Saçkıran tedavisinde yenilik SADBE

Saçkıran için geliştirilmiş en etkili maddedir. Bilindiği gibi saçkıran vücudun saç köküne (follikül) karşı ürettiği maddelerin kökü öldürmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır yani vücudun savunma mekanizmalarının yanlış oluşmasından kaynaklanır. Savunma mekanizmalarına etkili ilaç kullanmadan ümidinizi kesmeyin, ümidinizi kesmeyin diyorum çünkü piyasada hiçbir işe yaramayan çok sayıda ürün vardır. Umut tacirliği yapan bu tür üreticilerin ürünlerini iyi araştırın.

Tedavi fotoğrafları görmek için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Saçkıran Tedavisinde Yenilik SADBE

Saçkıranın gerçek çözümü bu oluşan maddelerin saç köküne zarar vermesini engellemekle mümkün olur. Squarik Asit Di Butil Ester saçkıranın sebebi olan maddeleri engelleyerek etkili olan bir üründür.

Kortizonlarla kısmen engellenebilen, sarımsakla kan dolaşımını artırarak yapılan yada minoxidillle kökü uyarma şeklinde yapılan tedaviler genellikle yetersiz kalmaktadır.

SADBE vücutta folliküle karşı oluşan bu maddelerin saç köküne verdiği zararı engellemekte ve o bölgede bu antikor  oluşumunu engellemektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda tedavilerin başarı yüzdesi şu şekildedir (buradaki oran geri çıkan kıl oranı değil yaklaşık eskisi gibi olan hasta sayısıdır);

SADBEHiçbir tedavi uygulamamak (kendiliğinden düzelme); % 20-30
Kortizonlu merhem kullanımı % 40-45
Sarımsak sürmek (ve benzer tahriş etme yöntemleri) % 45-55
Minoxidil solusyonları % 60
Saçkıran alanına depo kortizon enjeksiyonu % 80-85
squaric acid di butyl ester % 95

 

Deneysel bilimsel çalışmaların neredeyse tümü bu maddenin saçkıran tedavisinde en etkili madde olduğu yönünde bir sonuç vermektedir. SADBE içeren ürün denemedikçe ümidinizi kesmemelisiniz çünkü saçkıranın sebebini gerçek anlamda engelleyen tek ürün budur.

Squarik asit gibi etki eden bir diğer madde DPCP  (difensipron) dir. Ancak DPCP nin mutajenik yani genlere zarar verme gibi ciddi yan etkisi vardır. Mutajenik yan etkisi hamile olmayan erişkinlerde önemli zarar vermez ancak hamilelerde bebeğe ve ergenlik yaşı altındaki çocuklarda asla önerilmez. S.A.D.B.E nin bölye bir yan etkisi yoktur ve 5 yaş üstünde güvenle kullanılabilir. Saç dışında sakalı kaşı bıyık ve favori gibi kıl olan her bölgede etkisi yaklaşık aynıdır.
Squarik asit di butil esterin kullanım dozu % 0.1 ile % 1 arasında değişmektedir.

Sadbe Ne Kadar Kullanılır
saçkıran tedavisinde sadbe

Bütün saçkıran ilaçlarında olduğu gibi beklenen sonuç elde edilene kadar kullanılmalıdır. Etkinin ilk görülme süre 2-4 ayda değişebilir. 4 ayda az da olsa etki görüldüyse yani sarı tüyler görüldüyse cevap alınacak anlamına gelir devam edilmelidir. 4 ay geçmesine rağmen deri yüzeyi hala cam gibi ise yani hiçbir etki görülmediyse bu durumda daha fazla devam etmenin anlamı olmaz, ilaç kesilmelidir.

SADBE Yan Etkileri

Squarik asit di butil ester savunma mekanizmaları üzerinde etkilidir ancak asit yapısında olduğu için seyrek olarak tahriş yapabilir. Tahriş aslında yan etki değil etkinin bir türüdür. Tahriş şiddeti rahatsız edici düzeyde değilse kullanmaya devam edilmelidir ancak rahatsız edecek düzeylerde ise bir kaç gün ara verilmelidir. Tahriş belirtileri kesinlikle ilacı kesmek için sebep değildir.

SADBE nedir

Squarik Asit Di Butil Ester kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş kelimedir. Saçkıran tedavisinde uygulanan bir çok ilaç vardır bölgesel ürünler arasında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış sadece 2 ürün vardır. 2 üründen biri SADBE diğeri DPCP dir. Bir tür kimyasal madde olan SADBE açık adıyla Squarik Asit Di Butil Ester alopecia areata tedavisi için geliştirilmiştir. Bu amaçla kullanılan diğer tüm ilaçlardan farklı bir yönden etkili olmaktadır, bu sayede başarısı diğer yöntemlere göre çok daha yüksektir ve tekrar ihtimalini çok azaltır.

Saç yanı sıra sakal, bıyık, kaş gibi alanlardaki dökülmelerde de başarıyla kullanılmaktadır.

Saçkıran özellikle genç yaşlarda daha sık görülür ve ne yazık ki % 100 başarıyla kullanılabilecek ilaç yoktur. Her tedavinin başarı oranı farklıdır.

Sarımsak sürmek hastaların yarısında başarılı olmaktadır, kortizonlu merhemler, minoxidil, procapil gibi maddelerin başarısı da bundan biraz fazladır. Kortizon iğnesiyle tedavinin başarısı farklı kaynaklarda % 70-85 arasında verilmektedir ancak kortizonun yan etkileri de tedirginlik verir. Tüm bu tedavi yöntemleri sebebe yönelik değil daha çok deneme yanılma tedavisidir ve uygulanıp beklenir. Yani asıl sorun olan vücudun köke zarar veren maddelerin oluşumunu veya köke zararını engellemezler.

Saçkıran hastalığının sebebi olan immun maddelerin köke zararını engelleyen tek madde SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester ) dir. Sorunu temelden çözmektedir ve bu sayede başarısı farklı çalışmalarda % 90-97 arasında sadbe kullananlarverilmiştir.

Dünyada yaygın olarak üretilen SADBE Türkiye de eczanelerde eczacı tarafından hazırlanarak hastaya verilmektedir. Yüzde kaç oranında yapılacağını doktor reçete ile belirtir ve eczacı buna göre yapar. On binde 1 ile binde bir oranlarında kullanılmaktadır.

SADBE kullanım süresi kişinin verdiği cevaba göre değişir, tüm diğer tedavi yöntemleri gibi aylarca devam etmek gerekebilir. Tedavide en önemli sorun tedaviye uyumdur, yukarda yazılan % 90 dan fazla olarak verilmiş başarı oranı sabırla kullanım sonucu elde edilebilmektedir.

sadbe saçkıran ilacı

Saçkıran hastalarında en önemli sorunlardan biri de başarısız denemeler sebebiyle umutlarını tüketmeleridir, immunoterapi denilen bu tedavi yöntemi denenmeden tedaviden ümit kesilmemelidir. Özellikle dökülmenin üzerinden 2 seneden daha uzun süre geçmediyse geri çıkma ihtimali çok yüksektir.

DPCP tedavisi ayrı bir sayfada işlenecektir. Bilimsel olarak etkinlği kanıtlanmış etki ve yan etkileri konusunda yeterli sayıda güvenilir çalışma yapılmış bu iki maddeden birini içeren ilaç kullanmadan iyileşeceğiniz konusunda ümitsizliğe düşmeyin. Siz siz olun % 100 etkili diyerek satılan ve ne yazık ki % 100 etkisiz olan piyasa ürünlerini kullanara hayal kırıklığına uğramayn

Squarik Asit Di Butil Ester

Squarik asit tam adıyla squarik asit di butil ester yada kısa adı SADBE saçkıran tedavisi için geliştirilmiş ve farklı bir etkinliğe sahip kimyasal maddedir. Vücudun savunma mekanizmaları üzerinden etkili olan bir maddedir bu mekanizmaya immun terapi etki denir. Sarımsak uygulamak, kortizon enjeksiyonu gibi uygulamalar asıl sebebe yönelik değildir bu sebeple başarıları daha düşüktür. Saçkıran tedavisinde sebebe yönelik olarak etki gösteren iki maddeden biridir. sadbe kullananlarSaçkıran tedavisinde üzerinde en çok bilimsel çalışma ve araştırma yapılan ve en yüksek başarıyla kullanılan madde S.A.D.B.E dir. Değişik oranlarda kullanılmaktadır.Yapılan bilimsel çalışmalarda “kabul edilebilir düzeyde iyi kozmetik sonuç” olarak değerlendirilen başarı oranı % 60 ile % 95 arasında değişmektedir. Bu kadar farklı sonuç elde edilmiş olmasında bir çok faktör vardır.
Saçkıranda squarik asit di butil ester tedavisinde alınacak cevap şunlara göre değişir;
Sorunun başlangıç zamanı; 2 yılı geçen vakalarda başarı oranı erken başlayanlara kıyasla daha düşüktür ve süre uzadıkça başarı düşer bu sebeple teşhis konduktan hemen sonra bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedaviler başlanmalı, şampuan veya ne anlama geldiği belli olmayan bitkisel ürünlerle zaman kaybedilmemelidir.
Kişinin yaşı; Daha genç yaşlarda başarı oranı daha yüksektir, ileri yaşlarda başarı oransal olarak düşebilir
Tedaviye uyum; önerilen şekilde kullanımı başarıyı artırır,saçlar çıktıktan sonra bir süre daha kullanılmalıdır.
Hastanın ruh hali; Hastalığın sebebi olarak stres önemli bir faktördür, stresli yaşamını sürdürenlerde başarı düşüktür, stresle mücadele edilmeli ve tedaviye karşı inançlı olunmalıdır.
Aslında bunların çoğu diğer tedavi seçenekleri için de söylenebilir.
Squarik Asit Di Butil Ester Nasıl Kullanılır ? Solüsyon şeklinde bir ilaçtır, saçkıran olan bölgeye sürülerek uygulanır. Yazan doktor farklı bir şekilde önermediyse günde 2 defa sürülmeli, tahriş oldukça doz azaltılmalıdır.
squarik asit di butil ester bununan ilaçlarİmmun terapötik olan diğer madde Di Phen Ci Pron (difensipron, uluslararası yazılımda DPCP ) dir ve başarı oranı squarik asit di butil ester e yakındır ancak özellikle çocuklarda önerilmemektedir çünkü muatejenik etki diye bir yan etkisi vardır. Squarik asit di butil ester in DPCP gibi mutajenite yan etkisi yoktur.

HAKKINDA admin

294 Yorumlar

 1. 14.15 yaşlarında sadece çok ufak bir bölgede ani bir saçkıran rahatsızlığı yaşadım. 23 yaşındayım hala aynı bölge aynı şekilde duruyor hocam. Saçlar üstünü kapattığından dolayı umursamamıştım fakat şuanda sadbe kullanımı ve tedavi için geç mi? Sonuç alamaz mıyım
  Dr. Muharrem Kaya
  Deneyebilirsin, Belki geç cevap alınabilir, 6 ay biotin tabletle birlikte kullanmanı öneririm.

 2. Merhaba, sadbeyi emziren anneler kullanabilir mı? Uygun mudur acaba
  Dr. Muharrem Kaya
  Kullanabilir. Zaten lokal uygulanan bir üründür.

 3. Hocam sackiran hastasiyim 6 ay once sackiran oldum 15 gundur sadbe kullaniyorum saclar gelmeye basladı ancak normal saclara gore ince telli ve seyrek sadbeye devam edersem kalınlaşırmı minoxil kullanamiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  zamanla kalınlaşır,5mg biotin başlamanı öneririm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir