Anal fissür bitkisel tedavisi

Anal fissür (makat çatlağı) de iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.

1- Makat kaslarında kasılma (spazm – kramp girmesi)i fissürün iyileşmesini engelleyen sebeptir

2- Kısmen çatlaktan daha çok kas spazmından kaynaklanan ağrı

Gerek ameliyatta, gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır. Bitkisel tedavilerde de amaç bu olmalıdır. Oluşan kas spazmının ağrısı ağrı kesicilere cevap vermeyen bir ağrıdır.

Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Anal fissür bir tür iyileşmeyen yaradır ancak burada sorun yaranın iyileşme yeteneğinin veya yara bakımının yetersiz yapılması değil, bölge kaslarının çok kasılması sebebiyle yara bölgesine yeterli kan gidememesi ve iyi beslenememesidir. Yani iyileşmeyi engelleyen şey kasın fazla kasılmasıdır. Durum böyle olunca direk yara bakımı yapmak sorunun çözümü için yetersiz kalır.
Gerek eczanede satılan ilaçlar, gerek çok daha etkili botoxla ve gerekse ameliyatta yapılmaya çalışılan tek şey kasılan bu kası gevşetmektir. Bölgesel olarak kullanılan rectomer yarayı iyileştirici değil kası gevşetici bir pomaddır. Yine benzer şekilde her hastaya önerilen sıcak su oturma banyosu gibi uygulamalar da yine anüsün rahatlaması ve ağrının azaltılması içindir.

Anuflex Merhem
Anal fissür tedavisine özel geliştirilmiş tek ilaç anuflex merhemdir. Tamamı aşağıda ayrıntısı ele alınmış bitkilerle oluşturulmuş içeriğe sahiptir.
Ameliyata karar vermeden önce 1-2 hafta kullanmak akıllıca olur. İçeriğindeki ağrı ve acıyı kesen eugenol sayesinde basur şişmesi ve anal hematom gibi ağrılı hastalıklarda da ağrıyı azaltmak amacıyla etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Ciddi düzeyde etkili bir bitkisel tablet yoktur, hazırlanmış paket olarak sunulan bitki içerikli hapların hepsi piyasayı vurmak için üretilmiş ve hiçbir olumlu etkisi olmayan ürünlerdir çünkü bu hastalığın tedavisi hapla yapılamaz, bölgesel ilaç kullanmak gerekir.
Daha çok evde hastanın kendisinin hazırlayabileceği ve uygulayabileceği ürünler tercih edilir çünkü bunlar daha etkilidir. Adı fissür çağrıştıran tablet veye bölgesel ürünlere boşa para harcamak yerine daha etkili ev içi hazırlanan ürünler tercih edilir.

Anal fissür (Makat yırtığı) de önerilen bitkisel tedaviler

 • Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir. Bunun için bol sebze meyve yenmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır. Kabızlık engellenmeden fisssür tedavisi neredeyse mümkün değildir, diğer taraftan çatlak düzeldikten sonra kabızlık yine engellenmelidir çünkü iyileştikten sonra kabız kalınması halinde hastalık yeniden ortaya çıkabilir.
 • Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur. Papatya çayı hazırlayıp oturlacak suyun içine 1-2 fincan koymak daha iyi sonuç alınmasını sağlayabilir ancak başarısı düşüktür. Tedavinin özünü oluşturan bu iki sorunu çözen bitkisel ilaç Anuflex Merhemdir ve yüksek başarı beklenebilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Nasıl Hazırlanır

Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar hafif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika oturulur.

Bu şekilde bitkilerle makat yırtığı tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 10 – 30 civarı olabilmektedir ki oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı daha düşüktür. Bu uygulamaları yaparken kesinlikle kabızlık engellenmelidir.

Anal Fissür Bitkisel Krem

Yukarıdaki tedavi 5 – 10 günde belirgin düzelme sağlanmadıysa anuflex merhem kullanılmalıdır. Anuflex merhemin başarısı çok daha yüksektir ama % 100 değildir. 2 haftalık kullanıma rağmen çatlak iyileşmediyse daha fazla ısrar etmek anlamsızdır ve daha etkili yöntemlere geçilmelidir.

Makattaki çatlağın görünümü (şematik)

makat çatlağı bitkisel tedavisi

Makat çatlağı tedavisinde yukarıda yazılanlarla istenilen sonuç elde edilemediyse botox tedavisi veya ameliyat  yaptırılmalıdır. Ameliyattan sonra seyrekte olsa kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu yaşanabildiği için gelişmiş ülkelerde botox tedavisi önerilmektedir, hatta bazı ülkelerde çatlak ameliyatlarının uygulaması kaldırılmıştır.
Doğru dozda (100 ünite) botox yapıldığında ameliyata yakın başarı elde edilebilmektedir. Yan etkisi vardır ama yine de ülkemizde yaygın bir şekilde ameliyat yapılmaktadır, bunun en önemli nedeni ne yazık ki SGK botox tedavisinin ücretini ödememektedir.

anal fissür bitkisel tedavisiYukarıda kısaca değinildiği gibi hangi tedavi yöntemiyle iyileşirse iyileşsin iyileştikten sonra kesinlikle kabız kalınmamalıdır, yoksa hastalık nüks eder.
Kabızlığı engellemek için şunlar yapılabilir; sebze meyve alışık olduğunuzdan çok tüketin, kepekli ekmek yiyin, akşamları kayısı veya incir tüketin, tuvaletinizi günün belirli saatinde, tercihen kahvaltıdan sonra yapmayı alışkanlık haline getirin. Tuvaletten 1 dakikada çıkmayı öğrenin , bağırsaklarınıza öğretin. 1 dakikadan uzun kaldığınız ölçüde hatalı davranıyorsunuz demektir.
Bütün bu uygulamalara rağmen kabızlığı engelleyemiyorsanız veya yukarıda sayılanları yapamıyorsanız (sevmemek veya yaşam tarzı sebebiyle) Bekunis Tablet veya başka kabızlık ilacı kullanın ama doğal yolların daha iyi olduğunu unutmayın.

https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

HAKKINDA admin

8 Yorumlar

 1. Merhaba Dr. Muharrem Kaya Bey
  …..Ben 1.5 yıl önce anal fissür nedeni ile botox yaptırdım .
  Sonrasında zamanla iyileşti hiçbişey kalmadı , yememe içmeme tuvaletime herşeye dikkat ederim , kabız olmuyorum veya ishal,
  Sorunum şu ; anüsum çok hassas , normalde hicbir sıkıntı yok yalniz en ufak bi parmak kadar sert dışkıda , yada parmakla dahi ufak bi müdahalede hemen kanıyor hafiften , sanırım botox tan sonra elastik yapısı kayboldu ve sertleşti , gevşek değil anusum , bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim gevşek, elastik olmasını ve ufak müdahalede tekrar ufak çatlaklar oluşmasını istemiyorum . Açık yara misali çok hassas . Lütfen yardim edin özellikle size yazdım .
  Dr.Muharrem Kaya
  05426210888 nolu telefondan ideaklinik doktorlarından bilgi almanızı öneririm.makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar

 2. Doktor bey bende anal fissur var doktora gittim rectoderm krem verdi gunde 2 kez suruyorum 6 gun oldu tedavi edermi bilmiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetleriniz yeni başladı ise beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz tedavi eder

 3. Merhaba hocam bende çatlak var 6/8 ay arası dr kontrolünde ilaç tedavisi gördüm eğer büyük abdesti mi yapmassam sorun olmuyor yaptıktan sonrası ise kaşıntı yanma içerde şişkinlik bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  Yan etkisi rahatsız etmezse rectoderm merhem kullanın

 4. Benim 2-3 aydan beri var ve hiç doktora gitmedim.Ağrı ve kanama çok fazla.Bitkisel yollarla geçer mi yoksa doktora mı gitmeliyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  kanama varsa en azından geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.altında yatan kötü bir nedende olabilir

 5. Yaralı aslan

  Zeytinyağı kullanın. İlaçlar fasa fiso. Makatiniza mümkün olacak şekilde içe doğru sürün. Yağsız kalmasın. Gunde 2 -3 sefer tekrarlayın. Hem yumuşatır hem de çıkışta kolaylık sağlar. Ayrıca sabahları aç karna yarım çay bardağı için. Birazda sıcak su banyosu yaparsanız geçer. Hee birde KABİZ KALMAYIN!

 6. 3 yasinda ki oglum da makat catlagi var ilaç kullaniyoruz suan ama canı aciyacak diye tuvaletini yapmiyor fİTO diye bi krem kullaniyoruz onerebilecexiniz başka bişey var mı çok zor Allah bu durumda olanlara yardım etsin
  Dr Muharrem Kaya
  Rectoderm ve anestol gibi daha etkili ilaçlar var hatta botox enjeksiyonu çok daha etkilidir ama bunu çocuk cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

 7. Bende makat çatlaklik olmuş ve doktara gittim ilaç aldım kullandım biraz iyi oldu yine çıktı ve çok kötüyüm ne yapabilirim
  Dr Muharrem Kaya
  botoxla tedavi olabilir,beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz.

 8. benim götümde apse büyügüüü ne yap kerikeyorr yardımcı olurmusuznuz
  Dr.Muharrem KAYA
  bir an önce boşalttırmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir