Eldeki damar genişlemeleri

Eldeki toplar damar genişlemesi gerçek bir varis değildir ama kişide estetik sorun yaratacak kadar genişleyebilir. Bacaklardaki varisler pantolon giyerek kapatılabilir ama eller kapatılamaz ve kalın kaba damarlar çok dikkat çekici hale gelebilir. Eldeki kalın bu damarlar ellerin daha yaşlı görünmesine sebep olur ve bu da kişiyi huzursuz eder.

El üstündeki damarların genişlemesi varismidir ?

Patolojik anlamda yani hastalık olarak düşünüldüğünde elde kelime anlamı olarak varis oluşmaz. Ancak görsel anlamda bacaklardaki kadar çirkin görüntüye sebep olacak kadar toplar damar genişlemesi olabilir. Özellikle orta yaş ve üstünde, kilo veren, beyaz tenli, cildi ince ve zayıf olan bayanlarda eldeki bu damarların genişlemiş hali kişide ciddi estetik sıkıntıya sebep olabilmektedir. Ağrı sızı gibi fiziki şikayetler yapmasa da kişi bunları gizleme gereği duyacak kadar rahatsız olabilmektedir.

Eldeki varisler tedavi edilmeli mi ?

Diğer tüm varisler (bacak, yemek borusu, yumurtalık ) gibi ellerdeki genişlemiş toplar damarlar bir çok sorundan dolayı tedavi edilmelidir. Ama el varisleri sadece estetik için yok edilebilir. Cildi ince bayanlardaki bu çirkin ve mor görünümlü damarlar tümüyle yok edilebilmektedir. Tedavisi ameliyatsız yapıldığı için hiçbir iz kalmaz. Tedavide köpük yada skleroterapi denilen yöntemlerle yapılır.

Elde oluşan damar genişlemeleri tedaviden sonra tekrar oluşurmu ?

El üstündeki genişlemiş damarlar tedaviyle yok edildiğinde tekrar oluşmaz. Bacak varisleri ameliyattan sonra % 60 ameliyatsız tedavilerden sonra % 10 civarında tekrar ortaya çıkarken el varislerinde tekrar ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Tedavisi ne kadar sürer ?

El varislerinin tedavisi 2 veya 3 seansta tamamlanır. Her seans 10 dakika civarında tamamlanmaktadır.

El varisleri tedavi edildikten sonra bandaj uygulanırmı ?

Varislerin tedavisi sonrası bandaj veya benzer uygulamalar yapılmaz, hasta işlem bitimi işinin başına dönebilir , normal yaşamını sürdürebilir.

Tedavi herkese uygulanabilirmi ?

Orta ve ileri yaş erkeklerde genellikle çok yaygın olduğu için bu tip talep pek gelmemektedir daha çok bayanlara uygulanmaktadır. Görüntüsen rahatsız olmak isteyen herkese uygulanabilir ancak daha çok kalın olanlar yok edilir, çok ince olanlar görsel kirlilik oluşturmadığı için tedaviye gerek yoktur. Ellerdeki damar genişlemesinin tedavisi bu konuda birikimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

HAKKINDA admin

2 Yorumlar

  1. Salam. benim de ellerimin üzerinde kalın damarlar var. Gitar çalıyorum ve ellerimin görünüşü beni narahat edir. Bunu tedavi etmek olar? Tedaviden sonra ellerimde bir uyuşma ve gitar çalarken bir ağrı ve ya danamarların yeniden belirginleşmesi ihtimali var? Bu damarlar kapatılsa kan akışını engelleye biler?
    Dr.Muharrem KAYA
    tedavi edilebilir.anasayfadaki sponsor klinik tedavisini yapıyor

  2. El varis tedavisini bagkur karsiliyormu
    Uzm.Dr.Muharrem KAYA
    hangi klinikte yaptıracağınıza bağlı,karşılayan klinikler vardır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir