Xpecia Nedir, Üstünlükleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 1-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Daha fazla görsel için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.

xpecia üstünlükleri nelerdir

Yazıya yeni eklenti 23.02.2019
Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım, yazım internette öne çıktığı için firma yeni bir gelişme paylaşma gereği duyup sayfamda bahsetmek için göndermişler.

Türkiye’de üretilen Xpecia Tablet İspanya’ya ihraç ediliyormuş, İspanya’ya yani bir Avrupa ülkesine ihraç edilen tek saç ilacıymış ve de yine İspanya’da en fazla satılan ithal saç dökülme tedavisi ilacıymış.
Doğrusu memleketim adına gurur duydum, bu güne kadar hep bir Avrupa’dan gelenleri tercih ederdik ama olay tersine dönmüş. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia’nın Üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.

 • Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir.
 • Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir.
 • Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür.
 • Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.
 • Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.
 • Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.
 • Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir.
 • Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.
 • Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.
 • Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia’dır.
 • 3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır.

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir. Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor, tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuanla iyileşir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Burada bir tek istisnadan söz edebiliriz o da şudur; ağır seboreik dermatit varsa ve bu dökülmeye neden oluyorsa seboreik dermatit şampuanla tedavi olduğunda dökülme de durur. Burada dökülmeye etkisi olmamakla birlikte temel sorunu çözerek etkili olur.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kadın Saç Dökülmesinde Xpecia Kullanılır mı?

Kadınlarda dökülmelerin yarısı erkek tipidir, diğer yarısı ise kadın tipi dökülmedir. Dökülmenin tipi tespit edilip ona göre ilaç seçilmelidir. Kadın tipi dökülmede Xpecia Kadın formu kullanılmalı, erkek tipi dökülme varsa erkek formu kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Ekimde nakledilen saçlar bir süre beslenme zorluğu çekerler bu dönemde kökleirn beslenmesini artırmak için damar genişletici kullanılması doğru ve bilimsel bir yaklaşımdır. Yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezleri eskiden kökün daha iyi beslenmesini sağlamak için içeriğinde Tebokan Tablet adlı içeriğinde ginkgo biloba içeren Alzheimer (bunama) ilacı verirlerdi. Tebokan yani ginkgo biloba beyin damarlarını da genişletir böylece unutkanlık azalır.

Xpecianın üretilip piyasaya verilmesiyle saç ekimi merkezleri Tebokan yerine Xpecia önermeye başladılar. Burada tebokana yani ginkgo bilobaya ek olarak saçla ilgili vitaminler, elementler, saçın yapım maddesi olan amino asitleri olması önemli tercih sebepleriydi.

Türkiyedeki bir çok saç ekim merkezi önermektedir.

Hamilelikte Xpecia Kullanılır mı?

Hamilelikte hayati önemi olan tedavi edici ilaçlar dışında ilaç kullanılmaması önerilir. Saçlarda dökülme hayati önemi olmayan bir sorun olduğu için hamilelik döneminde bu gurup ilac kullanımı önerilmez.
Erkek formu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

HAKKINDA admin

1.807 Yorumlar

 1. Xpecia tablet evet etken maddelerine göre yararlı ana günde iki tablet biraz fazla geldi doz olarak ön yildur erkek tipi dökülme tepe ve ozellikle ön kısımda çok açılma var günde iki yerine tek tablet ama kesintisiz aksatnadan aylarca kullanmak yine etkisi olmaz mı illa iki tablet mi kullanmak lazim bir en tletkili kullanım saati nedir bu takviyenin sabah akşam yada gece? Her gün helair Forte spreyle tek tablet almakyeterli gelmezmi acaba

  • merhaba,
   etkisi yetersiz kalır. Çünkü günlük ihtiyacı iki tablet karşılar, açılma fazla ise tek tablet yetersiz kalabilir

 2. Hairforte ve expecia tablet kullaniyorum 1 yıldır..Menopozdayım Hairforte spreyi 2 günde bir tek doz mu yoksa 2 gunde bir iki doz mu kullanmamız gerekiyor? Expecia tableti günde 1 kullanıyorum.yeterli mi? Hem Erkek tipi hem de kadın tipi dökülmem var.Ömurboyu 2 günde bir doz mu kullanmalıyım? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  Xpecia tablet yerine menopozda iseniz Menopecia tablet kullanmalısınız.günde iki doz almalısınız.
  Hairforte spreyide en azından günde 1 kez uygulamalısınız

 3. Expecia tableti sabah akşam birer tane içmek yetine sabah tek seferde 2 tane birden içsem sorun olur mu?
  Dr. Muharrem Kaya
  Evet, alabilirsiniz.

 4. Saç ekiminden kaç gün sonra Hairtforte kullanmalıyım ? Expecia erkek formunu da kullaniyorum günde 2 tane..Sadece expecia yeterli mi?Hairforte kullanmalı mıyim? 2 yıldir menopozdayım ve erkek tipi Saç dökülmem var tepe bolgem açıldı
  Dr. Muharrem Kaya
  İlk yıkamadan sonra kullanabilirsiniz. Daha iyi ve daha kısa sürede sonuç alırsınız.

 5. Hairforte spreyi günde bir defa sabah olmak üzere tek seferde iki doz yani akşam dozunuda tek seferde kullansak sorun olur mu etkinligini kaybeder mi ? Bu arada Menopoza girdim 2 yıl oldu fakat Ben erkek tipi dòkülmem olduğu için 3 aydır günde tek seferde sabah olmak üzere 2 adet expecia erkek formunu içiyorum .15 gün önce de saç ekimi yapıldı..Sabah tek seferde 2 adet expecia tablet almamım ve de expecia erkek formunu kullanmamın bir sakıncası var mı ? Ayrica 10 gündür 10 mg Biotin takviyesine başladım yeterli mi? Teşekkürler
  Dr. Muharrem Kaya
  Hairforte spreyi günde 2 defa 12 saat arayla uygulamaların. Tek defada yüksek miktarda uygulamanın anlamı yok. Etkisi 4 saat sonra çok azalır.

 6. Hocam ben xpecia tableti 1 aya yakındır kullanıyorum en son kan degerlerimi olcturdugumde demir çinko gibi değerlerim üst sınıra yakın çıkmıştı ilaç karacigerlerimi etkiler mi
  Dr. Muharrem Kaya
  Xpecia tabletin içeriğinde toksik herhangi bir madde yok, mineraller fazlası idrar yolu ile atılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir