Kronik Anal Fissür

Anüs bölgesinin en sık rastlanan ikinci hastalığıdır. Yine bu bölgen,n en acılı ve en ağrılı hastalıklarındandır. Hasta acısını “dışkımı yaparken makatımı cam kırıkları çiziyormuş gibi oluyor” , ağrısını “makatıma öyle bir kramp giriyor ki dayanılmaz düzeyde ağrıyor” şeklinde tanımlar. Klasik cerrahi kitaplarında “hasta tuvalete korkuyla girer ve gözleri yaşlı çıkar” şeklinde tarif eder. yani o kadar çok acır ki hastanın gözler yaşarır.

Kronik Anal fissür (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları,2 guruba ayrılır

Yeni oluşmuş (akut anal fissür)

Müzminleşmiş (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve ilaçla tedavi denenir. İlaçlarla tedavi uygun şekilde uygulanır ve aynı dönemde kabızlık engellenirse % 30-40 ihtimalle tamamen düzelir % 60-70 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama tuvaletten çıktığında ağrısı geçer. Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam etmesidir. Yani hastaya telefonla doğru teşhis konabilir, tabi ki görerek kesinleştirmek kaydıyla. İlaçlarla 2 haftada düzelmediyse kronikleşmiş olduğu kabul edilir, daha fazla uğraşmaya gerek yoktur, diğer yöntemlere geçilmelidir.
Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

Anal Fissür Ameliyatı

Makat çatlağı için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır.Bir çok yönden özellikle tekrarının % 1 gibi düşük düzeyde olan L.İ.S ameliyatı neredeyse tüm kliniklerce benimsenmiş ve bu yöntemde karar kılınmıştır.
Halihazırda yapılan anal fissür ameliyatlarının büyük çoğunluğu bu şekilde yapılmaktadır. Lazerle tedavi gibi çeşitli laf kalabalıklarını bir tarafa bırakırsa tek seçenek denebilir.

Anal fissür ameliyatı yani LİS ameliyatında yapılan işlem çatlağın iyileşmesini engelleyen 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kasın kesilmesi işlemidir.Bu ameliyat 2 şekilde yapılır

 • Açık anal fissür ameliyatı

Kası kesebilmek için anüs dışarıdan bağırsağa doğru 3-3.5 cm lik kesilerek kas açığa çıkarılır ve kas uygun şekilde kesilir.3-3.5 cm lik cilt kesisi açık bırakılabilir yada dikilerek kapatılır.
Kapalı yönteme göre çok daha fazla ağrı olur,kanama,iltihaplanma riski daha yüksektir. Kesi büyük olduğu için iyileşme süresi çok daha uzundur.

 • Kapalı anal fissür ameliyatı

Anüsün boyluca kesilmesine ihtiyaç duyulmaz, 1-1.5 cm delik açılır bu delikten girilip ince aletle kas görünür hale getirilir ve kanamayı azaltacak cihaz yardımıyla kesilir.Yapılan ciltteki kesik dikiş atmayı gerektirmeyecek kadar küçük olduğu için dikiş atılmaz.Ağrı açık ameliyata kıyasla çok azdır,kanama,iltihap riski yok diyecek kadar düşüktür,iyileşme günler içinde gerçekleşir. Doku içinde yapılan işlem aynı olduğu için hastalığın tekrarlama ihtimali aynıdır ve % 1 den azdır.
Makat çatlağı ameliyatını kapalı yapmanın şu avantaşları vardır;
Kanama riski azdır
İltihap riski daha düşüktür
Ağrı açığa kıyasla beşte bir kadardır
Anüs deformasyonu daha belirsiz olur
Ameliyat sonrası yaranın kapanması çok daha kısa sürede gerçekleşir
İşe dönüş daha erkendir
Dikiş gerektirmez
Özetle ;
Makat çatlağı ameliyatı olacaksanız daha iyi sonuç alacağınız kapalı makat çatlağı ameliyatını tercih etmelisiniz. Ancak ameliyatların ikisinde de düşük ihtimalle gaz ve dışkı kaçırma riski olduğunu bilmeli ve tercihen botox tedavisini uygulatmalısınız. Botoxta yan etki olmasa da botox yaptırmadan önce ilaç denemek akıllıca yaklaşım olur. Ben anuflex merhem öneriyorum. Anuflex merhem denemeden ümidinizi kesmemenizi öneririm, içeriğini incelediğim kadarıyla başarısının yüksek olması beklenir. Pahalı bulmuyorsanız denemekte yarar var. http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex-merhem

Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Ameliyatla tedavisi oldukça zordur ve tedavi başarısı düşük bir ameliyattır. Deformasyon alanına dolgu maddesi yapılarak tedavisi kolaydır ve son derece başarılıdır. Kaçak alanına dolgu yapma işlemi 1-2 dakikada tamamlanır ve kişi aynı anda işine dönebilir.

Botoxla Fissür Tedavisi

Bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.İşlem 1 dakika gibi kısa sürede yapılabilir. tecrübeli ellerde ve yeterli doz (100 Ünite) yapılırsa başarısı % 95 lerden daha yüksektir. Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez. İnsanların aklına “botoxun etkisi geçtiğinde çatlak yeniden oluşur mu?” sorusu gelmektedir. Kırışıklıkta botox uygulaması sonrası kırışıklık % 100 ihtimalle yeniden oluşur bunu herkes bildiği için yukarıdaki soru akla gelir ancak botoxun mantığı farklıdır. Kırışıklık fizyolojik bir durumdur ama çalak hastalıktır. Botoxla fissür düzeldikten sonra tekrar olma ihtimali sağlıklı bir insanın çatlak olması gibidir ve ihtimal de bu kadardır. kabız kalınmazsa tekrarlamaz.

Lazerle Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde “lazerle tedavi ediyoruz” gibi laflar olsa da gerçek anlamda ameliyatsız bir tedavi değildir, standart cerrahiye üstünlüğü olamaz çünkü koter, radyo frekans veya nejterle kesilen kasın lazerle kesilmesi avantaj getirmemekte, sadece hastanın aklını karıştırarak ikna etmeye yardımcı olmaktadır. Tedavi yöntemlerinin avantajlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere başka sayfalarda ulaşabilirsiniz.

Çatlak Ameliyatı Fiyatları

Her ne kadar ameliyat fiyatı olarak başlık açmış olsak ta özellikle İdea Klinik gibi yenilikleri yakından izleyen proctoloji kliniklerinde ameliyatlar yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilmiş ve çağdaş yöntem olan botox tedavisine geçilmiştir. Hasta özellikle istemedikçe ameliyat tercih edilmemektedir. Ancak botoxa cevap alınamaması veya hastanın ısrarla istemesi durumunda ameliyat da yapılmaktadır. Fissür ameliyat fiyatı SGK lılara 3500 TL’den SGK sı olmayanlara 7000 TL’den başlamaktadır.

Ücretler şu şekildedir;

Botoxla Fissür Tedavi Ücreti

Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Ameliyatla keserek gevşettiğimiz kasın ilaçla gevşetilmesi işlemidir. İşlemi 1 dakika içerisinde yapıyoruz . 100 Ünite botox enjekte ediyoruz bu sayede ameliyata yakın bir başarı elde ediyoruz.  Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Enjeksiyon 1 dakika sürüyor, başarı şansı % 95 – 98 sir. Kalıcı gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur. Tedavi ücreti SGK’lı hastaya muayene dahil 4500 TL dir. Hastaların anlatımına göre Medicinarts gibi bazı klinikler 100 ünitelik ilacı 4 hastaya bölerek uyguluyormuş bu durumda bir hastaya 25 ünite yapılır ki bu dozla başarılı olma ihtimali çok düşer.

Ameliyatla Tedavi ( L.İ.S ) Ücreti

Kapalı yöntemle L.İ.S. ameliyatı yapıyoruz. 2 cm lik bölgeyi uyuşturup 1-1.5 cm yerden  8-10 dakikada yapıyoruz ve tedavi sonrası kalkıp gidebiliyorsunuz. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabiliyor. Bu yöntemin başarı oranı % 99 dur. Çok küçük ihtimalle kalıcı gaz-dışkı kaçırma riski taşır.

Ameliyat ücreti 9000 TL den başlamaktadır.. SGK hastalarına bu ücretlerin %50’si uygulanır. Ücretler tedavi ücreti olup ayrıca muayene, anoskop muayenesi ve diğer uygulamalar için ücret alınmaz. Ücretler İdea Klinik tarafından internette paylaşılan haliyle eklenmiştir, farklı sağlık kuruluşlarında farklı ücretler olabilir.

Tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için https://www.analfissur.com  adresine bakabilirsiniz.

Fissür Ameliyatı Yapılırken Meme Alınabilir mi

Evet aynı seansta sentinel pili (bekçi kıvrım) denilen meme de alınabilir, ağrıyı bir miktar artırsa da hastanın rahatlığı açısından bakıldığında memenin alınması daha mantıklıdır. Memenin alınmaması tekrarda neden olmasa da hastaların neredeyse hepsi meme kaldığı için tekrar olur mu acaba şeklinde tedirginlik yaşarlar.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

HAKKINDA admin

39 Yorumlar

 1. Hocam sizin önerinizle Anuflex i ilk 9 gün boyunca düzenli her dışkılanmadan önce ve sonrasında kullandım. Sıcak su yapamadım. Beslenmeme de dikkat etmeye calistim ve bol erik tükettim. Şiddetli kanama 3 4 gün sonrasında durmuştu ve bir daha kanamam olmadı. Ürünü daha sonra kullanmadım yarım tüp kadar kullanmış oldum. Kabız olmamaya çalışıyorum şuan bir rahatsızlığım yok geçti. Öneriniz için teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  ameliyata gerek kalmadan iyileşmiş olmanıza sevindim.Ameliyat olsaydınız bir kasınız kesilecekti.

 2. hocam bir yıl önce fissür için 100ünite botoks yapıldı ve lazerle sentinel pili alındı. ama sonrasında oluşan gaz kaçırma olayı devam ediyor ayaktayken tutamıyorum.ilk aylar gürültülü kaçıyordu şu an azaldı ama geçmiyor.kaslar zarar mı görmüştür?tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  botoxtan 6 ay sonra botoxa bağlı kaçak asla olmaz.bu imkansız birşey,sizdeki farklı bir sorun olabilir,doktorunuzla görüşün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.