yüzde kılcal damar çatlaması lazer tedavisi

Yüz bölgesi yani yanak, burun, elmacık kemiği üstü gibi yerlerdeki damarlar bacaktakilere benzer yapılardır, kılcal damar çatlaması diye de adlandırılır. Tıptaki adı telenjektazi yada tam tanımlamayla facial telenjektazidir.
Hayati önemi olmasa da görsel olarak kişiyi rahatsız eder, özellikle orta yaş insanlarda daha yaşlı görünmeye sebep olur. Kadınlarda fondötenle kapatılsa da fondöten silindiğinde rahatsız edici bir görünüm olur. Erkekler bu konuda daha şanssızdır çünkü erkeklerde kamufle etme şansı da yoktur.yüzde kılcal damar nasıl geçer

Yüzdeki Kılcallar Neden Olur

En sık sebep güneş ışınlarıdır

Güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Aşırı sıcak

Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm

Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir. Farklı bir yapısı vardır. Çok seyrek görülür bu sebeple yüzünüzdeki kılcallar sizi bu anlamda tedirgin etmesin.

Siroz

Kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir. Kronik alkolizm ile aynı sebeplerle olması beklenir.

Genetik Yapı
Bazı ailelerde damarsal yapı farklılığı nedeniyle daha sık görülür. Annesinde, babasında veya her ikisinde de kılcallar fazlaysa çocuklarında görülme sıklığı normal toplumdan daha sıktır ancak her çocuğunda olacak diye bir kural da yoktur.

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Dört yöntem vardır
Her üçünde de tedavi kalıcıdır yani yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Çeşitli lazer türleri kullanılmaktadır, en yaygın kullanılan ve en az yan etkisi olan lazer İPL lazerlerdir. Uygulaması son derece kolaydır ve 5-10 dakikada tamamlanır. Lazerle tedavinin en önemli dezavantajı seanslar halinde uygulanmasıdır. Tamamen yok edilene kadar seanslar tekrarlanır, damarın içindeki kan akımı hızına bağlı olarak 4-6 defada düzelebildiği gibi 15 seans ta sürebilmektedir. Sonunda iz kalmaz.

yüzde kılcal damar lazer ile tedavisi
 

Radyo Frekansla Tedavi

Kıl kalınlığının dörtte biri kalınlıkta çok ince iğneyle damara girip radyo frekans enerjisi verilerek sorun o anda yok edilir. Uygulamanın ilk seansında kılcal damarların tamamına yakın kısmı bir daha olmamak üzere yok olur. Lazerden en büyük üstünlüğü 5-10 seans gerekmemesi 1-2 seansta büyük ihtimalle çözülür.yüzde kılcal damar çatlaması tedavisi nerede yapılır

Mikroskleroterapi

Damarı yok edici ilaç sıvı olarak veya köpürtülerek köpük şeklinde damarın içine verilir. İlaç verildiği anda kırmızılık yok olur. Kısa sürede başarıyla uygulanabilmektedir.
Her üç tedavi seçeneği de minimal bir acıyla gerçekleştirilebilir, yine her iki yöntemde de kişi sosyal yaşamına devam ederken dakikalar içinde sorunundan kurtulur.
Benzer sorun burun kenarlarında da görülür, burun kenarında olması daha çok alkoliklerde rastlanır ama 50 yaşını geçen herkeste görülebilir. Tedavisi aynı şekilde yapılır.
Yüzde kılcal damar çatlaması lazer tedavisi ücretleri için yüzde kılcal damar

Silgi Lazer

İnsanların bu sorunu süregeldiğinden her yıl yeni teknoloji ve Silgi lazer bildiğimiz defterdeki kurşun kalemle yazılmış silgiye benzer bir uygulama diyebiliriz. Diot lazerin geliştirilmiş formu Exotherme lazerle 2 mm ye kadar olan varisleri bir saniyenin çeyreği kadar bir sürede tamamen siliyor. Uygulamanın en büyük özelliği silinen kılcal damar sonsuza kadar yok edilmiş oluyor.

Exotherme Lazer

Kılcal damar çatlaması tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında en büyük avantajı neredeyse hiç acı olmamasıdır. Acı olmaması yanı sıra abartılı kızarıklık, yüzeysel yanık, yanık izi, lekelenme, yetersiz kalması gibi sorunlar da yaşanmamaktadır.
Belki çok önemli değil ama cihazın kafasına monte edilen kamera sayesinde uygulamayı anlık olarak kendiniz de izleyebiliyorsunuz. Yani ışığın hastalıklı damara gittiğini ve aynı anda damarın o mor, pembe, kırmızı görünümünün yok olduğunu görüyorsunuz. “işlemi yaptık iyileşmezse bir ay sonra yeniden gelin” gibi bir söylemle karşılaşmıyorsunuz.
Silgi lazer adıyla lanse edilen cihazın kafasındaki soğutma ünitesinin cildi soğutması sayesinde ağrı olmaması yanı sıra yanma hissi de yaşanmamaktadır.
Yetersiz kaldığı durumlarda ki çok ince kılcallarda yetersi kalabilmektedir, radyo frekans yöntemi uygulanmaktadır. Yetersizliğinin nedeni çok ince yapıların ışığı tutamaması olabilir. Yukarda bahsedildiği gibi uygulanacak damarın genişliği 2 mm yi geçtiğinde de etkisiz kalmaktadır bunun sebebi de ürettiği ısı enerjisi bu kadar kalın olanların tahrip edilmesine yetmemektedir. Daha kalın olan varislerde bu tür teknolojik tedavilerin yerini skleroterapi ve köpük tedavisi almaktadır.

HAKKINDA admin

5 Yorumlar

 1. Hocam iyi günler. Benim yanak bölgemde çok hafif kılcal damarlar var ama özellikle gözaltımdaki kılcal damarların belirginliği beni aşırı rahatsız ediyor. Hangi trdavi yöntemini önerirsiniz
  Dr. Muharrem Kaya
  Merhaba,
  Hangi yöntemle tedavi edileceğini, muayene ile kara verilir. KVC uzmanına görünmelisin. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. burnumda ufak çaplı kılcal damarlar var çok belli olmasa da beni rahatsız eden hangi şubenizde hangi doktorunuz bu tedaviyi yapıyor? bu işlemin mevsimi varmı ?nezaman randevu almalıyız tüm yüze değilde bölgesel kılcal damar tedavisi uyguluyorsunuz değil mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  ideaklinik kadıköy şubesine gidebilirsiniz

 3. Hocam Elmacık’lar icin lazere başladım yanlız ilk seanstan sonra kökler daha kalın gelmeye başladı normal mi sizce kaç seans sonunda tamamen biter bittikten sonra cıkma ihtimali yüzde kaçtır çıkmama garantisi varmıştır
  Dr.Muharrem Kaya
  çok uzun sürebilir.15-30 seans gibi.laserde giderek kılların çıkma süresi uzar.bazen tamamen dökülmeyebilirde

 4. Hocam ben araştırdım son lazer uygulamasından sonra 8-9 ay sonra yüzümdeki sakallarımın çıkma ihtimalini pek zannetmiyorum. çünkü bende köse yok. lazer klinikteki yetkili kişilerle görüştüm yüzümdeki sakalların çıkmaz diyorlar. benim yaşım 20 olsaydı o zaman 6 ay içerisinde yüzümdeki sakallarım çıkardı. sarımsağın faydası olur diyorlar. sizin bana ne önerebilirsiniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  sarmısak ciltte tahriş ve lekeye neden olabilir

 5. Hocam size bı sorum olucak benim yüz kısmında sakallarım vardı. Yanlışlıkla lazer epilasyondan dolayı 6 seansta yanlışlıkla gitti. Yaşım 25 sarımsak sürüyorum hiçbir faydasını göremedim Bende köse yok hormonlar tetiklermi sakallarım eski haline geri gelir mi kimileri diyo 6 ay sonra çıkar diyor yada 1 sene sonra çok nadir permatikle sakallarımı traş oluyorum tekrar geri çıkması icin ugraşıyorum. Yada dermotolojiye gitcem.
  Dr.Muharrem KAYA
  Permatiğin, sarımsak ve hormonların hiçbir etkisi olmaz, kendiliğinden çıkabilir. beklemeniz gereken süre son lazer uygulamasından sonra 8-9 ay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir