Veregen Merhem

Son dönemde kondilom yani jenital ve anal siğil (HPV) ile ilgili bir şeyler okuma gereği duydum ve bu konuda yaptığım araştırmaları paylaşayım dedim.
Bu yazımda Türkiye’de satışı yapılmayan ama yurt dıiından getirtip kullanmayı gerektirecek kadar bir ilaçtan söz edeceğim. Veregen Merhem ve benzeri Veregreen Merhem. Her ikisi de yeşil çay özü içerir. Yeşil çay HPV tedavisinde kullanılabileceği FDA tarafından onaylanmıştır.

İyileşmeyen Siğil

Özellikle anal ve genital siğillerin bazı hastalarda bir türlü iyileşmediği görülür bunun en önemli nedeni kişinin savunma mekanizmalarının yetersizliğidir (immün yetmezlik). İşte bu grup yani siğillerin tedavisi çok seansa rağmen tekrar çıkması durumunda savunma mekanizmasını artıran merhemler kullanılmaktadır.

Veregen

Yazı büyük oranda çeviridir
İçeriği yüzde10 ve  15 oranında yeşil çay extractı bulunur, yeşil çay özü sinekatekin denilen aktif madde içerir. Dış genital ve makat bölgesi siğillerinin bölgesel tedavisinde VEREGEN (sinecatechin – sinekatekinler) endikedir.
VEREGEN Amerika Birleşik Devletleri’nde reçeteyle kullanımı için onaylanan ilk bitkisel ilaçtır
18 yaş ve üzeri, bağışıklığı olmayan erkek ve kadın hastaların günde 3 kez uygulanmıştır. Tedavi 12 hafta devam etmiştir. İlaç 604 erişkin üzerinde denenmiş, hastaların tamama yakınında düzelme sağlanmış, az bir kısmında tedavinin 16. haftaya kadar uzatılması gerekmiştir.

En sık görülen yan etkiler bölgesel kızarma, kaşıntı, yanma, ağrı, yaralar, şişlik, sert noktalar ve kabarcıklı döküntüleri içeren uygulama yeri reaksiyonlarıydı, bu yan etkiler düşük ve orta düzeydeydi. Bu gibi yan etkiler görüldüğünde kullanıma ara verilmelidir.

VEREGEN Merhem Kullanım Yerleri

18 yaş ve üzeri immün yetmezlikli hastalarda dış genital ve perianal siğillerin (Condylomata acuminata) topikal tedavisinde % 15 oranında endikedir .

Kullanılmaması gereken yerler
Önemli Güvenlik Bilgisi
Açık yara
Anüsün içi
Vajinanın içi
Ağız içi
18 yaş altı hastalar
Hamileler
Gibi bölgelerde kullanımı önerilmez.
16 haftadan daha uzun kullanım önerilmez.

Referanslar:

  1. Dosyadaki veriler, Fougera.
  2. VEREGEN  Merhem,% 15 [Bilgi Reçete, 2012]. Melville. NY: Fougera Pharmaceuticals bir parçası olan Pharma Derm.
  3. Eleti, Beti H, Orasan R ve diğ. Dış genital ve perianal siğillerin tedavisinde Topikal Polyphenon  E: randomize kontrollü bir çalışma. Br J Dermatol . 2008, 158 (6): 1329-1338.
  4. Tatti S, Swinehart JM, Thielert C, Tawfik H, Mescheder A, Beutner KR. Dış anogenital siğillerin tedavisinde tanımlanmış bir yeşil çay ekstresi olan sinekatekinler: randomize kontrollü bir çalışma. Obstet Gynecol . 111 (6): 1371-1379.

HAKKINDA admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir