Hemoroidin dışarı çıkması

Hemoroidin makattan çıkması birkaç türlü olabilir. Hastanın tarifine ve muayene bulgularına göre bu çıkış farklı isimlerle anılır ve tedavi yaklaşımı da farklıdır.
1- Hemoroid (basur) memelerinin dışarı çıkıp ayağa kalkınca kendiliğinden geri içeri girmesi, bu 2. derece iç basurdur.
2- Memelerin dışarı çıktıktan sonra ancak elle içeri konulabilmesi, bu duruma da 3.derece basur denir.
3- Hemoroidin dışarı çıkıp şiddetli ağrı yapması, şişmesi ve hiçbir şekilde geri içeri girmemesi bu durma da boğulmuş basur diğer adıyla tromboze hemorrhoid denir.
Hemoroidin dışarı çıkması olarak tarif edilen asıl durum işte bu 3. durumdur yani boğulmuş basurdur. Konu içeriği de buna göre belirlenmiştir.

Hemoroid Neden Dışarı Çıkar ?

* Kabızlık sorunu en sık görülen sebeptir, dışkıyı çıkarmak için çok şiddetli ıkınmaya bağlı olarak içerideki basur cildin altından makatın dışına doğru çıkar ve geri dönemediği için makat kasları tarafından kan dolaşımı bozulacak sıkılır bir anlamda boğulur. Bu anormal durumu parmağı iple sıkmaya benzetebiliriz. Kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı olur.
dışarı çıkmış hemoroid memesi* Doğum; normal doğum sırasında hastanın ıkınmasına bağlıdır.
* Acı tüketimi; aşırı acı yendiğinde acının yaptığı yanmadan olan şiddetli ıkınmaya bağlıdır.
* İshal; yoğun ishallerde sık tuvalete çıkmaya bağlıdır.
* Amip; ishal gibi sık dışkılamadan olur.
* Kötü tuvalet alışkanlığı olarak gereksiz yere fazla ıkınmak

Dışarı Çıkan Hemoroid Tedavisi
dışarı çıkmış hemoroid memesi nasıl içeri girer

En doğru yaklaşım cerrahi müdahale yapmadan ağrıyı azaltmaya yönelik tedavi planlanmasıdır. Ağrı kesici tabletler ve özellikle sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı etki yapar ancak ağrının tam geçmesi 1-2 hafta sürebilir.
Şişmiş basur ağrısı en iyi Anuflex Merhem ile geçer. Anuflex içeriğindeki eujenol etkisiyle ağrıyı ciddi ölçüde azaltır. Bu dönemde kullanılacak hemoroid kremleri, fitilleri ve hapları iyileşme sürecini ve hastanın şikayetlerini değiştirmez yani hiçbir faydası yoktur aynı durum bitkisel ilaçlar için de geçerlidir. Ağrı 1-2 haftada şişlik ise 5-8 haftada tamamen kaybolur ve hasta eski fazla şikayet yapmayan basurlu durumuna döner.eski sorunsuz hale geldikten sonra lazer,lastikle boğma ve THD gibi zahmetsiz yöntemlerle basur tedavi edilir.
Anüsten çıkan hemoroid ağrısı çok fazlaysa şu şekillerde de yaklaşılabilir;
Memelerin içini boşaltmak; işelm 5-7 dakika sürer hastanın ağrısı %70-80 oranında azalır.
Memeleri alma; ağrı yapan hemoroid memesi kesilerek tümden alınır yani klasik ameliyat yapılır, zahmetli ve dışkı kaçırma, makat darlığı, kanama gibi komlikasyonların daha sık yaşandığı bir yaklaşımdır.
Sülük yapıştırma; Sülük tedavisinin etkili olabileceği tek sorundur, içindeki pıhtıyı emerek rahatlama sağlar, iyileştirici etkisi yoktur ama doku içindeki pıhtıdan kaynaklanan basıncı düşürerek rahatlık verir.

Dışarı Çıkan Basur Memesi Nasıl Girer

Buraya kadar yazılanlar ağrılı, kısa süre önce çıkanlar içindi, bir de her tuvalette dışarıya çıkma durumu vardır. Hasta tuvaletini yaparken memeler makattan dışarıya çıkar. Bu memeler kalkınca kendiliğinden içeri giriyorsa 2.derece iç hemoroid denir. Memeler kendiliğinden girmiyor ve hastanın eliyle içeri itmesi gerekiyorsa bu 3. derece iç basurdur. Yukarıda tarif edildiği gibi tromboz durumu varsa içeri girmez, zorla sokulsa da hemen geri çıkar.

Benzer Hastalıklar

Anal hematom; ıkınmaya bağlı olarak deri altına kanama olur , ciddi ağrılı bir sorundur. Cerrahların % 90 ı bu durumu hemoroidle karıştırır.
Makat Apsesi; iltihabi bir durumdur, boşaltılarak tedavi edilir.

Şişmiş Basur Ağrısı Nasıl Geçer

Yukardaki hastalıklar makat bölgesinin en ağrılı hastalıklardır. En etkili illaç Anuflex Merhemdir, nohut kadar sürmek belirgin rahatlama sağlar. Evde yapılabilecek en etkili ve pratik uygulama sıcak su oturma banyosudur. Hafif can yakacak sıcaklıkta suya 10-15 dakika oturmak rahatlama sağlar, sınırsız sayıda oturulabilir. Tedavi edici etkisi yoktur. Sıcak su yerine o bölgeyi ısıtacak başka şeyler de kullanılabilir.
Anuflex Merhem; sürüldüğü gölgede uyuşturma etkisi vardır.
Ağrı kesici tabletler, bütün ağrılarda olduğu gibi ağrıyı azaltır.
Anestol merhem, bölgesel olarak uyuşma sağlar.
Hemoroid kremleri; Çok sık reçete edilse de hiç bir etkileri olmaz.
Kabızlığın engellenmesi; İyileştirici etkisi yoktur ancak kabız kalınırsa şişlik büyüyebilir

Şişmiş Hemoroide Ne İyi Gelir?

Doğrusu hemen inmesini sağlayacak bir ilaç yoktur, anuflex ağrısını alır ama şişlik olduğu gibi kalır.
Basurun şişliği iki şekilde indirilebilir
Küçük bir cerrahi işlemle içerdeki pıhtı boşaltılır, pıhtı boşaltılınca şişlik % 50 kadar küçülür
Sülük yapıştırma, aslında bu da bir tür pıhtı boşaltma işlemidri. Sülük emerek hacim kaybı sağlar. Boşaltmak kadar etkili değildir ama küçültür. Sülüğün etkili olduğu tek yerdir, normalde sülük hemoroide hiçbir etki yapmaz.

HAKKINDA admin

16 Yorumlar

 1. Merhaba hocam, Yazınızı tamamen okudum , yazmış olduğunuz bilgilere göre benim sorunum 2. Derece hemeroid 2 senedir aşırı acı yemediğim sürece, beni rahatsız etmeyen bir Durum söz konusu, meme değilde sanki bi solucan tarzında dışarı çıkmış 1 Tane ucuna dokununca ağrı yapıyor , normalde dışarda değil , tuvaletteyken aşırı dışarı çıkıyor ve ayağa kalkınca kendiliğinden geri giriyor . Beni biraz aydınlatırmısınız hocam ….Amaliyatsız ne önerebilirsiniz.. teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz ilerlemeyebilir ama ilaç vb uygulamalarla düzelmez.mutlaka uygun yöntemle tedavi edilmesi gerekir.makat hastalıklarına spesifik çalışan bir klinikle görüşürseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirsiniz.05426210888 nolu telefondan ideaklinikle bağlantı kurup hastalığınız ve tedavi yöntemleri hakkında ekstra bilgi alabilirsiniz

 2. Hocam yaklaşık 10 senedir hemoroidim var. Makattan dışarıda ve içeriye girmeyen tromboz durumunda sanırım. Hiç doktora gitmedim çünkü bunca senedir 2 ya da 3 kez kanama dışında ki onlarda da ıkınma sonucu hic bir şikayet yaşamadım. Ağrı, hassasiyet, oturamama vs. Hicbir sey yok. Sadece görsel olarak çok rahatsız edici. Normal bir durum mu bu? Ve bu memelerden ameliyatsız kurtulma şansım olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene ile değerlendirilmesi gerekir..05426210888 nolu telefondan ideaklinik hekimlerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.ideaklinik makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız yöntemlere yönelik her tür teknolojiye sahipler ve uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi yapıyorlar

 3. hocam bende hemoroit yeni cikti disariya dogru sokuyorum gitmedi cok aci cekiyorum ne yapmami oneriyorsunuz
  Dr.Muharrem Kaya
  hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm.05426210888 nolu telefondan ideaklinik doktorlarından bilgi ve yardım alabilirsiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar

 4. Hocam benimde 1 senedir makatı kapatmış 3 tane meme var ve her tuvalete çıktığımda dışarı çıkıyor yani her tuvalete çıktığımda ve çok açıyor birde hep kanama oluyor dokunamıyorum bile ve elle itme şansım yok ve 1 gün içinde tamamen geri kayboluyor normal hayata geri dönüyorum ne yapmam gerek amaliyat olmak istemiyorum çünkü ameliyat olupta tekrar çıkanda var diyorlar
  Dr.Muharrem Kaya
  ameliyatsızda tedavi olabilirsiniz.05426210888 nolu telefondan ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz

 5. Merhaba Hocam! Yorumu yurtdisindan yaziyorum yillar ønce hemoroid ile derdim vardi bir sekilde ilaclar ile tedavi edildim ve suan cok sıkınltili gunler geciriyorum benimde tuvaletten sonra el ile ittirme ile hemorid i geri sokuyordum bir sure bu sekil gitti, son 4 gundur hemoroid disa cikti yani halka seklinde. Geri gitmiyor ne yapsam fayda etmiyor. Bugun hastaneye gørundum cok zor bir tedavi sistemi yasadim sanirsam hemoroid im bogulmus ve doktorlar uyusturarak iceri soktular tam uyusmasada canim cok fena yandi ve tedavi biter bitmez kapidan ciktigim an tekrar disa vurdu 4 gundur ne uyku ne yemek hayatim zindana døndu tekrar hastaneye gidicem. Tedavi olarak ne ønerebilirsiniz simdiden cavam icin tesekkur ederim….
  Dr.Muharrem Kaya
  THD yöntemini araştırıp tedavi olmanızı öneririm

 6. Hocam benim o bolgede çok kaşınma ve yara var ve 3 4 haftadır sürmektedir. Bu gecede tuvalete çıktığımda şişme ve bir tane meme dışarı çıktı ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm.ideaklinik makat hastalıklarına spesifik çalışmakta,makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler,yardım alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir