Menopecia

Menopoz döneminde görülen saç sorunlarının tedavisi için üretilen tablet şeklinde bir ilaçtır.İlacın içeriği incelendiğinde saçta yaşa bağlı olarak ortaya çıkan dökülme, kırılganlık, tellerde incelme, beyazlaşma, parlaklığını yetirme gibi durumlar için etkili olabilecek ürünler olduğu görülmektedir.

Özellikle saçın yapım maddeleri olan keratin ve L-sistin, beyazlaşmayı geciktirdiği bilinen metiyonin ve pantotenik asit etkili dozlarda kullanılmış.

Menopoza bağlı olarak gelişen kadınlık hormonu östrojenin yerini tutan isoflavon diğer menopoz şikayetleri (terleme, ateş basması, sinirlilik vs) için etkili olacak miktarlarda eklenmiş.

Damarları genişleterek kan dolaşımını artıran ginkgo biloba saçın beslenmesini artırdığı gibi beyin kan dolaşımını da artıracak kadar etkili miktarda eklenmiş bu da saç sorunlarının çözümüne katkı sağladığı gibi unutkanlık gibi sorunlara da yardımcı olur.

menopecia

Tüm bunlara ek olarak çinko, magnezyum gibi yaşlılıkta emilimi azalan mineraller ve E, B7, B5, B9 gibi vitaminlerin olması da alınacak sonucu olumlu yönde etkilemesi beklenir.

ÖZETLE;

Menopecia tablet orta yaş üstü ve menopoza girmiş kadınlarda saç sorunlarının çözümü yanı sıra diğer menopoz bulgularında da etkili olabilecek içeriğiyle öne çıkmaktadır.

Menopozlu İçin Şampuan Önerisi

Şampuanlar saç temizliği için geliştirilmiş temizlik malzemeleridir, temizlik dışında dökülme tedavisi gibi beklentiler hüsranla sonuçlanır.

Menopozda Saç Dökülmesine Sprey

Tablet kullanırken sprey kullanmaya çok gerek yoktur ancak net erkek tipi dökülme varsa menopecia tablete ek olarak hairforte sprey veya minoxil sprey kullanılması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Menepozda Cinsel Yaşam

menopozda cinsellik

Menopozda vajina girişi ve vajina cildinde zayıflama ve kuruluk nedeniyle ağrılı ilişki ve buna bağlı bir isteksizlik ortaya çıkabilir bunun önüne geçmek son derece basittir. Vajina içine sürülen hormon jelleri vajinadaki olumsuz değişiklikleri durdurur, kayganlaştırıcı jel cinsel ilişkide ortaya çıkan acıyı azaltıp zevkli hale getirir.
Bunun yanı sıra ağızdan alınan isoflavon östrojen eksikliğine bağlı şikayetleri yerine koyma tedavisi şeklinde gidererek hastanın şikayetlerinin düzelmesini sağlar.
Daha etkili yöntemler de vardır.
İsoflavon soya fasulyesinden elde edilen bitkisel östrojendir. Vücutta östrojeni taklit eder ve onun etkilerini gösterir. Östrojen etkisi gösterirken östrojenin yan etkilerine neden olmaz. Menopozdan sonra östrojen alımı meme ve diğer kadın kanserlerinin artmasına neden olur ama isoflavonun böyle yan etkileri yoktur.

Östrojen saçlar üzerinde de besleyici, canlandırıcı ve kalite artırıcı etkiye sahiptir. İleri yaşlarda saç dökülmesi ve saçta kalite kaybının nedeni östrojenin azalması buna karşın erkelik hormonlarının azalmaması sonucu rölatif olarak dengenin bozulmasıdır. Menopozda saç dökülmesinin nedeni budur. Menopoz dönemi saç sorunları için geliştirilen menopecia tablet bu dönem saç sorunları için çok iyi formülize edilmiş bir ilaçtır. Saçları korumak yanı sıra isoflavon sayesinde yeniden cinsel istekte artış, içeriğindeki ginkgo biloba sayesinde unutkanlık gibi beyin kan dolaşımının azalması sonucu ortaya çıkan sorunlara da iyi gelir.
Yaşa bağlı saç sorununuz varsa şampuanlardan beklentiniz olmasın, pahalı şampuanlar da size çare olmayacaktır.

Menepozda Cinsel İstek Nasıl Artar

Aslında cinsellik kadında öğrenilebilen bir davranıştır yani hormonların değiştiği menopoz döneminde cinsel hayatın çok etkilenmemesi beklenir. Genel olarak gebelik korkusunun ortadan kalkması, profesyonel hayattan (kariyer, para kazanma vb) kaynaklanan kaygıların azalması, çocuklarının büyümüş olmasıyla azalan fiziksel bağımlılık, yılların oluşturduğu deneyimler, eşlerin birbirini daha iyi tanımaları sonucu kadının menopozdaki cinsel hayatının daha da renklenmesi son derece doğaldır. Menopoza girerken ortaya çıkabilecek depresyon ataklarında ve uyum döneminde cinsel istekte (libido) bir miktar azalma olacağını bilerek paniğe kapılmadan uygun danışma ve tedavilere başvurmak en akılcı yoldur. Sağlığınızı riske atmadan cinsel yönden eski sağlıklı günlerinize dönebilir, partnerinizi şaşırtabilir hatta onun da yaşı ileriyse onu sıkıştırabilirsiniz.

Menopoz nedir

Kadınların adetten kesilme dönemini ifade eden menopoz Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Menses (menstürasyon) adet kanamasıdır, Menopoz (latince menses ve pause kelimelerinden oluşmuştur) ise bu kanamanın durmasıdır.
ADET:(menstürasyon)
menopoz nedirKadınlarda rahimin en iç yüzeyi hormonal değişimlerden etkilenir. Bu değişimler 15-49 yaş arasında gerçekleşir. Kadınlar arasında farklılık göstermekle birlikte hormonal düzeyin değişmesi ile ortalama 28 günde bir (21-35 gün arası da olabilir) oluşan düzenli değişimlere siklus diyoruz. Bir siklus adet kanamasının başlangıcından diğer adet kanamasının birinci gününe kadar geçen süredir. Bu dönemde her ay 1 yumurtalık tarafından kadın yumurta hücresi olgunlaştırılır ve rahme atılır. Aynı dönemde rahmin en iç tabakası da gebelik için hazırlanır. Eğer gebelik gerçekleşmezse bu tabaka adet kanaması ile dökülür. Kanamalar ortalama 2-7 gün devam eder ve bu dönemde normalde 35-50 ml civarında kan salgı karışımı atılır.

menopozda sıcak basması neden olurSıklıkla 48-52 yaş arasında görülür. 40 yaşın altında görülürse erken menopoz olarak adlandırılır, kadınların %8 inde görülür.Geç menopoz ise 55 yaşından sonra görülmesidir. Erken menopoza girmek gibi geç menopoza girmek de sağlık açısından sakıncalar oluşturabilir.
Menopoz hastalık değildir. Çocukluk, ergenlik, doğurganlık dönemleri gibi kadının yaşlanmasıyla birlikte ortaya çıkan doğal bir süreçtir.
Kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarında 400 bin kadar yumurtaya sahiptir. Yumurtalar ergenlik dönemine kadar uyuma sürecindedirler. Ergenlikle birlikte hormonların etkisiyle yumurtalar gelişir, büyür, her ay bunlardan bir tanesi atılır. Üreme çağı boyunca ancak bu yumurtalardan 400 kadarı yeterli olgunluğa ulaşır. Eğer sperm ile karşılaşırsa bebek oluşur.
Bu yüz binlerce yumurta yaşla birlikte giderek azalır, 40 yaşından sonra belli bir sayının altına düşer, menopoz da ise tamamıyla tükenir.
Yumurta sayısının azalması,yumurtalıkların fonksiyonlarının azalması ile östrojen(kadınlık hormonu) miktarında azalma olur. Östrojen az miktarda , yağ dokusu ve böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bu miktar üremeye yönelik işlevlerin devam etmesi için yeterli değildir.
Kadın menopoza girmeden önce premenopoz dediğimiz bir dönemden geçer. Bu dönemde yumurta sayısı azaldığı için östrojen seviyesi düşer, buna bağlı çocuk sahibi olmada güçlük, yumurtlama, adet düzensizlikleri ortaya çıkar. Menopoz dönemi kadından kadına farklılık göstermekle birlikte birkaç ayla 5-6 yıl arasında değişebilir.
Menopoz kadınlar da yaşamın değişmesi,olumsuz olarak algılanır. Fiziksel, cinsel, zihinsel olarak değişim oluşur fakat bunları kötü ve olumsuz değerlendirmek doğru değildir. Menopozun kadında erken yada geç olmasın da kalıtımsal özelliklerin yanı sıra iyi beslenme, sağlıklı yaşamanın da etkisi vardır.
Menopz dönemindeki sorunları azaltmak için verilen hormon tedavisi (HRT) yan etkileri sebebiyle büyük oranda bırakılmıştır onun yerine bitkisel hormon isoflavon verilmektedir.
Ayrıntılı bilgi www.menopoztedavi.com

Yaşa bağlı saç sorunları

Kadınlarda menopoz sonrası hormonal değişikliler olur,bunlardan en belirgini östrojen adlı hormonun azalmasıdır. Östrojen kaliteyi artıran, parlaklık veren, dökülmeyi engelleyen bir hormondur. Bu hormonun azalması  dökülme ve kalite kaybına sebep olur.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen kadınlardaki hormonal değişim ve buna bağlı saç kalite değişiklikleri şu şekillerde karşımıza çıkar

 •  Saçın uzama ve kendini yenileme hızı düşer
 • Saçlarda kuruluk
 •  Parlaklık azalır
 •  Seyrelir
 • Saç telleri incelir
 • Doğal şartlara (güneş ışını, rüzgar, toz gibi) dayanma gücü azalır.
 •  Kuaförlük hizmetleri daha çok zarar verir.
 •  Kırılganlığı artar
 •  Rengini kaybeder beyazlaşır (melanositler öldüğü için renk veren melanin üretilemez)

Yaş ilerledikçe saç neden kalite kaybeder ?

 • Hormonal değişiklikler; Menopoza giren kadında yumurtalıklar yeterli çalışmadığı için kan östrojen seviyesi düşer ve saçlarda kalite kaybı başlar.
 •  Bir diğer hormon etkinliği değişim ise kadınlık hormonun  azalırken erkeklik hormonu olan testosteronun azalmamamsıdır. Östrojen testosteron oaranı östrojen lehine bozulduğu için menopoz döneminde erkek tipi dökülmede artar.
 • Eser element azalması; Her iki cinste de yaş ilerledikçe gerek bağırsaktan emilimin azalması gerekse yeterli beslenememek vücutta çinko, bakır, magnezyum gibi eser elementlerin azalmasına sebep olur. Bunların azalması saç yapımını azaltır.
 • Damar sertliği; ileri yaşta bütün damarlarda az veya çok daralma olur bu da saç kökünün daha az beslenmesine sebep olur.
 •  Protein yapımı; yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için bir tür protein olan saçın yapımı yavaşlar
 •  Hücre çoğalma hızı azalır;saç hücrelerin çoğalması sonucu yenilenir ve büyür,hücre çoğalması yavaşlayınca saç ve tırnaklar daha yavaş uzar.

Saçta oluşan kalitesizlik nasıl düzeltilir ?

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalite artışı sağlanabilir. Yaşlanmayla alımı azalan çinko, magnezyum, demir gibi elektrolitler, saçın yapı taşı olan keratin, L-sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler, hormonal hasarı engelleyen ürünler alınması saç kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir. Bu amaçla birçok saç besleyici şampuan ve tablet üretilmektedir. Şampuan seçerken biotinli şampuanlar tercih edilebilir. Ağızdan hap şeklinde kullanılabilecek en etkili madde bitkisel östrojen olan isoflawondur. İsoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği tamamlar. Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olsa da Türkiyede isoflavon içeren tek saç ürünü menopecia tablettir. İsoflavon yanında diğer saç kalite artışı sağlayan ürünler ve ek olarak kansızlığı tedavi edecek düzeyde demir içermektedir.

HAKKINDA admin

8 Yorumlar

 1. Solgar Biotin 5000 ile menopecia’ yı aynı anda kullanabir miyim? Karaciğeri yorar mı?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz

 2. Menapecia yı 4 aydır kullanıyorum. Saç dökülmem geçmediBu ilacı nekadar kullanmalıyım
  Dr. Muharrem Kaya
  Tek başına menopecia yeterli gelmemiş olabilir. Hairforte sprey erkek için olanından başlamalısınız. Erkek tipi dökülme varsa düzenli kullandığınız sürece saçlarınızı korursunuz.

 3. Menopoz dönemindeyin saçlarım çok dökülüyor.Menopoza girmeden önce de erkek tipi dökülme yaşadım tepe bölgem çok seyreldi.Bu durum da Expecia erkek mi yoksa Menopecia mı kullanmaliyim kararsız kaldım.
  Dr. Muharrem Kaya
  Menopecia kullanmanız öneririm fakat çok seyredip ise 6 ay harfe sprey ile birlikte kullanmanı öneririm

 4. Meral Gençaslan

  53 yaşında menopoz dönemindeyim. Saçlarım koparak dökülmekte doktora gittim biotin ve çinko takviyesi kullandım ama hiç faydası olmadı bu ilacı inceledim. Kullana bilirmiyim? Zararı varmı? Saçımın dökülmesini önleye bilirmi?
  Dr. Muharrem Kaya
  Evet kullanabilirsiniz. Menopoz dönemi saç sorunları içindir.

 5. Hocam 44 yaşındayım menopecia tablet kullanmaya başladı m sacim çok inceldi biriktirmek kalinlasma olurmu yoksa expecia icerigi daha zengin önümüzdeki kullansam yardıma ihtiyacım var
  Dr.Muharrem Kaya
  menopecia yaşınıza uygun olan üründür.günde 2 tablet almalısınız

 6. menopecia tablet internnete yeni, gördük araştırıp baktık bu tableti annem kullanacak 57 yaşında menopoz döneminde aşırı saç dökülme problemi var bu tablet gerçekten saç dökülmeyi durduruyormu bitkisel bir llaç mı yan etkileri varmı kilo aldırır mı günde kaç defa alınır reçeteli mi reçetesiz mi satılıyor mu son olarak bütün eczanelerde oluyormu teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  Allah Allah bütün bunları google amcaya sorun 🙂 ya da bir eczacıya

 7. iyi günler ben 48 yaşında ve daha 1 yıl olacak adet görmüyorum bekaraım çocuk doğurmadım. menopecia tableti 2 ay kullandım birde menopeca diye tablet vardı onuda 2 ay kullandım yalnız eczacı tableti günde bir kez kullanmamı önerdi. menopecia tableti olduğum yerde bulamyınca diğerini kullanmak zorunda kaldım ama şimdi kullanmıyorum ateş basması çok da yok ama sürekli bir unutkanlık sinirlilik en önemlisi saçımda hala dökülme var troid(haşimoto) rahatsızlığım var levotiron 50ml olanı kullanıyorum.tekrar bu menopecia tableti kullanmak istiyorum ama ne kadar sürede kullanmam gerekli ve günde kaç kaç tablet almam gerekli lütfen bana yardım edermisiniz.
  Dr Muharrem Kaya
  6 ay günde iki tablet alabilirsin.

 8. 41 yaşındayım yaklaşık 2 .3 yıldır menopoz şikayetleri yaşıyorum soğan kürü ve çeşitli bitki kürleri ile arada bir adet gördüm ama yapmayınca görmüyorum aşırı unutkanlık stre ateş basması var en çokta tutamtutam saçlarım dökülüyor çok cansız evin her tarafını dolduran saçlarım oldu troid hoşamita hastalığımda var çok yüksek değil az menopecia hiç kullanıp tedavi göreni duymadım lütfen yardım edremisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  içeriğindeki isoflavon ile menopozal şikayetlerinizi diğer maddelerlede saç dökülmenizi durdurur,saç kalitenizi arttırır.günde iki doz kullanabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir