Yağ Bezeleri

Yağ bezeleri (lipom) deri altındaki yağlı dokunun olduğu her bölgede çıkabilen iyi huylu bir tür tümörlerdir. Kötü huylu olup ta lipoma benzeyen liposarkom diye bir başka hastalık vardır ancak çok seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Yağ Bezeleri Nerede Olur
yağ bezeleri resimleri

Vücudun avuç içi, ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerinde oluşabilir. Kafa derisinde görülen beze değil kisttir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır. Kapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir, kapsülü zar yapısındadır bezenin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır. Tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Göz çevresindeki kolesterol birikimleridir ve beze gibi değildir. Yine farklı bir yapı olan abartılı sivilcelerden sonra tabanda kistler olabilmektedir, bunlada beze yapısında değil kist yapısındadır, yani kist içeriği nebati margarin gibi parmakla sürülerek yayılabilir.

Vücuttaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer

Tedavisi cerrahidir. Geride kalan iz yapılan cerrahinin kalitesi önemlidir. Genellikle kitlenin büyüklüğünün 1/3 kadar yeri kesmek yeterli olmaktadır ve bu şekilde çok az bir izle tedavi yapılabilir. Lipsuction denilen göbek ve basen yağlarını emerek alma tekniği lipom tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla yağlar emdirilerek çıkarılır ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir. Cerrahi yöntemde kapsülün çıkarıldığından emin olunduğu için başarı şansı % 100 ler düzeyindedir. Başka yerlerden çıksa da alınan tekrar oluşmaz. Ancak başka bölgelerde başkaları çıkabilir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri

Aslında bunlar da kafa derisindeki gibi beze değil kist yapısındadır. Küçük küçük noktacıklar şeklindedir, genellikle çok kabrık olmazlar. Büyük olmadıkları için cerrahi olarak çıkarılmaları zordur. En pratik çözüm radyo frekansla almaktır. Radyo frekans dokunulduğu anda yağlar eriyip kaybolur. Son derece pratik bir çözümdür. Basit bir işlam olması sebebiyle ekonomik uygulanabilmektedir.
Bu konuda en tecrübeli klinik İdea Kliniktir.

Yağ Bezesi Patlatma

Özellikle vücutta görülenlerden kist yapısında olanlar sıkılarak boşaltılabilir. Çok büyük değilse bunu yapmak zor olmaz. Sivilce sıkar gibi yanlardan bastırılarak içerik boşaltılabilir. Boşaltacak delik yoksa steril iğne ile delinerek o delikten boşaltılabilir. Her halükarda kistin içini dolduran hücre salgı yapmaya devam edeceği için yüzde yüz tekrarlar ama tekrar tekrar sıkamta sakınca olmaz.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır

vücutta yağ bezesiTek tedavi yöntemi cerrahidir, ilaçlarla, kremlerle yada lipoliz gibi uygulamalarla hiçbir şekilde yok edilemez. Ameliyatla kapsülüyle birlikte alınması gerekir, liposuction denilen yöntemle alınmaya çalışılsa da kapsül net çıkmayacağı için tekrar ihtimali yüksektir ve liposuctionla bezeyi almak ta bir tür ameliyattır.

Bu konuda tecrübeli olmayan bir cerrah 5 cm lik bir yağ bezi için cildi 5 cm keser oysa tecrübeli bir cerrah 5 cm lik bir bezeyi 2 cm gibi küçük bir kesikle çıkarabilir.

Bunun ne önemi var derseniz aynı yöntemle tedavi edilmesine rağmen gereksiz yere büyük kesik yapılırsa 2-3 kat daha büyük bir iz kalır. Ameliyata karar vermeden önce doktorunuzun bu konudaki yaklaşımını öğrenmeniz daha az izle kurtulmanızı sağlayabilir. vücutta yağ bezesi nasıl alınırOluşumu çıkarmak için kesilen yer mutlaka gizli dikişlerle kapatılmalıdır yoksa kalacak iz balık kılçığı görünümünde ve son derece çirkin olur, yine bu konuda da doktorunuzdan bilgi almalısınız çünkü estetik için yapılan bir işlemin daha çirkin biz iz bırakması yıllarca sinirinizi bozabilir.
Ameliyat sonrası genellikle hiçbir sorun yaşanmaz. Dikişler gizli konulduğunda ertesi gün banyo yapılabilir ve yara bakımı, pansuman gerekmez.

çok sayıda yağ bezesi

Bezeler Alınmazsa Ne olur

Bezenin yeri hayati önemi olan bir organ civarında değilse, mesela göğsün yanı gibi önemli bir noktada değilse çok önemli bir sorun yaşanmaz. Ama asıl unutulmaması gereken şeyler
Kitle çıkarılmadıkça iyi huylu mu kötü huylu mu anlaşılamaz
Kendi haline iyileşmez
İlaçla tedavisi yoktur;
Büyüme potansiyeli vardır, giderek büyüyebilir.

Yağ Bezesi Tekrarlar mı?

Hayır alınan kitle kapsülü ile birlikte alındığında aynı noktada tekrar olmaz ama vücudun başka yerinden çıkmasını da engellemez. Yenileri her zaman çıkabilir. Yenilerinin çıkması var olanların alınması ile ilgili değildir zaten çıkacak olanlardır.

Yağ bezesi aldırma fiyatı

Bu sayfada ücretlerini nette paylaşan bir kliniğin net ücretlerini bulabileceksiniz. Tedavi ücretleri başka kliniklerde farklı olabilir. Burada kliniğin bulunduğu semt veya şehir, kliniğin ücret politikası gibi faktörler etkilidir. Yoksa etkili olabilecek yüksek teknoloji cihazları yoktur, her yer yaklaşık aynı yöntemi uygulamaktadır.

Bu konuda internette ulaşılabilen tek yerin verdiği ücretler aşağıdaki gibidir ve İdea Klinik tarafından paylaşılmıştır.

İnternette site ve yorumlarında fiyat belirten klinik sitesinde beze ameliyat fiyatının SGK lı hastalara 1500 TL’den başlarken SGK sı olmayan hastalara 3000 TL’den başlamaktadır, aynı kişinin birden fazla beze varsa bu fiyatların yarısına yani 2. beze 750 TL ye başladığı belirtilmiş. Bu ücretler tabiki belli bir büyüklük için geçerlidir çok büyük olanların ücreti daha yüksektir. Çok büyük bezelerde de SGK indirimi uygulanmaktadır. Bu ücretlere tedavi olmak için aşağıdaki butondan randevu alabilirsiniz.

Ameliyatsız Yağ Bezesi Tedavisi

Aslında tam ameliyatsız denemez ama deri genişçe kesilmediği için ameliyatsız olarak değerlendirilebilir. Ameliyatsız denilen yöntem liposuction dur, liposakşın diye okunur. Liposuction da 6*7 mm lik delik açılır, bu delikten sokulan kanül yağı emerek çeker ve boşaltır. Dikkatli yapılmazsa kapsül kalabilir ve tekrarlayabilir.
Liposuctionla tedavi İdea Klinik Bakırköy şubesinde yapılmaktadır.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

HAKKINDA admin

5 Yorumlar

 1. Vucudumda 100 tane kadar farklı boylarda lipom var bir ameliyata alınması mümkün mü yoksa bir kaç ameliyata mı alınır teşekurler
  Dr. Muharrwm kaya
  Çok küçük kesilerle tedavi edilebiliyor.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.İdeaklinik lipom tedavisi ile ilgili her tür teknolojiye sahip

 2. Şeydagül Özdemir

  Merhaba,
  Boyunaltında yağ bezesi var.Onkolojide riskleri çok alt dudağı tutan sinirlerin geçtiği yerde dediler.Korkudan bir daha gitmedim.Alınabilir mi?
  Saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  alınabilir.uygun uzmana görünün

 3. Merhaba yumurta büyüklüğünde kemer takma hizasında belimde lipom var. Bel ağrısı oluyor özellikle sabahları oluyor lipomdan mı acaba? Hangi doktora aldirmaliyim? Ayrıca bölgesi itibariyle aldırmamın bir riski var mıdır? Teşekkürler, iyi çalışmalar…
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye aldırabilirsin

 4. Vucudumda ceviz ve findik buyuklugunde 100 kadar yag bezesi var tamami ameliyatla alinabilir mi?Tesekur ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  alınabilir

 5. penisimde nohut büyüklüğü kadar yağ bezesi veya sivilce var yaklaşık 4-5 aydır duruyor nolur bir çözüm önerin
  Dr. Muharrem KAYA
  Yağ bezenizi aldırmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.