Hemoroid

Basur (hemoroid) toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir. Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir. Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedavisini yapmaya kalkmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz. Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1. Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat, lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar yada bitkisel ilaçlarla tedavi emelisiniz. Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli,tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2. Derece iç hemoroid

İlaçlar yada bitkisel ilaçlarla kalıcı tedavi edemezsiniz ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz.Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz.

Hemoroid tedavi videosu

Basur (hemoroid) tedavisi dar alanda yapıldığı için net bir şekilde görüntülemek mümkün olmaz ve bu sebeple anlatılmak istenen konu yeterince anlaşılır bir şekilde anlatılamaz.
İzleyeceğiniz videoda daha anlaşılabilir olması için hayvan organları üzerindeki video kaydı tedavinin mantığının rahat anlaşılabilir olmasını sağlamıştır.
Ekteki video da lazer ve lastikle boğma yöntemi anlatılmaktadır,lazerde karaciğer boğma yöntemindeyse akciğer kullanılmıştır.Aynı uygulamalar anüs iç kısımdaki hemoroidler için uygulanmaktadır.

Her iki yöntemin de en büyük özelliği tedavinin ağrı sinirlerinin azaldığı bölgede yapılması sebebiyle ağrının ameliyata kıyasla çok daha az olmasını sağlamasıdır.
Hemoroidiniz çok ileri değilse diğer bir deyimle 1.-2.-3. derece ise en ideal tedavi seçenekleri bu yöntemlerdir ancak 4.derece ise ameliyat düşünmelisiniz.

3. Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavisi ertelenebilir. Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir, De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir. Bu seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi, ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4. Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçla Hemoroid Tedavisi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.

Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkisel ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum.Bitkisel ilaç alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaç satıcılarının yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi
Kesin sonuç
Mucizevi ilaç
En iyi formül
3 adımda tüm sorunlarınız bitecek
Hipocratın tedavisi
1000 yıldır kullanılan tedaviler
İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun,paranızı şarlatanlara kaptırmayın.
Unutmayın hemoroid teşhisi konmadan yapılan hiçbir tedavi doğru tedavi değildir.

Hemoroid kanserleşirmi

Basur hastalığı kansere dönüşürmü; Basur sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserle ilişkisi olmayan bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı basur olarak başlar ve devam eder,önlem alınmazsa yada tedavisi yapılmazsa ilerler.
Birinci derece olarak başlar ve dördüncü dereceye kadar ilerleyebilir. Bu derecelendirme iç hemoroidler için geçerlidir dışarıda olanlar derecelendirilmez daha çok büyük ve küçük olarak sınıflandırılır.

Makat bölgesi kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de basurun oluşumuyla aynı sebep olmadığı kesindir.

Halk arasında yaygın olarak konuşulan “basur tedavi edilmezse kanserleşir” düşüncesi tümüyle yanlıştır, asla kansere dönüşmez. Kanser kanser olarak başlar ve o şekilde ilerler basurda aynı şekildedir.

Peki bu yanlış inanışın sebebi nerden geliyor.

Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada kanser teşhisi konana hastalara gerçek hastalığı söylenmez yakın bir hastalık söylenir.Hastanın kendisine söylenmese de yakınları bu konuda aydınlatılır ve kanser tedavisini yapmaları ısrarla söylenir.
Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın makat yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler basur ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve kanserden öldüğü konuşulur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın basurolduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi oturur.

En iyi hemoroid doktoru

Tabiî ki doktorun kötüsü olmaz ama iyisi olur. En iyi basur doktoru dendiğinde aslında doktordan çok teknolojiye sahip olup olmadığı ve bu teknolojilerin kullanımı konusunda yeterli birikimi olandır.
Diğer taraftan doğru teşhis de önemlidir çünkü doğru konmayan bir teşhisle doğru bir tedavi yapılması mümkün değildir. Örneğin genel cerrahların sıkça yaptığı hatalardan biri makat çatlağı olan bir hastaya basur teşhisi koyup onun ilacını verilirse iyileşme ihtimal düşük olacaktır.

En İyi Hemoroid Doktoru

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de çok farklı yöntemler ve teknolojiler kullanılmaktadır. En iyi basur doktoru diyebilmek için tüm bu yöntemleri bilmeli ve teknolojilerin kullanımına hakim olmalıdır. Zaten bu kadar birikimi varsa o zaman genel cerrah olmaktan çıkıp genel cerrahinin bir bölümü makat hastalıkları uzmanı yani proctoloji uzmanı diğer deyimle proctolog olmaktadır.
Basur dış ve iç olmak üzere iki çeşidi ve iç olanların da ilerlemişliğine göre 4 derecesi olan bir hastalıktır. Doğal olarak bu kadar farklı olan bir hastalığın tedavileri de çok farklı olmaktadır. Bu kadar tedavi çeşitliği olan bir hastalık konusunda tecrübe ve teknolojiye sahip bir doktor ancak o hasta için en uygun tedaviyi seçebilir. Şöyle ki ; sadece klasik yöntemle cerrahi tedaviyi bilen bir doktor lazer, RBL, İRC ve THD yöntemlerini hastasına sunamaz ve hasta bu güzel tedavileri olma şansını kaybedecektir.
En iyi basur doktoru derken yine aynı şekilde kurumun yapısı da önemlidir, kliniğin cihaz yatırımı, fiyat politikası, bu konudaki tedavi sayıları gibi veriler de en iyi klinik özelliğini getirmektedir. Bazı klinikler sadece basur tedavisiyle ilgilenirken bazı klinikler “ne iş olsa yapar” bu iki yaklaşımın getirdiği bilgi birikimi farklı olacaktır.
Türkiye’de göze çarpan proctoloji uzmanları ;
Bursa
Op Dr Ergun AYGÖREN
Ankara
Op Dr Adil ALTINSOY
Antalya
Op Dr Seher ŞİRİN
İstanbul
Op Dr Canan Erdem
Op Dr Atilla KAYA
Op Dr İbrahim KAVAK

Doktorunuzu seçerken
Hani derler ya “kavun değilki g.tünü koklayıpta anlayasın” , tabi kavun seçer gibi seçemezsiniz ama bilgili bir şekilde gidip hastalığınıla ilgili ayrıntılı sorular sorup makul cevaplar alarak seçim yapabilirsiniz.
Peki bu seçim size ne getirir
Daha az canınız yanar
Daha çabuk işe dönebilirsiniz
Makatınızda ciddi deformasyon olmaz
Yatmanız yani istirahat etmeniz gerekmez.
Kanama, iltihap, dışkı kaçırma gibi riskleri düşük ihtimalle yaşarsiniz
Teknolojinin ve tecrübenin nimetlerinden yararlanırsınız

HAKKINDA admin

4 Yorumlar

 1. Ben yaklaşik 1 aydir buyuk tuvalet sorunu yaşiyorum pisikolojim bozuldu artik surekli büyük tuvalet hissi duyuyorum ve tuvaletimi yaptiktan sonra sanki hala gelecekmis gibi oluyor ve dişki makatin icinde kaliyor bende mecburen parmağimla çikariyorum bana yardim edin ne yapacaģimi bilmiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bu konuda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünün

 2. Merhaba. Kendimi bildim bileli kabizlik problemi yasiyorum. Bu daha sonra hemoroide dondu. Bir yildan fazla suredir hemoroidim. Doktora gittigimde bana hicbiseyin yok diyip geri gonderdi ama bende dis meme oldugunu biliyorum. Aynada da baktim. Cok uzun sure gecti takrar doktora gitmeye utandim. Cok acim var. Ne tavsiye edersiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  genel cerrahiye gitmelisiniz

 3. 3 gün önce hemoroid ve sfinkterotomi ameliyati oldum. Fakat ameliyattan sonra bazen anüsde ağrıyla beraber ani kasılmalar oluyor. Bu normalmi geçer mi????
  Dr.Muharrem KAYA
  tam düzelme 1 ay kadar sürer

 4. 2 ay bir kanama ol sık kabızlık ol karında şişlik oı şimdiden allah razı olsun hocam
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  kabızlığınızı diyetinizi değiştirerek düzeltirseniz diğer sorunlarda düzelir ama kanama için endoskopi yaptırmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir