En Kolay Kıl Dönmesi Ameliyatı

Konuyu ayrıntılı okuyup sondaki videoyu izlediğinizde kafanızdaki bir çok sorunun cevabını en doğru şekilde öğrenmiş olacaksınız. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tedavisinde kullanılan 12 farklı ameliyat yöntemi vardır.Bu ameliyatların hepsinin olumlu ve olumsuz yönleri vardır.Özellikle yatarak zaman kaybetmek istemeyen,fazla ağrı çekmek istemeyen,tekrarından korkanlar için geliştirilmiş son ameliyat tekniği Bascom (mikro sinüsektomi) ameliyatıdır ve bu makalede bu yöntem incelenmiştir.

En Kolay Kıl Dönmesi Ameliyatı

 * Tekrar ihtimali  % 3 civarıdır.

 * İş gücü kaybı 1-2 saattir

 * Aynı gün işe dönülebilir

 * Görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) iz kalır.

* Narkoz gerekmez 2 cm lik yerin uyuşturulması yeterlidir.

* İltihaplanma ihtimali % 1-2 civarındadır.

* Yataklı kurum gerekmediğinden daha ekonomiktir.

* Ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olur.

* Üç gün sonra banyo yapılabilir

* Narkozla yapılan ameliyattan sonra bir gün hastanede yatmak gerekirken, micro sinüsektomiden 10 dakika sonra hasta işine dönebilir.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında pilonidal sinüsten en kolay kurtulmanın yolu mikro sinüsktomi ameliyatıdır.

En iyi kıl dönmesi ameliyatı

Kıl dönmesinin tedavisi 10 dan fazla ameliyat tekniği ile tedavi edilebilmektedir. Her doktor kendi bildiği yöntemi uygular. Farklı tekniklerin farklı avantaj ve dezavantajı vardır.
Akla şu soru gelebilir ; Neden herkes en iyi olduğu bilinen ameliyatı yapmıyor da farklı ameliyat tercih ediyor ? Bunun cevabı çok basittir her cerrah en iyi yaptığını yada hocasından ne öğrendiyse onu yapmaya devam eder. Yeniliklere açık cerrahlar genellikle farklı düzeydeki hastalık için farklı cerrahi işlemler gerekebileceğinden birden fazla yöntem öğrenir ve uygular. Statükocu doktorlar bildiğinden asla vazgeçmezler.

En İyi Kıl Dönmesi Ameliyatı

her zaman hasta çıkarına olmalı ve şu beklentileri karşılamalıdır.
* Tekrar ihtimali düşük olmalı.
* İş gücü kaybı olmamalı.
* Yara izi minimum olmalı.
* Tedavi sonrası kontrol ve bakım olmamalı ya da az olmalı.
* Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeyde olmamalı.
* Narkoz riski yaşatılmamalı.
* Kişi aynı gün işine, okuluna, sosyal yaşamına devam edebilmeli.
* Yatmayı gerektirmemeli.
* Ekonomik olmalı.
* Mümkünse yara yerine dren (boru) konmamalı.
* Pansuman gerekmemeli
* Kısa sürede banyo yapılabilmeli
Bu veriler ışığında en iyi kıl dönmesi ameliyatı hangisidir sorusunun cevabı şu ameliyatlar tercihen şu şekilde sıralanabilir

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatlar

Bu ameliyatlar klasik yöntemlerin sorunlarını aşmak amacıyla geliştirilmiş ayrıntılara sahiptir.
Çağdaş yöntemlerin temel mantığı şudur; Sadece hastalıklı alan olan kılların biriktiği alanı almalıyız, gereksiz sağlıklı doku çıkarmammalıyız. Bu durumu şuna benzetebiliriz; nasıl diken batan parmağı kesmeyip sadece tırnağı alıyorsak bu hastalığın tedavisinde de aynı mantıkla yaklaşmalıyız.

* Mikro sinüsektomi.
* Bascom procedür.
* Pit picking.
* Sinüsotomi (bu yöntem ameliyatsız tedavi yöntemi sınıfına girmektedir)

en iyi kıl dömesi ameliyatı

Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları

Klasik ameliyatların çağdaşlardan en büyük farkı hastalıklı doku çıkarılırken bunun 10-20 katı kadar da sağlıklı doku çıkarılır.

* Karidakis ameliyatı .
* Flep yöntemleri.( limberg, romboid, WY, oval vs)
* Primer kapatma
* Yarı açık bırakma tekniği
* Açık bırakma yöntemi
Bu sıralama yukarıdaki beklentiler doğrultusunda hastanın çıkarları doğrultusunda yapılmıştır.
Özetle ;
Bütün hastalıklarda olduğu gibi pilonidal sinüste de yöntemler iyi araştırılıp ona göre karar verilmelidir, unutmayın ameliyatı hastane değil doktor yapar hastanenin büyüklüğünü değil istediğiniz yöntemi bilen doktoru araştırın.

kıl dönmesinde neden büyük ameliyat yapılır2-3 cm lik yeri keserek yapılabilecek bir ameliyat yerine yapılmış bir klasik flap yöntemi   tıklayıp büyütebilirsiniz.

Gereksiz yere ne kadar büyük bir sağlıklı dokunun çıkarıldığını gösteren ameliyat tıklayıp büyütebilirsiniz.

en kolay kıl dönmesi tedavisi

Daha büyük bir pilonidal sinüsün tedavisi için yapılmış mikro sinüsektomi işlemi sonrası görüntü tıklayarak büyütebilirsiniz.

Çağdaş yöntemle klasik yöntem olan flap yöntemi arasındaki farkların daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Micro Sinusectomi ve Klasik Flap Kıyaslama Video

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Fiyatları

Bu hastalığın tedavisinde fiyatlarını internette paylaşan tek sağlık kurumu İdea Klinik fiyatlarını şu şekilde vermiş; SGK sı olan hastalarda tedavi ücretleri 4500 TL’den başlayarak hastalığın durumu, kullanılacak malzeme ve uygulanacak yöntemlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En iyi kıl alma yöntemi

Kılı yok etmenin en iyi yöntemi dendiğinde herkes kendi yöntemini önerebilir ama bunların önemli bir kısmı tamamen ticari zihniyetle piyasaya verilen işe yaramaz ürünlerdir. TV ye çıkıp “vallahi ben kefilim” diye satanlar, “10 dakikada telefon edenlere 19 TL kargo ücreti hariç bedava gönderiyoruz” diyerek 2 TL lik ürünü millete itelemeye çalışanlar, yada reklamlarla “bioder iyi günler” diyerek yüzbinlerce insanın parasını tokatlayanlar tamamen bu guruptan sayılabilir.

Kıl alma yöntemlerini 2 guruba ayırabiliriz

Depilasyon
Epilasyon
Depilasyon kılın kökünü etkilemeden üstten yok etmeye yarar bunlar jilet, ağda veya krem şeklinde kılları eriten ürünlerdir. Krem ve jilette kıllar kökünden etkilenmediği için aynen eskisi gibi uzamaya devam eder. “Zamanla zayıflatır” iddiası bilimsellikle ilişkisi olmayan tüketici yanıltan bir üründür. Ağda kökünden çeker ama kökte ciddi bir hasar olmadığı için yine çıkar ama yıllar içinde giderek zayıflayıp tüyleşebilir. Sakal gibi güçlü kıllarda zayıflama olmaz ama vücut kılları zayıflayabilir.
Epilasyon kılların kökünü yakmaya dayalı bir uygulamadır. Yaygın yöntemler iğne epilasyon ve lazer epilasyondur.

İğne epilasyon

Daha çok küçük işletmelerde yapılır. Çok ince iğne ile kılın kökünün ısıtılması şeklinde uygulanır. Orta düzeyde acılı bir uygulamadır. İyi ellerde başarısı çok yüksektir.

Lazer epilasyon

Çok değişik lazer tipleri (İPL, rubi, alexandrite, diot) hepsinin ortak özelliği ışığın cildi yakmadan daha derindeki kökü 90-120 dereceye kadar ısıtır, ısınan kök yanarak tahrip olur. Lazerler arasında fark ürettikleri dalga boyuna göre değişir.

en iyi kıl alma yöntemi
Her lazer her alanda uygulanabilir ancak bunların en iyi ve en kısa sürede cevap veren alexandrite lazerdir. 750 nanometre dalga boyunda ışık üretir. Alexandrite ın değişik tipleri vardır.
Epilasyon yöntemini araştırırken bunlara dikkat edilebilir.

Kıl Döngüsü

Kıl dönmesinden farklı bir hastalıktır ancak genellikle ikisi birbiriyle karıştırılır, batık olarak isimlendirilir. Kıl kökünden çekildiğinde kendine ait yolu kapandığı için dışarı çıkamaz ve cilt altında büyür. Kıllar vücuttan çıksa da vücut için yabancı bir madde olarak değerlendirilir ve bu küçük sivilceye sebep olur. Vücutta kılların olduğu her yerde oluşabilir.

kıl dömesi

Pilonidal sinüs olarak değerlendirilen hastalık ise kuyruk sokumu ve seyrek olarak ta göbekte görülebilen bir hastalıktır ve batıktan çok farklıdır. Enseden yani yukardan dökülen kıllar kuyruk sokumu cildini delerek cilt altında birikir ve yumak yapar. Zaman zaman iltihap ve apse yapabilir.kıl döngüsüKıl döngüsü tedavisinde ameliyat gerekmezken pilonidal sinüsde tek tedavi seçeneği ameliyattır.

HAKKINDA admin

One comment

  1. Hocam bu ameliyatı olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor?
    Dr Muharrem Kaya
    sana en yakın ideaklink şubesi ile görüebilirsin yada 05061423112 nolu telefondan bilgi alabilirsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir