Şapka saç dökermi

Bu tür yanlış bilgiler çok yaygın olsa da inanmadan önce bilimsel desteği olup olmadığına bakılmalıdır. Yapılan istatistiki çalışmalarda şapka veya kafa derisini kapatan diğer aksesuarlardan takanlarda saçlarda dökülme sorununun daha fazla olmadığı görülmüştür.

Şapka saç dökermi

Şapka, türban, fes, külah baş örtüsü aynı şekilde değerlendirilebilir ama konu içinde hepsi ayrı ayrı ele alınmıştır.

Şapka saç döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;
Saçın kökü hava alamaz
Gözenekler tıkanır
Kan dolaşımını engeller
Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;
İlkokulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz, insan derisinin böyle yeteneği yoktur.
Saçın gözenekleri içeriden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışarıdan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış görüştür.
Kan dolaşımının bu kadar sıkı şapka takmak mümkün değildir.
Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir. Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Tedavi konusunda öneri için saç dökülmesine en etkili ilaç hangisi sayfasına bakabilirsiniz. Saç hastalıkları ve dökülmesi tedavisi üzerine yoğunlaşmış ve sadece saçla ilgili ilaçlar geliştiren Türkiye’nin tek ilaç firması Hair Pharma nın ürünlerini incelemeden kullanacağınız ürüne karar vermeyin.
Tüm bu bilgiler yanı sıra şunu da gözardı edemeyiz; sürekli kapalı tutulan kafa derisi yeterli havalanamadığı ya da yeterli sıklıkta yıkanmadığı için çeşitli deri hastalığına maruz kalabilir ve bu cilt hastalığı sebebiyle dökülme sorunu yaşanabilir. Mesela mantar hastalıkları nemli ortamı daha çok sever, kapalı alanda nem fazla olur.

Baş örtmek saç dökermi

Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır bu sebepler arasında başörtüsü ve şapka gibi aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında böyle düşünceler olsa da bunun bilimsel desteği ve izahı yoktur.

Başı örtmek saçı döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

 • Hava alamaz
 • Gözenekler tıkanır
 • Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüşün üçü de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen derimizin oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında derimiz asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur.

Saçın gözenekleri içeriden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur. Aynı şey şapka , bere veya türban içinde geçerlidir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir. Saçı dökülmüşlerin taktığı protez bunlardan farklıdır çünkü bazı protezler haftalarca çıkarılmadığı için saçlı deri kirli kalmaktadır,bu durum dökülme yapabilir. Çünkü bu kirlilik mantarına sebep olabilir.

Türban saç dökermi

Aslında başı örtmenin bir diğer şeklidir türban. Bilimsel çalışmalarla tespit edilen saç dökülmesi sebepleri arasında türban,başörtüsü,peruk veya şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.
Türbanın saç dökebileceği konusunda şunlar yazılmaktadır;
– Saç hava alamaz
– Gözenekler tıkanır
– Saçın kan dolaşımını engeller
Bu görüşler doğru değildir şöyle ki ;
İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri genel dolaşımda etkili olacak düzeyde oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur.
Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir.
Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir bu görüş kısmen doğrudur çok sıkıştırılırsa kan dolaşımı bozulabilir.
Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken türban değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.
Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında türban takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.
Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere, peruk ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur.
Bardağın dolu tarafından bakıldığındaysa saçların türbanla kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda sağladığı söylenebilir.

HAKKINDA admin

7 Yorumlar

 1. Hocam merhaba ben inşaatte çalışiyorum surekli baret takiyorum baret agir bu agirlik surekli kafamda duruyor saclarim dokulurmu ?
  Dr. Muharrem Kaya
  Sürekli bası altında kalan alanlarda saç dökülmesi görülebilir

 2. Hocam esselamu aleykum. Ben medresede okuyorum ve sürekli sarık duruyor başımızda. Bende elimi atıyorum 40-50 tel geliyor. Sarık takmazken bu kadar gelmiyordu. Acaba hani sarığın içinde yağlandığı bakımsız kaldığı içinmi ? Saçlarım gür ve uzun 2 günde birmi yıkayım yoksa 3-4 günde falanmı hangi sıklılta yapmalıyım yardımcı olurmusunuz ?
  Dr. Muharrem Kaya
  Başörtüsü, şapka ve sarık gibi aksesuarlar sürekli takılma durumunda saçlı derinin havalanmasını önler ve saç dökülmesine neden olur

 3. Hocam 18 yaşındayim saclarim cok dokuluyo ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmenin nedeni tespit edilmeli

 4. Hocam ben 18 yaşındayım elimi her saçımın içine atışımda 5 6 tel saç gelio normalmidir
  Dr.Muharrem Kaya
  günlük ortalama 100-150 civarı ise normal kabul edilebilir.saçınızda minyatürleşme varmı takip etmelisiniz

 5. Hocam benim saçım gür ve kalın telli yeni çıkan saçlarım var 4 cm bileği onları kurutma makinası son ısıdayken yaktım kırılır mı o saçlar kırıldıysa kırılan saçlar uzamıyor ya öle mi kalıcak onlar
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır,kök zarar görmedikçe saç uzar

 6. Hocam merhaba.Şampuan öneriniz varmı ? Şampuan alırken nelere dikkat edilmelidir Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriğinde sls,sles olmamasına,paraben,boya gibi kimyasallar içermemesine dikkat etmek gerekir

 7. Hocam meraba benim saçlarım çok kuru ve kalın çok kötü görünüşü var ne yapa bilirim?
  Dr Muharrem Kaya
  Uygun şampuan seçme dışında bir şey yok sanırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir