Üryani Eriği Faydaları

Bu yazımda hamileliğin olmazsa olmazı demesek de çok önemli yararları olan doğal bir üründen erikten daha doğrusu çok yaygın bilinmeyen bir erik türünden bahsedeceğim, yazdığım faydalarını göreceğinizi ümit ediyorum. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğimle.

HAMİLELİKTE BESLENME ÖNERİLERİ :

ÜRYANİ ERİĞİ
 Hamilelik döneminde anne adayları bir çok sağlık şikayeti yaşarlar ve bu sorunlarla mücadelede de doğal yöntemleri tercih etmeye çalışırlar. Günümüzde de anneler çok daha bilinçli tercihler yapıyorlar. Olabildiğince en doğalı ve hatta organik olanı da seçmeye özen gösteriyorlar.

Günümüzde, yeni yeni insanlar tarafından fark edilmeye ve tüketilmeye başlanan çok kıymetli ve değerli bir meyve, hamilelik döneminde yaşanan sorunlara ve şikayetlere çözüm sunuyor : ÜRYANİ ERİĞİ SATIŞ https://www.enbifamily.com/organik-uryani-erigi-kurusu

ÜRYANİ ERİĞİ NEDİR ?
 Bir çok insan tarafından bilinmeyen bir meyvedir üryani eriği, aslında Ala eriği. Sadece Kastamonu’da yetişen bir erik türü olan, Üryani Eriği, kuru meyve, komposto, marmelat ya da pestil olarak tüketilir. Hafif ekşimsi tadı ile, her yaştan insan için hem sağlıklı hem de lezzetli bir besin kaynağıdır.

Üryani Eriği, Ala eriği olarak da bilinir. Bu erik çeşidi Ağustos ayı başında olgunlaşmaya başlar ve Eylül ayı içinde olgunlaşır ve toplanır. Ala erik, kabukları soyulduktan sonra çam tahtalar üzerinde kurutulur ve Üryani erik ismini alır. Kabukların soyulma aşaması elle tek tek yapılır. Hem sadece Kastamonu’da çok az yerde ve sayıda yetişmesi hem de özel bir el emeğinin ürünü olması nedeniyle de çok kıymetli ve özeldir.

Ala eriği, normal siyah eriklere göre daha küçük, daha yuvarlağa yakın şekilde, daha koyu renkli ve ince kabukludur. Kabuğun altında ise altın sarısı rengindedir ve aslında yaş hali ile de tatlı bir meyvedir. Kurudukça da ekşi bir tat almaya başlar.

Tüketirken de suda bekletilerek suyunun içilmesi ya da kompostosunun yapılması tavsiye edilir. Ayrıca, pelverdesi (marmelatı) ve pestili de yapılabilir.

ÜRYANİ ERİK FAYDALARI
 Üryani eriğinin içinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve florür mineralleri bulunur. Vitaminler açısından da oldukça zengindir. İçeriğindeki bol miktardaki magnezyum, potasyum, B vitaminleri ve demir sayesinde siz ve aileniz için çok zengin bir besleyici kaynaktır.

Uryani erik, lifli yapısı sayesinde bağırsakları yumuşatır. Özellikle, hamilelik döneminde sindirim sistemine, kabızlığa iyi gelir. İçerdiği potasyum, fosfor, magnezyum ve B vitamini sayesinde hem enerji verir hem de vücudu güçlendirir.

Yoğun miktarda flavonoid içerir ve önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özellikleri ile, hafızaya iyi gelir ve de sinirsel hastalıklara karşı da önleyici özelliğe sahip olduğu düşünülmektedir. İçeriğindeki bol miktardaki B6 vitamini ile sadece yetişkinlere değil, aynı zamanda çocuklara için de oldukça faydalıdır. Çünkü, beyin gelişimini destekler. Uyku düzenini sağlayan, iştah kontrolünde ve konsantrasyonda etkin rol oynayan serotoninin de salgılanmasında katkısı vardır.

Çok az miktarda şeker içermesinden dolayı da, hem diyabet hastaları tarafından hem de fazla kiloları ile mücadele edenler tarafından tüketilmesi önerilir.

Uryani erik, vücudumuzdaki kırmızı kan hücreleri için de oksijen deposu olarak kabul edilmektedir. Vücutta hemoglobin üretimine yardımcı olur ve de kılcal damar zayıflığına iyi gelir. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına ve de böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasına da yardımcı olur.

Çölyak hastaları da, günlük lif ihtiyaçlarını, yüksek lif içeriği nedeniyle üryani eriğini tüketebilirler.

Yetişkinler için günde bir avuç ve de çocuklar için günde 2 adet uryani erik tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

100 gram üryani eriğinin kalorisi yaklaşık olarak 200 kaloridir.

HAMİLELİK VE ÜRYANİ ERİĞİ

 Hamilelik döneminde en çok karşılaşılan şikayetler, sindirim sorunları ve halsizlik şikayetleridir. Üryani erik, işte tam da bu sorunlara doğal bir ilaçtır. Çünkü, hem sinir hem de sindirim sisteminin iyi çalışmasına destek sağlar. Beden ve zihin yorgunluğuna karşı ilaç niyetine tüketilebilir. Bağırsakların da düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık şikayetinde de hem önleyici hem de iyileştirici etkisi vardır.

Hamilelik döneminde zamanla rahim büyür, bu sebeple de sindirim sistemi de olumsuz şekilde etkilenir. Sindirim sistemi yavaşlar. Bu yavaşlama da şişkinlik, ödem ve kabızlık gibi şikayetlere neden olur. Ve hatta hamilelik döneminde hemoroid şikayeti de yaşanabilir. Üryani eriğinin zengin lifli yapısı, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve de kabızlığı engeller. Hemoroid (basur) olma ihtimali de olabildiğince aza indirgenir.

Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, anneler kabızlık ile mücadelede doğal yöntemler, besinler ararlar. Üryani eriği de, bu doğal yöntemlerden en sağlıklılarından biridir. Anne adayları için hem sindirim sistemlerini düzenleyici hem de iyi bir enerji kaynağıdır. Hamilelik ile birlikte anne adayları, değişen hormonlar yüzünden yorgun, halsiz, stresli hissedebilirler ve sürekli uyuma ihtiyacı duyabilirler. Üryani eriği de, bu süreçte iyi bir enerji kaynağı besindir.

Yüksek miktarda magnezyum içeren üryani eriği sayesinde kaslar rahatlar. Bu sayede hem erken doğum riski hem de doğum öncesi kasılmalar büyük oranda engellenir.

Gebelik döneminde karşılaşılan bir diğer sorun ise demir eksikliğidir, yani kansızlıktır. Annelerin kalbi, hamilelik sürecinde daha çok kan pompalar. Bu da, anne adaylarında kansızlığa neden olur. Demir eksikliğinde hamileler için doğal kaynaklardan biri de, demirin vücut tarafından daha fazla emilimini sağladığı, aynı zamanda da C vitamini içerdiği için Üryani Eriğidir. C vitamini bağışıklık sistemi için de en önemli vitaminlerden biridir.

Gebelik döneminde yaşanan bir diğer sorun ise kalsiyum ve D vitamini düzeylerinin düşmesidir. Üryani eriği, kalsiyum ve D vitamini açısından da çok zengin bir besindir.

Üryani erik, sadece hamilelik döneminde değil, aynı zamanda emzirme döneminde de zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olarak hem size hem de bebeğinize faydası olan bir besindir.

Üryani Eriğini, sadece hamileler ve emziren anneler değil, herkes tüketmelidir.

Kaynak : Enbi Family

www.enbifamily.com

 

HAKKINDA admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir