Basur kanaması kaç gün sürer

Anüsten kanamaların önemli bir kısmını basurlardan kaynaklanır ancak sebebim ne olduğundan emin oluncaya kadar tetikte olunamalı, uygun yöntemlerle teşhis edildikten sonra planlanmalıdır. Sayfanın ikinci kısmında diğer kanama nedenleri ele alınmıştır.

Basur kanaması kaç gün sürer ? bu tamamen neden olduğuna, alınacak önlemlere ve başlanacak tedavi seçeneklerine bağlı bir durumdur.

Temel sorun hemoroid ise ve çok şiddetli değilse tuvalette kısa kalınarak ve fazla ıkınmayarak önlenebilir, ek olarak dışkı yumuşatıcı ve hemoroid ilaçları kullanmak bu süreci daha da hızlandırır.

Kanama fark edildiğinde öncelikle anoskop muayenesi yapılmalı çıkan sonuca göre planlama yapılmalıdır. Kanser veya başka bir sebep yoksa hemoroid ile ilgilenilmelidir.

Basur Kanaması Tedavisi

Dış basurlarda kanama olmaz, kanamanın varlığı içte sorun olduğunu düşündürür. Basurun derecesine göre şu şekillerde yaklaşılabilir;

1. Derece Basur
Hastalığın en erken safhasıdır, yüzeylerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınılmazsa çok büyük ihtimalle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelir. Kanama durmuyorsa o zaman 1-2 dakikada uygulanan lazer tedavisi yapılır. Lazer memeye dokundurulduğu anda sorun biter.

2. Derece Basur
Burada memeler dışarı çıkacak kadar ilerlemiştir, bir öncekilerde uygulananlar burada da uygulanır ancak ek olarak doxium tablet, kortos fitil ve proctolog krem gibi ilaçların eklenmesi başarıyı artırır. Bu uygulamalarla durabilir ama durmayabilir de . Her iki durumda da temel sorunu çözmek için daha etkin tedavi yöntemleri de uygulamak gerekir. Bunlar lazere ek olarak lastikle boğma yöntemi veya tek başına THD yöntemi olabilir. Klasik cerrahi bu düeyler için gereksiz agresif bir yöntemdir.

3. Derece İç Basur
Burada dışarı çıkan memeler içeri rahatça giremediği için kanamanın şiddeti daha abartılı düzeylerde olur ve sıklıkla hasta kansızlık bulgularıyla gelir. Korkak veya duyarsız hastalar genellikle bu düzeye kadar bekler. Hastanın anemisi yani kansızlığı varsa kalıcı tedaviler düşünülmeli öneriler veya ilaçla vakit kaybedilmemelidir. Lastikle boğma yöntemi veya THD en etkili seçeneklerdir. Lazer tek başına yetersiz kalacağından hasta oyalanmamalıdır.

4. Derece Basur (hemoroid)
Bu kadar ilerlemiş hemoroidlerde genellikle kanamanın artık olmadığı görülür, seyrek olarak karşımıza çıkar. Tedavide yine beslenme ve dışkılama önerileri yada çeşitli ilaçlar kullanarak vakit kaybetmek yerine direk etkin yöntemler uygulanmalıdır. 4.derecede lazer ve lastikle boğma yöntemleri tamamen etkisiz kalır bunlarda tercihen THD yöntemi veya klasik ameliyatlardan biri (tercihen milligan morgan ameliyatı)yapılmalıdır.

basur kanaması kaç gün sürer

Basur kanaması nasıl durur

İlaçlar genellikle çok etkili olmaz, çeşitli hap ve kremler ilaç kullanılsa da asıl etkili olan fazla ıkınmamak yada müdahale etmektir.

kanamalı basur tehlikelimiHemoroid kanaması süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır. Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir.
Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir.
Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavi ettirilmelidir.

Sonuç olarak;

Kanamanın ne kadar süreceğinin önemi yoktur, sebep netleştirilip tedavi başlanmalıdır, sıklıkla hayati önemi olmasa da ciddiye alınmalıdır sonuçta kaybedilen değerli bir şeydir. Kirli kanı akıtarak rahatlamaya çalışmak yanlış bir yaklaşımdır. Soruna adet görmek gibi yaklaşmanın anlamı yoktur. Kanserin de benzer şekilde kanamaya neden olduğu unutulmamalı konu komşu önerisiyle hareket edilmemelidir.
Unutmayın makattan kanamaya neden olan en sık sebep hemoroiddir ama bağırsak kanserlerinin görülme sıklığı da azımsanmayacak kadar çoktur ve erken teşhis çok önemlidir.

