Hemanjiom tedavisi

Tedavide hastalığın düzeyi, yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Baloncuklar halinde üzüm salkımı şeklinde olur. Doğuştandır. Vücudun her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Benign (iyi huylu) karakterdedir. Ancak bazen öldürücü kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak, yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir, bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir.

Hemanjiom Tedavi Şekilleri

hemanjiom ameliyatıİlaç Enjeksiyonuyla Tedavi

Damarı yakıcı sklerozan madde damarın içine enjekte edilir, ilaç verilen damarsal yumak zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli, iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavilerini yapabildik. Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi

Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Kavernöz yapılar trombose edilmektedir. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır. Hemanjiomların önemli bir kısmı bu yöntemle yok edilebilir.

Hemanjiom lazer tedavisi

Hemanjiom vücudun her yerinde görülen bir tür damar tümörüdür ve damarlar sünger gibi bir yumak oluşturur. Dil, ağzın diğer kısımları, göz kapağı, burun için, vajina ve anüs bölgesini örten cilt (mukoza) normal deriye kıyasla daha zariftir ve bu tür damar tümörleri çabucak kanayıp ciddi sorun yaratabilmektedir. Dil sürekli hareket halinde olduğundan gıdalarla veya dişlere sürtülerek kanama yapabilir ve bir türlü durmak bilmez.
Dilde hemanjiom seyrek rastlanan bir durumdur ve erken dönemde 1-2 dakikalık lazerle tek seansta büyük oranda düzelmekte ve genellikle 2.seans ihtiyacı olmamaktadır.
Ekli fotoğrafta görebileceğiniz gibi tek seansta hemanjiom % 90 oranında küçülmüştür. Bir sonraki seansta % 100 kaybolacaktır. Tedavi tamamlandığında yeni hali eklenecektir.
Dilde hemanjiom tedavisi çok basit şekilde uygulanabilmektedir: bölgesel uyuşturmaya bile ihtiyaç olmadan 1-3 dakikada tedavi tamamlanır ve hastalık tekrarlamaz. Alternatif tedavi yöntemi ameliyat ise kanama sebebiyle risklidir ve narkozla uygulanır. Ameliyatta tam temizlendiğinden emin olunamaz ve tekrarlama ihtimali yüksektir.
Lazerle hemanjiom tedavisi dil gibi vücudun bir çok alanında rahatlıkla ve yüksek başarıyla uygulanabilmektedir.
Tedavi hemanjiom büyüdükçe zorlaşacağı için olabildiğince erken dönemde tedaviye başlanmalıdır.
lazerle hemanjiom tedavisi

https://www.ideaklinik.com/hemanjiom-damar-beni.html

Dideral Hemanjiom Tedavisi

Dideralin işçeriği propranolol adlı maddedir, hastalığın ilerlemesine neden olan damar geliştirici faktör adlı maddenin etkisini engeller, bu sayede kitle büyüyemez.
Kesinlikle etkili olur denememektedir, bazı bebeklerde ve çocuklarda etkisiz kalabilmektedir. Damar geliştirici faktörün en yükselk olduğu ilk yaşta mutlaka denenmesi gereken bir seçenektir. Ciddi yan etkileri olduğu için ilacın dozunu bu konuda tecrübeli bir doktor ayarlamalıdır.
Eczacıya danışarak kullanılabilecek ilaçlardan değildir. Hayati organlar yakınındaysa ve diderale rağmen büyüyorsa daha etkili tedavi yöntemlerine geçilmelidir.

Damar beni ameliyatı

O bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damarsal yapı bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.
İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir.
Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmadıysa o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.
Hemanjiomun farklı tedavi seçenekleri vardır,ameliyatsız yöntemler (lazer,radyo frekans,köpük tedavisi,skleroterapi) ayrı başlıkta incelenecektir.

damar beni ameliyatı
Hemanjiom ameliyatı; Oluşumun büyüklüğüne ve yerine göre basit olabildiği gibi çok ciddi bir ameliyatta gerekebilir.
Ameliyatta damar yumağı olabildiğince geniş bir şekilde kesilerek alınır. Aşırı kanamalı bir ameliyat olduğu için çok miktarda kan hazır bulundurularak ameliyata girilir. Bulunduğu yere göre riski çok değişir.
Ameliyatta yumak olabildiğince tamamen çıkarılmaya çalışılır ancak yoğun kanama sebebiyle sıkça geride doku kalır ve tekrarlayabilir.
Hemanjiomun tedavisi değerlendirilirken ameliyatsız tedaviler konusunda yetkin ve tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanının görüşü alınmadan ameliyata karar verilmemelidir çünkü  damar beni ameliyatını genellikle plastik cerrahi uzmanları yapar ancak KVC uzmanları bu tedaviler konusunda daha birikimlidir.
Unutmayın ameliyatla tedavisi yapılabilen hatta ameliyat edemeyecek durumdaki hemanjiomlar dahil hepsi ameliyatsız yöntemlerle yok edilebilmektedir, önemli olan teknolojisi olan ve bu teknolojiler konusunda birikimli klinikten hizmet almaktır.
hemanjiom ameliyatı zormudur

Hemanjiom Takibi Nasıl yapılır

Vücutta kırmızı ben şeklinde karşımıza çıkan chery denilen küçük hemanjiomları ayrı düşünürsek  genellikle doğuştan var olan bir tür damar benidir. Özellikle çok büyük olmayanların az bir kısmı kendiliğinden küçülerek kaybolabilir ama önemli bir kısmı giderek büyür.
Bebek yakından takip edilmeli büyüme eğilimi yoksa veya küçülüyorsa takibe devam edilmeli, büyüme eğilimi varsa tedavi başlanmalıdır. 6-7 yaşından sonra küçülür gibi bir görüş varsa da bu doğru değildir baştan itibaren büyüme eğilimi varsa kesinlikle bu yaşlara kadar beklenmemeli tedavi edilmelidir.
Yine seyrek olarak bazı vakalar ilaçla küçülebilmektedir, ilaçsız takipte olduğu gibi tedaviye yakın takiple devam edilmelidir.

Hemanjiom tedavisi ne kadar beklenebilir ?

Buna yakın takiple karar verilmelidir, takipte özel bir teknoloji kullanılmaz her evde bulunan fotoğraf makinesi bunun için yeterlidir. Büyüme varsa büyüme hızına göre haftalık yada aylık fotoğraf çekilmelidir. Fotoğraf mümkün olduğunda aynı şartlarda çekilmelidir.
Mesela ağlarken çekilirse büyük görünebilir. Ayrıca çekim sırasında damar beninin yanına standart bir cisim yada tercihen cetvel konmalıdır bu sayede göz yanılmaları engellenmiş olur. Yine mümkün olduğunca hep aynı ışıkla ve aynı mesafeden çekilmeye çalışılmalıdır.

Bebeklerde Hemanjiom

Bebeklerde görülenler genellikle daha geniş yapıdadır hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama unutulmamalıdır ki bunların çoğu teknolojiler sayesinde tedavi edilebilir.

Bebeklerdeki hemanjiomun seyri çok farklı olabilmektedir,kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir.
Hangi damar benin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir. Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli resim alıp seyrini gözlenmesidir.

Hemanjiiom Takibi

Hemanjiomun hemen yanına cetvel veya benzer mili metrik ölçümü olan bir cihaz konup fotoğraflar çekilmelir, fotoğraflar mümkün olduğunda aynı ışık altında, aynı mesafeden aynı makine veya yakın kalitede makine ile çekilmelidir.
Doğru takip bu şekilde yapılabilir. Bu şekilde takip edilirken büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Uygulanacak tedaviler bir çok faktöre bağlı olarak lazer, skleroterapi, köpükle tedavilerden seçeneklerinin birine karar verilir. Yöntem seçimi hasta yakınlarınca belirlenir ve en uygun yöntemler seçilir.

Çok az da olsa büyüdüğü fark edildi ise en kısa sürede konu uzmanıyla görüşülmeli nasıl bir yol izleneceğine birlikte karar verilmelidir. İlk bir yaşında dideral denilen içinde propranolol adlı madde bulunan ilaçla yapılır, diderale rağmen büyümeye devam ediyorsa daha etkili yöntemlere geçilmelidir. Dideral dozu çok dikkatli belirlenmesi gereken bir ilaç olduğu için komşudan bakarak ya da eczacıya danışarak başlanamaz.
Hastanede yatarak tedavi dozu başlanması gerekir.
Tedavide en dikkat edilmesi gereken husus ise hasta ebeveynlerini korkutarak abartılı ücretler isteyen şarlatan doktorlara yakayı kaptırmamaktır.
İleri yaşının ikna etmekteki etkisini bilerek sizi yüksek bedellere razı etmeye çalışan doktorlara karşı dikkatli olmalı mutlaka başka doktorların da görüşünü almalısınız.

Hemanjiom büyümesi

Hemanjiomlar doğuştan olan damar kaynaklı tümörlerdir. Damardan zengin olduğu için damar beni ve kan beni olarak ta isimlendirilir. iyi huylu urlardır ancak çok seyrek görülen hemanjiosarkoma benzerler.
Bu tür damarsal yapılar kalbin her atımında içerdeki basınç artışı sebebiyle büyüme eğilimindedirler. Seyrek olarak kendiliğinden küçülme ihtimali vardır ancak az da olsa büyüme varsa kesinlikle beklemeden tedavi planlanmalıdır.
Tedavi edilmemeleri halinde büyüme sınırı yoktur yani 1 mm lik bir kitle zamanla portakal hatta kafa kadar hacimlere erişebilirler.
Hemanjiomdaki büyüklük değişimi yakından takip edilmelidir.
Burada görev hiç şüphesiz bebeği çok yakından izleyebilen anne babalara düşmekte olup, çocukta fark edilen damar beni (hemanjiom) büyüme eğilimi iyi takip edilmeli hatta gözün yanılabileceği düşünülerek hemanjioma bitişik konan cetvel veya benzeri referanslarla sıkça görüntülenerek değişim daha objektif kriterlerle izlenmelidir. Görüntüleme işlemi tercihen ayda bir yada daha sık yapılmalı ve alınan her fotoğraf 2-3 ay önce çekilenlerle kıyaslanmalıdır. Sadece bir önceki fotoğrafla kıyaslamak yanlış algıya sebep olabilir. Mümkün olduğunca yaklaşık aynı ışık ve mesafeden görüntülenmelidir. Ayrıca ağlarken değişiklik varsa o şekilde de kaydedilmelidir.
Büyüme fark edilirse ne yapılmalı

hemanjiom büyümesi
Damar beni büyüyorsa zaman kaybetmeden ben ve damar benlerinin tedavileri konusunda teknolojik birikimi olan tecrübeli klinik ve hemanjiomun tedavisi doktorları ile görüşülmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken sağlık ocağı yada dahiliye uzmanlarına gitmek yerine konuyla alakalı branş olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları tercih edilmelidir. Hemanjiomun muayene ve tedavisi için tercih ettiğiniz doktor yada sağlık merkezinin teknolojiye ve tecrübeye sahip olması çok önemlidir. Çünkü kan beni tedavisi yapmayan birine gidildiğinde “şimdilik gözleyelim” gibi bir yaklaşımla daha da büyümesine sebep olunabilir.
Unutmayın tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve başarılı olur.

Gözde hemanjiom

Göz de hemanjiom daha sık görülür çünkü bölge kanlanması daha fazladır. Göz kapağında, beyaz kısımda yada arkasında olabilmektedir. Tedavisinin çok dikkatli yapılması gerekir ve bu konuda tecrübeli bir uzmandan hizmet alınmalıdır. Hizmet alınacak yerde aranacak diğer bir özellik ise yeterli teknolojik donanımı olmalıdır. Teknolojik donanımı olmayan yerde muayene olunduğunda “tehlikeli olabilir takip etmekte yarar var” gibi gereksiz zaman kaybına yol açacak şekilde yaklaşılabilir. Tedavide hemanjomun yapısına göre en etkili ve yan etkisi olmayan yöntemlerden ( lazer, radyo frekans, skleroterapipi vs) biri veya birkaçı birlikte kullanılır.Ekli resimde göreceğiniz göz damar beni vakası kliniğimizde tedaviye alınmıştır. İlk seans sonrası fotoğrafın da görüldüğü vakadan alınan cevap son derece yüz güldürücüdür.
Görsel alan olması sebebiyle bu bölgedeki damar benleri fiziki rahatsızlık yanı sıra hastada sosyal yönden de sıkıntı yapabilmektedir. Özellikle ergenlik yaşlarında görselliğe çok önem verildiğinden gençler sırf görüntü sebebiyle dışarı bile çıkmak istemeyebilmektedir. Tedaviyle kişi yeniden sosyal yaşamında rahat hareket eder hale gelmektedir.göz hemanjiom

göz içinde hemanjiom nasıl geçerhemanjiom öncesi sonrası

Göz hemanjiomu tedavisi tehlikelimidir.
Uygun yöntemlerle ve bu konuda birikimli uzman tarafından yapıldığında tehlikesi yoktur.

Sonuç olarak;
Hayati organ olması sebebiyle gözdeki hemanjiom büyümeden doğru yöntemlerle tedavi edilmelidir.
Sayfada fotoğraflarını gördüğünüz vaka ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmiştir.

 

 

HAKKINDA admin

15 Yorumlar

 1. Tesekkurler hocam. Yani 30×23mm toplami 6.9 cm çapinda hemanjiom varmi demek.?? Bu bilgi isim icinde onemli o yuzden emin olmak istediyorum kusura bakmayin
  Dr.Muharrem Kaya
  cm2 demek daha doğru olur.çapında değil.

 2. Hocam merhaba bende sağ lob posterior segmentte 30×23 mm boyutlarinda öncelikle hemanjiom ile uyumlu hiperekojen solid lezyon vardir. Bu durum tedavi gerektirimi yoksa zamanla iyilesirmi ve 30×23 mm demek kac santim oluyor bilgilendirirseniz sevinirim iyi calismalar
  Dr.Muharrem Kaya
  3×2,3 cm oluyor.takip edilmesi gerekir,konuyla ilgili Ankara Başkent üniversitesindende görüş almanızı öneririm

 3. selamlar 4 yıldır sırt agrısı çekiyorum mr a girdim T4 vertebra korpusunde hemanjiom çıktı kalp damar cerrahi bizle ilgili değil dedi hangi bölüme gitmeliyim ? Konya da yeriniz var mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle beyin cerrahisi ile görüşmelisiniz

 4. Merhabalar Hocam ;
  Annemin 6 aydır karaciğerinde damar yumağı var Genel Cerrahi Prof Doktorum ben yapamam dedi riskli bir ameliyatmis sizin onerebileceginiz yapabilecek bir doktor varmıdır teşekkürler .
  Dr.Muharrem Kaya
  Ankara Başkent üniversitesi hastanesi ile görüşmelisiniz

 5. Mrb.27 yaşındayım 1 ay önce hemanjiom ameliyatı oldum avuç içinde küçük boyuttaydi.2 dikis atildi.dikisleri aldırali 25 gün oldu yara kapandı fakat deri altında beyaz sertlik gözüküyor doktorum contractubex krem verdi düzenli kullanıyorum henüz bi değişiklik olMadi. Bu sertlik normal mi ne kadar sürede geçer?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet normal 2 ayda büyük randa kaybolur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir