Sakal Çıkmaması

Her gün tıraş olmak bir çok erkeğe zor gelebilir ama sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlar genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç göstermektir. Olduğundan geç görünmeyi bir çok köse için önemsenmese de erkeksi görünümünde eksiklik hisseden ve bunu takıntı haline getirenlerde ciddi sorun olabilmektedir.

Sakal ekimi video ve fotoğrafları için instagram.com/sakalekimi

sakal ektirme

Sakal Çıkmaması

Şu sebepler sayılabilir;

– Hormon eksikliği veya olmaması; Erkeklerde yumurtalıkların görev yapamaması veya çeşitli sebeplerle yumurtalıkların olmaması. Bunlar ergenlikten önce olduysa sakallar hiçbir zaman çıkmaz ancak eksik olan testosteron hormonu dışardan alınarak ( bu amaçlı üretilen hap ve deriye sürülen ilaçlar vardır) tamamlanırsa sakallar normal insanınki gibi çıkar.

– Kök olmaması, hormonlar tam olsa da yeterli kalitede kök yapacak hücre yoksa sakalllar çıkmaz veya seyrekse seyrek çıkar.

– Çeşitli sebeplerle yaralanma; sıcakla yada kimyasal olarak cilt derin bir şekilde yandıysa çocuk büyüdüğünde yani ergenliğe girip hormonların etkisi başladığında sakalın, bıyığın ve favori bölgesinin yanık bölgesinde kıl çıkamaz.

Köselik sebebi için bir çok sebep sayılsa da en sık rastlanan 2 sebep vardır yüz bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun eksikliği veya yokluğu diğer sık sebepse o bölgede gelişebilecek sakal olmamasıdır.

sakal-ekimi-videosu

Sakal Çıkmamasının Nedeni Nasıl Tespit Edilir

Yapılacak en akıllıca şey endokrinoloji veya cildiye bölümüne gidip testosteron hormonu için kantahlili yaptırmaktır. Çıkan sonuca göre tedavi planlanır.

Sakal Nasıl Çıkarılır

Yukarıda yazdığım gibi tahlil yaptırılır, tahlilde testosteron eksikse dışarıdan alınır. Testojel bant veya 2 haftada bir yaptırılan sustanon kullanılır. Tabiki bunlar uzman önerisi doğrultusunda olmalıdır.
Testosteronun düzeyi normalse dışarıdan almanın anlamı olmaz, tek çözüm ekimdir.

Bunun dışında yaralanma izlerinde tedavisinde tek çözüm ekimdir.

Sakal neden dökülür

Sakal insan vücudundaki en sağlam kıldır ve normalde hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Çoğu kişinin yaşı ,lerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir ama ergenlikteki sakal sayısı ne kadarsa ileri yaşlardada aynıdır.

Sakalın kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,sakalın kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Sakalın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.

Diğer kıllar gibi kolayca dökülme olmaz ama sakalı döken etkilerde vardır.

Sakal Dökülme Sebepleri

– Saçkıran (allopecia areata)

Genel kelime saçkıran kullanılmaktadır ama sakalkıranda denilebilir. Sebebi bilinememektedir, vücutta sakalın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) düşünülmektedir. En büyük özelliği sakallar kısa sürede yuvarlak daireler şeklinde dökülür. Dökülme alanında hiç kıl kalmaz, yani tüyleşerek dökülme değil birden dökülme olur. Tedavisinde bölgesel kortizon enjeksiyonu, kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır. Hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden çıkabilir. Sakallar çıktığında genellikle aynen eskisi gibi olur.

– Tik şeklinde dökülme (traksiyonel allopecia)

Kişide sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur. Sakalları çeke çeke zaman içinde kök ölümüne sebep olur. Tedavide öncelikle tik terk edilmelidir.Kesinlikle terk edildikten sonra eksilen alana kök nakledilebilir.

 • Sakal bölgesi yaralanmaları

sakalda yanık iziBütün kıllı alanlarda olduğu gibi sakalların çıkacağı bölgede de köke zarar verecek kadar büyük yaralanmalar sakalın çıkmasını engelleyebilir. Bu yaralanma ergenlik öncesinde olursa sakallar hiç çıkamaz ,ergenlik sonrasında olursa dökülür ve çıkmaz.
Kök ölümü ; yanık, kesilme, kimyasak yanık gibi derin yaralanmalar sonucu oluşur. Bu şekildeki eksikliklerin tek tedavi şekli kıl kökü naklidir.

En sık görülen dökülmelerden biride lazerle dökülmedir,kişi sakalının elmacık kemiği ve boyun altı gibi istenmeyen yerde olanlarını lazerle yok etmek isterken lazerin yanlış kullanılması sonucu sınırlar istenmeyen yerlere etkilemesi sonucu gereksiz dökülmeler olabilir.Bu durumdada tek tedavi ekimdir.

Sakalda Yanık izi

yanık izi nasıl geçer yanık izi nasıl kapatılır

Yanık izi tedavisi bölgeye göre çok değişkenlik gösterir. Doğru yaklaşım ve iyi bir uygulamayla en iyi yanık izi tedavisi kıllı bölgelerdekiler için yapılabilir.

Sakal, bıyık, kaş, saç, kıllı kol bacak ve göğüs gibi vücut alanlarındaki yanmış yani kıl köklerinin etkilenmiş olduğu yanık izleri kıl kök nakliyla bu bölgelere kıl ekimi gibi yöntemlerle tama yakın kapatılabilir. Aslında iz yok olmaz ama nakledilen kıllar sayesinde kamufle edilir yani görünmez ve rahatsız etmez hale getirilir. Ekli resimlerde de görüleceği gibi çok dramatik görünen yanık izleri neredeyse farkedilmez hale getirilmiştir.

Yanık izi geçiren krem, merhem veya kapatıcılar satıcıya para kazandırmak dışında işe yaramaz.

Yanık izini geçirme mümkün değildir ama kamufle edilerek hasarlı bu alanda kanser gelişme riski de ortadan kaldırılmış olur çünkü ekilen kıllar bu zarif deriyi güneşin zararlı ışınlarından korur.

Yanık veya yara izleri kafanın saçlı bölgesinde de olur ve aynı şekilde tedavi edilebilir

Sakal Ekimi

sakal ekimi görselleri

Yüz bölgesindeki yanık izi, dökülme gibi sorunlar kıl kökü nakliyle tama yakın kamufle edilebilir, köselerde olduğu gibi hiç çıkmama durumunda ekimile ciddi kimlik değişimi yakalanabilir.
Bu tür ekimlerde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç felaket olmaktadır. 0.6-0.7 mm lik aletlerle motor kullanmadan el hassasiyeti ile alınan kıl kökleri alımla eş zamanlı olarak 0.6-0.7 mm lik aletler yardımıyla cilt kesilmeden ekilmelidir bu şekilde ekimin süresi kısaldığı gibi kökler beklemediği için kök ölümü de olmaz.kafada yanık iziKullanılan uçlar ince olursa için hem alım hem ekim yerinde herhangi bir iz ve ekim olduğuna ait bir belirti kalmaz. Ekim sınırlarını ve sıklığını kişi kendi belirler. Genel olarak hiç sakalı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık sakalım olsun denirse bu sayıyı daha yüksek tutmalıdır. Ekimin doğru uygulanan FUE ile yapıldığı ekimlerde sık ta olsa seyrek te olsa daha önce görmeyen berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur.
FUE ile istenilen yerden istenildiği kadar kıl kökü alınıp belirlenen alana istenilen sıklıkta ve o bölgede olması gereken doğal açısıyla ekim yapılır. İşlemin yardımcı personellere yaptırılmaması gerektiği kadar önemli bir konu olduğu için ekimi doktor kendisi yapmalıdır.
Ekim süresi sayıya bağlı olarak değişir bir günde 1000-1500 kök ekilebilir. Ekimin bir defada çok değilde zamana yayılmış bir şekilde seanslar halinde ekilmesi daha doğru bir yaklaşım olur.

FUE tekniği eken kişinin eğitimine göre çok farklılık arz eder bu sebeple araştırırken nasıl bir FUe yapılacağını da araştırmalısınız mesela kanal açılarak yapılan FUE nin sonucu FUT tan daha iyi olmaz yani doğal görünme ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Sakal Ektirecekler

Mutlaka şunları iyi araştırmalıdır
* Kökler tek tek ekilmelidir guruplar halinde ekilirse suni ve kötü görünür.
* Alım 0.6-0.7 mm lik uçlarla yapılmalıdır daha kalın uçlarla alım yapılması ensede iz bıraktığı gibi sakalın kötü görünmesine sebep olur
* Öncelikle boyundaki gereksiz kökler nakledilmelidir çünkü daha çok benzeşir
* Kanal açılmadan iğne ile delinerek yapılmalıdır yoksa açılan kanallara bağlı iz kalır ve sakallar dik çıkar.
* Ekilecek kök 30-40 derece açı ile o bölgede var olan kıllara paralel ekilmelidir.
* Tüm kökler tekli olmalıdır çünkü doğal sakalların tamamı teklidir,2 li 3 lü ekim yapılması durumunda çok kötü görünüme sebep olabilir.
* Ekim işlemi bir ameliyattır ve yardımcı personellere yaptırılmayacak kadar ciddi bir işlemdir ve bu konuda birikimli uzman doktor tarafından yapılmalıdır.
* Sakal ektirip, pişman olup, ektirdiklerini epilasyonla geri aldıracak kadar pişman olacağı sonuç alan kişiler olduğunu unutmmalısınız.

Sakal Ekimi Video

http://www.sakalekimi.com ve diğer sakalla ilgili sorularınızın cevabı için tıklayın.

HAKKINDA admin

102 Yorumlar

 1. 18yasindayim belki de 13 yaşından beri jilet vuruyorum suratıma bazen tüfler cikuyo ve bazen çıkmıyor ölü gibi çıkıyor bıyığın var biraz taneyle favorulerim var sarımsak dediler denedim ama çıkmadı ne yapmam lazım hormonlarimdami problem acaba doktora gitmemmi gerekir gitmem gerekirse hangisine gitmem gerekir sakallarim cikmicak diye korkuyorum doktor bey şimdiden teşekür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  jiletin de arımsağın da en küçük bir etkisi olmaz boşa kendinize eziyet etmeyin
  ya kendiliğinden çıkmasını bekleyin yada endokrin bölümüne gidip araştırın sorun varmı diye

 2. Hocam 17 yaşındayım bugün jiletle bıyık ve çenedeki kıllarımi aldım gözümün altındaki tüylerede jilet sürdüm bu ilerde o bölgede sakal çıkmasına neden olur mu
  Dr.Muharrem KAYA
  jilet ne gözünüzün altına nede sakal bölgenize hiçbir etkisi olmaz.

 3. Hocam yaşım 20 2 ay sonra 21 giricem benim sakallar çok geç çıkıyor 1.5 ayda filan tam olmasada sakal kıvamında çıkıyor kimisi tüy gibi kimisi hafif gür tam belli olmuyor yanaklar boş bıyıklarda tüy gibi çıkıyor gür değil bu yaştan sonra ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  az daolsa hala çıkma ihtimali var ama bir uzmanının fikrini alabilirsiniz.

 4. Hocam ben 19 yaşındayım babam köse ben ise sakalım çıksın diye minoxdil kullandım tüfler çıktı ve 2 ay sonra döküldü çene altında kaldi bıyık var başkada birşey yok jilette vursam ölü tüfler gibi cıkıyo ne yapmam lazim ve sakal babadan genden gelen birseymi şimdiden tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  ilaçlara boşa para vermeyin çıkacaksa kendi çıkar minoxidilin hiçbiretkisi olmaz

 5. Hocam sakalın çıkma yaşı kaçtır?
  Dr.Muharrem KAYA
  16-22 yaş arasıdır genetik yapıya göre değişir

 6. Hocam 16 yaşında sakal olmaması normal mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  16 yaşında sakal çıkmaması doğal daha erken