Kanamaya neden olan diğer hastalıklar

Makat Kanaması

Makat kanaması olan kişinin aklına ilk olarak hemoroidin kanadığı gelir oysa hemoroid dışında çok sayıda hastalık kanama yapabilir. Bu hastalıkların bir kısmı önemsizken bazıları ise çok tehlikelidir ve en kısa sürede tedavisine başlanması gerekir daha doğrusu teşhis ve tedavisinin gecikmesi hayati öneme sahiptir.

basur-kanamasi-nasil-durur

Makat Kanaması Sebepler

 • Hemoroid
 • Anal fissür, çatlak, yırtık
 • Fistül, makatın yanında delik ve akıntı olması
 • Mayasıl
 • Makatta siğil
 • Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi)
 • Et beni (polipoid çıkıntılar)
 • Bağırsak kanserleri
 • Makatta kanser olması
 • Chron hastalığı
 • Kolitis ülseroza
 • Hastalıklara ait belirtiler ve tedavileri

  makat-kanamasiAnal fissür

  Anal bölgenin en ağrılı hastalığıdır, iç kısımda bir tür yırtılma olur. Yırtığın yeni olduğu dönemde peçeteye bulaşma şeklinde kan olabilir. Hastalık kronikleştikçe kan görülme ihtimali azalır çünkü yırtığın zemini yeni bir tabakayla kaplanır. Çatlak tedavisi öncelikle ilaçlarla yapılır 1-2 hafta ilaç kullanmaya rağmen geçmediyse ameliyat yada botox yapılır. Ameliyatta çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve başarısı % 99 lar düzeyinde, botox tedavisinde ise kası kesmek yerine geçici olarak felç eden ilaç enjekte edilir. Başarı oranı % 95 civarıdır.makat-catlagi

 • Fistül
  Anüsün yanında sürekli akıntı yapan bir delik vardır.En sık sebebi bölgede oluşan apselerdir.Apse iyileşirken geride boru gibi bir kanal kalır ve sürekli akıntıya neden olur.Akıntı sıklıkla iltihap leklindedir ancak bazen kanal tahriş olur veya ezilir bu durumda kanlı akıntı görülür.Komplike ve inkomplike olarak tipleri vardır.Tipleme kanalın makat kaslarıyla olan ilişkisine göre yapılır ve tedavi seçiminde önemli bir kriterdir. Kaslarla ilişkisine göre fistülotomi, lazerle tedavi veya seton gibi değişik cerrahiler uygulanır.
 • Mayasıl
  Makatın ve civarının en kaşıntılı hastalığıdır, öyle ki hastayı çıldırtacak kadar kaşınma yapabilir. Bu kadar şiddetli kaşıntıyı geçirmek için hastalar kaşır ve bölge cildini tahriş ederek kanamaya neden olur. Ciddi düzeyde kan olmaz, daha çok iç çamaşırı kirletecek düzeylerdedir. Tedavisinde pruzon merhem kullanılır. Kaşıntıyı 2-3 günde geçirir. Neden olabilecek gıdalar veya uygulamalar çıkarılırsa tekrar olmaz.
  Anogenital siğiller
  Karnabahar gibi küçük çıkıntılar olur. Sonradan olduğu için çok zariftir ve kopma yada tahriş olma eğilimindedir. Koptuğu yerden minimal düzeyde kan sızabilir. Kanamasının önemi yoktur ancak çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için kısa sürede tedavi edilmelidir. Kondilom anal sex yapanlarda özellikle gaylerde daha sıktır ancak herkeste görülebilir.
 • Pilonidal sinüs
  Kuyruk sokumu civarından kan gelmesi seyrek karşılaşılan bir durumdur.Kıl yumağıyla makatın arasında kanal oluşup akıntı varsa ara sıra kanama olabilir,bazen kuyruk sokumu civarındaki delikten de kan gelebilir. Tedavisi cerrahidir. Fenol veya gümüş uygulamaları yapılsa da bunlar daha çok ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almak gibidir. 15 farklı çeşit ameliyat vardır. Klasik yöntemleri uygulayanların sayısı giderek azalmaktadır, son yıllarda çağdaş ameliyat teknikleri hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle hastanın 10 dakika sonra işine dönebildiği mikro sinüsektomi yöntemi yaygın şekilde yapılmaktadır.
 • Et beni
  Vücudun diğer bölgelerindekine benzer et beni gibi çıkıntılardır, nemli bölge olması sebebiyle yüzeyleri tahriş olarak yada koparak kanamaya neden olabilirler.Tedavisi radyo frekansla 1-2 dakikada yapılabilir. Tedavi kalıcıdır.
 • Bağırsak kanserleri
  En riskli guruptur çünkü hızlı ilerle ve vücudun diğer hayati organlarına sıçrayabilir. Sık rastlanan kanserler gurubuna girer.hemoroidim kanıyor diyerek tedavi başlamadan önce kesinlikle muayene ve anoskop muayenesi, gerekirse daha ileri tetkikler yapılmalıdır. Basur kanamasıyla sıkça karıştırılır ama çok daha ciddi bir durumdur. Bölgede en sık görülen kanser türüdür, erken dönemde teşhis edilmesi halinde tedavi başarısı % 90 lara kadar çıkmaktadır ancak geç fark edilirse bu oran tersine dönmektedir.makat-kanseri-nasil-olur
 • Makat kanseri
  Seyrek görülen kanser türlerindendir. Basur gibi memeye benzer bir yapısı olduğu için hastaların neredeyse hepsi önce bir fitil kullanırlar. Bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı baktığı anda şüphelenir ve biopsi alarak sonuca gider. Tek tedavisi cerrahidir, ek olarak diğer kemoterapi ve radyo terapi uygulamaları da yapılır. Basur memesine benzer şekilde meme gibi çıkıntı yaptığı için neredeyse hastaların tamamı önce kendi kendine basur teşhisi koyar ve konu komşu veya eczacı önerileriyle çeşitli fitil, krem veya haplar kullanır. Ne yazıkki çok kıymetli zaman kaybedilmiş bu kadar önemli bir hastalığın tedavisi geciktirilmiş olur.
 • Chron hastalığı
  Daha çok ince bağırsakları tutan iltihabi bir hastalıktır. Vücut kendi dokusuna zarar veren maddeler üretir. Tedavisi ilaçlarla yapılır ve gastro bölümünce takip edilir. Yakın takip önemlidir.
 • Kolitis ülseroza
  Bağırsağın iç yüzeyinde yüzeysel bir sıyrılma gibi bir hastalıktır. Dar bir alanda olabileceği gibi tüm bağırsağa da yayılabilir. Kanama durdurulamazsa tüm kalın bağırsak cerrahi olarak çıkarılır.
  Vücuttaki tüm kanamalar mutlaka izah edilmelidir. Mesela dişimizi fırçalarken kan görebiliriz bunu önemsemeyiz önemsememek mantıklı da olabilir çünkü biliriz ki fırçanın yaptığı tahriştendir ama öksürmekle kan gelmesi yada idrarda kan olması veya dışkıda kan görmek diş eti kanaması gibi izah edilebilir bir durum değildir ve mutlaka profesyonel destek alınmalı gerekli görüntüleme yöndemleri yaptırılmalıdır. Özellikle anüsten taze kan gelmesi muayene kadar basit bir şekilde yapılabilen anoskop muayenesi iler 1-2 dakikada % 99 doğrulukla izah edilebilir. Türkiye’de sindirim sistemi kanserlerinin sık görüldüğü akıldan çıkarılmamalıdır.

Makattan Kanamanın Teşhisi

Kesinlikle görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmelidir, parmak muayenesiyle “hemoroidin var” dendiyse ikna olunmamalı araştırmaya devam edilmelidir. İlk yapılacak şey anoskop muayenesidir. Anoskop muayensinde kanamaların sebebi % 90 doğru bir şekilde tespit edilebilir. Anoskopide tespit edilemediyse o zaman kolonoskop yapılması gerekir.

Anoskop Fiyatı

Kolay, 1-2 dakikadai hazırlık gerektirmeden yapılabilmektedir. İdea Klinik şubelerinde anoskop ve muayene SGK lılara 150 TL, SGK sı olmayanlarda 300 TL alınmaktadır daha doğrusu muayenein bir parçası gibi değerlendirilip üzret alınmamaktadır.

Makattan kanam sebepleri arasında hemoroid (basur ) sık görülse de kötü huylu tümörlerinde kanama yapabildiği akıldan çıkarılmadan sebebi ortaya koymak için mutlaka anoskopi yaptırılmalıdır. Bu yapılmadan eczacıya danışarak veya konu komşu önerisi ile çeşitli ilaçlar kullanmak çok kıymetli zamanların kaybına ve hastalığın ilerlemesine sebep olur.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

HAKKINDA admin

9 Yorumlar

 1. İyi günler hocam 19nisan akşamı tuvalte gittiğimde büyük tuvaletımı yaparken makattan kan geldı damla damla sonra bi kaç gün olmadı ve karnıma kıramp giriyor agrı seklınde kısa süre tuvalte gittiğimde ıkınarak ağrılı bir şekilde yapıyorum dışkımda kan oluyor 2 gundur basur olablirmi ? Sizce ne yapabilirim?
  Dr. Muharrem Kaya
  Makat kanamalarında gecikmeden ilk yapılması gereken şey anoskopi muayenesidir. Bu konuyla ilgili ideaklinin hekimlerinden yardım alabilirsiniz, makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. Merhaba hocam yaklaşık 10 yıldır bende hemoroid basur olduğunu düşünüyorum. Büyük abdest sırasında makat içinde bir elin avucunu dolduracak kadar küçük büyük memeler dışarıya çıkıyor. Kanama oluyor çok aşırı bir kanama ve bu her büyük abdestim sırasında oluyor hiç durmuyor. Örneğin 20 dk. Kaldığımda 20 dk. Sürüyor kanama çok korkuyorum kansızlıktan öleceğimi düşünüyorum Ne yapmalıyım hangi bölüme başvurmalıyım? Bide bu zamana kadar doktora gitmememin en büyük sebebi utangaçlık!
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmanız gerekir.ideaklinik ile görüşmenizi öneririm.makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 3. Merhaba hocam kolay gelsin benimde bir sikayetim olacak 1 seneye yakin be dede hemoroid var tabi kendimce koydugum tani son zamanlarda o kadr siddetli agrim oluyoku makatimda yanma gibi sizlama seklinde kanama devamlı oluyudu bi ara cok siddetli bir kanamam oldu cesme gibi akti durmuyack diye korktum ve doktora gitmeye karar verdim genel cerraha gittim anlattm derdimi hic bakmadan parmagni makatima soktu cikardi ilac yazdi ilaclarin isimlerini yazicam ( daflon 500g hap. Kortos fitil. Procto-glyvenol krem ) bunlari bir haftadr kullaniyorum ama hic bir gelisme yok sikayetm devam ediyoo aynadan makatima baktgmda 4 5 tane misket seklinde sislik var birtanesi digerlerine nazaran buyuk ve kenarlarinda hafif siyah leke var korkmaya basladm kanser falan olsa nasl anlaslr nasl anlarm
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına gidin.kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.muayene ile ne olduğu anlaşılır.tedaviniz planlanır

 4. Abdullah usta

  Gitara gizli kanamam da var basurum da var muayene oldum kansermiyim kararsızım daha önce yazmadım
  Dr.Muharrem Kaya
  bu konuda şüpheniz varsa daha ileri tetkikler yapılmalı.muayenede böyle bir bulguya rastlansaydı uyarılırdınız.yada daha üst tetkikler için yönlendirilirdiniz

 5. Sayın hocam ben basur hastalığını bir kaç yılda bir yaşıyorum fakat kanama olmuyor fakat malum bölgede meme veriyor ağrı yapıyor bazı sebepler yüzünden doktora çıkamadığım için alternatif tıp yöntemlerini ve evde uygulayabilecegim yöntemleri uyguluyorum yaptığım araştırmaya göre ( ılık suyun için de oturmak yediklerime dikkat etme sıvı tüketmek gibi ) birde eczacımın verdiği ilaç var buna rağmen iki gündür ağrılarım devam ediyor ve aksine bu tedavileri uyguladığım an bir süre rahatlıyorum ama bir kaç saat için de yine şişme oluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmalısın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 6. Dinç mermerci

  Hocam5 ayda bir bu rahatsızlığı çekiyorum ağrım yok sadece silindigim zaman oan kırmızı renkli kan görünüyor ikinci dilimlere yok biraz etmeliyim tedevisi ve korkma tehlikesi varmi tsk ler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir oluşum olabilir

 7. Merhaba ocam ben 2 aydir cekiyom kanaman yok ama agrilarim cok orurup kalkmaktan zorlaniyom amelyatanda korkiyom evde nasil tedavi olabilirim artik korkmaya başladim resmen bacaklarim agriyor sicak soguk farkediyormu lütfen yardimci olun şimdiden teşekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  basurun evde tedavisi ile ilgili yapılabilecek tek şey kabızlığı önlemektir.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 8. hocam ben 10 gündür aşırı derecede kan kaybediyorum ve ağrısından duramıyorum ne yapmam gerekiyor
  Dr.Muharrem KAYA
  Tabiki en kısa sürede bir proctoloji uzmanıyla görüşmelisiniz.

 9. selam ben 18 yasindayim. 5 kez anal seks yasadim,bi gayim.lakin sonuncu defa seks yaparken hic bi agrim yoktu.lakin bittikten 40 daaka sora buyuk tuvalete gittim.. temizlenmeye gittim.lakin bakinca anuste azacik kan gordum.nerden geldigin gormedim..kotu oldum.bu bi kez oldu sonra hic gelmedi gormedim..ne ola bilir?
  Dr.Muharrem KAYA
  anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir