Ben tedavisi için hangi doktora gidilir

Her hastalık için farklı branş uzmanları ilgilense de benin tedavisini bir çok branş yapabilmektedir. Burada asıl öne çıkan doktor değil kullanılan teknolojilerdir yani gidilen sağlık kuruluşu un ben tedavileri konusundaki teknolojik donanımı önemlidir.

Hasta araştırmadan tedaviye karar verdiyse tesadüfen gittiği doktorun sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikimiyle tedavi olur. Tedavisi de ciltle ilgili bir branş olduğu için akla ilk dermatoloji uzmanları akla gelir, dermatoloji uzmanları genellikle en basit uygulama şekli olan krioterapi uygular yada ilaçla tedavisini yapmaya çalışır. Krioterapi genellikle ameliyat kadar belirgin iz bıraktığı için çok tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Cerrahi branşlara (genel cerrahi, plastik cerrahi) gidildiğinde ise hasta daha çok ameliyata yönlendirilmeye çalışılır, bunun en önemli sebebi “ameliyat” kelimesi hizmeti büyütmekte ve talep edilecek ücret daha yüksek olabilmektedir.

Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul ben tedavi merkezleri için ben tedavisi

Bölüm seçerken daha çok teknoloji kullanılan klinik tercih edilmelidir, elinde tüm teknolojiler olan (lazer, Radyo frekans, elektrokoter, plexr) ve benlerin tedavisi konusunda tecrübeli olan klinik yada uzanma tercih edilmelidir.
Teknolojiyle tedavi en iyi sonucu vereceği için uzmanlık alanı değil teknoloji tercih edilmelidir.

Ben tedavisi için hangi doktora gidilir

Benlerin takibi yapılmalımı

Bütün hastalıklar gibi ben takip edilebilir ama en doğru yaklaşım beni yıllarca takip edip hastanın ekonomik kaybına sebep olmak yada hastada yıllarca stres yaratmak yerine tedaviyle yok etmektir.
Benler hakkında halk arasında konuşulan ve hiçbir bilimsel değeri olmayan hatta bilime aykırı bir görüş olan “bene dokunmayın” veya “bene dokunursanız kanserleşir” mantığı tamamen akıl dışıdır çünkü olmayan benin sorun yaratacağını söylemek anlamsızdır.
Sorun ortadan kaldırıldığında kişide artık o ben olmayacağı için sorun çıkarma ihtimali ortadan kaldırılır. Benin kanserleşmesi veya bene benzer şekilde cildin kanserleşmesi güneşin zararlı UV ışığına uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu sebeple benlerin yok edilmesi daha fazla zararlı ışın almasına engeller ve bir anlamda kanserleşme ihtimalide engeller.

Sonuç olarak;

Benlerin varlığı rahatsız ediyorsa en uygun tedaviyle yok edilmelidir “takip ediyorum” diyerek hastayı aylarca oyalayıp zaman kaybettirmek, her kontrolde para almak ve bunu sürdürmek için devamlılık katmak doğru bir yaklaşım değildir.
Nerdeyse bütün benler muayene edecek kadar sürede tedavi edilebilmektedir. Tedaviyle sadece sorun yok edilmez aynı anda kanserleşme riski ortadan kaldırılarak benden dolayı hastanın “acaba kanserleşir mi,güneşlenirsem kanser olabilir” gibi tereddütleri de yok edilir.
Takip hastaya onlarca muayene ücretine mal olacağı göz ardı edilmemelidir.
Benlerin huyu konusunda bilgi verdiği söylenen dermatoskop cihazı gerçekte bu anlamda bilgi vermez sadece muayenede olduğu gibi şüphe oluşmasını sağlar benin iyimi kötümü huylu olduğunu anlamanın tek yoku patolojik incelemedir ki çok seyrek ihtiyaç duyulan bir incelemedir.
Son derece basit bir şekilde dermal punch denilen aletle 30 saniyede parça alınıp benin karakteri hakkında % 100 doğru bilgi edinmek varken hastayı kontrollerle oyalamak son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Yukarıda değinildiği gibi takip son derece gereksizdir. Sorun alınır ve o anda son nokta konur. Böylece hastanın kafasındaki tüm sorular uzaklaştırılmış olur. Ayrıca benden kaynaklanabilecek tüm riskler sıfırlanır. Yani benler alıdığında kanserleşme riski de ortadan kaldırılır.

Benin gözle görünümü

ben gözle muayene

Yakından görünüm

ben görünümü

Takipte yakın kayıt

ben yakından görünümü

Radyo frekansla ben tedavisi

Benlerin (nevüs) tedavisi için 2018 yılında gelinen son noktadır. Radyofrekansla nevüs tedavisi kabarık ve düz nevüslerin ve renkli veya cilt renginde tüm nevüslerin tedavisinde başarıyla kullanılabilmektedir. Özellikle lazerle 5-10 seansta tedavi edilebilen bir beni % 95 ihtimalle tek seansta tedavi edilebilmektedir. Acısız bir şekilde dakikalar içinde ben yok olmaktadır. Tecrübeli ellerde radyo frekansla tedaviyle yok edilen benler asla tekrarlamaz ve farkedilir iz kalmaz.

Ben Tedavi Videosu

HAKKINDA admin

17 Yorumlar

 1. Ben doğduğumdan beri çenemde et parçası gibi bi ben var ve ve çok rahatsız edici iz kalmadan nasıl aldırabilirim
  Dr.Muharrem Kaya
  ideaklink hekimlerine 05426210888 nolu telefondan fotoğraf gönderin,tedavinizi en uygun yöntemle yapabilirler

 2. Sağ omzumda çocukluğumdan beri olan bir ben var ve son 2-3 yıllırdır gittikçe büyüyor üzerinde de ufak bir et parçası çıktı ne yapmalıyım ? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  RF ile ben tedavisi yapan merkezleri araştırın,cerrahi tedavi yaptırmayın çok iz kalır.ayrıca patolojiye gönderilmek üzere biopsi alınmalı

 3. Yüzde ben olunca kime aldırmalıyız hangi bölüme
  Dr.Muharrem Kaya
  Teknoloji olan yerleri araştırın, bu konuda en birikimli klinik idea kiniktir araştırıp karar verin

 4. Göğsümün üzerinde et beni çıktı 4tane ama birtanesi siyahlaştı aşırı ağrı yapıyor
  Yara gibi acı veriyor
  Benim ne yapmam gerekiyor hangi doktora gitmem gerekiyor
  Bir de 6aylık hamileyim
  Aldıracak olsam hamileliğim de zarar olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapan merkezleri araştırıp RF ile tedavi ettirebilirsiniz

 5. Oğlumun boynunda sol tarafında bir et beni çıktı ve yavaş yavaş büyüyor su anda mercimek kadar sekiz yaşında ve çok rahatsız oluyor aldimak istiyor ama korkuyor onu en acısız bir şekilde laserlemi yoksa rf ile mi aldirmaliyim cildiyeyemi yoksa dermotolojiyemi gitmeliyim bilemiyorum teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Rf ile aldırmalısınız

 6. Ayse saygılı

  Merhabalar benim çene kısmımda 8-9 tane küçük siyah benler var bunun için cildiye bişey yapabilirmi yoksa lazerle mi aldırmalıyım ? Teşekkürker
  Dr Muharrem Kaya
  laser yada RF ile aldırabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir