aşırı kepeklenme

Aşırı kepek koyu renk giyilen kış aylarında omuzlarda kirli görünüme sebep olarak ciddi sıkıntı yapabilir. Hafif düzeydeki kepekği sıradan şampuanlarla rahatlıkla tedavi edebilirsiniz her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Aşırı Kepek Neden Olur

Yoğun kepeklenmede asıl sorun mantar olmasıdır, malesezia furfur ve pytrosporum ovale adlı mantarlar aşırı kepeklenme yapar ve tedavide mutlaka bu mantarları öldüren şampuan kullanılmalıdır.
Bu mantararda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrako nazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazollü şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.Yoğun kepekte en etkili şampuanlar

Aşırı kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantrlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.
Diğer taraftan dikkat edilmesi gereken bir başka husus ta seboreik dermatitin başlangıç dönemlerinde keperme şikayete ön plandadır, climbazol içeren şampuanlara rağmen şikayet devam ediyorsa seboreik dermatit açısından dermatologun fikri alınmalı seboreik dermatit ise ek ürünler kullanılmalıdır.

yoğun kepekte en etkili şampuan
Aşırı derecede kepekğiniz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz, çözseniz bile kısa sürede yeniden eskisi gibi olur.Kalıcı olarak kurtulmak için etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış üzerinde yeterli deneysel çalışma yapılmış şampuanlar tercih etmelisiniz.

En etkili kepek şampuanı

Yoğun kepekğin saçtagi görsel kirlilik yanı sıra koyu renk giyilen kış aylarında omuzlarda kirli görünüme sebep olarak ciddi sıkıntı yapabilir.

Hafif düzeydeki kepeklenme sıradan şampuanlarla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Yoğun kepeklenmede asıl sorun mantar olmasıdır, malesezia furfur ve pytrosporum ovale adlı mantarlar aşırı kepeklenme yapar ve tedavide mutlaka bu mantarları öldüren şampuan kullanılmalıdır.

en etkili kepek şampuanı

Bu mantararda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol,itrako nazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepeğin her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıktığı düşünülse de bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantrlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

aşırı kepek için şampuan

Diğer taraftan dikkat edilmesi gereken bir başka husus ta seboreik dermatitin başlangıç dönemlerinde keperme şikayete ön plandadır, climbazol içeren şampuanlara rağmen şikayet devam ediyorsa seboreik dermatit açısından dermatologun fikri alınmalı seboreik dermatit ise ek ürünler kullanılmalıdır.

Kepek Saçı Dökermi

Yoğun kepeği olan insanlarda saç dökülmesi biraz daha sıktır, bu sıklığın sebebi kepekten çok kepeğe neden olan yağlıegzama veya kaşıntı varsa kaşıntı sonucu saçların kırılarak dökülmesi olabilir. yani kepeğin direk saçı döktüğünü sölemek zordur. Ama toplumda yaygın kanı yoğun kepeğin olduğu dönemlerde dökülmenin de arttığı yönündedir.

Sonuç olarak
aşırı derecede kepeklenme sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.

HAKKINDA admin

4 Yorumlar

 1. Hocam merhaba xpecia yı her gün aynı saatlerde almak şart mı mesala ben aksam 8 de alıyorum bazen 9 da bazende 10 da alıyorum her hangi bir sorun olur mu tesekkür ederim..
  Dr.Muharrem Kaya
  sorun olmaz,önemli olan günlük dozu tam olarak almış olmanız

 2. Hocam şu anda saçımda aşırı kepek var ergenlik döneminde 13 yaşındayım ergenlik döneminde normal diyorlar doğru mudur?
  Dr.Muharrem Kaya
  climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

 3. Hocam yaşım 16 kepeğim var ve clear men kepek şampuanı aldım kaç günde bir kullanmalıyım ve kaç kere kullanmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  günlük her yıkamada kullanabilirsin

 4. 3 seneden beri bu kep sorunu bende var ama fazla rahatsız etmiyodu ama üniversiteye başlayınca arkadaş ortamlarına girdikce beni aşı rahatsız etmeye başladı bu kepek sorunu. ne yapsamda sunuç alamadım kepek sorunuyla ilgili ve kepek problemim artmaya başladı. kendi kendime aklıma geldikçe sinirleniyorum kafamı kaşıyom busefer de kafamda yara oluşuyo buna bir care bulabilinirmi varsa hemen cewap yazarsanız sevinirim. şimdikten teşekkür ederim. bu sorun benim için kedi-köpek kavgası gibi oldu
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol içeren şampuanlardan birini kullanın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir