapabilecek maddeler içermemeli.

Seboreik dermatiti olanlar için

Ağır yağlı egzama da görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler uygulanmalı ve ek olarak climbazole içeren uygun şampuan kullanılmalıdır. Hastalığın tekrarını önlemek için de yoğun kepek tedavisi için önerilen şampuan kullanımına devam edilmelidir.
Saçı matlaştırmayan, kuruluğa neden olmayan günlük kullanıma uygun fakat mantarı öldüren etken maddeyi içeren şampuanlar tercih edilmelidir.Climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkilerinin yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.

kıvırcık saçlara şampuan
Sebore yani aşırı yağlanma varsa bu durumda saçlı deride de sorun olduğu için şampuan tek başına climbazol içeren şampuan yetersiz kalabilir bu durumda ek ürünlerle birlikte dermotto benzeri ilaçla birlikte kullanmak gerekir.

Şampuanlarda bulunan zararlı maddeler

Saç temizliği ve saçlı deri sorunlarının tedavisi için kullanılan şampuanlarda çeşitli etkileri artırmak ve tüketicinin daha çok beğenmesi için bazı zararlı maddeler eklenmektedir. Bunların bir kısmı benzeri kimyasallardan daha ucuz olduğu için tercih edilmektedir.

Sırdan şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bu tür zararlı kimyasallar medikal şampuanlarda ve ucuza şampuan üretme çabasında olmayan kurumların ürettiği şampuanlarda kullanılmamaktadır.

Şampuanlardaki kimyasal maddeler ve zararları

Aşağıda sıralanan maddeler ve zararları ele alınmıştır, bu maddelerin zararlı olduğunu söyleyen yayınlar kadar hiçbir zararı olmadığı yönğünde de çok sayıda çalışma vardır. Karar okuyucunundur.

SLS ( Sodium Lauret Sulfate);

Kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir, göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate);

SLS gibi kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında, cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir

Paraben;

Koruyucu özelliğe sahiptir şampuanın son tüketiciye kadar bozulmadan kalmasını sağlar.

Tuz;

Şampuanlarda kıvam artırmak yani jöle kıvamına getirmek için kullanılır, ciddi bir zararı olmamakla birlikte saçı sertleştirir, parlaklığını azaltır ve yıpranmaya sebep olur.

Boya;

Görsel alımlılığı artırmak için kullanılır ciddi zararları olmasa da hassas ciltlerde allerji benzeri şikayet yapabilir.

Koku (parfüm);

kullanıcının hoşuna gitmesi için çeşitli parfümler kullanılır bunların da ciddi bir zararı olmamakla birlikte kimyasal yapısı sebebiyle hassas ciltlerde kaşıntı ve allerjiye sebep olabilir.

Genel olarak araştırıldığında sawpoo şampuan bu maddelerin hiçbirini içermediği yazan bir şampuandır. Üretici firmaya güven duyuluyorsa kullanımı önerilebilir

HAKKINDA admin

530 Yorumlar

 1. iyi günler. yaklaşık 5 aydır yoğun bir saç dökülmesi sorunum var. bir aydır sülfatsız biotin ve çinko içeren bir şampuan kullanıyorum. ayrıca tablet olarak biotin de kullanıyorum. ama saç dökülmem aynı şekilde devam ediyor. kan değerlerim normal. sadece strese bağlı olabileceği söylendi.ince telli bir saç yapısına sahip olduğum için saçlarım dökülmeyle beraber daha seyrek görünüyor. ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmenizin belli bir özelliği varmı,tepe kısmındamı,genel mi

 2. Bende saç diplerinde inatçı kepek var, cilt doktorlarının yazdığı önleyici şampuanlar dahada çoğaltıyor doktor en son saç derin yapıyor kesin tedavisi yok dedi …ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem Kaya
  inatçı kepeğin nedeni seboreik dermatittir.dermotto losyon haftada 3-4 defa uygulayıp 4 saat bekletip seboderm şampuanla yıkayın.

 3. benim saçlarım cok seyrek ama sadece bir kısmı doktora gittim genetik olduğunu bisey yapılmaz dedi. oyuzdrm sampuamlarim cok dikkat ediyorum özellikle gür durmasi için.sizce hangi sampuanı onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme tedavi edilebilir bir durumdur.ama saçınızın dökülmesini istemediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız

 4. Hocam iyi gunler. Saçlarım çok fazla dokuluyor. Doktora gittim kan tahlil sonuclarimda bir sorun çıkmadı. Degerlerimin hepsi normal cıktı. Doktorum Plantur 39 sampuani önerdi. onun yerine sawpoo kullansam aynı işlevi görür mu acaba? Ya da onerebileceginiz başka bir şey var mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  Aynı işlevi görür ama şampuanların hiçbiri saç dökülmesi tedavisinde etkili olmaz, boşa kendinizi kandırmayın 🙂 ya ilaç kullanın ya da bırakın dağınık kalsın.

 5. Ve çabuk kırılıyor. Hiç uzatamıyorum, biraz uzuyor sonra kırılıyor. Kırıklarımı aldırıyorum gene kısalmış oluyor. Hem saç kırıklarını onaran hem yağlanmayı önleyen hem de saç gürleştiren bir şampuan var mıdır, varsa lütfen benimle paylaşır mısınız rica etsem?
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuan dan çok saçının daha esnek olması,daha hızlı uzaması için HPbiotin 5mg kullanabilirsin

 6. Merhaba hocam.
  Benim saç derinde egzama var. Sabun konazol veya ketoral kullandığında saç derindeki egzama oluşumunu tam olarak engelleniyor. Ayrıca saçlarımı sertleştirilmiş ve çok cansız yapıyor. Bir sabun bir kepege karşı şampuan kullaniyorum saçım cansız durmuyor ama sabun kadar olmasada sanki yine biraz sert ve saçım çok dökülüyor. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Saç kremi kullanmıyorum saclarima ne banyadakini ne de banyodan sonraki saç kremini. Acaba saç kremi kullansana yumuşaklığı artar ve daha az dökülür mü? Bir defa sabun bir defa Clear kepeğe karşı şampuanı kullanıyorum. İpeğin kepeğe karşı şampuanı ve saç kremi kullanırsan sizce iyi gelir mi? Lütfen mesajima geri dönün cevap.yazin. Yardımcı olmanız dileğiyle.
  İyi günler dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  climbazol içeren seboderm kullanmanız öneririm.tedavide sonra yıkanma sıklığınıza göre haftada 1-2 defa kullanmaya devam etmeniz nüksü önleyecektir

  • Peki önerdiğiniz seboderm ürününü banyoda saçlarımı şampuanla temizledikten sonra bir defa kullanıp mı durulayacağım yoksa drek şampuan yerine o ürünü saçlarımı yıkayıp temizlemek amaçlı mı kullanacağım?
   Dr.Muharrem Kaya
   hayır direkt seboderm şampuan kullanabilirsiniz.eğer egzamanız fazla ise dermotto losyon ile birlikte uygulamalısınız

   • Acaba saç derimde oluşan egzamayı tam anlamıyla tedavi edediğim için mi saçım normalden fazla dökülüyor? O ürünü kullanırsan saçlarının sertliği geçip yumuşak olur mu ve o ürün saç dökülmesinin miktarını normale indirebilir mi?
    Sizi sorularımla boğdum hocam farkındayım kusura bakmayın hocam. Ama çok şey denedim saç ve saç derimin aynı anda sağlıklı olması için ve hüsrana uğradım. Bu yüzden endişelerimin yok olup olmayacağını sormak istedim.
    Dr.Muharrem Kaya
    ilerlemiş egzama saç dökülmesine neden olur.beraberinde xpecia tablet kullanabilirsiniz.

    • Cevalariniz için çok teşekkür ederim mübarek cuma günü ne dileğimiz varsa kabul olur inşallah deneyeceğim hocam. İyi günler dilerim.
     Dr.Muharrem Kaya
     Teşekkürler 🙂

 7. İyi günler hocam benim saçlarımda elimi vurar vurmaz dökülüyor saç diplerim çok zayıf hangi şampuanı onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  sawpoo şampuan

 8. meraba 7 yasinda kizim var saçları ince telli çok kırıkları var cansız ve dökülüyor hangi sampuani kullanmam gerekiyor
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuandan çok kan değerlerine baktırın.biotin düzeyi araştırılsın.

 9. Merhaba hocam kolay gelsin öncelikle hocam benim saçımda kepek sorunu çok fazla var saçlarım çok dökülmeye başladı uzamıyor ve cansız hangi şampuanı kullandıysam bir faydası olmadı bunun için bir şampuan önerebilir misiniz hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  kepek için climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.saç kaliteni arttırmak için de HPbiotin 5 mg kullanabilrsin

 10. Hocam benim dalgalı kabarık saçım var ve dökülüyor , şuana kadar pek ısıl işlem gormedi alın bölgesine yakın yerlerde saç az ve saçlarım pek uzamıyor boyada kullanmadım sarımsak özlü şampuan kullanıyorum sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisiniz.kan değerlerinize hormonlarınıza bakılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.