Biotin kıllanma yaparmı

Vücuttaki her kılın kaç yaşında çıkacağı, kalınlığının ne kadar olacağı ve kaç santimetre uzayacağı o kılın genetik kodlarında belirlenmiştir yani doğuştan bellidir. Çeşitli sebeplerle kalite kaybı olduğunda o sebep ortadan kaldırılınca eski kalitesini alır ama asla farklı bir kıl yapısına bürünemez.

Biotin Vücutta Kıllanma Yaparmı

10 mg b7 vitaminiSaç veya tırnak kalite kayıplarının tedavisi için alınan biotin (B7 vitamini) vücudun diğer bölgelerindeki kılların kalitesini değiştirmez. Bu durum şu örnekle izah edilebilir; parklardaki çimler vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak yıllar içinde zayıflar rengi ve yaprak kalitesi bozulur. Bu çimleri geliştirmek için gübre verilirse rengi güzelleşir, yaprakları kalınlaşır, büyüme hızı artar yani eski hali gibi davranır ama asla ağaçlar gibi büyümez yani genetik kodunda ne varsa o gerçekleşir.

B/ vitamininin vücuttaki kıl kalitesini artırmadığının en tipik göstergesi şeker hastalarıdır.Şeker hastalığına bağlı yan etkileri azaltmak ve şeker dengesini normal sınırlarda tutmak için tedaviye ek olarak yıllarca günde 10 mg biotin alınmasına rağmen vücuttaki kıl kalitesi artmaz yani vücut kıllanması olmaz.

Biotinden Biraz Bahsetmek Gerekirse;
Suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir farklı ülkelerde biotin, vitamin H ve B7 vitamini olarakta isimlendirilir, Türkiye’de en sık kullanılan adı B7 vitaminidir. Etki alanı sebebiyle saç ve tırnak geliştirici vitamin yada kozmetik vitamini olarak da anılır. Saç ve tırnaktaki kalite artırıcı etkisi sebebiyle B7 vitamini birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

Biotin Nasıl Kullanılır?
Günlük doz saç veya tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre 1 mg ile 5 mg arasında değişir, 1 mg daha çok sorun olmayan saçta kalite ve uzama hızını artırmak amaçlı daha yükek dozlar kırılma, çatallanma ve dökülme gibi sorunlarda önerşilir. Şeker hastalarında (diabet) etkin doz günde 10 mg dır. Günlük doz bir defada alınabilir aç veya tok alınması önemli değildir gece yatarken alınması daha iyi emilmesini sağlar.

Biyotin Çeşitleri
Tablet formu; 0.3 , 0.6, 1 mg , 2, 5 ve 10 mg lık tablet ve kapsülleri vardır. Bazı firmalar 1 mili gram bazıları micro gram olarak yazmaktadır. 1 mg = 1000 mcg dir. Tablet dışında şurup, biotinli tırnak solusyonu ve biotinli şampuanlar vardır.

Biotin Fazlalığı
Suda çözündüğü için aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir. Karaciğer hastaları güvenle kullanılabilir, diyalize giren böbrek hastaları dikkatli olmalıdır.
Biotin Etkisi
Saç kalitesini artırır,saçın çapı ve uzama hızı % 30 civarında artar. Saçın güneş ışığı, toz, kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar. Saçın döngüsündeki anageni uzatarak dökülmeyi azaltır.

Biotin Eksikliği
Sağlıklı saç ve tırnakla ilgili bir vitamin olduğundan dökülme, kırılgan saçlar ve tırnaklar eksikliğin işareti olabilir. Tırnakta kırılma yumuşama,beyaz noktalar oluşması eksiklik olabileceği düşündürmelidir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları günlük 10 mg takviye olarak alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir. Eksikliği diğer B vitamini türleriinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.

Güvenilirlik
B7 vitamini ham maddesi hayvanlar ve insanlar şeklinde üretilmektedir ve kimyasal yapısında değişiklik vardır. Hammaddesi hayvan için olanlar ucuzken insan için olan daha pahalıdır ancak bir tablete konan miktar az olduğundan kutu başına düşen maliyet azdır buna rağmen saç ürünleri konusunda uzman kuruluşun ürününü almak daha güvenli olacaktır. Pahalı olması güvenilir olduğu anlamına gelmemektedir

Biotin Fiyatları
15 TL-65 TL (doza, kutudaki tablet sayısına ve markaya göre değişmektedir, bazı markalar bilinirliliklerine güvenerek olması gerekenden çok pahalı satmaktadır)

Biotin Şurup

Biotin adlı maddenin sadece tablet formları vardı yeni form şurup ta piyasaya verildi. Özellikle biotidinaz enzim eksikliği olan bebeklerde tedavinin tabletle yapılması zorluklara neden oluyordu diğer taraftan hap yutamayan erişkinler için de aynı sorun yaşanıyordu, çözüm artık eczane raflarında.

Biotin Şurup
Biyotin literatürde biyotin, B7 ve H vitamini olarak ta bilinmektedir. Yetişkin insanlar saçlarla ilgili çok daha fazla problem yaşadığı için, kullanımı oldukça fazladır. Çocuklarda ise biotidinaz eksikliği görülebilir ve uygulanacak H vitamini ile tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Biotidinaz eksikliğinde saç, tırnak ve deride kalite problemleri meydana çıkmaktadır. Enzim eksikliği çok belirginse tedavi edilmemesi ölümle sonuçlanabilir.
Biotin Şurup 5 mili litresinde (5 cc) 1.25 mg B7 vitamini içerir, tatlandırıcı olarak doğal pancar şekeri, aroma olarak portakal aroması kullanılmıştır.

Biotin Şurup Kullanımı
Hangi Durumlarda Kullanılır;
Yukarıda bahsedildiği üzere biyotin tüm saç, tırnak ve deri kalitesi problemleri için kullanılmaktadır. Kullanımı düzensiz ve rastgele olmamalı, ilk olarak problem için bir doktora muayene olunmalı daha sonrasında doktor önerisiyle gereken miktarda ve düzeyde kullanılması gerekmektedir.
biotin şurupDoktorun tespit edebileceği ve biyotin kullanılmasını gerektiren sorunlar şunlardır;
– B7 (H vitamini)vitamin eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Biotidinaz enzim eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Saç kalite kaybı ve beklenmeyen düzeyde dökülme.
– Tırnak kalite kaybı ve kırılması.
– Ciltte incelme ve diğer kalite sorunları.
Eksikliğin düzeyine göre doz çok değişir biotidinaz enzimi çok düşük bebeklerde günlük 10-20 mg biyotin gerekebilmektedir. Burada ilaç alımına başladıktan sonraki günlerde yapılan kan tahlilleri yol göstericidir. Tahlillerde düşüklük devam ediyorsa doz giderek artırılır.

Biotin Dozu Ne Kadardır
Eriş kullanımı sorunun şiddetine göre değişmektedir. Bebek ve çocuklarda doz kan tahlilleriyle belirlenir. Günde çeyrek ölçek kullanılabileceği gibi 5 ölçek kullanmak ta gerekebilir.

Biotin Şurup Satış
Türkiyedeki tüm eczaneerde bunun yanı sıra Hair Pharma resmi internet satış sitesinde satışı yapılmaktadır.

Biotin alırken Türkiye’de sadece saç ilaçları üreten Hair Pharma‘nın 100 tabletlik formlarını tercih edebilirsiniz.

HAKKINDA admin

One comment

  1. hocam merhabalar iyi çalışmalar hocam 5mg biotin hapını 3 aydır günde 1 defa kullanıyorum. . gerçekten saçlarıma oldukça faydası oldu fakat sanki kaslariminda daha koyulastigini farkettim böyle birşey mümkünmüş hocam başka yerde kıllanma yapması yoksa psikolojikmidir
    Dr.Muharrem KAYA
    çok nadirde olsa kıllarda canlanma görülebiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir