Makat siğili

Makatta siğil hastalığı, yüz ve diğer alanlarda oluşan siğilin (verrü – verruko vulgaris ) makat bölgesinde görülen halidir. Nemli alan olması sebebiyle hızlı gelişir, tedavisi daha zordur.Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Makat Siğili Belirtileri ve Bulguları

– Makat bölgesi, içinde 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümünde çıkıntılar.
– Kaşıntı, ıslaklık
– Kanama kaşınmaya bağlı tahrişle olur (özellikle anüste olanlarda)
– Birlikte başka bölgelerde siğil olması.
– Cinsel partnerinde siğil veya kondilom varlığı.

Anal Siğil Teşhisi

Gözle teşhis edilebilir ama mutlaka bağırsağın son kısmına aletle bakılıp içerde olup olmadığından emin olunmalıdır. Yoksa dışarIdakiler tedavi edilirken içerİdekiler ilerlemeye devam eder.

makatta siğilMakat Siğili Nasıl Bulaşır

Tek nedeni hastalığın sebebi olan virüsün bir başkasından alınmasıdır.
– Homoseksüel ilişki; cinsel partnerin penisinden bulaşır
– Anal seks; cinsel partnerden bulaşır.
– Parmaklarda siğil olması; tahretlenirken bulaşabilir.
– Klozet kullanımı; bir önce oturanda siğil varsa bulaşabilir.
– Siğilli birinin kullandığı eşyadan bulaşabilir.

Kondilom Ameliyatı

En zahmetlisidir kesilerek alınabilir koterden daha başarısızdır.
Tedavide en önemli konu takiplerin yapılmasıdır çünkü görülemeyecek kadar küçük kondilomlar 2-4 haftada büyür, çevreye bulaştırmaya başlar bu dönemde tekrar tedavi etmek gerekir. Tedaviye alınan hasta 1-6 ay kontrol edilmelidir.

Makat Siğili Rriskleri
makat siğili

– Kondilomlar kansere dönüşme eğilimi vardır.
– Kondilomun büyüme, yayılma sınırı olmadığından beklemek hastalığın ilerlemesine sebep olur.
– Anüse ve rektuma ilerlemiş kondilomların tedavisi daha uğraştırıcıdır.
– Mutlaka cinsel partner tedavisi de gerekir.
– Prezervatif kullanılmalıdır.
– Ellerinde siğiller olanlar bir an önce aldırmalıdır.
Tüm bunlara rağmen hastalık görülebilir bu durumda en erken şekilde tedaviye başlanmalıdır.

En iyi makat siğili tedavisi

Kondilom tedavisi ayrıntı, dikkat ve yakın takip gerektiren bir hastalıktır. Temel amaç siğilleri yok etmek olmakla birlikte tekrarını engellemek te çok önemlidir.

En İyi Siğil Tedavisi

Bunu söyleyebilmek için tamamının yok edilmesini sağlamalı, tekrarını engellemelidir.

İlaçla siğil tedavisi ; İlaç sürülerek siğillerin kimyasal olarak yanması sağlanır,bu tedavide iki önemli sorun vardır siğil yanarken çevredeki ciltte yanabilir, daha önemlisi anüs çevresindekiler yakılır ama anüsün içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya, büyümeye devam eder. Aynı durum vajinada olanlar içinde geçerlidir.

Radyo frekansla Siğil Tedavisi

Radyo dalgalarıyla kondilomlar yok edilir, lateral termal hasarı az olduğu için kriterapiden de elektrokoterden de az yanık yapar. Doğru kullanım, tekiple başarısı % 100 yakındır. Son yıllarda giderek daha yaygın kullanılmasının en önemli nedeni daha başarılı sonuçlar alınmasıdır.

En iyi makat siğili tedavisi demek için şunlar şarttır;

makat siğili büyürmüÖzellikle makat bölgesindekilerin tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır ve şu şekilde uygulanmalıdır

İlk uygulamadan 4 hafta sonra hastayı tekrar muayeneye çağrılır varsa yeniden uygulama yapılır, yine bir ay sonra kontrole çağrılır, sorun yoksa 2 ay sonra gelmesi söylenir

2 ay sonra şikayet olsa da olmasa da görülür çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale gerekir. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapılır bir ay sonra çağırıyorum yenileri gelişmemişse 4 ay sonra tekrar çağrılır.

4 ay sonra siğiller varsa uyguluyorum yoksa 6 ay sonra tekrar çağrılmalı ve hasta 12 aya kadar takip edilmelidir. Tüm bunların ücretsiz yapılması hasta uyumunu artırır, tedavisinin yarım kalmasına neden olunmaz. Her seans ücret alınması hastanın küçük siğiller için gelmemesine neden olur, bunlar zamanla ilerler.

makat siğili fiyatıTüm bu süre boyunca hastanın kontrollerden kaçmaması için ücretsiz yapılmalıdır yoksa hasta her uygulamada ücret öderse gelmeyebilir ve tekrarlayabilir.

Önemli olan diğer bir konu ise gidilen doktorun branşı ve bu konudaki tecrübesidir anal bölge hastalıkları konusunda daha tecrübeli olan proctoloji uzmanına gidilmelidir, yaşanılan şehirde proctoloji uzmanı yoksa o zaman genel cerrahi uzmanına gidilebilir. Anüsün içi iyi değerlendirilmeden tedaviye başlanmamalı ve bu bölge tamamen temizlenmeden tedavi sonlandırılmamalıdır.

Teknoloji olarak en iyisi hangisi denirse radyo frekans denebilir, radyo frekans uygulaması esnasında doku yanığı minimal düzeylerde olur bu sayede iyileşme çok daha kısa sürede olur. İyileşme hızlı olduğu için ikinci üçüncü seans ihtimali de azalmış olur.

Buharlaştırmayla (elektrokoterle ) makat siğili tedavisi

İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm kondilomlar yakılarak yok edilir. Başarısı en yüksek yöntemdir iyi takiple % 100 başarı elde edilir. Gerek dışarıdaki gerekse bağırsağa ilelemiş olanların hepsi yok edilebilir.

Makat Siğili Tedaviden Sonra Tekrarlar mı ?
makat siğili nasıl geçer

Anüs bölgesi nemli ve kapalı alan olduğu için tekrarlama eğilimi çok yüksek bir hastalıktır. İnsan gözünün göremeyeceği kadar küçük olanlar görülemez ve tedavisi yapılamaz bu sebeple bir süre sonra bu görünmeyecek kadar küçük olanlar büyür. Aynı kaynaktan mikrop tekrar alınmazsa ve var olanlar tamamen temizlenirse tekrarlamaz. Tamamen temizlenmesi, özellikle de bağırsağa ilerlemişse bunların net bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir.
Tekrarın engellenmesinde en önemli şey takibin doğru yapılmasıdır. Önce aylık, sonraki dönemde 2, sonra 4 aylık aralarla kontrol yapılmalıdır. Hastanın ekonomik sebeplerle ertelememesi için kontroller ücretsiz yapılmalıdır. Kontroller yaklaşık bir sene devam edilmelidir, kontrollerde çok küçük olanlar dahil hepsi yok edilmelidir. Hiç siğilsiz 4 aylık dönem yaşandıysa hastalığın tamamen iyileştiği kabul edilir.
Tekrarda bir diğer sorun da cinsel partnerin de aynı dönemde tedavi olması zorunluluğudur, aynı günlerde tedavisi yapılmazsa eşlerin birinde iyileşirken diğerinden yeniden bulaşır. Pin pon topu gibi devam eder gider.

Makat Siğili Nasıl Görünür

makat siğilleri tedavisi

Yukarda bahsettiğim gibi ben veya hemoroid ile karıştırılabilir ama kondilom un görüntüsü farklıdır, çok değişik büyüklüklerde karnabahar görünümü vardır yani yüzeyi pütürlü ve biraz da nemlidir. Sert silmekle kanama eğilimindedir. kaşıntı ve belirsiz acı gibi şikayetler olur.

Aşağıda çok sayıda siğilin fotoğraflarını göreceksiniz, bunlar başlangıç düzeyinde olanlar ve hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar ilerlemiş fotoğraflardan oluşmaktadır, lütfen bunlar kadar ilerlemesini beklemeden tedavi olun.

Makat Siğili Görselleri

Siğilin hasta tarafından elle hissedilebilir hale gelmesi için mercimek kadar büyümüş olması gerekir. Bundan daha önce fark edilmesi zordur.

Genellikle hastalar bu görüntüyü önce deri kıvrımı sanır ve ne yazık ki biraz da utanma sebebiyle tedaviyi erteler ve siğilin ilerlemesine neden olur.

Anüs bölgenizde gördüğünüz çıkıntıyı ben veya basur olarak yorumlayıp zaman kaybetmeyin, şüpheniz varsa proctoloji uzmanına muayene olun ve tedavi başlayın. Tedaviyi ertelediğiniz her gün yenileri çıkar ve büyüme deam eder. Atalarımız boşa “yılanın başını küçükken ezeceksin” dememiş.
Kondilom yılan kadar tehlikelidir hatta fark edildiği andan itibaren etrafınızdaki insanlara da bulaştırmaya devam edeceğiniz için yakınınızdaki sevdiğiniz insanlar açısından siz yılandan bile tehlikeli hale gelirsiniz. Aşağıdaki görüntülerde hastalığın ne kadar ileri düzeylere varabileceğini görebilirsiniz.

anal kondilom

anal kondilom küçük anal kondilom orta anal siğilller anüste siğiller  kondilom koterizasyonu nedir kondilom nasıl yakılır kondilom tedavisi makat siğili makat siğili nasıl oluşur makat siğili olanlar makat siğilleri  makatta siğil makatta siğil olurmuFotoğraflardan gördüğünüz gibi siğilin ya da anüs bölgesindeki adıyla kondilomun ilerlemesinde sınır yoktur, aşırı büyüklüklere erişebilir.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

HAKKINDA admin

4 Yorumlar

 1. Mrb ben her hangi bir ters ilişkide bulunmadim ama makat çevresinde sigiller çıkmaya başladı 2 3 mm civarinda boylari grup halinde sigil kremi kullansam bir sonuç alabilirmiyim önerebileceginiz bir ilaç tedavisi varmı?
  Dr.Muharrem Kaya
  doğrusu genel cerrahiye gidip,tedavi olmanız.ilaçla tedavi de sıklıkla cevap alınamıyor ve çok yayılır

 2. Cay agaci yagi sarimsak icmek ve sigil uzerne koymak nasil bir yontem ?
  Dr.Muharrem Kaya
  siğil tedavisi için anlamsız bir yöntem

 3. Elma sirkesi iyi gelirmi acaba
  Dr.Muharrem KAYA
  gelmez.koterizasyon yada cerrahi tedavi yaptırmalısın

 4. Slm benim makatta ve penisimde sigil var hangi doktora gitmeliyim yada sizin öneriniz
  Dr.Muharrem KAYA
  çok bulaşıcı ve hızlı ilerle en kısa sürede tedavi olmalısın,genel cerraha git

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir