DHT Hormonu Nasıl Engellenir

Genetik saç dökülmesinin % 95 – 98 sebebi genetiktir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bilinen tek suçlu di hidro testosteron ( DHT ) dur. Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle dihidrotestosteron oluşur ve testosteronun yan üründür (metabolit).
Önemli olmayan görevleri olsa da testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir. Testosteronun dönüşümünü sağlayan 5 alfa redüktaz adlı enzimdir. Oluşan bu yeni hormon saç kökünde saç üreten hücrelerde harabiyet oluşturarak saçın kalite kaybederek dökülmesine sebep olur. D.H.T her erkekte vardır ama saç kökünde zarar verebilmesine aracılık eden yapı (reseptör) olan erkeklerde dökülmeye sebep olur. Hormon reseptör ilişkisini anahtar kilit ilişkisine benzetebilirsiniz. Şöyleki; her kapıda kilit vardır ama bu kilide uyması gerekir.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan dökülmeden korunmanın diğer deyimle tedavisinin iki yolu vardır. Aşağıda ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Yazıya dikkat ederseniz neredeyse herkesin bildiği hatta kullandığı şampuanların hiç de bilindiği gibi olmadığını okuyacaksınız.

DHT Hormonu Testi

Testosteron kanda dolaşan bir hormondur, etkisini hücre içine girerek gösterir. Kan tahlili yapıldığında testosteron düzeyi tespit edilebilir ancak dihidrotestosteron hücre içinde oluşan yani kanda olmayan bir hormondur, buna bağlı olarak kan değeri ölçülemez yani testi yapılamaz, yapılsa da güvenilir sonuç vermez. Diğer taraftan hormonun zararı veya zarar düzeyi miktarına değil kişideki hormona karşı olan hassasiyete bağlıdır. Sonuç olarak DHTnin testi yapılamaz, yapılsa da yol gösterici olmaz.

1. DHT Hormonunun Oluşumunu Engellemek

Burada her ne kadar engellemek kelimesini kullansam da tamamen engellemek imkansızdır, bu maddeler doza bağlı olarak % 70 – 90 oranında azaltabilir. Bu sebeple hiçbir ilaç % 100 başarılı olamaz.

Finasterid (propecia tablet)
Di Hidro Testosteronu oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir, % 2 oranında cinsel istekte azalma, memelerde büyüme, meni azalması gibi yan etkileri vardır. Dökülmenin tedavisinde 1 mg olarak kullanılabileceği yönünde FDA onayı vardır.
Dutasterid(avodart kapsül)
finasterid türevidir, temel kullanım alanı prostatın iyi huylu tümörleridir, dökülmesi tedavisinde kullanılmamaktadır, bu konuda FDA onayı yoktur.
Procapil (hairforte sprey-floxia sprey)
Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz. Finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2 yi bloke eder. dihidrotestosteron hormonunun kandaki düzeyini bölgesel olarak düşürür.
Saw palmetto
Palmiye ağacının özütüdür, ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur. Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır 5 alfa redüktaz tip 1 izoenzimi bloke ederek dihidrotestosteron oluşumunu engeller. Cinsel istek üzerinde olumsuz yan etki veya başka hormonal rahatsızlık bildirilmemiştir.

2. DHT nin Köke Zarar Vermesini Engellemek

Procapil
Testostrerondan meydana gelen hormonun kökte tutunacağı bölgede tabaka yani bir bariyer oluşturur oluşan bu bariyer sayede oluşan hormon köke ulaşamadığından zarar veremez.
İsoflavon
soya fasulyesinden elde edilir, östrojen reseptör modülatörüdür DHT nin zararlı etkisini azaltır, oluşumu ve yan etkisinin engellenmesi ailesel dökülmenin durdurulmasında ek başarı sağlar. Genetik dökülmelerde bu hormonu engellememek sorunu temelden çözemez demektir.

DHT Hormonunu engelleyen Bitkiler

Bu konuda üzerine yüzlerce bilimsel çalışma yaparak etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış tek ilaç saw palmettodur. Türkiye’de olmayan bir tür palmiyedir.
Bunun dışında
Kafein, acı biber, ginseng, sarımsak gibi bir çok bitkinin de DHTyi azalttığı yönünde internette yazılar olsa da bu yazılar bilgisi daha olmayanların yazıp sonrada kendilerinin de inandığı uydurma bilgileridir.

DHT hormonu azaltan ilaçlar

Erkekliği belirleyen hormon testosteronun aktif formu di hidro testosteronudur ve ergenliğe kadar sakal çıkması, sesin kalınlaşması, kasların gelişmesi gibi erkeklik özelliklerini belirleyen en önemli hormondur bu sebeple engelleyici ilaçlar ergenlik yaşlarından sonra kullanılmalıdır. Zaten genetik (erkek tipi) saç dökülmesi de genellikle bu yaştan sonra başlar.
DHT yi engellediği yazan çok sayıda madde duyabilirsiniz bunların büyük çoğunluğu konuyu bilmeyenlerin internete yazmasından kaynaklanır.
DHT oluşumunu engelleyen ilaçlar;
Propecia 1 mg finasterid içerir ( 5 mg lık procar, dilaprost aynı maddeyi içerir ve prostat büyümesi için kullanılır)
Avodart 05 mg dutasterid içerir (prostat büyümesinde önerilir)
Xpecia  bitkisel içerikleri saw palmetto ve DHT nin zararını engelleyen isoflavon içerir. Bitkisel içerikli olduğu için yan etki yapmaz.

DHT yi engelleyen şampuan

Bu ürünlerden finasterid ve dutasteridin şampuana karıştırılma imkanı olmadığından bu ikisinin olduğu şampuan yoktur,finasteride benzer etki yapan saw palmetto içeren şampuanlar üretilmektedir.
Şampuandaki saw palmetto ne kadar etkili olur bunun kanıtlanması zordur ancak saw palmetto nun sprey olarak veya tablet olarak kullanımının dökülmeyi durdurduğu yönünde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır.
Dökülme sorununuz varsa bunun tedavisi için üretilen bilimsel sprey ve tabletler kullanmanız doğru olur ama sprey veya tablet kullanmak istemez ve bu sorun için sadece şampuan kullanmak isterseniz saw palmetto içeren şampuanları tercih edebilirsiniz,bunun yanı sıra şampuanda biotin olması da aranması gereken özelliklerdendir.

Özetle
Saçların dökülmesi bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Hastalık gibi değerlendirilmeli ve etkili ilaçlar kullanılmalıdır, reklamlara kanarak şampuanlarla tedaviye kalkışılmamalıdır.

Dökülmeniz varsa Türkiye’nin saç ürünleri konusunda en iyi Ar-Ge birikimine sahip Hair Pharma ürünlerini incelemeden ilaç almayın.

HAKKINDA admin

77 Yorumlar

 1. Hocam merhaba , 11 aylık bebeğim var emziriyorum ciddi bir şekişde erkeklil tipi saç dökülmem var ve cildim çokyağlı ve akneli tedvi olmak için emzirmeyi bırakmam mı gerekiyor? İyi çalışmalar
  Dr.Muharrem Kaya
  emziklilikte biotin kullanabilirsiniz ama tüm sorunlarınızın çözümü için genel olarak hormonlarınızın durumu,troid fonksiyonlarınız ve sistemik bir sorun var mı araştırılmalı ona göre tedaviye başlanmalı,başlanacak tedaviye göre emzirmeyi kesmeniz gerekebilir

 2. Merhabalar hocam benim erkek tipi saç dökülmem var minoksil %5 kullanıyorum ise yarar mı ? Yada tek başına ise yarar mı.? Ek takviye olarak xpacia önerir misiniz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil sadece kanlanmayı arttırarak saç çıkışını sağladığı için zamanla kısır döngüye girebiliyor.xpecia tabletle birlikte kullanmanız daha iyi sonuç verir

 3. Hocam ben 15 yaşındayım ve tepe bölgemi döküldü gerçekten belli oluyor ne yapmam lazım ailede kel de yok
  Dr.Muharrem Kaya
  sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısın

 4. Merhaba hocam saç köklerim zayıf ellerimi attığımda kök olarak geliyor ve bına karşı garlex die bi şampuan kullanmayı düşünüyorum sizce kullanmak doğru mudur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuanların genetik dökülmeye pek etkisi yoktur,daha bilimsel ürünler araştırın

 5. Mehaba. Benim erkek tipi dokulmem var ve minoxil %5 kullanıyorum. Tablet olarak ne kullanmalıyım acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  specia tablet kullanabilirsiniz

 6. Hocam benim saçımın ön tarafı dökülüyor doktorlar genetik diyor ama ailemde kel yok benim ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme mutlaka ailede gizli bir genle taşınıyordu ve sizde dominant hale geçti.saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız tedavi almalısınız

 7. Hocam merhabalar. 18 yaşındayım ve 1.5 senedir saçlarım dökülüyor. Saçımın yanları açılmaya başlıyor. Üç ay önce saç dökülmesi için dermatolojiye gittim. Doktor kan tahlili istedi.B vitamini, Çinko ve folik asit ilaçları yazdı. 3 aydır kullanıyorum ama fazla bir etkisini göremedim. Sizce dökülmesinin sebebi hormonal midir? Ve tavsiyeleriniz neler?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme sadece tepe bölgesinde ise erkek tipi dökülmedir.önlem almanız gerekir

 8. merhaba hocam benım sorunum sakal eksıklıgı yasım 27 sakallarım cene altında var ama bıyık bolgesı tek tuk kıllar mevcut 6 7 aydır duzenlı mınoxıdıl kullanıyorum ama pek bı faydası olmadı var olan sakallar sertlestı ve tuğlenmeler mevcut ama oyle gozle gorulur bı degısme soz konusu degıl acaba dht hormon tedavısı ıle duzelırmı doktora gıtmelımıyım hangı bolum bakıyor yardımınız ıcın tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  sakal için ekimden başka yapabileceğiniz bir çözüm yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir