Mikro sinüsektomi yapan hastaneler

İstanbul da çağdaş ameliyatların yapıldığı devlet hastaneleri arasında Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim araştırma Hastanesi göze çarpmaktadır. Makat hastalıkları konusunda uzman Op.Dr.Seher ŞİRİN kıl dönmesi tedavisinde mikrosinüsektomi yöntemi uygulamaktadır (Dr. Seher Şirin devletten ayrılıp Bakırköy merkezde hasta kabulüne başlamıştır). Çağdaş tedavi yöntemlerinin geç yerleştiği devlet hastanesinde mikrosinüsektomi ameliyatı da zor yaygınlaşmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi için tarif edilmiş halihazırda bir çoğu yapılmakta olan 14 farklı ameliyat yöntemi vardır. Genel olarak kurumların ücretlendirmesi adıyla ve tek ücret şeklinde yapılmaktadır yani yöntemin ne olduğu önemli değildir hepsi aynı işlem olarak kabul edilir.
Bu yöntemde birçok özel ve resmi hastanede yapılmaktadır. Kurumlar tercihlerine veya küçük farkları olmakla birlikte değişik isimlerle yaklaşık aynı yöntemi uygulamaktadır. Hastanın işine ara vermeden tedavi olabilmesini sağlayan çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olarak sınıflandırılan Bascom prosedür, modifiye Bascom ameliyatı, pit picking, sinüsotomi gibi farklı isimlerle anılan ameliyatlarda yaklaşık aynı ameliyatı tarif etmektedir.

Mikro sinüsektomi Yapan Hastaneler

Araştırırken veya gidilen klinikte sorgulanırken yukarıdaki ameliyatın isimleri ile de sormak gerekir çünkü her üçü de ayaktan yani hasta işine ara vermeden yapılan yöntemlerdir.
Aslında narkoz ve yatarak tedavi gerektirmediği için hastanelerden çok kliniklerde uygulanan bir yöntemdir. Pratik olması sebebiyle giderek yaygınlaşmakla birlikte bu konuda en tecrübeli doktorlar İdea Klinik şubelerinde hasta kabul etmektedir.
Tabiî ki yukarıda belirtildiği gibi her doktor 14 çeşit ameliyatın hepsini bilemez hatta bir çok doktor bir veya 2 yöntem öğrenir ve çalışma süresi boyunca aynı ameliyatları yapmaya devam edebilir. Yenilikleri takip eden cerrahlar zaman içinde daha iyi olduğu kanıtlanmış yeni ameliyatları öğrenir ve uygular.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Adından da anlaşılacağı gibi çok küçük, sinüsektomi sinüsü yani kıl yumağını çıkarmak tam karşılığı çok küçük kesikle kıl dönmesi ameliyatı anlamına gelir. İnsanların estetiğe ve iş gücü kaybına verdiği önem arttıkça cerrahlar bu yönde ameliyatlar tarif etmektedirler. Benzer örnek vermek gerekirse en belirgin olanı kapalı yada diğer adıyla laparoskopik ameliyatlardır. Eskiden karın 20-25 CM yarılarak çıkarılan safra kesesi kalın bağırsak gibi organlar artık 3 yere açılan 1-1.5 CM lik kesiklerle yapılabilmektedir. Benzer şekilde 10 cm den yapılan bel fıtığı ameliyatı mikrodiskektomi adıyla 2-3 CM den yapılabilmektedir. Yine katarakt ameliyatında kornea 3 mm kesilirken artık 1 mm kesilmekte ve dikiş bile atılmamaktadır. Tüm bu ve benzer ameliyatlar gibi kıl dönmesi de 15-20 cm yeri kesmeden 2-3 cm lik yerlerden yapılabilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Video

Mikro Sinüsektomi Üstünlükleri

 • Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 40 lara çıkarken mikro sinüsektomide % 3-10 civarıdır.
 • İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide 1-2 saattir
 • Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirkenbu yöntemde aynı gün işe dönülebilir
 • Ameliyatlarda 12-30 cm iz kalırken, bu iz bu yöntemde görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) küçüktür.
 • Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken bu yeni yöntemde % 3-5 civarıdır.
 • Hastalığın tekrarlaması halinde normal ameliyatlarda gereken 2. ameliyatlar daha zor yapılıp daha çok iş gücü kaybına sebep olur. Ancak yeni yöntemlerde aynı kolaylıkla 2.seans yapılmaktadır.
 • Ameliyat sonrası tekrarlayan durumda normal ameliyat yapılabilirken normal ameliyatlardan sonra tekrar halinde çağdaş yöntemler genellikle yapılamamaktadır.
 • Geniş yaralanma sebebiyle ameliyat sonrası % 10-15 oranında görülebilen iltihaplanma, dar alanda çalışıldığı için güncel yöntemlerde % 1-2 civarındadır.
 • Maliyet ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken micro sinüsektomide 1500 – 2000 TL arasında değişir
 • Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürer. Bu ağrı bu ameliyatta ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.
 • Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinüsektomide dren gerekmez.
 • Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken, bu yöntemden 10 dakika sonra hasta işine dönebilir.
 • Normal ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinüsektomi tedavisinden 72 saat sonra banyo yapılabilir,havuza veya denize girilebilir.
mikro-sinusektomi-video-izle

Mikro Sinüsektomi Yapılışı
Cilt altındaki kıl yumağını bütün halinde çıkarabilecek en küçük cilt kısmı kesilir (1.5-2cm) ve dokuda gerginliğe sebep olmaz. Kıl dönmesi hastalarının % 96-98 i kıl yumağı ve delikler 1-2 cm lik bir alandadır ve ameliyat 1-2 cm lik küçük bir alandan gerçekleştirilebilir. Daha fazla doku çıkarmak gereksiz yere sağlıklı doku çıkarmayı gerektireceğinden bu kadar büyük kesi yapılmaz. Bunun mantığını şu örnekle anlatabiliriz; parmağa kıymık battığında parmak kesilmez sadece kıymığı çıkarmak yeterlidir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Yapan Doktorlar

Klasik ameliyatlarda çıkarılan parça incelendiğinde asıl çıkarılması gereken dokunun 10-20 katı kadar sağlıklı dokunun çıkarıldığı görülür.  Çağdaş yöntemlerin standart olarak uygulandığı Idea Klinik şubeleri ve görevli proktoloji uzmanları; Bakırköy Op. Dr. Seher ŞİRİN, Ankara şubesinde Op.dr.Adil ALTINSOY, Bursa Şubesi Op. Dr. Ergun AYGÖREN. Her altı şubede de SGK lı hastalar tedavi edilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Yaptıranlar

 • 3 gün sonra banyo yapabilir
 • İstediği sporu yapabilir
 • Pansuman yaptırmaz
 • Belirgin ağrı yaşamaz
 • Ameliyat günü dahil istediği pozisyonda oturur ve yatabilir.
 • Dikiş aldırması gerekmez (estetik dikiş olduğu için).
 • Hastanede yatması gerekmez
 • Dren (boru) konmadığı için alınması gerekmez
 • Çok daha düşük tekrar riski yaşar
 • Narkoz olmaz
 • Ameliyattan 10 dakika sonra arabasını veya motosikletini kendi kullanabilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatları
Bu konuda ücretlerini internet ortamında net bir şekilde paylaşan tek klinik İdea Kliniktir ve ücretleri şu şekilde yazmıştır; SGK sı olan hastalara tedavi ücreti muayene dahil 4500 TL’den başlar ve hastalığın düzeyi, uygulanacak yöntem ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterebilir. SGK’sı olmayan hastalarda iki katı uygulanmaktadır.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı
Utanma problemi yaşayanlar için IDEA Bakırköy kliniğinde kadın genel cerrahi uzmanı kıl dönmesi tedavisinde gelişmiş yöntem olan tüm çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarını uygulamaktadır. Daha fazla bilgi için https://www.sehersirin.com/mikro-sinusektomi-ameliyati/

mikro sinüsektomi yapan devlet hastanesi

mikro sinüsektomi yapan hastaneler istanbul

HAKKINDA admin

One comment

 1. micro sinüsektomi teknik ameliyatı olmak istiyorum yardımcı olrsanız sevirim saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  mikrosinusektomi tekniğini rutin olarak yapan anasayfadaki sponsor kliniktir.onlarla görüşebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir