Venöz yetmezlik

Venoz yetmezlik kelimesinin tam karşılığı toplar damarların kanı geri kalbe taşıma görevini yetersiz yapmasıdır. Toplar damarların fonksiyonunu tam yapamaması çeşitli şikayet ve klinik bulgulara sebep olur.

Venöz yetmezliğin çeşitleri Venöz yetmezliğin halk arasında

Yüzeyel, derin ve kronik venöz yetersizlik gibi sınıflaması vardır ama bu sınıflama bilimsel değildir. Yetmezlik tek şeyi tarif eder o da ; toplar damarların kirli kanı yeterince iyi taşıyamamasıdır ama sebebi farklı olabilir.

Toplar damar yetmezliğinde asıl sorun

En sık rastlanan sebep varislerdir, kalbe kan taşıyan yüzeyel toplar damarlardaki kapakçıklar bozulduğunda geri dönüş güçleşir ve yetmezlik bulguları gözlenir. İkinci sebepse kasların arasından seyreden derin toplar damarların tıkanması sonucu kanı taşıyamamasıdır.

Hastada gözlenen şikayetler

En sık karılaşılan bulgu ödemdir, bacaklarda şişme olur. Şişmenin derecesi yetmezliğin düzeyine ve hastanın ayakta kalış süresine göre değişir. Ödem dışında bacaklarda sızlama, kramp, yanma, kaşıntı, morarma gibi şikayetlerde gözlenebilir.

Venöz yetmezliğinin tedavisi

Hastalığın asıl sebebinin tedavi edilmesi gerekir. Sebep yüzeyel varis ise varisler tedavi edildiğinde yetmezlik bulguları düzelir ve hasta normal yaşamına dönebilir. Tedavide lazer, radyo frekans, köpük veya skleroterapi yöntemleri uygulanır.

Sebep derin toplar damar tıkanıklığı ise bu durumda kalıcı ve kesin tedavi yapılamaz. Derin tıkalıysa yüzeyelde yok edilirse bu durumda ciddi sıkıntı yaşanabilir. Derin ven trombozunda daha çok şikayetlere yönelik tedavi planlanır. En pratik çözüm ise varis çorabı kullanmaktır. Varis çorabına ek olarak alınacak ilaçlar şikayetlerin daha çabuk düzelmesini sağlayabilir. Varis çorabına ek olarak normal ilaçlardan daflon , doxium veya venoruton alınabilir.

Gerek beşeri ilaçlar gerekse bitkisel ilaç hastalığı iyileştirmez ama şikayetleri azaltarak yaşam kalitesini artırır. Bu sebeple, ilaçlardan da beklenti sınırlı olmalıdır.

Teşhis

Genellikle muayeneyle büyük oranda fikir sahibi olunur ancak doppler ultrason ile daha doğru teşhis konur ve daha emin olunur.

HAKKINDA admin

3 Yorumlar

 1. Merhabalar,,esimde venöz yetmezligi var hergün agrisi oluyor ve kapanmak bilmeyen yaralari var…surekli varis corabi giyiyor kan sulandiri iciyor…ama yinede hergun cok aci ve siddetli agrilar yasiyor…bunun tedavisi yok mu turkiyede ya da yurt disinda cok üzgunum yeni evliyiz ve cok tedirginim bisey olcak diye: :((
  Dr Muharrem Kaya
  ana sayfadaki sponsor kliniğin kalp ve damar cerrahları ile görüşün

 2. Merhabalar abimde var olan venöz yetmezliği çok ciddi boyutlara ulaştı bu durumu hemen hemen yılda bir kez yaşıyor üzerine hiç bir şekilde basamıyor sulu yaraları vardı çok şükür onlar kurudu ve kabuk bağladı ancak şişlik çok ileri boyutta ve ağrısı çok fazla.aynı zaman da psikolojik sorunlar da yaşadığı için doktora gitmeyi kabul etmiyor geçer diyor.ne yapabiliriz gerçekten geçicek mi bacaklarını kaybedecek diye çok korkuyorum .şimdiden teşekkürederim cevap verirseniz çok sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  kalp damar cerrahına görünmelisiniz.yapılacak tetkikler sonrası tedavi planlanır.bu konuda ana sayfadaki sponsor klinikten Op Dr muatfa Bolattan yardım alabilirsiniz

 3. özkan karakaya

  Toplar damar venuz yetmezlik var kopuk tedavisi yapilıyor kasiktaki sislik azalacagi yerde cogaliyor ne yapmam gerek baskaonereceginiz birsey varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  tedavi devam ettikçe kaybolur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir