Ben ameliyatı sonrası

Ben ameliyatından sonra ne kadar iz kalacağı en sık karşılaşılan sorudur. Cilt yaralanmalarının hepsi o bölgede oluşan yeni bir dokuyla iyileşir, yaralanma ne kadar büyük ve derinse oluşacak iz miktarı da buna paralel olarak belirgin ve rahatsız edici olur.
Teknolojiyle yapılan tedavilerde doku harabiyeti minimal düzeyde tutulduğu için oluşan iz miktarı da az olmaktadır.
Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı iz ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görülür. Oluşan iz miktarı benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir iz kalır. Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir iz kalır.
Ameliyat yeri estetik dikiş denilen gizli dikişlerle kapatılırsa bu iz çizgi gibi görünür estetik olarak dikilmezse ayrıca dikişlerde iz bırakacağı için 2-2.5 cm lik balık kılçığı gibi görünen iz kalır ki bu daha abartılı çirkin bir görünüme sebep olur. İz kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans, buharlaştırma gibi) tercih etmelisiniz.
Ameliyattan sonra ne kadar iz kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.

ben ameliyatı sonrası iz

Ben Ameliyatı

Ben aldırma operasyonu büyük oranda terk edilmiş bir tedavi yöntemidir. Artık daha çok devlet hastanelerinde, teknolojiye sahip olmayan kliniklerde ve “ameliyat” kelimesini kullanarak daha yüksek ücret çıkarmak isteyen kurumlarda uygulanan bir yöntemdir.
Teknolojinin olduğu sağlık kurumlarında yıllardır yapımı durdurulmuş ameliyat yerine teknolojiler ( lazer, buharlaştırma, radyo frekans gibi) kullanılarak yok edilmektedir.

ben operasyonu iz
Her ne kadar bazı internet sitelerinde “beni kökünden alabilmek için ameliyat gerekir” yazsa da bunun gerçekle yakından uzaktan ilişkisi yoktur çünkü ben ağaç gibi köklü bir yapı değildir, en fazla cildin 1-2 mm lik derinliğine inebilir ki bu da cihazlarla sorun olmadan çözülebilir.

Ben Ameliyatı Sonrası Pansuman

İşlem sonrası bakım uygulanan yönteme göre çok değişir, ameliyattan sonra dikiş olduğu için dikiş alınana kadar su değdirilmemesi, banyo yapılmaması ve günlük ya da iki günde bir pansuman yapılması istenir, teknolojiyle yapılan ameliyatsız yöntemlerde ertesi gün banyo yapılabilir ve pansuman gerekmez, açık kalabilir.

Ben ameliyatından sonra iz kalırmı

Ben tedavisi yaptıracak ki,şilerin en çok sorduğu soru “iz kalacakmı” sorusudur ve genellikle görünür alanda olduğu için haklı bir sorudur.Vücudu örten cilt yaralanmalarının hepsi o bölgede oluşan yeni bir dokuyla iyileşir,yaralanma ne kadar büyük ve derinse oluşacak iz miktarı da buna paralel olarak belirgin ve rahatsız edici olur.Buna ek olarak kesilen yerin nasıl dikildiği de önemlidir,gizli dikişle kapatılırsa düz bir çizgi şeklinde olan iz normal dikiş atıldığında balık kılçığı gibi görünür.
Teknolojiyle yapılan tedavilerde doku harabiyeti minimal düzeyde tutulduğu için oluşan iz miktarı da az olmaktadır.

ben ameliyatı sonrası iz kalırmı
Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı iz ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görülür.Oluşan iz miktarı benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir iz kalır.Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir iz kalır. İz kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans,buharlaştırma gibi) tercih etmelisiniz.Ameliyattan sonra ne kadar iz kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.
Resimde gördüğünüz yara izi hemen altındaki büyüklükte bir başka ben alındıktan sonra ortaya çıkan izdir ve dikkat edilirse oluşan iz benden daha çirkin görünmektedir.Ben tedavisi yaptıracaksanız teknolojik tedavileri araştırmadan ameliyata razı olmamalısınız.
Karar verirken sizi ikna etmeye yönelik olarak söylenen “beni köküyle almak için ameliyat etmek gerekir” sözünü inandırıcı bulmayın çünkü ben ağaç gibi yapı değildir ve derinliği 1-2 mm yi geçmez.Bu derinlikteki ben teknolojik yöntemlerle başarıyla tedavi edilebilir ve tekrarlamaz.

ben aldırma iz bırakırmı

Ben Ameliyatı Zor mudur?

Son derece kolaydır, benin çapının 2-3 katı kadar yer uyuşturularak basit bir cerrahi işlemle alınabilir. Narkoz gerekmez, işlem sonrası istirahat önerilmez. Pansuman uygulayıcı doktorun yaklaşımına göre çok değişir ama genellikle pansuman önerilmez.

Benlerin Takibi Nasıl Yapılır

Ben takibi adıyla yıllarca hastayı oyalamak ve boşa zaman ve ekonomik kayba sebep olmak yerine tedavi yaparak beni ve risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır.
Ben takibini hangi doktor yapar
Genel ben takibi daha çok dermatologların uyguladığı bir yöntemdir. 2-100 kat büyüten mercek yada kameralarla hasta 6 ayda bir kontrol edilir. Hastayı ikna etmek ve yılda 2 defa muayene ücreti almak dışında hiçbir anlamı yoktur. Çünkü bu şekilde bakarak benin genel karakteri veya karakterinde değişim hakkında % 100 emin olunacak fikir edinilemez bu emin olamayış hastayı hiç takip etmemekten farksız bir durum ortaya çıkarır.
Tedavilerde daha radikal düşünen ve böyle yaklaşan cerrahlar bu şekilde ben takibi yapmak yerine sorunun tümüyle çözülmesi yolunu tercih etmekte ve elindeki teknoloji veya yöntemlerden en uygun olanla beni yok etmektedir. Bu yaklaşım hastayı yıllarca tedirgin bir şekilde yaşamaktan korur.

Benleri Takip Etmek Gerekir mi

Ben konusunda halk arasında konuşulan ve hiçbir bilimsel değeri olmayan hatta bilime aykırı bir görüş olan “bene dokunmayın” veya “bene dokunursanız kanserleşir” mantığı tamamen akıl dışıdır çünkü olmayan ben asla sorun çıkaramaz. Ben tedavi edildiğinde kişide artık o ben olmayacağı için sorun çıkarma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.Benin kanserleşmesi veya bene benzer şekilde cildin kanserleşmesi güneşin zararlı UV ışığına uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu sebeple benin tedavi edilmesi daha fazla zararlı ışın almasına engel olur ve bir anlamda kanserleşme ihtimalide engellenmiş olur.
Özetle
Ben varsa tedavi edilmelidir takip ediyorum adı altında hastayı oyalayıp zaman kaybettirmek doğru bir yaklaşım değildir. Nerdeyse bütün benler muayene edecek kadar sürede yani 2-3 dakika içinde tedavi edilebilmektedir. Ben tedavisiyle sadece ben yok edilmez benden dolayı hastanın “acaba kanserleşir mi, güneşlenirsem kanser olabilir” gibi tereddütleri de yok edilmiş olur.
Diğer taraftan ben kanserinin çoğu en tehlikesiz kanser gurubudur, bilinenin aksine yine ben gibi basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Ben haritası çıkarma bu harita üzerinden yorumlar yapma sizi oyalamaktan başka işe yaramayacaktır tedavi olun benlerinizden, risklerinden ve tedirginliklerinizden kalıcı olarak kurtulun

Ben tedavi ücretleri için https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

 1. ensemden ünversıte hastanesındd plastık cerraha ben aldırdm BALIK KILÇIĞI gibi iz kaldı.nasıl kurtulurum ne yapmalıym tekrardan yada.cevap yazarsanz çok sevınrmj
  Dr. Muharrem KAYA
  keşke buharlaştırma yöntemiyle yaptırsaydınız nereden alındığını bile bulamazdınız
  iz için tek çözüm saç ekimidir

 2. selamın aleyküm 7 ay önçe yüzümdeki beni aldırdım izi pek belli değil ama mercimek tanesi kadar sert bir şişlik var ve arada bir çok şiddetli kaşıntı ve kızarıklık oluyor sebebi nedir
  Dr. Muharrem KAYA
  keloid olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir